Komunikaty PR

Nowości ogłoszone na konferencji AWS re:Invent 2023

2023-12-01  |  11:15
Biuro prasowe
Kontakt
Karol Czyżewski
FleishmanHillard

ul. Ogrodowa 58
00-876 Warszawa
karol.czyzewski|fleishmaneurope.com| |karol.czyzewski|fleishmaneurope.com
601 750 060
www.fleishmanhillard.pl

Amazon Q, nowej klasy asystent biznesowy AI, nowe procesory Graviton4 oraz Trainium2, rozszerzenie strategicznej współpracy z firmami NVIDIA i Anthropic, nowa klasa pamięci masowej Amazon S3 Express One Zone i Amazon One Enterprise, usługa uwierzytelniania tożsamości – to tylko niektóre z ogłoszeń AWS na konferencji re:Invent 2023 w Las Vegas, która odbywa się w dniach 27 listopada – 1 grudnia.

Amazon Q – nowy asystent AI dla biznesu
Amazon Q to nowy typ asystenta opartego na generatywnej sztucznej inteligencji (AI), zbudowany z myślą o bezpieczeństwie i prywatności. Umożliwia pracownikom firm uzyskiwanie odpowiedzi na pytania, rozwiązywanie problemów, generowanie treści oraz automatyzowanie wielu procesów, łącznie z zarządzaniem projektowym w oparciu o dane płynące z popularnych aplikacji biurowych. Amazon Q posiada wiele rozbudowanych funkcjonalności takich jak generowanie skomplikowanych raportów Business Intelligence (BI) oraz automatyzację wielu zadań programistów. Zaprojektowany, aby spełnić rygorystyczne wymagania korporacji, Amazon Q może spersonalizować swoje interakcje dla każdego użytkownika. Amazon Q nigdy nie wykorzystuje treści klientów biznesowych do trenowania swoich modeli podstawowych (FM).

AWS od lat demokratyzuje dostęp do nowych technologii poprzez udostępnianie najbardziej zawansowanych rozwiązań firmom o różnej wielkości i różnym poziomie umiejętności technicznych. Robimy to kładąc zawsze nacisk na bezpieczeństwo i prywatność danych. Niezależnie od tego, na czym polega praca naszych klientów, Amazon Q jest potężnym dodatkiem do naszej rozbudowanej już oferty GenAI, który otwiera nowe możliwości dla każdej organizacjipowiedział dr Swami Sivasubramanian, wiceprezes ds. danych i sztucznej inteligencji.

Nowe procesory Trainium2 i Graviton4
AWS ogłosił kolejne generacje swoich procesorów: AWS Graviton4 oraz AWS Trainium2. Graviton4 zapewnia do 30% lepszą wydajność obliczeniową, o 50% więcej rdzeni i o 75% większą przepustowość pamięci niż procesory poprzedniej generacji, zapewniając najlepszą wydajność cenową i efektywność energetyczną dla szerokiego zakresu obciążeń działających na serwerach wirtualnych w AWS.

Trainium to linia procesorów opracowanych z myślą o obliczeniach związanych z generatywną sztuczną inteligencją, m.in. do szkolenia dużych modeli językowych (LLM). Trainium2 zaprojektowano tak, aby zapewniał do 4 razy szybsze szkolenie niż chipy pierwszej generacji. Będzie można je wdrożyć w klastrach serwerów UltraClusters zawierających do 100 000 chipów, umożliwiając uczenie modeli podstawowych (FM) i dużych modeli językowych (LLM) w bardzo krótkim czasie, poprawiając jednocześnie efektywność energetyczną nawet dwukrotnie.

Procesory są podstawą wszystkich obliczeń, co czyni je krytycznym obszarem innowacji dla AWS. Dostosowując budowę naszych procesorów do konkretnych zadań, do których będą wykorzystywane, jesteśmy w stanie dostarczyć klientom najbardziej zaawansowaną infrastrukturę chmurową. Graviton4 to czwarta generacja, którą dostarczyliśmy w ciągu zaledwie pięciu lat. Jest najpotężniejszym i najbardziej energooszczędnym procesorem, jaki kiedykolwiek zbudowaliśmy dla szerokiego zakresu obciążeń roboczych. Wraz ze wzrostem zainteresowania GenAI, Tranium2 pomoże firmom trenować modele ML szybciej, przy niższych kosztach i lepszej efektywności energetycznejpowiedział David Brown, wiceprezes ds. obliczeń i sieci w AWS.

Współpraca AWS i NVIDIA
Podczas konferencji AWS i NVIDIA ogłosiły rozszerzenie swojej strategicznej współpracy w celu dostarczenia zaawansowanej infrastruktury, oprogramowania i usług, które zasilą innowacje w zakresie generatywnej sztucznej inteligencji (GenAI). Połączą one najlepsze technologie NVIDIA i AWS – od najnowszych rozwiązań NVIDIA z procesorami graficznymi, CPU i oprogramowaniem AI, po zaawansowaną wirtualizację i bezpieczeństwo AWS Nitro System skalowalność UltraCluster – które są idealne do szkolenia modeli podstawowych (ML) i tworzenia generatywnych aplikacji AI.

W ramach rozszerzonej współpracy mającej na celu dalszy rozwój GenAI we wszystkich branżach, NVIDIA i AWS współpracują też nad projektem Ceiba, aby zaprojektować najszybszy na świecie superkomputer AI zasilany przez GPU – system na dużą skalę z GH200 NVL32 i interkonektem Amazon EFA, hostowany przez AWS dla własnego zespołu badawczo-rozwojowego NVIDIA. Ten pierwszy w swoim rodzaju superkomputer – wyposażony w 16 384 superchipy NVIDIA GH200 i zdolny do przetwarzania 65 eksaflopsów AI – będzie wykorzystywany przez NVIDIA do napędzania kolejnej fali innowacji w zakresie GenAI.

Współpraca z Anthropic i nowy model Claude 2.1
Model Claude 2.1 firmy Anthropic jest teraz ogólnie dostępny w Amazon Bedrock. Zapewnia kluczowe możliwości dla przedsiębiorstw, takie jak większe możliwości absorbcji danych, zmniejszone wskaźniki halucynacji, zwiększona dokładność w przypadku długich dokumentów, podpowiedzi systemowe oraz korzystanie z narzędzi beta do wywoływania funkcji i orkiestracji przepływu pracy. Amazon Bedrock to w pełni zarządzana usługa, która oferuje wybór wysokowydajnych modeli podstawowych (FM) od wiodących firm zajmujących się AI, takich jak Anthropic, wraz z szerokim zestawem możliwości, które zapewniają najłatwiejszy sposób tworzenia i skalowania generatywnych aplikacji AI za pomocą FM.

Amazon S3 Express One Zone ogólnie dostępne
Amazon Simple Storage Service (Amazon S3) Express One Zone to nowa wysokowydajna, jednostrefowa klasa pamięci masowej Amazon S3, stworzona specjalnie w celu zapewnienia spójnego, jednocyfrowego milisekundowego dostępu do danych dla aplikacji wrażliwych na opóźnienia. Amazon S3 to obiektowa pamięć masowa w chmurze o najniższych dostępnych opóźnieniach, z szybkością dostępu do danych do 10 razy większą i kosztami żądań do 50% niższymi niż Amazon S3 Standard, z dowolnej strefy dostępności AWS (AWS Availability Zone) w dowolnym regionie AWS.  

W przypadku najbardziej wymagających obciążeń firmy mogą wybrać kolokację danych Amazon S3 Express One Zone w tej samej strefie dostępności AWS, co ich zasoby obliczeniowe, optymalizując wydajność obliczeniową i koszty przy jednoczesnym zwiększeniu szybkości przetwarzania danych. To najbardziej wydajna klasa pamięci masowej dla operacji wymagających dużej liczby żądań, takich jak uczenie maszynowe (ML), interaktywna analityka i tworzenie treści multimedialnych. Dzięki Amazon S3 Express One Zone firmy mogą skalować swoją pamięć masową w górę lub w dół w zależności od potrzeb i pracować z interfejsami API Amazon S3, z których korzystają obecnie.

Miliony firm polegają na Amazon S3 we wszystkim, od tanich archiwalnych pamięci masowych po jeziora danych w skali petabajtów, i chcą rozszerzyć ich wykorzystanie do obsługi najbardziej wymagających aplikacji, w których liczy się każda milisekunda. Amazon S3 Express One Zone zapewnia najszybszą prędkość dostępu do danych dla aplikacji wrażliwych na opóźnienia i umożliwia firmom wykonywanie milionów żądań na minutę dla ich wysoce dostępnych zbiorów danych, jednocześnie zmniejszając koszty żądań i obliczeńpowiedział James Kirschner, dyrektor generalny Amazon S3 w AWS.

AWS przedstawia Amazon One Enterprise
Nowa usługa uwierzytelniania tożsamości poprzez rozpoznawanie dłoni, poprawia bezpieczeństwo przestrzeni fizycznych i zasobów cyfrowych, zmniejsza koszty operacyjne i zwiększa wygodę użytkowników, jednocześnie chroniąc dane osobowe. Zapewnia kompleksowe i łatwe w użyciu uwierzytelnianie, które poprawia bezpieczeństwo organizacji i pomaga zapobiegać jego kosztownym naruszeniom. Usługa umożliwia organizacjom zapewnienie szybkiego, wygodnego i bezdotykowego uwierzytelniania w celu uzyskania dostępu do fizycznych lokalizacji (np. centrów danych, budynków biurowych i mieszkalnych, lotnisk, hoteli i ośrodków wypoczynkowych oraz instytucji edukacyjnych), a także zasobów cyfrowych, takich jak ograniczone zasoby oprogramowania (np. dane finansowe i HR).

Amazon One Enterprise eliminuje koszty operacyjne związane z zarządzaniem tradycyjnymi metodami uwierzytelniania w przedsiębiorstwie, takimi jak identyfikatory i kody PIN. Administratorzy IT i ds. bezpieczeństwa mogą łatwo zainstalować urządzenia Amazon One i zarządzać użytkownikami, urządzeniami i aktualizacjami oprogramowania w konsoli zarządzania AWS.

Technologia rozpoznawania dłoni Amazon One Enterprise została zaprojektowana w celu zapewnienia bardzo dokładnej usługi identyfikacji, która zwiększa ogólne bezpieczeństwo organizacji, oferując jednocześnie płynne zarządzanie uwierzytelnianiem przy niższych kosztach operacyjnych. Dzięki Amazon One Enterprise administratorzy bezpieczeństwa mają również scentralizowany widok wszystkich uwierzytelnień użytkowników w całej organizacji, co eliminuje stres związany z zarządzaniem wieloma rozwiązaniami kontroli dostępu. Firmy doceniają prywatność i wygodę swoich użytkowników, którzy mogą uzyskać dostęp do fizycznych lokalizacji i zasobów oprogramowania jednym ruchem dłonipowiedział Dilip Kumar, wiceprezes AWS Applications.

- - - 

O Amazon Web Services
Od ponad 15 lat Amazon Web Services jest najbardziej wszechstronną i szeroko stosowaną ofertą chmury na świecie. AWS stale rozszerza swoje usługi, aby obsługiwać praktycznie każdą operację informatyczną w chmurze, obecnie oferując ponad 240 w pełni funkcjonalnych usług obliczeniowych, pamięci masowej, baz danych, usług sieciowych, analiz, uczenia maszynowego i sztucznej inteligencji (AI), Internetu rzeczy (IoT), rozwiązań mobilnych, zabezpieczeń, rozwiązań hybrydowych, wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości (VR i AR), tworzenia, wdrażania i zarządzania aplikacjami w 102 strefach dostępności (AZ) w 32 regionach geograficznych, z ogłoszonymi planami dotyczącymi kolejnych 15 stref dostępności i pięciu innych Regionów AWS w Kanadzie, Malezji, Niemczech, Nowej Zelandii i Tajlandii. Niedawno firma otworzyła Lokalną Strefą AWS w Warszawie. Miliony klientów, w tym najszybciej rozwijające się startupy, największe przedsiębiorstwa i wiodące agencje rządowe ufają AWS w zakresie ich infrastruktury, zwiększania elastyczności i obniżania kosztów. Więcej informacji o AWS na stronie aws.amazon.com

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
IT i technologie Analitycy F5 przewidują rosnącą liczbę ataków z wykorzystaniem algorytmów AI Biuro prasowe
2024-02-23 | 15:15

Analitycy F5 przewidują rosnącą liczbę ataków z wykorzystaniem algorytmów AI

Dzięki sztucznej inteligencji rozwój aplikacji oraz interfejsu programowania aplikacji (API) może odbywać się niezwykle dynamicznie. Jednak powszechne korzystanie z AI ma równie
IT i technologie BRAK ZDJĘCIA
2024-02-22 | 10:25

Sprzedaż danych napędza rozwój Cloud Technologies

Cloud Technologies, jeden z największych dostawców danych na świecie, rośnie szybciej niż rynek. W grudniu 2023 r. sprzedaż danych do kluczowych klientów wzrosła o 11 % r/r. Dwucyfrowe tempo wzrostu notowana na GPW
IT i technologie BRAK ZDJĘCIA
2024-02-21 | 10:00

Cyberprzestępcy uczą się korzystać z AI - analiza Palo Alto Networks

W momencie, gdy aż 90% dyrektorów finansowych planuje w 2024 zwiększyć nakłady firm na inteligentne narzędzia, przestępcy również nie próżnują. W perspektywie najbliższego roku możemy spodziewać się

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Zdrowie

Coraz gorsza kondycja psychiczna polskich nastolatków. Szkoły potrzebują narzędzi, żeby reagować na depresję i kryzysowe sytuacje

Stan psychiczny dzieci i młodzieży w Polsce się pogarsza. – W polskich szkołach brakuje psychologów, często też wrażliwości i wsparcia. A jeśli dziecko nie będzie mieć go w domu, to tym bardziej powinno mieć je w szkole – mówi Barbara Nowacka, ministra edukacji. – Statystyki pokazują, że w Polsce na depresję cierpi 2 proc. dzieci w wieku 6–12 lat i aż 20 proc. w grupie młodzieńczej – mówi Katarzyna Dubno, członkini zarządu Fundacji Adamed. Na te niepokojące dane w ostatnich latach wpłynęły m.in. izolacja spowodowana pandemią, sytuacja geopolityczna zaburzająca poczucie bezpieczeństwa. To dodatkowo nakłada się na sytuacje kryzysowe w domu czy szkole. Fundacja Adamed nawiązała współpracę z ekspertami serwisu Życie warte jest rozmowy, a efektem tego partnerstwa program Wspierająca Szkoła, którego celem jest profilaktyka zachowań samobójczych.

Zagranica

Dwa lata po wybuchu wojny zainteresowanie Polaków pomocą dla Ukraińców jest dużo mniejsze. Potrzeby się zmieniły, ale wciąż są poważne

Po dwóch latach wojny w Ukrainie zainteresowanie Polaków pomaganiem jest dużo mniejsze niż na początku konfliktu. Jednak ta pomoc wciąż jest bardzo potrzebna, ponieważ z każdym dniem rośnie liczba poszkodowanych i strat wywołanych wojną, a w Polsce nadal pozostaje około miliona ukraińskich uchodźców. – Istotnym wyzwaniem są w tej chwili zagadnienia związane z ich integracją. Koncentrujemy się też na pomocy tym uchodźcom z Ukrainy, którzy są osobami naprawdę potrzebującymi, czyli na matkach samotnie wychowujących kilkoro dzieci, osobach starszych czy z niepełnosprawnościami – mówi Michał Mikołajczyk, członek zarządu Polskiego Czerwonego Krzyża.

Firma

Polski rynek IT cierpi na niedobór specjalistów od cyberbezpieczeństwa. Podnoszenie kompetencji cyfrowych kobiet mogłoby częściowo zaradzić tym brakom

Branża IT, która cierpi na niedobór pracowników, wciąż ma słabą reprezentację kobiet. 40 proc. respondentek podkreśla, że ich firmy w ogóle nie zatrudniają kobiet w działach IT, a tylko 15,5 proc. wskazuje, że kobiety zajmują w nich stanowiska kierownicze lub zarządzające – wynika z badania „Wyzwania kobiet w zakresie cyfryzacji i bezpieczeństwa cyfrowego”. Czynnikiem, który mógłby zwiększyć udział kobiet na tym rynku jest podnoszenie ich kompetencji cyfrowych i szkolenia umożliwiające przebranżowienie. Bez tego trudno będzie spełnić cel z rządowego programu, by do końca dekady co trzeci pracownik na rynku ICT był kobietą. Szczególnie ważnym obszarem takich działań powinno być cyberbezpieczeństwo.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.