Komunikaty PR

Nowy raport ISACA i AICPA & CIMA nt. ryzyk związanych z technologią blockchain

2021-05-11  |  11:00
Do pobrania docx ( 0 MB )

Blockchain może przynieść przedsiębiorstwom wiele korzyści. Warto jednak pamiętać, że technologia ta nie ma jednego uniwersalnego zastosowania i może stwarzać własne ryzyka, którymi należy odpowiednio zarządzać – wynika z raportu opracowanego przez ISACA oraz AICPA & CIMA Blockchain Risk: Considerations for Professionals.

Nad dokumentem pracował zespół roboczy Joint Blockchain Working Group utworzony przez ISACA oraz AICPA & CIMA. Raport Blockchain Risk, który nadaje kontekst ryzykom związanym z wdrażaniem i funkcjonowaniem technologii blockchain, podzielono na pięć kluczowych zagadnień: zarządzanie, infrastruktura, dane, zarządzanie kluczami kryptograficznymi i inteligentne kontrakty. 

– Wiele podmiotów chce wykorzystać potencjał technologii blockchain, by przeprowadzić transformację swojego biznesu lub przekształcić działalność operacyjną – mówi Dustin Brewer, ISACA Senior Director, Emerging Technology and Innovation oraz członek ISACA - AICPA & CIMA Joint Blockchain Working Group. I dodaje: – Podczas gdy zalety korzystania z technologii blockchain są ogromne, praktycy powinni się upewnić, że w pełni rozumieją wszystkie rodzaje ryzyka, które się z nią wiążą, aby nie narażać swojej firmy z powodu niedostatecznego zabezpieczenia jej.

Jak wskazuje raport Blockchain Risk, szerokie spektrum praktyków – od specjalistów ds. finansów i audytorów IT po specjalistów ds. cyberbezpieczeństwa oraz osób na stanowiskach kierowniczych – powinno zgłębić ryzyka związane z technologią blockchain, w tym:

  • ryzyko związane z zarządzaniem i projektowaniem: brak protokołów dla niepotwierdzonych transakcji może umożliwić przetwarzanie nieuczciwych transakcji, które wcześniej zostały odrzucone, stanowiąc zagrożenie dla sieci;
  • ryzyko związane z zarządzaniem infrastrukturą lub protokołami: instrukcje warunkowe w kodzie protokołów lub inteligentnych kontraktów mogą spowodować zapętlenie, które zagraża bieżącemu działaniu i integralności sieci;
  • zarządzanie kluczami: niewystarczający model uwierzytelniania wieloskładnikowego przy generowaniu kluczy/seedów może narazić na ryzyko zastosowanie ich w przyszłości do przechowywania i dokonywania transakcji na aktywach kryptograficznych. Klucze te mogą zostać złamane np. techniką brute force, co doprowadzi do utraty aktywów.

 

– Bardzo ważne jest, by wszystkie podmioty korzystające z technologii blockchain rozumiały, że w tej przestrzeni występują wyjątkowe rodzaje ryzyka i konieczne jest ich wczesne zidentyfikowanie – mówi Diana Krupica CPA, Lead Manager, Emerging Assurance Technologies Assurance and Advisory Innovation, AICPA & CIMA. – Korzystanie z zasobów takich jak zaprezentowana w naszym raporcie macierz ryzyka (ang. risk matrix) oznacza, że podmioty będą świadome możliwych problemów, co pozwoli im zaprojektować odpowiednie procesy i wdrożyć niezbędne narzędzia kontroli, aby maksymalnie ograniczyć ryzyka i umożliwić odniesienie sukcesu – dodaje.

Dokument zawiera również obszerną listę dodatkowych zasobów dotyczących technologii blockchain, których autorami są ISACA oraz AICPA & CIMA, np.:

  • Blockchain Framework and Guidance
  • Blockchain Preparation Audit Program
  • Blockchain and Beyond Learning Programs
  • Blockchain Universal Glossary

 

Raport Blockchain Risk dostępny jest na stronach: www.isaca.org/bookstore/bookstore-wht_papers-digital/whpbrc i https://future.aicpa.org/resources/download/blockchain-risk-considerations-for-professionals.

 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Finanse Co dalej z wykorzystaniem funduszy unijnych w ramach FENG 2021-2027? Biuro prasowe
2024-06-27 | 01:00

Co dalej z wykorzystaniem funduszy unijnych w ramach FENG 2021-2027?

Jak podało Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, w ramach wykorzystania środków unijnych z programów na lata 2021-2027 podpisano do 2 czerwca br. umowy na realizację 3 974
Finanse Grupa eFaktor pozyskała finansowanie przy wsparciu Accession Capital Partners
2024-06-27 | 01:00

Grupa eFaktor pozyskała finansowanie przy wsparciu Accession Capital Partners

Pakiet finansowania obejmuje dwa modele: gwarantowaną pożyczkę wspierającą bieżącą działalność eFaktor i inwestycję kapitałową. eFaktor to najdynamiczniej rozwijająca się
Finanse Biura podróży: maleje zadłużenie, ale scoring też
2024-06-25 | 13:41

Biura podróży: maleje zadłużenie, ale scoring też

Branża turystyczna wraca do formy. Według danych Turystycznego Funduszu Gwarancyjnego w 2023 roku na wakacje z biurem podroży pojechało 7,57 mln osób. Głównie za granicę, bo w

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Bankowość

Samorządy mogą liczyć na rekordowe finansowanie w tej perspektywie finansowej UE. Pierwsze środki już do nich trafiają

– Poza środkami własnymi samorządy mają dostęp do środków unijnych i do kredytów. To są trzy nogi, na których stoi finansowanie jednostek samorządu terytorialnego – podkreśla Mateusz Walewski, główny ekonomista Banku Gospodarstwa Krajowego. Bank w kwietniu br. uruchomił pierwszy instrument finansowany z KPO, czyli pożyczki wspierające zieloną transformację miast, z budżetem wynoszącym prawie 9 mld euro. Samorządy będą mogły sfinansować z tych środków inwestycje, które powodują, że miasto jest bardziej zielone, nowoczesne i przyjazne dla mieszkańców. Samorządy z niecierpliwością wyczekują również reformy finansowania jednostek samorządu terytorialnego, która ma ustabilizować ich sytuację po zmianach wprowadzonych w tzw. Polskim Ładzie.

Regionalne –

Przyspiesza dekarbonizacja ciepłownictwa. Elektrociepłownia w Bydgoszczy od przyszłego roku zrezygnuje z kolejnych kotłów węglowych

Elektrociepłownia Bydgoszcz II, należąca do PGE Energia Ciepła, wchodzi w kluczowy etap inwestycji, która ma doprowadzić do wyłączenia dwóch z czterech kotłów węglowych i ograniczenia emisji dwutlenku węgla o 17 proc. To oznacza, że od II kwartału 2025 roku mieszkańcy Bydgoszczy będą korzystać z ciepła wytworzonego w nowych niskoemisyjnych źródłach. To jeden z kilku realizowanych projektów PGE Energia Ciepła, które zmierzają do dekarbonizacji w ciepłownictwie.

Nauka

Polski przemysł kosmiczny jest gotowy na zwiększanie udziału w programach Europejskiej Agencji Kosmicznej. Do tego będzie potrzebować coraz więcej wykwalifikowanych kadr

Pierwsza grupa młodych inżynierów z Polski rozpoczęła dwuletni staż w ośrodkach Europejskiej Agencji Kosmicznej w Niderlandach, Hiszpanii, Francji i Niemczech. W sumie do 2025 roku na staże do ESA zostanie skierowanych 30 kandydatów z Polski, którzy wezmą udział w kluczowych przedsięwzięciach naukowych i technologicznych agencji. To tylko jedna z inicjatyw nakierowanych na kształcenie kadr do pracy w sektorze kosmicznym. Sytuacja w tym zakresie poprawiła się na przestrzeni ostatnich lat, jednak w związku z szybkim rozwojem branży w nadchodzących latach zapotrzebowanie na wykwalifikowanych ekspertów będzie rosło.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.