Komunikaty PR

Nowy raport ISACA i AICPA & CIMA nt. ryzyk związanych z technologią blockchain

2021-05-11  |  11:00
Do pobrania docx ( 0 MB )

Blockchain może przynieść przedsiębiorstwom wiele korzyści. Warto jednak pamiętać, że technologia ta nie ma jednego uniwersalnego zastosowania i może stwarzać własne ryzyka, którymi należy odpowiednio zarządzać – wynika z raportu opracowanego przez ISACA oraz AICPA & CIMA Blockchain Risk: Considerations for Professionals.

Nad dokumentem pracował zespół roboczy Joint Blockchain Working Group utworzony przez ISACA oraz AICPA & CIMA. Raport Blockchain Risk, który nadaje kontekst ryzykom związanym z wdrażaniem i funkcjonowaniem technologii blockchain, podzielono na pięć kluczowych zagadnień: zarządzanie, infrastruktura, dane, zarządzanie kluczami kryptograficznymi i inteligentne kontrakty. 

– Wiele podmiotów chce wykorzystać potencjał technologii blockchain, by przeprowadzić transformację swojego biznesu lub przekształcić działalność operacyjną – mówi Dustin Brewer, ISACA Senior Director, Emerging Technology and Innovation oraz członek ISACA - AICPA & CIMA Joint Blockchain Working Group. I dodaje: – Podczas gdy zalety korzystania z technologii blockchain są ogromne, praktycy powinni się upewnić, że w pełni rozumieją wszystkie rodzaje ryzyka, które się z nią wiążą, aby nie narażać swojej firmy z powodu niedostatecznego zabezpieczenia jej.

Jak wskazuje raport Blockchain Risk, szerokie spektrum praktyków – od specjalistów ds. finansów i audytorów IT po specjalistów ds. cyberbezpieczeństwa oraz osób na stanowiskach kierowniczych – powinno zgłębić ryzyka związane z technologią blockchain, w tym:

  • ryzyko związane z zarządzaniem i projektowaniem: brak protokołów dla niepotwierdzonych transakcji może umożliwić przetwarzanie nieuczciwych transakcji, które wcześniej zostały odrzucone, stanowiąc zagrożenie dla sieci;
  • ryzyko związane z zarządzaniem infrastrukturą lub protokołami: instrukcje warunkowe w kodzie protokołów lub inteligentnych kontraktów mogą spowodować zapętlenie, które zagraża bieżącemu działaniu i integralności sieci;
  • zarządzanie kluczami: niewystarczający model uwierzytelniania wieloskładnikowego przy generowaniu kluczy/seedów może narazić na ryzyko zastosowanie ich w przyszłości do przechowywania i dokonywania transakcji na aktywach kryptograficznych. Klucze te mogą zostać złamane np. techniką brute force, co doprowadzi do utraty aktywów.

 

– Bardzo ważne jest, by wszystkie podmioty korzystające z technologii blockchain rozumiały, że w tej przestrzeni występują wyjątkowe rodzaje ryzyka i konieczne jest ich wczesne zidentyfikowanie – mówi Diana Krupica CPA, Lead Manager, Emerging Assurance Technologies Assurance and Advisory Innovation, AICPA & CIMA. – Korzystanie z zasobów takich jak zaprezentowana w naszym raporcie macierz ryzyka (ang. risk matrix) oznacza, że podmioty będą świadome możliwych problemów, co pozwoli im zaprojektować odpowiednie procesy i wdrożyć niezbędne narzędzia kontroli, aby maksymalnie ograniczyć ryzyka i umożliwić odniesienie sukcesu – dodaje.

Dokument zawiera również obszerną listę dodatkowych zasobów dotyczących technologii blockchain, których autorami są ISACA oraz AICPA & CIMA, np.:

  • Blockchain Framework and Guidance
  • Blockchain Preparation Audit Program
  • Blockchain and Beyond Learning Programs
  • Blockchain Universal Glossary

 

Raport Blockchain Risk dostępny jest na stronach: www.isaca.org/bookstore/bookstore-wht_papers-digital/whpbrc i https://future.aicpa.org/resources/download/blockchain-risk-considerations-for-professionals.

 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Finanse Ceny ubezpieczeń spadły o 3% w pierwszym kwartale 2025 r. Biuro prasowe
2025-04-28 | 06:00

Ceny ubezpieczeń spadły o 3% w pierwszym kwartale 2025 r.

Ceny ubezpieczeń na świecie spadły średnio o 3% w pierwszym kwartale 2025 roku, po spadku o 2% w Q4 2024 r., co oznacza trzeci z rzędu kwartalny spadek po siedmiu
Finanse Pożyczki bez zaświadczeń i formalności – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają tę formę finansowania?
2025-04-21 | 06:00

Pożyczki bez zaświadczeń i formalności – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają tę formę finansowania?

Na polskim rynku finansowym pojawiają się coraz to nowsze możliwości pozyskiwania dodatkowych środków na różne cele. Wśród nich najpopularniejsze stają się pożyczki
Finanse BRAK ZDJĘCIA
2025-03-24 | 13:30

Walletto Fintech Poland i rozwój polskiego ekosystemu fintech

Polska scena fintechowa dynamicznie się rozwija, a lokalne firmy technologii finansowej coraz śmielej wkraczają na rynki międzynarodowe. Współpraca Walletto Fintech Poland z Fintech Poland otwiera nowe możliwości

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Polityka

Infrastruktura

Senat zajmie się ustawą o jawności cen lokali na sprzedaż. W praktyce ustawa obejmie tylko 12 proc. rynku

Ustawa o jawności cen miała na celu ułatwić klientowi szybkie sprawdzenie aktualnych cen mieszkań i lepsze zrozumienie oferty dewelopera. Przedstawiciele branży mówią wprost: idea ustawy jest słuszna, jednak kształt, jaki przybrała w praktyce, podobnie jak tryb jej uchwalenia, budzi już niepokój. Błyskawiczny tryb procedowania sprawił, że powstała ustawa, która obejmie 12,4 proc. rynku. Zdaniem Polskiego Związku Firm Deweloperskich ostatnią deską ratunku, by poprawić ten akt, jest Senat, który zajmie się nim już podczas wtorkowego posiedzenia komisji infrastruktury.

Handel

Dzięki sztucznej inteligencji przesyłki mogą trafiać do klientów tego samego dnia. Liczba takich dostaw w Amazon znacząco rośnie

Prognozy rynkowe wskazują, że wart ok. 10 mld dol. globalny rynek dostaw realizowanych jednego dnia będzie w kolejnych latach dynamicznie rosnąć. Wpływają na to przede wszystkim oczekiwania konsumentów co do szybkich i terminowych doręczeń. Zarówno firmy kurierskie, jak i sklepy internetowe coraz mocniej inwestują w ten trend. W Amazon opcja Same-Day Delivery jest już możliwa w 135 lokalizacjach w Europie, a w tym roku przybędzie 20 kolejnych. W I kwartale br. Amazon dostarczył w tym trybie o 80 proc. paczek więcej niż przed rokiem. Głównie były to produkty z kategorii niezbędnych przedmiotów codziennego użytku.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.