Nowy rok szkolny z Amazon STEM Kindloteka
Tegoroczny powrót do szkoły to nowe wyzwania zarówno dla nauczycieli, rodziców, jak i dzieci. Zapewnienie wysokiej jakości edukacji, pełnej kreatywności i zabawy możliwe będzie dzięki nauczeniu się na nowo funkcjonowania w zmienionej rzeczywistości. W ramach programu STEM Kindloteka do końca 2020 r. zostanie otwartych 35 nowych przestrzeni do nauki. Rusza także kolejna edycja zajęć online dla dzieci i dorosłych. Patronat nad projektem STEM Kindloteka objęło Ministerstwo Edukacji Narodowej.
- Do końca roku powstanie 35 STEM Kindlotek – specjalnie zaaranżowanych przestrzeni do nauki w całej Polsce.
- Organizowane są kolejne zdalne zajęcia dla dzieci i nauczycieli w ramach programu STEM Kindloteka Online.
- Amazon oferuje również warsztaty dla nauczycieli i edukatorów przygotowujące do nauki online.
- Ministerstwo Edukacji Narodowej objęło patronat nad projektem STEM Kindloteka.
Program STEM Kindloteka, realizowany przez Amazon we współpracy ze Stowarzyszeniem Cyfrowy Dialog pozwala zdobywać kompetencje przyszłości oraz edukować uczniów i nauczycieli według modelu STEM*. Specjalnie zaaranżowane przestrzenie STEM Kindloteki umożliwiają m.in. czytanie, majsterkowanie, zdobywanie umiejętności programistyczno – robotycznych czy muzykowanie. Do końca 2020 roku Amazon otworzy w Polsce 35 takich punktów w szkołach, centrach kultury i bibliotekach zlokalizowanych w sąsiedztwie centrów logistycznych firmy.
Holistyczne podejście do procesu nauczania, jakim jest nauka STEM to jeden z priorytetów Amazon. Jako pracodawca i inwestor chcemy wspierać lokalną społeczność wokół naszych centrów logistycznych – mówi Blanka Fijołek, CEE PR & Community Manager w Amazon – Udział w zajęciach realizowanych w STEM Kindlotekach umożliwi dzieciom zdobywanie wiedzy i rozwijanie kompetencji przyszłości w kreatywny i przystępny sposób. Cieszymy się, że razem z Cyfrowym Dialogiem możemy kreować urozmaicone i wyjątkowe doświadczenia edukacyjne dla dzieci, młodzieży oraz nauczycieli.
Zobacz, jak powstają STEM Kindloteki tutaj: https://www.youtube.com/watch?v=SU0ciefNd_w&ab_channel=AmazonPolska
Zdalne nauczanie
W ramach programu STEM Kindloteka Amazon organizuje również różnorodne lekcje i warsztaty online. W ubiegłym roku szkolnym przeprowadzono 136 zajęć. „Na żywo” uczestniczyło w nich 35 000 osób, a kolejne 30 000 odtworzyło nagrania z nich na portalu YouTube. Teraz program startuje z kolejną edycją. Cykl zajęć edukacyjnych online obejmie zajęcia dla nauczycieli oraz lekcje dla dzieci. Edukatorzy dowiedzą się m.in. jak wykorzystać metodę SCRUM oraz nowe technologie w nauce, a uczniowie poznają przydatne aplikacje przyrodnicze i odkryją kosmiczne ciekawostki. Dostępne będą również lekcje skierowane do młodzieży z podstaw programowania. Blok ten poprowadzą eksperci Amazon Web Services (platforma oferująca usługi w modelu cloud).
Pełna lista zajęć dostępna jest tutaj: https://cyfrowydialog.pl/2020/08/27/stemowe-spotkania/
Aby wziąć udział w zajęciach wystarczy wybrać interesujące nas warsztaty online i dołączyć do spotkania konkretnego dnia, o danej godzinie.
Jakościowe warsztaty dla edukatorów
Nowy styl nauczania poprzez zdalne zajęcia wymaga odpowiednich umiejętności i dostosowania metod edukacyjnych. Amazon wraz ze Stowarzyszeniem Cyfrowy Dialog organizuje warsztaty dla nauczycieli, aby wspierać ich w tym procesie i przygotować do nowej formy nauki. Pierwsze spotkania, w zakresie korzystania z narzędzi do nauki online odbyły się we Wrocławiu. Wzięło w nich udział ok. 70 pracowników wrocławskich szkół. Kompleksowe przygotowanie kadry nauczycielskiej do pracy zdalnej z uczniami pozwoli edukatorom dowiedzieć się i doświadczyć, jak pracować z klasą w modelu online lub hybrydowym, łączącym zajęcia w trybie stacjonarnym i zdalnym, w jaki sposób identyfikować potrzeby uczniów oraz jak planować ścieżki nauczania zdalnego.
Zamknięcie szkół w marcu 2020 r. zaskoczyło nas wszystkich, ale było także bodźcem do szukania nowych rozwiązań w edukacji. Chcemy dzielić się z innymi nauczycielami doświadczeniami zdobytymi podczas tego okresu, przekazywać im konkretne wskazówki i praktyczne rozwiązania wielu problemów, które pedagodzy napotykają w klasie online – mówi Iwona Brzózka-Złotnicka, Szefowa Stowarzyszenia Cyfrowy Dialog i dodaje – Szczególny nacisk kładziemy na to, jak zadbać o jakościowy proces komunikacyjny między nauczycielem a uczniami, bo jest to podstawa skutecznego uczenia się.
*STEM - S – Science nauka, T – Technology (technologia), E – Engineering (inżynieria), M – Math (matematyka)

Fundusz Amazon: Milion złotych na wsparcie edukacji Polaków

Nie zgadzasz się z wynikiem maturalnym z biologii lub chemii? Dawid Uczy pomoże Ci się odwołać!

Newline Lyra Pro w Szkole Podstawowej nr 5 w Białymstoku
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Ochrona środowiska

Zielona transformacja wiąże się z dodatkowymi kosztami. Mimo to firmy traktują ją jako szansę dla siebie i Europy
Bez zaangażowania największych firm, które ograniczają własny ślad węglowy, będzie trudno o transformację energetyczną. Jak wynika z danych Europejskiego Banku Inwestycyjnego, w ubiegłym roku 61 proc. przedsiębiorstw z UE zainwestowało w walkę ze zmianą klimatu. Choć z tymi inwestycjami wiążą się zwykle ogromne koszty, część firm traktuje je jako szansę na podniesienie swojej konkurencyjności. Wśród znaczących korzyści podnoszą też kwestię zmniejszania zależności od dostaw surowców energetycznych z innych krajów.
Prawo
Rolnicy z Wielkopolski i Opolszczyzny protestują przeciwko likwidacji ich miejsc pracy. Minister rolnictwa deklaruje szukanie rozwiązań

W czwartek 24 kwietnia pracownicy towarowych gospodarstw rolnych z województw wielkopolskiego i opolskiego protestowali przed Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi w Warszawie. To już kolejny – po poznańskim – protest, który ma zwrócić uwagę na opieszałość urzędników w związku z zagospodarowaniem zwracanych do Zasobu Skarbu Państwa dzierżawionych gruntów, na których dziś prowadzona jest działalność rolnicza. Minister Czesław Siekierski przyjął delegację pracowników, która przekazała petycję z postulatami wymagającymi pilnych działań urzędniczych.
Prawo
W połowie maja pierwszym pakietem deregulacyjnym zajmie się Senat. Trwają prace nad drugim pakietem

Zgodnie z zaplanowanym porządkiem obrad na posiedzeniu 14–15 maja Senat zajmie się pierwszym pakietem deregulacyjnym, przygotowanym przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Przyjęty w ubiegłym tygodniu przez Sejm dokument zawiera około 40 rozwiązań, które mają ułatwić prowadzenie biznesu. W ciągu kilku miesięcy efekty mają być odczuwalne dla przedsiębiorców. Jednocześnie trwają już prace nad kolejnymi propozycjami deregulacyjnymi.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.