O roli studiów i zawodach przyszłości - nowe wykłady na platformie AZiR.edu.pl
Same studia nic nie dają – mówi Marek Cywiński, prezes Kapsch Telematic Services, w wypowiedzi dla platformy edukacyjnej Akademia Zarządzania i Rozwoju (azir.edu.pl). Według niego, studia mogą zapewnić jedynie podstawę do tego, aby się rozwijać, ale o sukcesie zawodowym decyduje nasz wkład własny. Natomiast Ryszard Hordyński, dyrektor ds. strategii i komunikacji Huawei Polska, zaznacza, że w kontekście zawodów przyszłości bardzo atrakcyjna jest obecnie informatyka i pokrewne kierunki studiów, ze względu na ogromne tempo rozwoju technologii informatycznych.
Na platformie edukacyjnej azir.edu.pl regularnie zamieszczane są nowe filmy z wypowiedziami ludzi sukcesu: znanych menedżerów, przedstawicieli nauki i sztuki. Opowiadają oni o swoich studiach, radzą, jaki kierunek wybrać i jak rozpocząć biznes, a także dzielą się refleksjami dotyczącymi swojej kariery. Nagrane specjalnie dla Akademii kilkuminutowe filmy można oglądać bezpłatnie.
– Studia same nic nie dają. Jeżeli nie dam od siebie tego, co maksymalnie powinienem dać, to studia mogą być tylko przygodą, bardzo nudną i uciążliwą przez wiele lat. Mówię to z perspektywy absolwenta Politechniki Śląskiej, ale też z perspektywy 20 lat pracy jako nauczyciel akademicki – podkreśla Marek Cywiński, prezes Kapsch Telematic Services (spółki, która wdrożyła w Polsce system poboru opłat drogowych viaTOLL). Dodaje, że studia zapewniły mu przede wszystkim solidne podstawy, ale jednocześnie nie ograniczają go zawodowo, umożliwiając sprawdzanie swoich kompetencji również w obszarach niezwiązanych z ukończonym kierunkiem. Co zrobić, żeby lata studiów nie były czasem straconym? Od czego warto zacząć drogę zawodową? Odpowiedzi na te pytania udziela Marek Cywiński w wypowiedzi dla AZiR: https://azir.edu.pl/wyklad/same-studia-nic-nie-daja/
Z kolei o dobrych perspektywach dla informatyków opowiada na platformie azir.edu.pl Ryszard Hordyński, dyrektor ds. strategii i komunikacji Huawei Polska. – Studiowałem informatykę na Politechnice Warszawskiej, natomiast już na początku mojej kariery czułem, że sama informatyka jako taka może nie być wystarczająca w tak szybko zmieniającym się świecie – zaznacza. W związku z tym zdecydował się ukierunkować swoją zawodową drogę w stronę zarządzania systemami i projektami związanymi z nowoczesnymi technologiami.
Ryszard Hordyński wyjaśnia, że technologie informatyczne będą się rozwijać w ogromnym tempie. W związku z tym wszelkie kierunki studiów związane z informatyką oraz kierunki pokrewne są bardzo atrakcyjne. – Już dzisiaj wiadomo, że w Polsce brakuje kilkudziesięciu tysięcy informatyków. Na całym świecie te liczby idą wręcz w miliony – podkreśla dyrektor ds. strategii i komunikacji Huawei Polska. Dodaje również, że w rozwoju zawodowym informatyka, oprócz miłości do matematyki, kluczowe są: chęć ciągłego uczenia się, skrupulatność i pracowitość. Przydają się także kreatywność oraz umiejętność abstrakcyjnego myślenia. Ostrzega także, że praca informatyka wymaga cierpliwości, na którą nie każdy jest w stanie się zdobyć. Z jego wypowiedzi dla Akademii i Zarządzania i Rozwoju można się dowiedzieć również, dla kogo są studia informatyczne i z jakimi kierunkami warto łączyć informatykę: https://azir.edu.pl/wyklad/chec-uczenia-sie-skrupulatnosc-i-pracowitosc-to-podstawy-w-informatyce/.
Cyfrowa forma Akademii gwarantuje możliwość korzystania z jej zasobów wszystkim osobom z dostępem do Internetu, niezależnie od miejsca zamieszkania czy szkoły, do której uczęszczają.
Partnerem strategicznym Akademii Zarządzania i Rozwoju jest Żabka Polska. Patronat medialny nad platformą objęły: dziennik Polska The Times, Agencja Informacyjna oraz portale: NaszeMiasto.pl, NaszaHistoria.pl, RaportCSR.pl, podlasie24.pl.
Więcej informacji na azir.edu.pl.
Nie zgadzasz się z wynikiem maturalnym z biologii lub chemii? Dawid Uczy pomoże Ci się odwołać!
Newline Lyra Pro w Szkole Podstawowej nr 5 w Białymstoku
UX – zawód przyszłości Motorola Solutions stawia na kompetencje 4.0
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Handel
Plastikowe opakowania żywności dominują w europejskich marketach. 40 proc. z nich można usunąć lub zastąpić
65 proc. produktów spożywczych i napojów w europejskich supermarketach jest sprzedawanych w plastikowych opakowaniach. W Polsce ten odsetek jest podobny. Jak wynika z raportu DS Smith „Material Change Index”, w przypadku 40 proc. opakowań zawierających tworzywa sztuczne w Polsce, plastik można by wyeliminować, usuwając go całkowicie lub zastępując go zrównoważonymi alternatywami, np. tekturą czy opakowaniami biodegradowalnymi. W Polsce tylko 22 proc. firm spożywczych planuje w nadchodzącym roku zmiany w opakowaniach.
Transport
Ryanair rozbudowuje siatkę połączeń w Polsce. W tym roku linia planuje przewieźć niemal 20 mln pasażerów
Polska jest jednym z najważniejszym rynków dla Ryanaira. Irlandzka linia w letnim rozkładzie lotów na 2025 roku będzie obsługiwał ponad 300 tras, w tym 23 nowe kierunki, przede wszystkim na południe Europy. Rekordowy letni rozkład lotów Ryanair w Polsce będą obsługiwać 44 samoloty bazujące na polskich lotniskach. W tym roku, pierwszy raz w historii, przewoźnik oferuje ponad 20 milionów miejsc.
Polityka
M. Gosiewska: Na Białorusi znowu odbędą się pseudowybory. Należy zaostrzyć sankcje uderzające w reżim i firmy europejskie tam obecne
Alaksandr Łukaszenka rządzi Białorusią już 30 lat, 26 stycznia będzie się ubiegał o siódmą kadencję. W nadchodzących wyborach nie będzie niezależnych obserwatorów i demokratycznych kandydatów opozycji. Poprzednie wybory, w 2020 roku, zakończyły się masowymi protestami i olbrzymimi represjami, a w 2024 roku przybrały jeszcze na sile. – Tylko twarda i zdecydowana postawa jest w stanie zmienić sytuację u naszego wschodniego sąsiada – ocenia europosłanka Małgorzata Gosiewska.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.