Komunikaty PR

10 pomysłów na majówkę bliżej natury

2021-04-30  |  12:45
Biuro prasowe

W tym roku wyjątkowo długo czekaliśmy na wiosnę, ale wreszcie jest! Pierwsze drzewa pokrywają się kwieciem, w ogródkach i w parkach robi się kolorowo, bociany zasiedlają gniazda, a lasy zaczynają tętnić życiem. Jak zainteresować dzieci tym corocznym cudem odradzania się przyrody? Oto garść pomysłów na majówkę z maluchem na łonie natury.

– W weekend majowy wyruszmy z naszymi małymi odkrywcami poznawać świat przyrody. Nawet wyjście na krótki spacer może przerodzić się w prawdziwą wyprawę. Bez względu na to, idziemy pieszo czy jedziemy rowerem, w każdej chwili odkrywają się przed nami nowe rzeczy. Na polach i łąkach będą to różne rośliny i owady. W lesie drzewa, zwierzęta i ich tropy. Zwracajmy też uwagę na różne nietypowe formy w terenie. Mogą to być pozostałości po dawnych mieszkańcach tych ziem lub działalności zwierząt. Każde takie znalezisko pomoże rozszyfrować wyobraźnia małych odkrywców – zachęca Marcin Kostrzyński, przyrodnik i autor cyklu „Marcin z lasu”.

Na wycieczkę oprócz plecaka z prowiantem, napojami i kurtkami przeciwdeszczowymi weźmy garść inspiracji i ciekawostek przyrodniczych, które pomogą nam zainteresować dzieci oraz w atrakcyjnej formie pokazać, jak i dlaczego warto dbać o naturę i w pełni korzystać z jej darów. Możemy do tego użyć materiałów stworzonych przez organizatorów akcji „Kubusiowi Przyjaciele Natury” największego w Polsce programu edukacyjnego na temat ekologii dla dzieci przedszkolnych i uczniów klas 1-3 szkoły podstawowej. Bezpłatne scenariusze lekcji oraz gry są dostępne na stronie www.przyjacielenatury.pl. Znajdziemy tam również bajki o ekologii w formie audiobooków, które idealnie sprawdzą się w podróży. A oto kilka sprawdzonych pomysłów eksperta w dziedzinie ekologii Marcina Kostrzyńskiego:

  1. Wiosną las rozbrzmiewa mnóstwem odgłosów wydawanych przez zwierzęta. Pobawmy się w ptasie radio i spróbujmy naśladować śpiew ptaków. Zatrzymajmy się na malowniczej polanie i urządźmy zwierzęce kalambury. Obraz taty udającego dzika będzie na pewno jednym z najlepszych wspomnień z tego dnia.
  2. Możemy zainstalować w telefonie bezpłatną aplikację BirdNET rozpoznającą głosy ptaków. Program działa zaskakująco dobrze i pozwoli nam na identyfikację gatunków, które słyszymy. Co prawda nazwy wyświetlają się w języku angielskim, lecz możemy je z łatwością przetłumaczyć na język polski.
  3. Wycieczka przyrodnicza nie może obyć się bez tropienia śladów zwierząt. Jeśli nie uda nam się zidentyfikować delikwenta, zróbmy zdjęcie tropów i spróbujmy pobawić się w detektywów po powrocie do domu.
  4. Zainstalujmy w telefonie aplikację kompasu. W lesie bardzo ważna jest umiejętność sprawdzania kierunków. Dzięki temu możemy odnaleźć właściwą drogę. Pnie drzew od północnej strony porasta mech. Możemy sprawdzić to powszechne przekonanie, porównując położenie mchu ze wskazaniami kompasu.
  5. Aby rozpoznać obserwowane zwierzęta lub zobaczyć więcej szczegółów, weźmy ze sobą lornetkę. Warto potrenować przed wyjściem w teren sprawne odszukiwanie obiektów i nastawianie ostrości, by później szybko odnajdywać mieszkańców lasu. Trening zacznijmy od wyznaczenia obiektu obserwacji. Może to być krzew lub doniczka z kwiatami. Przykładamy lornetkę tak, by obiekt znalazł się w naszym polu widzenia od razu po pojawieniu się obrazu przed naszymi oczami. Jeśli za pierwszym razem się nie uda, poćwiczmy trochę, by później w terenie sprawnie odnajdywać ptaki w gęstwinie gałęzi lub sarny wśród traw. 
  6. Dzieci uwielbiają budować! Sami na pewno pamiętamy niekończące się tworzenie kryjówek z koców i poduch z kanapy. Jeśli chcemy zatem zyskać status bohatera w oczach naszej pociechy, zbudujmy razem szałas. Wbrew pozorom to nic trudnego. Pamiętajmy jednak o zasadach bezpieczeństwa i o tym, aby używać tylko martwych gałęzi. Takie schronienie to idealne miejsce do opowiedzenia maluchom o tym, że las jest domem dla żywych stworzeń i dlatego powinniśmy uszanować jego zasady: nie śmiecić, nie deptać roślin ani nie płoszyć zwierząt.
  7. Jeśli chcemy zrobić ognisko, przygotujmy się zawczasu. Warto sprawdzić, gdzie są specjalnie przeznaczone do tego celu bezpieczne miejsca. Takie paleniska znajdziemy w lasach, a nawet parkach narodowych. Są one zaznaczone na mapach turystycznych lub pokazane na stronach internetowych. Nawet zwykły chleb upieczony w ogniu będzie smakował wyśmienicie. Musimy tylko pamiętać o bezpieczeństwie i ostrożnym obchodzeniu się z ogniem.
  8. Wspaniałą pamiątką z wycieczki ekologicznej będzie stworzony własnoręcznie zielnik. Zbierzmy liście drzew i krzewów do foliowej koszulki, aby potem w domu wkleić je do zeszytu i opisać. Przy okazji możemy uświadomić dziecku, jak różnorodny jest las oraz na czym polega różnica pomiędzy lasem liściastym a mieszanym, naturalnym a stworzonym przez człowieka. Samodzielnie stworzony zielnik na pewno wzbudzi ogromne zainteresowanie wśród rówieśników naszej pociechy, a być może nawet zaszczepi w nich ciekawość świata przyrody. To idealny sposób by poznać pełnię darów natury i zrozumieć, dlaczego warto o nie dbać.
  9. Zaplanujmy wyjście do lasu bardzo wcześnie rano. Samo wstanie o 4 nad ranem będzie dla dzieci niezapomnianym przeżyciem. Rano usłyszymy też więcej ptaków i zobaczymy o wiele więcej zwierząt. Zdjęcia, które zrobimy, będą niezwykłe: z malowniczymi mgłami i magicznym światłem. Dla śmiałków proponuję posłuchanie nocnego lasu. Wystarczy podjechać samochodem, wyłączyć światła i wsłuchać się w nocne odgłosy. Może usłyszymy wycie wilków lub pohukiwanie sowy. Nawet jeśli nie będziemy mieli tyle szczęścia, wyobraźnia dzieci zrekompensuje ten niedostatek z nawiązką.
  10. Przygotujmy dla dzieci quiz z nagrodami. Jak należy się zachowywać w lesie? Co zrobić, by pomagać zwierzętom? Każda prawidłowa odpowiedź może być nagradzana . Urządźmy turniej cichego chodzenia. Kto będzie poruszał się najciszej, ten wygrywa. Na umówiony znak wszyscy zamierają w bezruchu. Kolejnym zadaniem może być konkurs, kto w ciągu pięciu minut uratuje przyrodę i znajdzie więcej śmieci pozostawionych przez innych ludzi. Kto pierwszy znajdzie owada w trawie? Kto pierwszy odnajdzie trop na drodze? Kto pierwszy zobaczy żabę nad strumykiem? Kto pierwszy dostrzeże dzięcioła stukającego w pień drzewa? Możliwości jest bez liku.

Nieważne, który z pomysłów wybierzemy, ważne by pokazać dziecku, że spędzanie wolnego czasu na łonie natury, może być fajną zabawą, aktywnym wypoczynkiem i przy okazji inspirującą przygodą do późniejszego dbania o przyrodę na co dzień.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Ochrona środowiska UPS OGŁASZA NOWĄ STATEGIĘ, TRZYLETNIE CELE FINANSOWE ORAZ CELE ESG Biuro prasowe
2021-06-14 | 11:30

UPS OGŁASZA NOWĄ STATEGIĘ, TRZYLETNIE CELE FINANSOWE ORAZ CELE ESG

UPS OGŁASZA NOWĄ STATEGIĘ, TRZYLETNIE CELE FINANSOWE ORAZ CELE ESG     ATLANTA, 11 czerwca 2021 r. – Firma UPS (NYSE:UPS) zorganizowała konferencję dla
Ochrona środowiska Lidl Polska nagrodzony Złotym Listkiem CSR Polityki
2021-06-10 | 17:30

Lidl Polska nagrodzony Złotym Listkiem CSR Polityki

Tygodnik Polityka już po raz 10. przeanalizował działalność firm pod kątem rozwiązań wspierających odpowiedzialne zarządzanie w odniesieniu do normy ISO 26000. W tegorocznej
Ochrona środowiska Stena Recycling dofinansuje 20 lokalnych, ekologicznych projektów
2021-06-10 | 11:10

Stena Recycling dofinansuje 20 lokalnych, ekologicznych projektów

Stena Recycling dofinansuje 20 lokalnych, ekologicznych projektów Rusza konkurs „GOZpodarne wyzwanie”, skierowany do szkół, samorządów i organizacji

Więcej ważnych informacji

Kalendarium

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Telekomunikacja

Choć 53 proc. start-upów odczuło brak nowych odbiorców produktów lub usług, a 35 proc. spadki sprzedaży, to stosunkowo niewiele z nich ocenia wpływ pandemii na swoją działalność jako negatywny. Ponad jedna trzecia tego typu biznesów generuje obecnie przyc

Choć 53 proc. start-upów odczuło brak nowych odbiorców produktów lub usług, a 35 proc. spadki sprzedaży, to stosunkowo niewiele z nich ocenia wpływ pandemii na swoją działalność jako negatywny. Ponad jedna trzecia tego typu biznesów generuje obecnie przychody większe niż przed jej wybuchem – pokazuje ostatnia edycja raportu Fundacji Startup Poland z listopada 2020. Szansą rozwoju dla młodych, innowacyjnych biznesów jest współpraca z dużymi korporacjami, które mogą zapewnić im zaplecze i wsparcie eksperckie. Takie możliwości w ramach swojego akceleratora oferuje start-upom Orange Polska. Operator stawia zwłaszcza na innowacje związane z 5G.

Prawo

Rynek crowdfundingu zostanie uregulowany i będzie podlegać nadzorowi KNF. Nowe przepisy zaczną obowiązywać w listopadzie

Trwają prace nad przepisami, które uregulują rynek finansowania społecznościowego. Platformy, które się tym zajmują, zgodnie z proponowaną ustawą będą działać zgodnie z licencją i podlegać nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego. Zwiększy się jednak kwota – z 1 mln do 5 mln euro – którą będą mogły pozyskać w ramach crowdfundingu. Podwyższony limit zacznie obowiązywać od listopada 2023 roku. – W krótkim terminie nowe przepisy zapewnią w miarę bezpieczne funkcjonowanie rynku, w długiej perspektywie mogą umożliwić rozwój platform, również za granicą – ocenia Artur Granicki, prezes Navigator Crowd.

Handel

Przedsiębiorcy postulują zróżnicowanie regionalne płacy minimalnej. Może to pomóc w rozwoju mniej zamożnych obszarów kraju

Mali i średni przedsiębiorcy chcą, by płaca minimalna różniła się w poszczególnych regionach kraju w zależności od średniego wynagrodzenia oraz cen i kosztów życia. Ma to ułatwić życie właścicielom firm w mniej zamożnych regionach oraz powstrzymać odpływ pracowników i mieszkańców do bogatszych aglomeracji. Co ważne, warunkiem zadziałania tego mechanizmu powinna być nie sama rejestracja siedziby w danym regionie, ale faktyczne funkcjonowanie w nim firmy i miejsce pracy danego pracownika. Według Rzecznika MŚP takie rozwiązanie pobudzi rozwój mniej zamożnych powiatów.

Konsument

Dynamiczny wzrost aktywności deweloperów. Znacznie więcej wydanych pozwoleń na budowę i rozpoczętych inwestycji

Pierwsze cztery miesiące roku zakończyły się optymistycznymi wynikami dla deweloperów mieszkaniowych. Oddają oni więcej mieszkań do użytkowania, znacznie więcej budów zgłaszają i rozpoczynają. Tu wzrosty są kilkudziesięcioprocentowe względem 2020 roku. Problemami branży deweloperskiej pozostają dostępność gruntów i spowolnienie w wydawaniu decyzji administracyjnych, ale prognozy na przyszłość są dobre. – Na rynku nieruchomości brakuje 2 mln mieszkań, aby zaspokoić potrzeby mieszkaniowe Polaków, więc mamy nadzieję, że popyt będzie stabilny, a ceny nowych mieszkań utrzymają się na podobnym poziomie lub nieznacznie wzrosną – mówi Anna Wojciechowska, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu na Gdańsk i Poznań w spółce Robyg.