Komunikaty PR

100 milionów złotych na inwestycje planuje przeznaczyć w Polsce Stena Recycling

2021-12-02  |  09:45
Biuro prasowe
Kontakt

Paweł Świąder
Prepare Sp. z o.o.

Świętokrzyska 18
00-052 Warszawa
pawel.swiader|prepare.pl| |pawel.swiader|prepare.pl
783917437
www.prepare.pl

100 milionów złotych na inwestycje planuje przeznaczyć w Polsce Stena Recycling

W zakończonym 31 sierpnia roku obrotowym Stena Recycling przetworzyła ponad 800 000 ton odpadów. To wzrost o 20% w skali roku. W 2022 r. ma to być 1 mln ton. Firma założona w Szwecji obchodzi w tym roku 20-lecie działania w Polsce. W ostatnim czasie zainwestowała ponad 50 mln złotych w rozwój nowoczesnych instalacji do przetwarzania plastiku oraz odzyskiwania metali z elektroniki. W planach są konsolidowanie rozdrobnionego rynku oraz kolejne inwestycje na które w najbliższych latach firma planuje przeznaczyć 100 mln złotych.

Najnowsze inwestycje Stena Recycling ulokowano we Wschowie w lubuskiem. Tamtejsze Centrum Recyklingu Elektroniki jest drugim pod względem wielkości (po szwedzkim Halmstad) tego typu zakładem Stena Recycling w Europie. Dzięki inwestycji za ponad 50 mln złotych powstało tam nowoczesne centrum, w którym odzyskiwane są cenne metale z urządzeń elektronicznych, a już wkrótce uruchomiona zostanie instalacja do przetwarzania folii opakowaniowej LDPE. W Trzebieńczycach zainwestowano 5 mln złotych w modernizację linii do odzysku miedzi z kabli oraz instalację do przetwarzania aluminium. W planie jest kolejna inwestycja w tej lokalizacji wspierająca rozwój biznesu metali nieżelaznych o wartości około 15 mln złotych. Firma inwestuje także w Swarzędzu, gdzie dysponuje specjalistycznym sprzętem do odzyskiwania materiałów z samochodów wycofanych z eksploatacji. Wolumen aut, które tam trafiają wzrósł dwukrotnie w czasie 5 ostatnich lat. Stena Recycling na arenie międzynarodowej ma na swoim koncie także inne, ciekawe przedsięwzięcia.  Wspólnie z Electrolux zaprojektowano odkurzacz, który w całości powstał z materiałów pochodzących z recyklingu, z firmą Alfa Laval z kolei prowadzi wspólny projekt dotyczący zamknięcia obiegu wymienników ciepła. Obecnie firma inwestuje w proces odzyskiwania baterii i akumulatorów z samochodów oraz wszelkich urządzeń elektronicznych. Temu tematowi poświęcony będzie bezpłatny webinar organizowany przez Stena Recycling 30 listopada.

- Naszym celem jest nieustanne podnoszenie poziomu recyklingu, ograniczanie ilości odpadów i dbałość o ponowne wykorzystywanie materiałów. To kluczowe elementy w budowaniu cyrkularnego modelu gospodarki i lepszej przyszłości dla następnych pokoleń. Korzystając z uznanych, skandynawskich wzorców, od 20 lat doskonalimy procesy recyklingu i odzyskiwania cennych surowców w Polsce. Angażujemy się także w edukację i akcje społeczne, dzięki którym docieramy z tym ważnym przesłaniem tam, gdzie jest to najbardziej potrzebne. Wiemy, że wiele wyzwań wciąż jest przed nami, ale mamy świadomość, że nasze doświadczenie i odpowiedzialne działania, przynoszą korzyści nam wszystkim – mówi Lars Ibsen, prezes Stena Recycling.

Zrównoważony rozwój, odpowiedzialne projektowanie produktów z myślą o recyklingu, czy ponowne wykorzystanie materiałów to trendy, które z każdym rokiem zyskują na znaczeniu. 4 na 5 respondentów uważa, że produkty z których korzystamy, powinny być używane wielokrotnie a 75% deklaruje, że zdarza im się naprawić sprzęt, zamiast od razu kupić nowy. Takie wyniki przyniósł sondaż przeprowadzony wśród Polaków na początku wakacji. Oznacza to, że w Polsce rośnie świadomość dotycząca ekologii, ochrony środowiska i zrównoważonego rozwoju. Pojawiają się kolejne inicjatywy, dzięki którym każdy z nas może włączyć się w coraz powszechniejszy „zielony trend”. Jednak wciąż jest wiele przykładów pokazujących, że edukacja i szerzenie wiedzy w tym obszarze są i długo jeszcze będą konieczne. Tym bardziej, że działania zgodne z ideą GOZ znalazły się wśród czterech głównych trendów z obszaru środowiskowego na tzw. mapie trendów, opublikowanej przez Infuture Institute, wskazującej najważniejsze i aktualne dla przedsiębiorców kierunki rozwoju rynku.

Stena Recycling od 4 lat prowadzi konkurs – STENA CIRCULAR ECONOMY AWARD – Lider Gospodarki Obiegu Zamkniętego. Co roku gromadzi on najlepsze praktyki w obszarze zrównoważonego rozwoju, jest nagradzany oraz doceniany przez biznes i ośrodki naukowe. W tym roku firma prowadziła także konkurs „GOZpodarne wyzwanie” skierowany do świetlic środowiskowych, bibliotek czy lokalnych klubów, a także szkół i innych podmiotów działających na rzecz społeczności lokalnych. Jego ideą jest edukowanie i zachęcanie do realizacji ekologicznych projektów, które pozytywnie wpływają na życie lokalnych społeczności. Wybrano w nim 20 najlepszych projektów na 20-lecie Stena Recycling w Polsce. Nagrody w tym konkursie – granty finansowe – wsparły zgłoszone projekty, które zostały już zrealizowane.

Stena Recycling obchodzi właśnie 20-lecie działalności na polskim rynku. W tym czasie przeszła drogę od kilkuosobowej firmy skoncentrowanej na skupie i przetwarzaniu złomu, do lidera kompleksowych rozwiązań w dziedzinie gospodarowania odpadami oraz usług środowiskowych. Stena Recycling korzysta z najlepszych, skandynawskich wzorców, inwestuje w nowoczesne technologie przetwarzania odpadów, a także aktywnie działa w obszarze edukacji i promowania rozwiązań z obszaru gospodarki obiegu zamkniętego. Oddziały Stena Recycling są zlokalizowane w większości dużych miast w Polsce, firma zatrudnia ponad 500 osób i obsługuje kilka tysięcy przedsiębiorstw.

***

Stena Recycling jest liderem kompleksowych rozwiązań w dziedzinie gospodarowania odpadami oraz usług środowiskowych na rynku polskim i skandynawskim. Przetwarza wszystkie rodzaje odpadów w ramach kilku obszarów biznesowych: metali żelaznych i nieżelaznych, papieru i plastiku, elektroniki oraz odpadów niebezpiecznych i innych.

Celem działań Stena Recycling jest podniesienie poziomu recyklingu oraz ograniczenie ilości odpadów zmieszanych. We wszystkich działaniach firma kieruje się filozofią CARE – dbałości o Klientów, Pracowników, Biznes i Zasoby oraz Środowisko i Społeczeństwo. W Polsce Stena Recycling jest obecna od 20 lat. Współpracując z ponad 2000 przedsiębiorstw, przetwarza łącznie ponad 800 tys. ton odpadów w ciągu roku.

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Prepare Sp. z o.o.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Ochrona środowiska Polska branża paletowa wyprzedza PPWR Biuro prasowe
2024-11-28 | 16:00

Polska branża paletowa wyprzedza PPWR

Warszawa, 27 listopada 2024r - Parlament Europejski przyjął rozporządzenie w sprawie opakowań i odpadów opakowaniowych (PPWR). Zanim nowe prawo wejdzie w życie w całej Unii
Ochrona środowiska Recykling i odzysk odpadów receptami na nadprodukcję śmieci. Sprawdź, jak możesz
2024-11-28 | 14:45

Recykling i odzysk odpadów receptami na nadprodukcję śmieci. Sprawdź, jak możesz

Odzysk odpadów obejmuje wszelkie procesy, które umożliwiają ponowne ich wykorzystanie, a także pozyskanie z nich substancji, materiałów i energii. Jego kluczowym założeniem jest
Ochrona środowiska Instytut Zrównoważonego Rozwoju i Środowiska Uczelni Łazarskiego inicjuje Partne
2024-11-28 | 13:20

Instytut Zrównoważonego Rozwoju i Środowiska Uczelni Łazarskiego inicjuje Partne

Instytut Zrównoważonego Rozwoju i Środowiska Uczelni Łazarskiego w Warszawie zainicjował przełomowy projekt – Partnerstwo na rzecz Zrównoważonej Odzieży Służbowej.

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Ulga na badania i rozwój może być lekiem na rosnące koszty zatrudnienia. Korzysta z niej tylko 1/4 uprawnionych firm

Wysokie koszty zatrudnienia to w tej chwili jedno z poważniejszych wyzwań utrudniających działalność i hamujących rozwój polskich przedsiębiorstw. – Skuteczną odpowiedzią może być ulga badawczo-rozwojowa – wskazuje Piotr Frankowski, dyrektor zarządzający Ayming Polska. Ten instrument umożliwia odliczenie nawet 200 proc. kosztów osobowych, czyli m.in. wynagrodzeń, od podstawy opodatkowania. Ulgę B-+R zna 90 proc. rodzimych przedsiębiorstw, ale korzysta z niej mniej niż 1/4 uprawnionych. Firma, wspólnie z Konfederacją Lewiatan, przedstawiła rządowi szereg rekomendacji działań, które mogłyby te statystyki poprawić.

Farmacja

Diagnostyka obrazowa w Polsce nie odbiega jakością od Europy Zachodniej. Rośnie dostępność badań i świadomość pacjentów

Na podstawie wyników diagnostyki obrazowej, czyli m.in. tomografii komputerowej, USG, RTG czy rezonansu magnetycznego, podejmowanych jest nawet 80 proc. decyzji klinicznych. – Diagnostyka obrazowa będzie miała coraz większe znaczenie w medycynie – mówi prof. nadzw. dr hab. n. med. Jakub Swadźba, założyciel i prezes zarządu Diagnostyka SA. Jak ocenia, ten segment w Polsce jest już na światowym poziomie, a ostatnie lata przyniosły znaczący postęp związany z upowszechnieniem nowych technologii i nowoczesnych rozwiązań.

Ochrona środowiska

Europa przegrywa globalny wyścig gospodarczy. Nowa KE będzie musiała podjąć szybkie i zdecydowane działania

Udział Europy w światowej gospodarce się kurczy. Podczas gdy jeszcze w 2010 roku gospodarki UE i USA były mniej więcej tej samej wielkości, tak dekadę później, w 2020 roku Wspólnota znalazła się już znacznie poniżej poziomu amerykańskiego. – Niedługo jedynym, co Europa będzie mogła zaoferować światu, będą konsumenci – mówi europosłanka Ewa Zajączkowska-Hernik. Jak wskazuje, przywrócenie gospodarczej atrakcyjności UE powinno być priorytetem nowej Komisji Europejskiej, ale nie da się tego pogodzić z zaostrzeniem polityki klimatycznej.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.