100 milionów złotych na inwestycje planuje przeznaczyć w Polsce Stena Recycling

Paweł Świąder
Prepare Sp. z o.o.
Świętokrzyska 18
00-052 Warszawa
pawel.swiader|prepare.pl| |pawel.swiader|prepare.pl
783917437
www.prepare.pl
100 milionów złotych na inwestycje planuje przeznaczyć w Polsce Stena Recycling
W zakończonym 31 sierpnia roku obrotowym Stena Recycling przetworzyła ponad 800 000 ton odpadów. To wzrost o 20% w skali roku. W 2022 r. ma to być 1 mln ton. Firma założona w Szwecji obchodzi w tym roku 20-lecie działania w Polsce. W ostatnim czasie zainwestowała ponad 50 mln złotych w rozwój nowoczesnych instalacji do przetwarzania plastiku oraz odzyskiwania metali z elektroniki. W planach są konsolidowanie rozdrobnionego rynku oraz kolejne inwestycje na które w najbliższych latach firma planuje przeznaczyć 100 mln złotych.
Najnowsze inwestycje Stena Recycling ulokowano we Wschowie w lubuskiem. Tamtejsze Centrum Recyklingu Elektroniki jest drugim pod względem wielkości (po szwedzkim Halmstad) tego typu zakładem Stena Recycling w Europie. Dzięki inwestycji za ponad 50 mln złotych powstało tam nowoczesne centrum, w którym odzyskiwane są cenne metale z urządzeń elektronicznych, a już wkrótce uruchomiona zostanie instalacja do przetwarzania folii opakowaniowej LDPE. W Trzebieńczycach zainwestowano 5 mln złotych w modernizację linii do odzysku miedzi z kabli oraz instalację do przetwarzania aluminium. W planie jest kolejna inwestycja w tej lokalizacji wspierająca rozwój biznesu metali nieżelaznych o wartości około 15 mln złotych. Firma inwestuje także w Swarzędzu, gdzie dysponuje specjalistycznym sprzętem do odzyskiwania materiałów z samochodów wycofanych z eksploatacji. Wolumen aut, które tam trafiają wzrósł dwukrotnie w czasie 5 ostatnich lat. Stena Recycling na arenie międzynarodowej ma na swoim koncie także inne, ciekawe przedsięwzięcia. Wspólnie z Electrolux zaprojektowano odkurzacz, który w całości powstał z materiałów pochodzących z recyklingu, z firmą Alfa Laval z kolei prowadzi wspólny projekt dotyczący zamknięcia obiegu wymienników ciepła. Obecnie firma inwestuje w proces odzyskiwania baterii i akumulatorów z samochodów oraz wszelkich urządzeń elektronicznych. Temu tematowi poświęcony będzie bezpłatny webinar organizowany przez Stena Recycling 30 listopada.
- Naszym celem jest nieustanne podnoszenie poziomu recyklingu, ograniczanie ilości odpadów i dbałość o ponowne wykorzystywanie materiałów. To kluczowe elementy w budowaniu cyrkularnego modelu gospodarki i lepszej przyszłości dla następnych pokoleń. Korzystając z uznanych, skandynawskich wzorców, od 20 lat doskonalimy procesy recyklingu i odzyskiwania cennych surowców w Polsce. Angażujemy się także w edukację i akcje społeczne, dzięki którym docieramy z tym ważnym przesłaniem tam, gdzie jest to najbardziej potrzebne. Wiemy, że wiele wyzwań wciąż jest przed nami, ale mamy świadomość, że nasze doświadczenie i odpowiedzialne działania, przynoszą korzyści nam wszystkim – mówi Lars Ibsen, prezes Stena Recycling.
Zrównoważony rozwój, odpowiedzialne projektowanie produktów z myślą o recyklingu, czy ponowne wykorzystanie materiałów to trendy, które z każdym rokiem zyskują na znaczeniu. 4 na 5 respondentów uważa, że produkty z których korzystamy, powinny być używane wielokrotnie a 75% deklaruje, że zdarza im się naprawić sprzęt, zamiast od razu kupić nowy. Takie wyniki przyniósł sondaż przeprowadzony wśród Polaków na początku wakacji. Oznacza to, że w Polsce rośnie świadomość dotycząca ekologii, ochrony środowiska i zrównoważonego rozwoju. Pojawiają się kolejne inicjatywy, dzięki którym każdy z nas może włączyć się w coraz powszechniejszy „zielony trend”. Jednak wciąż jest wiele przykładów pokazujących, że edukacja i szerzenie wiedzy w tym obszarze są i długo jeszcze będą konieczne. Tym bardziej, że działania zgodne z ideą GOZ znalazły się wśród czterech głównych trendów z obszaru środowiskowego na tzw. mapie trendów, opublikowanej przez Infuture Institute, wskazującej najważniejsze i aktualne dla przedsiębiorców kierunki rozwoju rynku.
Stena Recycling od 4 lat prowadzi konkurs – STENA CIRCULAR ECONOMY AWARD – Lider Gospodarki Obiegu Zamkniętego. Co roku gromadzi on najlepsze praktyki w obszarze zrównoważonego rozwoju, jest nagradzany oraz doceniany przez biznes i ośrodki naukowe. W tym roku firma prowadziła także konkurs „GOZpodarne wyzwanie” skierowany do świetlic środowiskowych, bibliotek czy lokalnych klubów, a także szkół i innych podmiotów działających na rzecz społeczności lokalnych. Jego ideą jest edukowanie i zachęcanie do realizacji ekologicznych projektów, które pozytywnie wpływają na życie lokalnych społeczności. Wybrano w nim 20 najlepszych projektów na 20-lecie Stena Recycling w Polsce. Nagrody w tym konkursie – granty finansowe – wsparły zgłoszone projekty, które zostały już zrealizowane.
Stena Recycling obchodzi właśnie 20-lecie działalności na polskim rynku. W tym czasie przeszła drogę od kilkuosobowej firmy skoncentrowanej na skupie i przetwarzaniu złomu, do lidera kompleksowych rozwiązań w dziedzinie gospodarowania odpadami oraz usług środowiskowych. Stena Recycling korzysta z najlepszych, skandynawskich wzorców, inwestuje w nowoczesne technologie przetwarzania odpadów, a także aktywnie działa w obszarze edukacji i promowania rozwiązań z obszaru gospodarki obiegu zamkniętego. Oddziały Stena Recycling są zlokalizowane w większości dużych miast w Polsce, firma zatrudnia ponad 500 osób i obsługuje kilka tysięcy przedsiębiorstw.
***
Stena Recycling jest liderem kompleksowych rozwiązań w dziedzinie gospodarowania odpadami oraz usług środowiskowych na rynku polskim i skandynawskim. Przetwarza wszystkie rodzaje odpadów w ramach kilku obszarów biznesowych: metali żelaznych i nieżelaznych, papieru i plastiku, elektroniki oraz odpadów niebezpiecznych i innych.
Celem działań Stena Recycling jest podniesienie poziomu recyklingu oraz ograniczenie ilości odpadów zmieszanych. We wszystkich działaniach firma kieruje się filozofią CARE – dbałości o Klientów, Pracowników, Biznes i Zasoby oraz Środowisko i Społeczeństwo. W Polsce Stena Recycling jest obecna od 20 lat. Współpracując z ponad 2000 przedsiębiorstw, przetwarza łącznie ponad 800 tys. ton odpadów w ciągu roku.

Amazon 5. rok z rzędu największym na świecie korporacyjnym nabywcą energii odnawialnej

Poznaliśmy zwycięzców globalnego konkursu "Go Green with Taiwan"

Klątwa jednorazowego plastiku
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

UE lepiej przygotowana na reagowanie na klęski żywiołowe. Od czasu powodzi w Polsce pojawiło się wiele usprawnień
Na tereny dotknięte ubiegłoroczną powodzią od rządu trafiło ponad 4 mld zł. Pierwsze formy wsparcia, w tym zasiłki, pomoc materialna czy wsparcie dla przedsiębiorców, pojawiły się już w pierwszych dniach od wystąpienia kataklizmu. Do Polski ma też trafić 5 mld euro z Funduszu Spójności UE na likwidację skutków powodzi. Doświadczenia ostatnich lat powodują, że UE jest coraz lepiej przygotowana, by elastycznie reagować na występujące klęski żywiołowe.
Prawo
Rzecznik MŚP: Obniżenie składki zdrowotnej to nie jest szczyt marzeń. Ideałem byłby powrót do tego, co było przed Polskim Ładem

Podczas najbliższego posiedzenia, które odbędzie się 23 i 24 kwietnia, Senat ma się zająć ustawą o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Zakłada ona korzystne zmiany w składkach zdrowotnych płaconych przez przedsiębiorców. Rzecznik MŚP apeluje do izby wyższej i prezydenta o przyjęcie i podpisanie nowych przepisów. Pojawiają się jednak głosy, że uprzywilejowują one właścicieli firm względem pracowników, a ponadto nie podlegały uzgodnieniom, konsultacjom i opiniowaniu.
Handel
Konsumpcja jaj w Polsce rośnie. Przy zakupie Polacy zwracają uwagę na to, z jakiego chowu pochodzą

Zarówno spożycie, jak i produkcja jaj w Polsce notują wzrosty. Znacząca większość konsumentów przy zakupie jajek zwraca uwagę na to, czy pochodzą one z chowu klatkowego. Polska jest jednym z liderów w produkcji i eksporcie jajek w UE, ale ma też wśród nich największy udział kur w chowie klatkowym. Oczekiwania konsumentów przyczyniają się powoli do zmiany tych statystyk.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.