Komunikaty PR

3 sposoby, jak być eko, również zimą

2023-01-03  |  15:55
Biuro prasowe

Trend bycia eko jest obecnie bardzo popularny. Warto jednak pamiętać, że także zimą z powodzeniem można go realizować. Istnieje kilka sposobów, które pomagają kontynuować działania, mające na celu ograniczanie szkód dla naszej planety. Dowiedz się, co możesz zrobić, aby w okresie zimowym być bardziej eko i chronić środowisko naturalne.

ególnie w okresie od wiosny do jesieni znacznie łatwiej jest nam zmotywować się do proekologicznych działań. Mamy więcej energii, a często również same warunki środowiskowe temu sprzyjają. Latem łatwiej przesiąść się na rower, zamiast korzystać z samochodu. Zimą wydaje się, że jest to trochę trudniejsze. Niskie temperatury sprawiają, że wygodniej jest nam podróżować samochodem lub autobusem, a do tego jeszcze zaprząta nam głowę odśnieżanie chodników, zabezpieczenie skutecznego ogrzewania naszego mieszkania czy tym bardziej domu. 

Jak chronić środowisko zimą?

Czy to oznacza, że bycie eko zimą nie jest łatwe? Zdecydowanie jest to możliwe. Warto więc się zastanowić, jakie działania niesprzyjające ochronie środowiska można próbować wyeliminować. Na szczęście istnieje kilka sposobów na to, aby również zimą uchronić planetę przed niepotrzebnymi zanieczyszczeniami.

1. Oszczędzaj energię elektryczną

Produkcja energii elektrycznej w okresie zimowym wchodzi zazwyczaj na najwyższe obroty - długie noce i krótkie dni powodują, że przez większość doby potrzebujemy doświetlenia pomieszczeń, a chociażby samo świąteczne oświetlenie włączone przez 24 godziny również zwiększa nasze rachunki za prąd. Tymczasem większość prądu cały czas pochodzi w krajowych warunkach z elektrowni opalanych węglem, co nie pozostaje obojętne w skutkach na jakość środowiska naturalnego. Co więc można zrobić, aby oszczędzać prąd a tym samym chronić planetę przed zanieczyszczeniami?

Warto pomyśleć o rozwiązaniach fotowoltaicznych, jeśli mieszka się w domu jednorodzinnym. Dzięki panelom solarnym, które wykorzystują promieniowanie słoneczne do wytwarzania energii elektrycznej, można oświetlić wnętrza budynku, a przy tym zaoszczędzić prąd. 

Poza tym, warto zweryfikować energochłonność urządzeń elektrycznych w domu. Sprawdź zatem, jakie ilości prądu pobierają poszczególne urządzenia. Zwróć uwagę na klasę energetyczną - im jest ona niższa, tym lepiej. Dlatego zamiast grupy G, przy dokonywaniu wyborów postaw najlepiej na A+++.

2. Wymień domowe palenisko

Jeśli wciąż do ogrzania domu używasz paliwa stałego, drewna lub węgla, przeanalizuj możliwość wymiany domowego paleniska na bardziej nowoczesne, ekologiczne rozwiązanie. Należą do nich nowe kondensacyjne kotły gazowe albo pompy ciepła. Co ważne, można wymienić palenisko, korzystając z wielu dostępnych programów dofinansowań, które oferowane są np. przez władze gmin.

- Nowoczesne piece spełniają obecnie odpowiednie wymogi tzw. klasy sprawności cieplnej. Są bardzo wydajne, a co najważniejsze, ograniczają do minimum emisję gazów i pyłów, które szkodzą naszemu zdrowiu i środowisku naturalnemu. Tego rodzaju urządzenia potrafią nawet pięciokrotnie zmniejszyć wydzielanie się pyłów, a aż pięćdziesięciokrotnie tlenku węgla. To nie tylko zdrowsze, bardziej ekologiczne rozwiązanie, ale także rozwiązanie bardziej oszczędne dla domowego budżetu - mówi dr Zbigniew Lewicki z firmy LEMITOR Ochrona Środowiska.

3. Zamień sól na… kawę!

Sól drogowa to wybawienie przed śliskimi chodnikami i jezdnią - niestety jest to związek chemiczny, którego użycie wiąże się również z szeregiem negatywnych konsekwencji. Sól drogowa szkodzi naszemu środowisku, zarówno roślinności, jak i zdrowiu zwierząt. Może to wpływać również na dobrostan zwierząt domowych stąd dobrze po zimowym spacerze przemyć zwierzęciu łapy, aby sól nie kumulowała się na powierzchni. Co więcej, gdy sól przedostaje się do gleby, powstaje zjawisko suszy fizjologicznej, przez co korzenie roślin mają utrudnioną możliwość pobierania wody z gruntu.

Warto stosować więc piasek lub… zużyte fusy z kawy! To świetne rozwiązanie, pozwalające na ponowne wykorzystanie tego produktu. Warto dodać, że kawowe fusy należą do odpadów biodegradowalnych, a więc stosowanie ich na śliskiej nawierzchni jest nie tylko sposobem na tzw. zero waste, ale jest też w pełni ekologiczne.

Co jeszcze można zrobić dla środowiska?

- Dotychczasowe doświadczenia poparte zgromadzonymi wynikami prowadzonego monitoringu jakości powietrza wskazują wyraźnie, że cały czas w warunkach krajowych problemem jest tzw. niska emisji. Za jej poziom odpowiadają w głównej mierze emisji z indywidualnych palenisk domowych. To najlepszy przykład na to, jak wiele zależy bezpośrednio od naszych indywidualnych decyzji. Decyzji, które rozpatrywane w oderwaniu od otoczenia wydawać mogą się mało istotne, a które w swojej masie skutkują realnymi konsekwencjami dla nasz wszystkich - twierdzi ekspert z firmy LEMITOR Ochrona Środowiska.

Jak widać, zimą także możesz stosować rozwiązania, które nie będą szkodziły zarówno naszemu zdrowiu, jak i środowisku naturalnemu. Warto sprawdzić, które z powyższych sposobów jesteś w stanie wdrożyć w przypadku swojego gospodarstwa domowego czy w obrębie firmy, którą prowadzisz. Dzięki tym kilku wskazówkom nie tylko przyczynisz się do ochrony planety, ale także zminimalizujesz koszty i będziesz stosował bardziej nowoczesne rozwiązania.

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Ochrona środowiska Waterdrop zapobiegło trafieniu 29 milionów butelek do oceanów Biuro prasowe
2024-04-25 | 11:50

Waterdrop zapobiegło trafieniu 29 milionów butelek do oceanów

Wyniki najnowszego badania wskazują, że do 2040 roku dwukrotnie wzrośnie ilość tworzyw sztucznych na świecie. Dlatego tak ważna jest walka z ich nadmiarem. Marka Waterdrop we
Ochrona środowiska W całej Polsce zmieniali otoczenie na lepsze – podsumowanie trzeciej edycji Kręc
2024-04-25 | 08:00

W całej Polsce zmieniali otoczenie na lepsze – podsumowanie trzeciej edycji Kręc

Razem po czystsze środowisko W czasie kampanii Kręci Nas Recykling – między 21 marca a 22 kwietnia, na terenie całego kraju zorganizowanych zostało ponad 70 akcji sprzątania
Ochrona środowiska Jak przygotować się do sprzątania okolicy? [CHECKLISTA]
2024-04-22 | 15:00

Jak przygotować się do sprzątania okolicy? [CHECKLISTA]

Śmieci to zmora naszych czasów. Wróg, o tyle niebezpieczny, że za rozprzestrzenia się w zastraszającym tempie po niemal całej planecie, a czas jego rozkładu jest zazwyczaj

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Newseria na XVI Europejskim Kongresie Gospodarczym

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Konsument

T-Mobile startuje w Polsce z nowym konceptem. Pozwoli klientom przetestować i doświadczyć najnowocześniejszych technologii

T-Mobile już od kilku lat realizuje strategię, która mocno skupia się na innowacjach i doświadczeniach klienta związanych z nowymi technologiami. Połączeniem obu tych elementów jest Magenta Experience Center – nowoczesny koncept, który ma zapewnić klientom możliwość samodzielnego przetestowania najnowszych technologii. Format, z sukcesem działający już na innych rynkach zachodnioeuropejskich, właśnie zadebiutował w Warszawie. Będą z niego mogli korzystać zarówno klienci indywidualni, jak i biznesowi.

Problemy społeczne

W Polsce brakuje dostępnych cenowo mieszkań. Eksperci mówią o kryzysie mieszkaniowym

 Większość osób – nawet ze średnimi, wcale nie najgorszymi dochodami – ma problem, żeby zaspokoić swoje potrzeby mieszkaniowe, ale też z tym, żeby po zaspokojeniu tych potrzeb, po opłaceniu wszystkich rachunków i opłat związanych z mieszkaniem, mieć jeszcze środki na godne życie – mówi Aleksandra Krugły z Fundacji Habitat for Humanity Poland. Jak wskazuje, problem stanowi nie tylko wysoki współczynnik przeciążenia kosztami mieszkaniowymi, ale i tzw. luka czynszowa, w której mieści się ponad 1/3 społeczeństwa. Tych problemów nie rozwiąże jednak samo zwiększanie liczby nowych lokali. Potrzebne są również rozwiązania, które umożliwią zaangażowanie sektora prywatnego w zwiększenie podaży dostępnych cenowo mieszkań na wynajem.

Konsument

Od 28 kwietnia Polacy żyją na ekologiczny kredyt. Zmiana zachowań konsumentów może odwrócić negatywny trend

Dzień Długu Ekologicznego, czyli data, do której zużyliśmy wszystkie zasoby, jakie w ciągu roku może zapewnić Ziemia, w tym roku w Polsce przypada 28 kwietnia, kilka dni wcześniej niż rok temu. Coroczne przyspieszenie tego terminu to sygnał, że czerpiemy bez umiaru z naturalnych systemów, nie dając im czasu na odbudowę. – Polskie społeczeństwo staje się coraz bardziej konsumpcyjne, kupujemy i wyrzucamy coraz więcej. Ale też nie mamy tak naprawdę efektywnego narzędzia, żeby temu zapobiec – ocenia Filip Piotrowski, ekspert ds. gospodarki obiegu zamkniętego z UNEP/GRID-Warszawa.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.