Komunikaty PR

4 fakty na temat oszczędności kosztów energii elektrycznej w firmie produkcyjnej

2021-06-28  |  13:00
Biuro prasowe

Przedsiębiorstwa przemysłowe codziennie stają przed zadaniem znalezienia najlepszego stosunku jakości do ceny w ramach prowadzonej działalności. Wyzwanie to dotyczy zarówno zaopatrzenia w surowce, kosztów produkcji, jak i zakupu wyposażenia biurowego. Podobna reguła obowiązuje w przypadku działań z zakresu efektywności energetycznej. Warto szukać jak największych korzyści, które można osiągnąć przy jak najniższych kosztach.

Ważne jest przede wszystkim określenie celu, który chcemy osiągnąć.

Celem może być:

  • zmniejszenie kosztów nakładów produkcyjnych;
  • poprawa jakości środowiska pracy;
  • promowanie odpowiedzialnego podejścia i pomoc w tworzeniu ekologicznego wizerunku firmy poprzez dążenie do obniżenia emisji dwutlenku węgla.

Oprócz wybranego celu, warto również ocenić jego związek z założeniami strategicznymi firmy. Przykładowo, jeśli firma podjęła strategiczną decyzję o obniżeniu kosztów operacyjnych o 30% w ciągu najbliższych trzech lat, można odpowiednio zaplanować projekty rozwojowe, a w szczególności zająć się kwestiami, które przynoszą firmie największe oszczędności.

  1. Wskaźniki niezbędne do zrozumienia stanu oświetlenia

Nowoczesne oprawy LED składają się z trzech części: źródła światła, statecznika (tj. elektroniki sterującej całym systemem) oraz urządzenia chłodzącego.

W Unii Europejskiej oprawy oświetleniowe są produkowane zgodnie z normami obowiązującymi w przemyśle elektronicznym. Zostały w nich określone parametry, według których porównujemy oprawy oświetleniowe między sobą. Trzy główne wskaźniki jakości to: zużycie energii elektrycznej, żywotność rozwiązania i komfort dla oczu.

Zużycie energii elektrycznej jest odzwierciedlone bezpośrednio w rachunku za prąd. Najbardziej wydajne rozwiązania zużywają tyle, ile potrzeba i tak mało, jak to możliwe. Wydajność pojedynczej oprawy można mierzyć w lumenach na wat, a całego rozwiązania w watach na metr kwadratowy. Dzięki inteligentnemu zarządzaniu, oświetlenie może być bardziej wydajne.

Okres żywotności danego rozwiązania określa, jak długo gwarantowana jest zgodność z normami oświetleniowymi dla danego rozwiązania. Aby rozwiązanie było tak samo dobre po dziesięciu latach, na początku należy zastosować więcej opraw o większej mocy niż jest to potrzebne, ponieważ natężenie światła z czasem będzie spadać ze względu na wpływ środowiska. Koszt rozwiązania zależy również bezpośrednio od okresu eksploatacji.

Zdjęcie: Eesti Energia

PRZYKŁAD Z ŻYCIA: Inwestor zobowiązał się do zapewnienia ponad 10-letniej żywotności instalacji oświetleniowej. Oznacza to, że nawet po 10 latach pomiar luminancji w pomieszczeniach powinien wykazać dopuszczalne 300 lx. Jak widać na załączonych zdjęciach, w rzeczywistości natężenie oświetlenia jest poniżej wymagań już po 3 latach od instalacji. Wyniki pomiarów w różnych częściach pomieszczenia wynoszą np. 269, a nawet 235 lx.

Komfort dla oczu jest z pewnością najważniejszym wskaźnikiem jakości dla pracowników. Przez dbanie o wzrok rozumiemy równomierność oświetlenia (jak niska jest różnica między najciemniejszą luminancją w pomieszczeniu a średnią luminancją pomieszczenia), odblaski (dyskomfort odczuwany podczas oglądania bardzo jasnych, oślepiających opraw) oraz wskaźnik oddawania barw. Spoglądanie bezpośrednio w słońce to maksymalny poziom olśnienia, jaki można osiągnąć na Ziemi. Odblaski można ograniczyć, zasłaniając źródło światła z pola widzenia.
 

 

Zdjęcie: Eesti Energia

PRZYKŁAD: Rażący odblask na parkingu centrum handlowego, na którym oprawa została zastosowana do podświetlenia przejścia dla pieszych, jest nieprzyjemny dla oka. Rozwiązanie z dużym odblaskiem nie zwiększy widoczności przejścia dla pieszych i bezpieczeństwa pieszych, a raczej sprawi, że spoglądający będzie odwracał wzrok, mrużąc oczy. 

  1. Które wskaźniki są najważniejsze?

To, jakie powinno być oświetlenie w miejscach pracy wewnątrz budynków, określa głównie norma oświetleniowa EVS-EN 12464-, zgodnie z którą najważniejszymi parametrami są natężenie oświetlenia, odblaski, równomierność i wskaźnik oddawania barw.

Bez wątpienia najbardziej powszechnym i znanym wskaźnikiem jest natężenie oświetlenia, mierzone w luksach. Jednak monitorowanie tylko tej jednej wartości, pomijając pozostałe, może skutkować gorszym komfortem użytkowania. Jeśli dla pracodawcy istotne jest bezpieczeństwo pracowników i komfortowe środowisko pracy, to przy modernizacji oświetlenia należy zawsze najpierw wziąć pod uwagę odblaski i równomierne oświetlenie, a dopiero potem ocenić jego natężenie. Takie rozwiązanie gwarantuje najlepsze warunki dla pracownika. Aby zapewnić optymalne rozwiązanie, wszystkie wymagania muszą zostać spełnione.

  1. Modernizacja oświetlenia to inwestycja

Modernizacja instalacji oświetleniowej jest bez wątpienia jednym z najbardziej powszechnych rozwiązań pozwalających na obniżenie kosztów energii. Patrząc na rentowność projektu, modernizacja oświetlenia jest inwestycją z największą stopą zwrotu. Na przykład branże, które pracują na co najmniej dwie zmiany i w których światła są włączone przez długi czas, mogą osiągnąć oszczędności sięgające 50% (wewnętrzna stopa zwrotu, IRR) w ciągu zaledwie pięciu lat.

Coraz częściej jest to również inwestycja, która jest konieczna, ponieważ stosowane technologie są już przestarzałe lub uległy zniszczeniu, a coraz trudniej jest znaleźć na rynku stare źródła światła, które można częściowo wymieniać na nowe.

Usługa Oświetleniowa z finansowaniem jest kompleksowym rozwiązaniem oferowanym przez Enefit, który dokonuje też wstępnej inwestycji, a klient ponosi jedynie miesięczną opłatę za usługę przez średni okres umowy wynoszący od 3 do 5 lat. Pomimo wprowadzenia nowych opraw oświetleniowych i pełnej obsługi serwisowej, miesięczny koszt jest nadal taki sam jak wcześniej. W niektórych sytuacjach możliwe jest zaoszczędzenie nawet ponad 70% kosztów oświetlenia.

 

 

  1. Modernizacja oświetlenia jako szansa na poprawę środowiska pracy

Sztuczne oświetlenie w miejscu pracy jest często niezbędne. Jakość wykonywanej pracy może w znacznym stopniu zależeć od instalacji oświetleniowej. Ponadto dobre samopoczucie pracowników wynikające z  zapewnienia odpowiednich warunków pracy, w tym oświetlenia, zmniejsza rotację personelu i związane z tym koszty.

 
Wymiana oświetlenia jest niewątpliwie jednym z najprostszych i najszybszych sposobów na zwiększenie efektywności kosztowej dla wielu firm. Analiza istniejącego rozwiązania oświetleniowego oferowana przez Enefit oraz kalkulacja opłacalności wymiany oświetlenia jest bezpłatna dla firm.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Ochrona środowiska Amazon zasila już całą swoją globalną działalność w 100 proc. energią odnawialną Biuro prasowe
2024-07-11 | 14:00

Amazon zasila już całą swoją globalną działalność w 100 proc. energią odnawialną

Amazon, globalny lider w dziedzinie technologii i handlu elektronicznego, już w 2023 r. zasilał całą swoją globalną działalność – w tym centra danych, budynki
Ochrona środowiska Co 3. Polak nie wie o tegorocznych zmianach w opłatach za plastikowe opakowania
2024-06-25 | 13:40

Co 3. Polak nie wie o tegorocznych zmianach w opłatach za plastikowe opakowania

Niemal 30 proc. respondentów uważa, że nowe opłaty za jednorazowe opakowania z tworzyw sztucznych są zbyt wysokie. Nawet 60 proc. ankietowanych planuje ograniczenie ich kupowania w
Ochrona środowiska Grupa Kingfisher ogłasza nowe cele dekarbonizacji w zakresie 3
2024-06-21 | 10:20

Grupa Kingfisher ogłasza nowe cele dekarbonizacji w zakresie 3

Grupa Kingfisher oraz Castorama Polska ogłosiły nowe, ambitne cele dekarbonizacyjne w zakresie 3, które mają na celu dalszą redukcję emisji CO2 w ramach ich działań na rzecz

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Konkurs Polskie Branży PR

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Przedsiębiorcy czekają na doprecyzowanie przepisów dotyczących Małego ZUS-u Plus. W sądach toczy się ponad 600 spraw z ZUS-em

Oddziały Biura Rzecznika MŚP prowadzą już ponad 600 spraw dotyczących Małego ZUS-u Plus. Przedmiotem sporu z ZUS-em jest interpretacja, jak długo – dwa czy trzy lata – powinna trwać przerwa, po upływie której przedsiębiorca może ponownie skorzystać z niższych składek. Pod koniec czerwca Sąd Okręgowy w Gorzowie Wielkopolskim wydał pierwszy wyrok, w którym podzielił korzystną dla przedsiębiorców argumentację Rzecznika MŚP. – Nie stanowi on jeszcze o linii interpretacyjnej. Czekamy na wejście w życie ustawy deregulacyjnej, która ułatwi od stycznia przedsiębiorcom przechodzenie na Mały ZUS Plus – mówi Agnieszka Majewska, Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców.

Problemy społeczne

Awaria CrowdStrike’a miała podobne skutki jak potencjalny cyberatak. Uzależnienie od technologii to ryzyko wyłączenia całych gałęzi gospodarki

Ogromna awaria systemu Windows, wywołanego błędem w aktualizacji oprogramowania CrowdStrike, doprowadziła do globalnego paraliżu. Przestały działać systemy istotne z perspektywy codziennego życia milionów ludzi. Tylko w piątek odwołano kilka tysięcy lotów na całym świecie,  a w części regionów w USA nie działał numer alarmowy. – To pokazuje, że im bardziej jesteśmy uzależnieni od technologii, tym łatwiej wykluczyć wręcz całe gałęzie gospodarki, a podobne skutki mógłby mieć cyberatak – ocenia Krzysztof Izdebski z Fundacji im. Stefana Batorego. Jego zdaniem tego typu incydenty są nie do uniknięcia i trzeba się na nie lepiej przygotować.

Ochrona środowiska

Nowelizacja przepisów ma przyspieszyć rozwój farm wiatrowych. Do 2040 roku Polska może mieć zainstalowane w nich ponad 40 GW mocy

Jeszcze w tym kwartale ma zostać przyjęty przez rząd projekt zmian w ustawie o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych. Nowelizacja zmniejsza minimalną odległość turbin wiatrowych od zabudowań do 500 m. Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej ocenia, że zmiana odległości zwiększy potencjał energetyki wiatrowej do 2040 roku nawet dwukrotnie, do poziomu 41,1 GW. – Branża czeka też na przyspieszenie procedur, przede wszystkim procedury środowiskowej i całego procesu zmiany przeznaczenia gruntów – mówi Anna Kosińska, członkini zarządu Res Global Investment.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.