Komunikaty PR

Butelka za butelkę – zbiórka plastiku od konsumentów na wyciągnięcie ręki

2022-12-12  |  01:00
Biuro prasowe
Kontakt
Marta Trzepla
Monday

Górskiego 9
00-033 Warszawa
marta.trzepla|mondaygroup.pl| |marta.trzepla|mondaygroup.pl
609051919
mondaycomms.pl

Interzero, europejski lider w dziedzinie rozwiązań środowiskowych i gospodarki obiegu zamkniętego, pod koniec listopada zacieśnił współpracę z włoskim konsorcjum Corepla, które przygotowuje się do wprowadzenia systemu kaucyjnego. Corepla zainwestowała w 100 nowych butelkomatów, które zapewnią właściwą zbiórkę plastiku w handlu wielkopowierzchniowym.

Na wprowadzenie systemu kaucyjnego decyduje się coraz więcej krajów w Europie. W Polsce depozytowa zbiórka opakowań na napoje ma obowiązywać od 2025 roku. Wcześniej, bo już przyszłym roku, będzie ona dotyczyć Włochów.

Corepla to włoska organizacja non-profit zrzeszająca firmy opakowaniowe, której celem jest osiągnięcie poziomów recyklingu opakowań plastikowych określonych przez prawo Unii Europejskiej. Konsorcjum w ostatnim czasie kupiło 100 butelkomatów do zbiórki butelek PET w sklepach wielkopowierzchniowych. Projekt jest efektem współpracy Corepla z Interzero Italy, które jest częścią międzynarodowej grupy Interzero, specjalizującej się w zintegrowanych rozwiązaniach środowiskowych z obszaru gospodarki odpadami i obiegu zamkniętego. 

Gotowi na SUP

Inicjatywa Interzero i Corepla stanowi odpowiedź na unijną dyrektywę Single Use Plastic (SUP). Zgodnie z nią państwa członkowskie Unii Europejskiej mają zapewnić 77% poziom zbiórki butelek z tworzyw sztucznych wprowadzonych do obiegu po 2024 r., a 90% w 2029 r. Ponadto wymagania dotyczące minimalnych udziałów recyklatu (PET) w nowych butelkach z plastiku wyniosą odpowiednio 25% od 2025 r. i 30% od 2030 r.

“To jest kolejny krok, wpisujący się w nasze zobowiązania do upowszechnienia nowego systemu selektywnej zbiórki oraz zapewnienia procesu „bottle-to-bottle’, w którym plastikowe butelki z rynku konsumenckiego wracają do obiegu.” – mówi prezes Corepla Giorg Quagliuolo. “W związku z tym przygotowujemy się do włączenia dużych detalistów do planu, który nie tylko promuje aktywne uczestnictwo konsumentów w korzystaniu z automatów w punktach sprzedaży, ale sprawia, że marki stają się bohaterami innowacyjnej gospodarki obiegu zamkniętego, której celem jest zwiększenie ilości tworzyw sztucznych pochodzących z recyklingu i skrócenie drogi między zbiórką a recyklingiem”.

Projekt konsorcjum Corepla zakłada umieszczenie butelkomatów w punktach sprzedaży dobrze rozpoznawalnych marek, co ma zachęcić konsumentów do oddania i prawidłowego zagospodarowania plastikowych butelek.

"Jesteśmy dumni ze współpracy z organizacją Corepla, która wzmacnia naszą pozycję lidera w zakresie zintegrowanych rozwiązań środowiskowych" - powiedziała Anna Grom, dyrektor zarządzająca Interzero Circular Solutions Europe. "Połączenie know-how Corepla i Interzero powołało do życia kolejny projekt gospodarki obiegu zamkniętego, który dzięki wykorzystaniu innowacji technologicznych, zapewnia identyfikację i oszczędzanie zasobów zgodnie z ideami zrównoważonego rozwoju. Ta inicjatywa promuje wizje Interzero, czyli świata bez odpadów.”

Dzięki partnerskiej współpracy z sieciami handlowymi, butelkomaty będą łatwo dostępne dla konsumentów. W wyniku tego zwiększy się efektywność zbiórki odpadów PET. Dodatkowym elementem wzmacniającym zaangażowanie konsumentów będzie system premiowy, a także łatwość znalezienia punktu zbiórki w specjalnej aplikacji.

Technologia upraszcza zbiórkę PET

System zbiórki będzie działał w prosty sposób. Konsument dostarczy butelki PET do automatów w punktach sprzedaży. Urządzenia rozpoznają typ opakowania w czasie rzeczywistym i zaakceptują tylko butelki PET przeznaczone do kontaktu z żywnością.

Poziom wypełnienia butelkomatu będzie monitorowany na bieżąco przez internet. W momencie osiągnięcia prawie pełnej objętości maszyny, sklep zamówi odbiór odpadów, za pomocą prostego systemu zgłoszeniowego. Interzero zapewni również regularne przeglądy techniczne i wsparcie swoich konsultantów oraz techników. Ponadto firma przygotuje raporty zbiórki i ocenę jej skutków środowiskowych, co pozwoli zmierzyć na podstawie kluczowych wskaźników efektywności wyniki inicjatywy. 

Interzero jako firma oferująca nowoczesne rozwiązania globalnych problemów wyzwań środowiskowych w siedmiu krajach Europy jest w pełni gotowa na wprowadzenie systemu kaucyjnego także w Polsce.

Więcej informacji: www.interzero.pl

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Ochrona środowiska W całej Polsce zmieniali otoczenie na lepsze – podsumowanie trzeciej edycji Kręc Biuro prasowe
2024-04-25 | 08:00

W całej Polsce zmieniali otoczenie na lepsze – podsumowanie trzeciej edycji Kręc

Razem po czystsze środowisko W czasie kampanii Kręci Nas Recykling – między 21 marca a 22 kwietnia, na terenie całego kraju zorganizowanych zostało ponad 70 akcji sprzątania
Ochrona środowiska Jak przygotować się do sprzątania okolicy? [CHECKLISTA]
2024-04-22 | 15:00

Jak przygotować się do sprzątania okolicy? [CHECKLISTA]

Śmieci to zmora naszych czasów. Wróg, o tyle niebezpieczny, że za rozprzestrzenia się w zastraszającym tempie po niemal całej planecie, a czas jego rozkładu jest zazwyczaj
Ochrona środowiska Dzień Ziemi już 22.04, w tym roku pod hasłem Planeta kontra tworzywa sztuczne
2024-04-17 | 01:00

Dzień Ziemi już 22.04, w tym roku pod hasłem "Planeta kontra tworzywa sztuczne"

22 kwietnia obchodzimy Dzień Ziemi - święto ustanowione w 1970 roku, które ma na celu promowanie postaw proekologicznych i uświadamianie problemów ochrony środowiska. W tym roku

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Newseria na XVI Europejskim Kongresie Gospodarczym

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Przygotowania do wdrożenia systemu kaucyjnego idą pełną parą. Przyszli operatorzy przeciwni zmianie daty na 2026 rok

Wkrótce Sejm ma się zająć nowym projektem przepisów dotyczących systemu kaucyjnego, którego start zaplanowano na styczeń 2025 roku. Przedstawione przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska zmiany dotyczą m.in. rezygnacji z podatku VAT i wprowadzenia tzw. mechanizmu podążania kaucji za produktem. – Wszystkie te zmiany oceniamy bardzo pozytywnie, one są niezbędnym elementem dla właściwego funkcjonowania przyszłego systemu kaucyjnego – mówi Aleksander Traple, prezes Zwrotka SA. Jak podkreśla, dalsze odkładanie w czasie terminu uruchomienia systemu kaucyjnego jest bezzasadne, ponieważ branża odpadowa, handel detaliczny i szereg innych podmiotów już od dłuższego czasu przygotowują się do jego wdrożenia.

Problemy społeczne

Duża część ukraińskich uchodźców w Polsce wciąż potrzebuje wsparcia. Szczególnie osoby starsze i z niepełnosprawnościami

Do Polski cały czas napływają kolejni uchodźcy z Ukrainy, a ci, którzy są u nas już ponad dwa lata, nadal potrzebują wsparcia – oceniają eksperci IOM Poland i UNHCR. Szacuje się, że ok. 200 tys. osób nadal mieszka w miejscach zakwaterowania zbiorowego. To często osoby starsze i z niepełnosprawnościami, którym trudno się usamodzielnić. Uchodźcy nadal potrzebują wsparcia związanego ze znalezieniem zatrudnienia, dostępu dzieci do edukacji czy nauki języka polskiego. Eksperci podkreślają, że integracja ekonomiczna Ukraińców to duża korzyść dla polskiej gospodarki. Tylko w 2023 roku udział pracowników z Ukrainy przełożył się na ok. 1 proc. krajowego PKB.

Konsument

Coraz więcej Europejczyków ogranicza spożycie mięsa na rzecz produktów roślinnych. Większe wsparcie ze strony rządów i legislacji mogłoby zwiększyć ich popularność

Ponad połowa Europejczyków jedzących mięso aktywnie ogranicza jego roczne spożycie. Niemal 30 proc. co najmniej raz w tygodniu spożywa przynajmniej jedną roślinną alternatywę mięsa lub nabiału – wynika z badania ProVeg. Zmiana nawyków konsumenckich napędza branżę produktów roślinnych, ale wspomogłyby ją także zmiany systemowe, m.in. szersze dofinansowanie produkcji roślinnej kosztem mięsnej czy obniżenie podatku na żywność o niskim śladzie środowiskowym.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.