Komunikaty PR

Butelka za butelkę – zbiórka plastiku od konsumentów na wyciągnięcie ręki

2022-12-12  |  01:00
Biuro prasowe
Kontakt
Marta Trzepla
Monday

Górskiego 9
00-033 Warszawa
marta.trzepla|mondaygroup.pl| |marta.trzepla|mondaygroup.pl
609051919
mondaycomms.pl

Interzero, europejski lider w dziedzinie rozwiązań środowiskowych i gospodarki obiegu zamkniętego, pod koniec listopada zacieśnił współpracę z włoskim konsorcjum Corepla, które przygotowuje się do wprowadzenia systemu kaucyjnego. Corepla zainwestowała w 100 nowych butelkomatów, które zapewnią właściwą zbiórkę plastiku w handlu wielkopowierzchniowym.

Na wprowadzenie systemu kaucyjnego decyduje się coraz więcej krajów w Europie. W Polsce depozytowa zbiórka opakowań na napoje ma obowiązywać od 2025 roku. Wcześniej, bo już przyszłym roku, będzie ona dotyczyć Włochów.

Corepla to włoska organizacja non-profit zrzeszająca firmy opakowaniowe, której celem jest osiągnięcie poziomów recyklingu opakowań plastikowych określonych przez prawo Unii Europejskiej. Konsorcjum w ostatnim czasie kupiło 100 butelkomatów do zbiórki butelek PET w sklepach wielkopowierzchniowych. Projekt jest efektem współpracy Corepla z Interzero Italy, które jest częścią międzynarodowej grupy Interzero, specjalizującej się w zintegrowanych rozwiązaniach środowiskowych z obszaru gospodarki odpadami i obiegu zamkniętego. 

Gotowi na SUP

Inicjatywa Interzero i Corepla stanowi odpowiedź na unijną dyrektywę Single Use Plastic (SUP). Zgodnie z nią państwa członkowskie Unii Europejskiej mają zapewnić 77% poziom zbiórki butelek z tworzyw sztucznych wprowadzonych do obiegu po 2024 r., a 90% w 2029 r. Ponadto wymagania dotyczące minimalnych udziałów recyklatu (PET) w nowych butelkach z plastiku wyniosą odpowiednio 25% od 2025 r. i 30% od 2030 r.

“To jest kolejny krok, wpisujący się w nasze zobowiązania do upowszechnienia nowego systemu selektywnej zbiórki oraz zapewnienia procesu „bottle-to-bottle’, w którym plastikowe butelki z rynku konsumenckiego wracają do obiegu.” – mówi prezes Corepla Giorg Quagliuolo. “W związku z tym przygotowujemy się do włączenia dużych detalistów do planu, który nie tylko promuje aktywne uczestnictwo konsumentów w korzystaniu z automatów w punktach sprzedaży, ale sprawia, że marki stają się bohaterami innowacyjnej gospodarki obiegu zamkniętego, której celem jest zwiększenie ilości tworzyw sztucznych pochodzących z recyklingu i skrócenie drogi między zbiórką a recyklingiem”.

Projekt konsorcjum Corepla zakłada umieszczenie butelkomatów w punktach sprzedaży dobrze rozpoznawalnych marek, co ma zachęcić konsumentów do oddania i prawidłowego zagospodarowania plastikowych butelek.

"Jesteśmy dumni ze współpracy z organizacją Corepla, która wzmacnia naszą pozycję lidera w zakresie zintegrowanych rozwiązań środowiskowych" - powiedziała Anna Grom, dyrektor zarządzająca Interzero Circular Solutions Europe. "Połączenie know-how Corepla i Interzero powołało do życia kolejny projekt gospodarki obiegu zamkniętego, który dzięki wykorzystaniu innowacji technologicznych, zapewnia identyfikację i oszczędzanie zasobów zgodnie z ideami zrównoważonego rozwoju. Ta inicjatywa promuje wizje Interzero, czyli świata bez odpadów.”

Dzięki partnerskiej współpracy z sieciami handlowymi, butelkomaty będą łatwo dostępne dla konsumentów. W wyniku tego zwiększy się efektywność zbiórki odpadów PET. Dodatkowym elementem wzmacniającym zaangażowanie konsumentów będzie system premiowy, a także łatwość znalezienia punktu zbiórki w specjalnej aplikacji.

Technologia upraszcza zbiórkę PET

System zbiórki będzie działał w prosty sposób. Konsument dostarczy butelki PET do automatów w punktach sprzedaży. Urządzenia rozpoznają typ opakowania w czasie rzeczywistym i zaakceptują tylko butelki PET przeznaczone do kontaktu z żywnością.

Poziom wypełnienia butelkomatu będzie monitorowany na bieżąco przez internet. W momencie osiągnięcia prawie pełnej objętości maszyny, sklep zamówi odbiór odpadów, za pomocą prostego systemu zgłoszeniowego. Interzero zapewni również regularne przeglądy techniczne i wsparcie swoich konsultantów oraz techników. Ponadto firma przygotuje raporty zbiórki i ocenę jej skutków środowiskowych, co pozwoli zmierzyć na podstawie kluczowych wskaźników efektywności wyniki inicjatywy. 

Interzero jako firma oferująca nowoczesne rozwiązania globalnych problemów wyzwań środowiskowych w siedmiu krajach Europy jest w pełni gotowa na wprowadzenie systemu kaucyjnego także w Polsce.

Więcej informacji: www.interzero.pl

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Monday
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Ochrona środowiska Amazon 5. rok z rzędu największym na świecie korporacyjnym nabywcą energii odnawialnej Biuro prasowe
2025-01-21 | 06:00

Amazon 5. rok z rzędu największym na świecie korporacyjnym nabywcą energii odnawialnej

Zgodnie z danymi Bloomberg NEF, Amazon jest 5. rok z rzędu największym na świecie korporacyjnym nabywcą energii odnawialnej, Globalny lider e-commerce i jedna
Ochrona środowiska Poznaliśmy zwycięzców globalnego konkursu Go Green with Taiwan
2024-12-19 | 15:00

Poznaliśmy zwycięzców globalnego konkursu "Go Green with Taiwan"

Trzy zespoły z Wielkiej Brytanii, Węgier i Filipin zdobyły główne nagrody o wartości 20 000 dolarów za swoje innowacyjne i zrównoważone projekty. W konkursie wzięło
Ochrona środowiska Klątwa jednorazowego plastiku
2024-12-19 | 10:00

Klątwa jednorazowego plastiku

Mimo, że przepisy dyrektywy SUP funkcjonują w Polsce już ponad półtora roku, większość Polaków nie dostrzegła żadnej istotnej zmiany w kwestii opakowań, redukcji plastiku

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Szkolenie Online IMM

Prawo

UE lepiej przygotowana na reagowanie na klęski żywiołowe. Od czasu powodzi w Polsce pojawiło się wiele usprawnień

Na tereny dotknięte ubiegłoroczną powodzią od rządu trafiło ponad 4 mld zł. Pierwsze formy wsparcia, w tym zasiłki, pomoc materialna czy wsparcie dla przedsiębiorców, pojawiły się już w pierwszych dniach od wystąpienia kataklizmu. Do Polski ma też trafić 5 mld euro z Funduszu Spójności UE na likwidację skutków powodzi. Doświadczenia ostatnich lat powodują, że UE jest coraz lepiej przygotowana, by elastycznie reagować na występujące klęski żywiołowe.

Prawo

Rzecznik MŚP: Obniżenie składki zdrowotnej to nie jest szczyt marzeń. Ideałem byłby powrót do tego, co było przed Polskim Ładem

Podczas najbliższego posiedzenia, które odbędzie się 23 i 24 kwietnia, Senat ma się zająć ustawą o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Zakłada ona korzystne zmiany w składkach zdrowotnych płaconych przez przedsiębiorców. Rzecznik MŚP apeluje do izby wyższej i prezydenta o przyjęcie i podpisanie nowych przepisów. Pojawiają się jednak głosy, że uprzywilejowują one właścicieli firm względem pracowników, a ponadto nie podlegały uzgodnieniom, konsultacjom i opiniowaniu.

Handel

Konsumpcja jaj w Polsce rośnie. Przy zakupie Polacy zwracają uwagę na to, z jakiego chowu pochodzą

Zarówno spożycie, jak i produkcja jaj w Polsce notują wzrosty. Znacząca większość konsumentów przy zakupie jajek zwraca uwagę na to, czy pochodzą one z chowu klatkowego. Polska jest jednym z liderów w produkcji i eksporcie jajek w UE, ale ma też wśród nich największy udział kur w chowie klatkowym. Oczekiwania konsumentów przyczyniają się powoli do zmiany tych statystyk.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.