Komunikaty PR

Butelka za butelkę – zbiórka plastiku od konsumentów na wyciągnięcie ręki

2022-12-12  |  01:00
Biuro prasowe
Kontakt
Marta Trzepla
Monday

Górskiego 9
00-033 Warszawa
marta.trzepla|mondaygroup.pl| |marta.trzepla|mondaygroup.pl
609051919
mondaycomms.pl

Interzero, europejski lider w dziedzinie rozwiązań środowiskowych i gospodarki obiegu zamkniętego, pod koniec listopada zacieśnił współpracę z włoskim konsorcjum Corepla, które przygotowuje się do wprowadzenia systemu kaucyjnego. Corepla zainwestowała w 100 nowych butelkomatów, które zapewnią właściwą zbiórkę plastiku w handlu wielkopowierzchniowym.

Na wprowadzenie systemu kaucyjnego decyduje się coraz więcej krajów w Europie. W Polsce depozytowa zbiórka opakowań na napoje ma obowiązywać od 2025 roku. Wcześniej, bo już przyszłym roku, będzie ona dotyczyć Włochów.

Corepla to włoska organizacja non-profit zrzeszająca firmy opakowaniowe, której celem jest osiągnięcie poziomów recyklingu opakowań plastikowych określonych przez prawo Unii Europejskiej. Konsorcjum w ostatnim czasie kupiło 100 butelkomatów do zbiórki butelek PET w sklepach wielkopowierzchniowych. Projekt jest efektem współpracy Corepla z Interzero Italy, które jest częścią międzynarodowej grupy Interzero, specjalizującej się w zintegrowanych rozwiązaniach środowiskowych z obszaru gospodarki odpadami i obiegu zamkniętego. 

Gotowi na SUP

Inicjatywa Interzero i Corepla stanowi odpowiedź na unijną dyrektywę Single Use Plastic (SUP). Zgodnie z nią państwa członkowskie Unii Europejskiej mają zapewnić 77% poziom zbiórki butelek z tworzyw sztucznych wprowadzonych do obiegu po 2024 r., a 90% w 2029 r. Ponadto wymagania dotyczące minimalnych udziałów recyklatu (PET) w nowych butelkach z plastiku wyniosą odpowiednio 25% od 2025 r. i 30% od 2030 r.

“To jest kolejny krok, wpisujący się w nasze zobowiązania do upowszechnienia nowego systemu selektywnej zbiórki oraz zapewnienia procesu „bottle-to-bottle’, w którym plastikowe butelki z rynku konsumenckiego wracają do obiegu.” – mówi prezes Corepla Giorg Quagliuolo. “W związku z tym przygotowujemy się do włączenia dużych detalistów do planu, który nie tylko promuje aktywne uczestnictwo konsumentów w korzystaniu z automatów w punktach sprzedaży, ale sprawia, że marki stają się bohaterami innowacyjnej gospodarki obiegu zamkniętego, której celem jest zwiększenie ilości tworzyw sztucznych pochodzących z recyklingu i skrócenie drogi między zbiórką a recyklingiem”.

Projekt konsorcjum Corepla zakłada umieszczenie butelkomatów w punktach sprzedaży dobrze rozpoznawalnych marek, co ma zachęcić konsumentów do oddania i prawidłowego zagospodarowania plastikowych butelek.

"Jesteśmy dumni ze współpracy z organizacją Corepla, która wzmacnia naszą pozycję lidera w zakresie zintegrowanych rozwiązań środowiskowych" - powiedziała Anna Grom, dyrektor zarządzająca Interzero Circular Solutions Europe. "Połączenie know-how Corepla i Interzero powołało do życia kolejny projekt gospodarki obiegu zamkniętego, który dzięki wykorzystaniu innowacji technologicznych, zapewnia identyfikację i oszczędzanie zasobów zgodnie z ideami zrównoważonego rozwoju. Ta inicjatywa promuje wizje Interzero, czyli świata bez odpadów.”

Dzięki partnerskiej współpracy z sieciami handlowymi, butelkomaty będą łatwo dostępne dla konsumentów. W wyniku tego zwiększy się efektywność zbiórki odpadów PET. Dodatkowym elementem wzmacniającym zaangażowanie konsumentów będzie system premiowy, a także łatwość znalezienia punktu zbiórki w specjalnej aplikacji.

Technologia upraszcza zbiórkę PET

System zbiórki będzie działał w prosty sposób. Konsument dostarczy butelki PET do automatów w punktach sprzedaży. Urządzenia rozpoznają typ opakowania w czasie rzeczywistym i zaakceptują tylko butelki PET przeznaczone do kontaktu z żywnością.

Poziom wypełnienia butelkomatu będzie monitorowany na bieżąco przez internet. W momencie osiągnięcia prawie pełnej objętości maszyny, sklep zamówi odbiór odpadów, za pomocą prostego systemu zgłoszeniowego. Interzero zapewni również regularne przeglądy techniczne i wsparcie swoich konsultantów oraz techników. Ponadto firma przygotuje raporty zbiórki i ocenę jej skutków środowiskowych, co pozwoli zmierzyć na podstawie kluczowych wskaźników efektywności wyniki inicjatywy. 

Interzero jako firma oferująca nowoczesne rozwiązania globalnych problemów wyzwań środowiskowych w siedmiu krajach Europy jest w pełni gotowa na wprowadzenie systemu kaucyjnego także w Polsce.

Więcej informacji: www.interzero.pl

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Monday
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Ochrona środowiska Polska branża paletowa wyprzedza PPWR Biuro prasowe
2024-11-28 | 16:00

Polska branża paletowa wyprzedza PPWR

Warszawa, 27 listopada 2024r - Parlament Europejski przyjął rozporządzenie w sprawie opakowań i odpadów opakowaniowych (PPWR). Zanim nowe prawo wejdzie w życie w całej Unii
Ochrona środowiska Recykling i odzysk odpadów receptami na nadprodukcję śmieci. Sprawdź, jak możesz
2024-11-28 | 14:45

Recykling i odzysk odpadów receptami na nadprodukcję śmieci. Sprawdź, jak możesz

Odzysk odpadów obejmuje wszelkie procesy, które umożliwiają ponowne ich wykorzystanie, a także pozyskanie z nich substancji, materiałów i energii. Jego kluczowym założeniem jest
Ochrona środowiska Instytut Zrównoważonego Rozwoju i Środowiska Uczelni Łazarskiego inicjuje Partne
2024-11-28 | 13:20

Instytut Zrównoważonego Rozwoju i Środowiska Uczelni Łazarskiego inicjuje Partne

Instytut Zrównoważonego Rozwoju i Środowiska Uczelni Łazarskiego w Warszawie zainicjował przełomowy projekt – Partnerstwo na rzecz Zrównoważonej Odzieży Służbowej.

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Infrastruktura

Budowa sieci szybkiej łączności dla polskiej energetyki wchodzi w kolejny etap. Czas usuwania awarii będzie krótszy

Spółka PGE Dystrybucja podpisała z firmą Ericsson umowę na dostawę blisko 600 systemów zasilania dla radiowych stacji bazowych i transmisyjnych węzłów agregacyjnych w ramach Programu LTE450. Jest to już ostatni kontrakt na dostawę kluczowych składników sprzętu telekomunikacyjnego sieci LTE450. Jego realizacja ma umożliwić budowę sieci o kluczowym znaczeniu dla sektora energetycznego, co przyspieszy jego cyfryzację.

Ochrona środowiska

Wzmocniona ochrona ponad 1,2 mln ha lasów. Część zostanie wyłączona z pozyskiwania drewna

Lasy Państwowe przedstawiły plan zwiększenia ochrony dla 17 proc. terenów leśnych, którymi zarządzają. To w sumie ponad 1,2 mln hektarów, z których 0,5 mln ha ma być całkowicie wyłączone z pozyskania drewna. Dodatkowa ochrona obejmie najcenniejsze przyrodniczo lasy w Polsce, w tym m.in. nadleśnictwa Puszczy Białowieskiej i najstarsze lasy w Polsce. Przedstawiciele LP podkreślają, że propozycja jest bezpieczna gospodarczo, ponieważ uwzględnia potrzeby przemysłu drzewnego i lokalnych mieszkańców.

Telekomunikacja

M. Wąsik: Potrzeba twardej reakcji UE na uszkodzenie kabli na Bałtyku. To element wojny hybrydowej

– Nie pohukiwanie w Parlamencie Europejskim, ale twarde sankcje, które Komisja powinna jak najszybciej zaproponować – mówi Maciej Wąsik, europoseł z PiS, zapytany o potrzebną reakcję państw Unii Europejskiej na uszkodzenie kabli biegnących na dnie Morza Bałtyckiego. Jak podkreśla, nikt nie ma wątpliwości, że to element wojny hybrydowej prowadzonej przez Rosję. Dlatego potrzebna jest jednolita i silna odpowiedź UE oraz większe wsparcie dla Ukrainy.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.