Dan Cake stworzy w Chrzanowie antysmogowy mural
Inicjatywa zostanie zrealizowana w ramach współpracy podjętej przez markę z Miastem Chrzanów oraz Towarzystwem Budownictwa Społecznego w Chrzanowie. Ma ona na celu nie tylko uwypuklenie walorów przyrodniczych i turystycznych regionu, ale także w ciekawy, artystyczny sposób zwrócić uwagę opinii publicznej na problem zanieczyszczenia powietrza.
Mural zostanie wykonany z wykorzystaniem specjalnych farb fotokatalitycznych, zawierających dwutlenek tytanu, który przyciąga i neutralizuje smog na podobnej zasadzie, jak ma to miejsce w procesie fotosyntezy zachodzącym w roślinach. Tym samym pokryta nimi powierzchnia będzie pochłaniała zanieczyszczania porównywalnie do 170 drzew.
– Jednym z moich priorytetów jest ekologia oraz poprawa wizerunku miasta. Ten mural idealnie wpisuje się w te cele, poprawiając zarówno estetykę centrum Chrzanowa, jak i korzystnie wpływając na jakość powietrza. Cieszę się, że lokalne przedsiębiorstwa inwestują nie tylko w rozwój swoich firm, ale także realizują na terenie naszej gminy cele społeczne – komentuje Robert Maciaszek, Burmistrz Chrzanowa.
Zanieczyszczenie powietrza staje się coraz większym problemem i wyzwaniem cywilizacyjnym, które wymaga nie tylko konkretnych działań zapobiegawczych, ale również kształtowania odpowiedzialnych, proekologicznych postaw w społeczeństwie. W przypadku chrzanowskiego muralu inicjatorzy projektu zdecydowali się wykorzystać niestandardowy, street art’owy przekaz, który wpisze się w lokalną architekturę, nadając jej artystycznego wyrazu, oraz pozytywnie wpłynie na jakość życia mieszkańców.
– TBS w Chrzanowie to nie tylko betonowe budynki i parkingi. To też spółka wykazująca troskę o ochronę środowiska, zieleń i czyste powietrze. Aranżujemy na nowo istniejącą zieleń przy budynkach przycinając artystycznie drzewa i krzewy, żeby jeszcze lepiej zdobiły nasze osiedla, ale też były w dobrej kondycji i dawały czyste powietrze. Z wielkim entuzjazmem przystąpiliśmy więc do projektu, który ma siłę dziesiątek drzew – dodaje Ilona Morawska-Ptasińska, Prezes Zarządu TBS w Chrzanowie.
Inicjatywy proekologiczne, mające jednocześnie na uwadze dobro mieszkańców, stanowią istotny element działań podejmowanych zarówno przez lokalne władze, jak i firmę Dan Cake Polonia, która w tym roku obchodzi 30 - lecie istnienia na rynku polskim.
– W ramach naszego firmowego projektu CSR „Robimy Klimat” podejmujemy szereg konkretnych aktywności skierowanych do społeczności lokalnej, naszych pracowników oraz o charakterze ekologicznym. Prowadzimy m.in. własną, miejską pasiekę, uruchomiliśmy trzy regionalne gry terenowe, instalujemy łąki kwietne i wspieramy lokalne drużyny sportowe. Zrównoważony mural, który powstanie we współpracy z Miastem Chrzanów i TBS w Chrzanowie, już teraz jest przykładem wzorowej i wartościowej współpracy biznesu i władz lokalnych – podsumowuje Małgorzata Chudzik, Członek Zarządu Dan Cake Polonia.
Mural powstanie na ścianie kamienicy zlokalizowanej przy ulicy Mickiewicza w Chrzanowie. Za projekt graficzny odpowiada agencja 19 Południk, a wykonaniem zajmie się agencja artystyczna „Nietak”. Realizacja zaplanowana jest na koniec lipca br.
*Na zdjęciu od lewej: Robert Maciaszek - Burmistrz Chrzanowa, Małgorzata Chudzik - Prezes Zarządu Dan Cake Polonia, Ilona Morawska-Ptasińska - Prezes Zarządu TBS w Chrzanowie.
Poznaliśmy zwycięzców globalnego konkursu "Go Green with Taiwan"
Klątwa jednorazowego plastiku
Polacy coraz mniej zainteresowani zmianą klimatu
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Przemysł spożywczy
Rośnie konkurencja ze strony ukraińskich producentów żywności na unijnym rynku. To wyzwanie dla polskiego rolnictwa
Zawieszenie ceł przez UE na towary z Ukrainy od czerwca 2022 roku oznacza de facto proces integracji tego kraju z jednolitym rynkiem europejskim, z wyjątkami dotyczącymi kilku produktów rolnych. Oznacza to poważne wyzwania dla polskiego rolnictwa, zwłaszcza że 73 proc. eksportu naszej żywności trafia na rynek unijny. Zdaniem ekspertów w odpowiedzi na tę konkurencję polskie rolnictwo musi postawić bardziej na jakość i innowacje, a nie na niską cenę produktów.
Ochrona środowiska
Zdjęcia satelitarne dobrym źródłem wiedzy o zmianach klimatycznych. Ich zaletami są ujęcie dużego obszaru i regularność dokumentowania
Szczegółowe raportowanie zachodzących przez ostatnie pół wieku zmian klimatycznych i przewidywanie tego, jak warunki życia na Ziemi będą się zmieniały w najbliższych dekadach, stało się możliwe dzięki zdjęciom dostarczanym przez satelity. Z punktu obserwacyjnego, jakim jest orbita okołoziemska, od 1972 roku uzyskuje się dane dotyczące dużych powierzchni. Dzięki nim naukowcy wiedzą m.in. to, że za około pięć lat średnia temperatura regularnie zacznie przekraczać punkt ocieplenia 1,5 stopnia i potrafią wywnioskować, jak wpłynie to na poziom wód w morzach.
Regionalne – Mazowieckie
Większe bezpieczeństwo przechowywanych w magazynach dzieł sztuki. Muzeum Narodowe w Warszawie przeniesie je do nowego budynku
Kupiony ze wsparciem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego budynek przy ulicy Puławskiej będzie służył Muzeum Narodowemu w Warszawie jako magazyn wielkogabarytowych dzieł sztuki. To tu jeszcze w tym roku mają trafić zbiory z magazynu w Tarczynie, który według opinii NIK nie spełnia niezbędnych norm technicznych. W ciągu dwóch–trzech lat w nowym budynku powstanie także przestrzeń wystawiennicza dla kolekcji mebli i wzornictwa należących do MNW.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.