Dzień bez Śmiecenia – codzienne, małe kroki prowadzą do korzystnych zmian
Dzień bez Śmiecenia (World non-waste Day) to święto, którego celem jest upowszechnianie prawidłowych zasad gospodarowania odpadami, promowanie proekologicznych postaw i ochrony środowiska. Zostało zainicjowane przez młodzież z kilkunastu krajów w ramach międzynarodowego programu „Europejski Eko-Parlament Młodzieży”. I – jak pokazują statystyki – były i są ku temu podstawy.
Toniemy w odpadach
Tylko w Polsce produkujemy każdego roku ok. 12 milionów ton śmieci. Statystyczny mieszkaniec naszego kraju wytwarza ich aż 355 kg – tak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego za 2022 rok. Co gorsza, każdego dnia nad Wisłą pojawiają się kolejne dzikie wysypiska, które są już niemal stałym elementem naszego krajobrazu. GUS ujawnia, że w 2022 roku zlikwidowano 10 714 dzikich wysypisk, z których łącznie zebrano ok. 25 tys. ton odpadów komunalnych.
– Dzikie wysypiska śmieci to poważne niebezpieczeństwo zarówno dla środowiska, jak i dla zdrowia człowieka. Są one nie tylko źródłem nieprzyjemnego zapachu, ale też stwarzają realne zagrożenia. Mogą między innymi spowodować zanieczyszczenie okolicznych wód powierzchniowych i gruntownych, skażenie gleby czy pożary. Zwłaszcza że od kilkunastu lat mamy do czynienia w Polsce z suszami, które są efektem coraz wyższych średnich
temperatur – podkreśla Lisa Scoccimarro, liderka Akademii Ekologicznej Amest Otwock.
Jak zatem świętować?
Najlepiej codziennie. I nie chodzi tylko o niezaśmiecanie miejsc publicznych czy terenów zielonych. Oto kilka prostych kroków, które możemy podjąć, aby uczcić Dzień Bez Śmiecenia.
Po pierwsze, należy pamiętać o odpowiedniej segregacji odpadów. Papier, szkło, plastik – mogą być poddane procesowi recyklingu i zyskać nowe życie.
– Dzięki odpowiedniej segregacji odpadów mamy realny wpływ na ograniczenie zużycia zasobów naturalnych, które zostałyby wykorzystane do produkcji nowych artykułów. Z recyclingu papieru powstają między innymi serwetki, bandaże czy opakowania do jajek. Z plastiku można uzyskać długopisy, zabawki czy meble ogrodowe. Zaś ze szkła, które może być przetwarzane praktycznie w nieskończoność, można otrzymać takie przedmioty, jak pojemniki czy butelki – zauważa LisaScoccimarro, liderka Akademii Ekologicznej Amest Otwock.
Po drugie, warto ograniczać plastik. Ze względu na bardzo długi czas rozkładu, tworzywa sztuczne stanowią ogromne wyzwanie dla środowiska. W prosty sposób możemy zminimalizować ich użycie, na przykład poprzez rezygnację z wody butelkowanej na rzecz wielorazowych bidonów.
Po trzecie, dobrze zastanowić się czy produkt, którego chcemy się pozbyć może jeszcze komuś posłużyć – ubrania, meble, wyposażenie, zabawki, elektronika chętnie znajdą nowych właścicieli. Zamiast wyrzucać, możemy dodatkowo odzyskać część ich wartości. Istnieje też wiele organizacji zbierających niepotrzebne rzeczy, które następnie przekazują potrzebującym.
Dzień Bez Śmiecenia to doskonała okazja, by przypomnieć sobie, że to właśnie małe kroki prowadzą do dużych zmian. Każdy z nas może codziennie mieć swój wkład w ochronę środowiska. Poprzez świadome wybory i działania budujemy lepszą, bardziej ekologiczną przyszłość dla naszej planety!
Polska branża paletowa wyprzedza PPWR
Recykling i odzysk odpadów receptami na nadprodukcję śmieci. Sprawdź, jak możesz
Instytut Zrównoważonego Rozwoju i Środowiska Uczelni Łazarskiego inicjuje Partne
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Infrastruktura
Budowa sieci szybkiej łączności dla polskiej energetyki wchodzi w kolejny etap. Czas usuwania awarii będzie krótszy
Spółka PGE Dystrybucja podpisała z firmą Ericsson umowę na dostawę blisko 600 systemów zasilania dla radiowych stacji bazowych i transmisyjnych węzłów agregacyjnych w ramach Programu LTE450. Jest to już ostatni kontrakt na dostawę kluczowych składników sprzętu telekomunikacyjnego sieci LTE450. Jego realizacja ma umożliwić budowę sieci o kluczowym znaczeniu dla sektora energetycznego, co przyspieszy jego cyfryzację.
Ochrona środowiska
Wzmocniona ochrona ponad 1,2 mln ha lasów. Część zostanie wyłączona z pozyskiwania drewna
Lasy Państwowe przedstawiły plan zwiększenia ochrony dla 17 proc. terenów leśnych, którymi zarządzają. To w sumie ponad 1,2 mln hektarów, z których 0,5 mln ha ma być całkowicie wyłączone z pozyskania drewna. Dodatkowa ochrona obejmie najcenniejsze przyrodniczo lasy w Polsce, w tym m.in. nadleśnictwa Puszczy Białowieskiej i najstarsze lasy w Polsce. Przedstawiciele LP podkreślają, że propozycja jest bezpieczna gospodarczo, ponieważ uwzględnia potrzeby przemysłu drzewnego i lokalnych mieszkańców.
Telekomunikacja
M. Wąsik: Potrzeba twardej reakcji UE na uszkodzenie kabli na Bałtyku. To element wojny hybrydowej
– Nie pohukiwanie w Parlamencie Europejskim, ale twarde sankcje, które Komisja powinna jak najszybciej zaproponować – mówi Maciej Wąsik, europoseł z PiS, zapytany o potrzebną reakcję państw Unii Europejskiej na uszkodzenie kabli biegnących na dnie Morza Bałtyckiego. Jak podkreśla, nikt nie ma wątpliwości, że to element wojny hybrydowej prowadzonej przez Rosję. Dlatego potrzebna jest jednolita i silna odpowiedź UE oraz większe wsparcie dla Ukrainy.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.