Komunikaty PR

Ekowymiar Agros Nova – 18 września Światowym Dniem Monitoringu Wody

2021-09-17  |  07:00
Biuro prasowe
Do pobrania docx ( 0.09 MB )

Woda jest jedną z najważniejszych i najpopularniejszych substancji na kuli ziemskiej, a jednocześnie bardzo cennym surowcem. 18 września obchodzimy Światowy Dzień Monitoringu Wody – to idealny moment, aby zachęcić społeczeństwo do optymalnego zużywania wody oraz dbania o środowisko wodne nie tylko na świecie, ale i lokalnie. Zakład Agros Nova w Łowiczu już wdrożył wiele działań proekologicznych i planuje kolejne inicjatywy tworzone w poszanowaniu otoczenia naturalnego, w tym wód. Dowiedz się, jakie.

Bogactwo Ziemi – woda

Na świecie 12% wody słodkiej zużywanej jest na cele komunalne, 19% wykorzystywane jest w przemyśle, a 69% w rolnictwie. Abyśmy mogli wciąż korzystać z tego zasobu, kluczowe jest odpowiednie dbanie o niego. Woda jest bowiem nie tylko istotnym elementem funkcjonowania ludzkiego organizmu. Każdy z nas w różnych celach wykorzystuje ją na co dzień. W domu jest niezbędna do gotowania, mycia się czy sprzątania. Jest również ważną częścią przemysłu, ponieważ woda wykorzystywana jest m.in. do wytwarzania produktów spożywczych czy nawadniania upraw rolnych. Pełni także ważną rolę w kontekście wypoczynku – kto z nas latem nie lubi przebywać nad jeziorem lub nad morzem, żeby odetchnąć od codziennych obowiązków. Woda jest zatem bardzo ważną częścią naszego życia. Warto więc pamiętać, że sposób, w jaki ją wykorzystujemy, wpływa na nasze środowisko. Nadmierne zużywanie i zanieczyszczanie wody przekładają się na jej jakość i dostępność na całym świecie, w tym także we wszystkich regionach Polski.

Z szacunku do natury

Woda zajmuje 71% naszej planety. Wody słone – morza i oceany – stanowią 97,5% wszystkich wód, natomiast wody słodkie, czyli jeziora, rzeki, bagna i płytkie wody podziemne – zaledwie 2,5%[1]. Łowicz jest najstarszym i jednym z piękniejszych miast województwa łódzkiego, znajdującym się miedzy Warszawą a Łodzią – w sercu żyznych terenów ziemi łowickiej. Miejscowość położona jest w zlewni rzeki Bzury[2], lewobrzeżnego dopływu Wisły[3]. To właśnie nad jej brzegiem w 2020 roku, pod pieczą Centrum Promocji i Turystyki Ziemi Łowickiej, została zbudowana plaża. W ramach projektu przywieziono 1000 ton piasku, aby nowa plaża była dla łowiczan miejscem relaksu i odpoczynku. Oprócz Bzury w okolicach Łowicza sieć wodną tworzą również inne rzeki, np. Bobrówka, Zielkówka, Uchanka czy Zwierzyniec. W okolicach miasta obecne są także kanały, rowy melioracyjne, zbiorniki wodne oraz stawy rybne.

Czy wiesz, że…

całkowita długość rzeki Bzury wynosi 166 kilometrów? Na terenie powiatu łowickiego znajduje się jej odcinek o długości 38,9 kilometrów, a powierzchnia jej zlewni to aż 7 788 kilometrów![4]

Widoczny w ostatnich kilkudziesięciu latach dynamiczny rozwój przemysłu, jak również intensywny postęp cywilizacji wymagają inwestycji i działań na rzecz ochrony środowiska naturalnego. Z tego względu zagadnienia z zakresu ochrony środowiska, w tym wód powierzchniowych, stały się w obecnych czasach ważną kwestią – zarówno dla globalnych, jak i dla polskich przedsiębiorstw. Widoczna jest rosnąca rola czynnika ekologicznego w sektorze gospodarczym, która wynika ze wzrostu znaczenia odpowiedzialności biznesu oraz coraz większej świadomości ekologicznej konsumentów. Wiele firm – w tym także znajdujących się na terenie Łowicza – wdraża proaktywne podejście do zarządzania swoim biznesem, opierając się przy tym na zrównoważonym rozwoju i niwelując w ten sposobów negatywny wpływ działalności na środowisko i najbliższe otoczenie.

Biznes w służbie ekologii

Jednym z nich jest polski Zakład Agros Nova w Łowiczu, od 2015 roku należący do Grupy Maspex. Przedsiębiorstwo nieustannie wdraża działania na rzecz środowiska naturalnego i planuje kolejne proekologiczne inwestycje, których celem jest dalszy rozwój firmy przy minimalnym wpływie na otoczenie. Wysokiej klasy standardy ekologiczne, wykorzystywanie technologii nowej generacji i wprowadzenie usprawnień produkcyjnych pod kątem rozwiązań najbardziej przyjaznych środowisku naturalnemu to priorytet firmy. Maspex przeznaczył w swoich zakładach – w tym również w Agros Nova – 190 mln złotych na projekty proekologiczne. Zakład bierze odpowiedzialność za swój wpływ na Łowicz i jego okolice, dlatego planując kolejne inwestycje, kładzie duży nacisk na rozwiązania ekologiczne.

Przykładem takiego projektu jest m.in. plan budowy przyzakładowej oczyszczalni, który został dopracowany pod względem wysokich standardów i technologii, a także pod kątem dbałości o środowisko naturalne. Z okazji Światowego Dnia Monitoringu Wody warto zwrócić uwagę na to, że ta inwestycja zapewni m.in. oszczędność wody na poziomie 30% (odzyskanej i ponownie wykorzystanej do wewnętrznych procesów bez kontaktu z żywnością). Zdecydowana większość badanych łowiczan – bo aż 8 na 10 (80%) – chce, aby Agros Nova podejmował kolejne inicjatywy rozwojowe. Aby były one możliwe, konieczna jest budowa własnej oczyszczalni dostosowanej do wymogów i potrzeb procesu przetwórstwa warzyw i owoców. 81% mieszkańców uznaje proekologiczny projekt budowy bezemisyjnej przyzakładowej oczyszczalni za ważny. 48% ankietowanych popiera fakt, że oczyszczalnia będzie korzystnie wpływać na środowisko, ponieważ – pracując w obiegu zamkniętym – zagwarantuje znaczące efekty proekologiczne oraz umożliwi oszczędność wody i energii[5]. Warto podkreślić, że już 3 nowoczesne oczyszczalnie ścieków z powodzeniem funkcjonują w zakładach produkcyjnych Maspex – w Tymbarku, Olsztynku i w Tychach.

Dzięki dotychczasowym realizacjom w Zakładzie w Łowiczu efektywnie funkcjonują nowoczesne linie produkcyjne, które są wydajniejsze, przyjazne dla środowiska i energooszczędne, ponieważ gwarantują o 15% mniejsze zużycie energii elektrycznej. Na terenie Zakładu w Łowiczu funkcjonuje również zautomatyzowany magazyn, w którym zastosowane rozwiązania umożliwiają redukcję emisji dwutlenku węgla nawet do 25%. Zakład wdraża także idee gospodarki obiegu zamkniętego. Około 85% odpadów jest poddawanych różnym formom ponownego użycia czy też są przekazywane do odzysku.

 


[1] https://inzynieria.com/wodkan/wiadomosci/53036,jakie-sa-zasoby-wody-pitnej-na-swiecie

[2] http://www.lowicz.eu/bip/Wody_powierzchniowe,1043

[3] https://www.bip.powiat.lowicz.pl/plik,11012,strategia-rozwoju-powiatu-lowickiego-2020-pdf.pdf

[4] https://www.bip.powiat.lowicz.pl/plik,11012,strategia-rozwoju-powiatu-lowickiego-2020-pdf.pdf

[5] Badanie „Łowicz oczami mieszkańców – potrzeby i perspektywy” zrealizowane przez agencję badawczą IQS na zlecenie Agros Nova; czerwiec-lipiec 2021 r., N = 200.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Ochrona środowiska BRAK ZDJĘCIA
2021-10-21 | 14:15

ReFlex: rusza pionierski projekt recyklingu opakowań elastycznych

Nestlé Polska oraz PepsiCo Polska inaugurują pierwsze w Polsce przedsięwzięcie mające na celu zwiększenie zbiórki i recyklingu odpadów opakowaniowych po elastycznych opakowaniach wielomateriałowych oraz z tworzyw
Ochrona środowiska Odpowiedzialność ekologiczna Polaków, czyli jak dbamy o tereny zielone
2021-10-15 | 16:00

Odpowiedzialność ekologiczna Polaków, czyli jak dbamy o tereny zielone

  Coraz większa świadomość Polaków w obszarze aktywności proekologicznych ma istotny wpływ na zachowania konsumpcyjne całego społeczeństwa. Poza dbaniem o własny dom i
Ochrona środowiska Ponad 3300 osób żąda od Ministra Adamczyka lepszej ochrony wody!
2021-10-15 | 13:00

Ponad 3300 osób żąda od Ministra Adamczyka lepszej ochrony wody!

14 października Bogumił Kolmasiak z Akcji Demokracji i Patrycja Stefanek z Fundacji „Rozwój TAK — Odkrywki NIE” złożyli w Państwowym Gospodarstwie Wodnym Wody Polskie

Więcej ważnych informacji

Handel

Rektor Uczelni Łazarskiego: Ustawa o cyberbezpieczeństwie wymaga ponownych konsultacji. Wątpliwości budzi zgodność z prawem części przepisów [DEPESZA]

– W tym projekcie ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa pojawiły się całkowicie nowe przepisy, dotyczące choćby spółki pod nazwą Polskie 5G czy funduszu celowego na rzecz strategicznej sieci bezpieczeństwa. Dlatego potrzebne są ponowne konsultacje – ocenia prof. Maciej Rogalski, rektor Uczelni Łazarskiego. Jak podkreśla, już przy poprzednich wersjach nowelizacji były zgłaszane liczne uwagi z rynku, ale zostały one uwzględnione tylko w niewielkim stopniu. Aktualna wersja projektu nadal zawiera więc szereg wad prawnych i jest wątpliwa pod kątem zgodności z międzynarodowym, unijnym, a nawet polskim prawem.

Bankowość

Kredytobiorcy rezygnują z procesów frankowych w obawie przed wysokimi kosztami. Teraz będą mogli je wytoczyć bez kosztów i opłat początkowych

– Orzecznictwo sądowe jest w tej chwili bardzo przyjazne sprawom konsumenckim – mówi Anna Lengiewicz z kancelarii LWB Lengiewicz Wrońska i Wspólnicy. W sprawach sądowych dotyczących tzw. polisolokat i kredytów frankowych szanse na wygraną sięgają nawet 80–90 proc. Jednak większość konsumentów nie podejmuje żadnych kroków, aby odzyskać swoje pieniądze, obawiając się utraty kolejnych środków na opłacenie prawników i kosztów sądowych. W tym miesiącu ruszył dedykowany im program RePlan, który zapewnia finansowanie takich spraw. Kredytobiorca może w nim liczyć na obsługę prawną i pełne pokrycie kosztów postępowania, a wynagrodzenie zapłaci tylko w przypadku wygranej sprawy.

Transport

Drony przyszłością rynku usług transportowych. Dzięki nim przesyłki mogą być tańsze nawet o 80 procent

Na lotniskach całego świata coraz częściej wykorzystywane są drony cargo. Użycie ich do transportu nawet kilkuset kilogramowych paczek  pozwala obniżyć koszt nawet o 80 proc. Bezzałogowce są już używane między innymi w Australii do dystrybucji leków dla mieszkańców terenów wiejskich. Spółka wyspecjalizowana w transporcie dronowym działa także w Polsce, na lotnisku w Katowicach. Zdaniem analityków rynek logistyki z użyciem dronów wzrośnie w ciągu kilku lat niemal trzykrotnie.

Problemy społeczne

Kolejna pandemia może się pojawić już za sześć–osiem lat. Obecna ujawniła braki w systemie zarządzania kryzysowego

Pandemia COVID-19 pokazała, że polski system ochrony zdrowia nie jest przygotowany na kolejny kryzys o takiej skali – wskazują eksperci Instytutu Jagiellońskiego i postulują systemowe reformy. W raporcie „Jak przygotować polską ochronę zdrowia na kolejne epidemie?” rekomendują wdrożenie 100 działań niezbędnych, żeby przygotować się na wypadek kolejnego zagrożenia epidemicznego. To m.in. efektywniejsze zarządzanie kadrami medycznymi, implementacja technologii mobilnych i rozwiązań IT przydatnych w walce z pandemią, ale i opracowanie odpowiednich strategii komunikacji na czas kryzysu, aby przeciwdziałać manipulacjom opinii publicznej.