Komunikaty PR

Envirly rusza z innowacyjną platformą do zarządzania śladem węglowym organizacji

2022-08-12  |  13:08

W ostatnich latach pojawiają się liczne regulacje dotyczące emisyjności węgla, w tym dyrektywa CSRD, nakładająca obowiązek raportowania działań na rzecz zrównoważonego rozwoju. Kryteria ESG zyskują coraz większe znaczenie w oczach partnerów biznesowych, klientów, a nawet inwestorów. Monitorowanie śladu węglowego firm staje się więc nie tylko obowiązkiem prawnym, ale również warunkiem zachowania przewagi konkurencyjnej. Z pomocą przybywa polski start-up Envirly, oferując innowacyjną platformę do zarządzania śladem węglowym organizacji.

Ślad węglowy organizacji to całkowita ilość gazów cieplarnianych (GHG) wyemitowanych bezpośrednio lub pośrednio w wyniku jej działalności. Mierzony jest zazwyczaj w ujęciu rocznym, uwzględniając emisje gazów generowane w wyniku funkcjonowania całej firmy. Zgodnie z dyrektywą CSRD, od 2024 roku zostanie nałożony obowiązek szczegółowego raportowania postępowania na rzecz ekorozwoju na wszystkie duże spółki, grupy kapitałowe oraz spółki giełdowe. Wiele przedsiębiorstw i ich kontrahentów będzie zmuszonych do dostosowania się do nowych standardów – pośrednim skutkiem nowych przepisów jest groźba wypadnięcia z łańcucha dostaw mniejszych podmiotów, które nie ujawnią śladu węglowego. Niewiele jest jednak dostępnych na rynku nowoczesnych narzędzi, które ułatwiają ten proces. Większość tego typu rozwiązań opiera się na konsultacjach i szkoleniach – brakuje technologii, która uwolniłaby firmy od potrzeby zatrudniania ekspertów i pozwoliła na automatyzację działań.

Z rozwiązaniem tego problemu przybywa polski start-up Envirly, który stworzył nowoczesną platformę służącą do monitorowania śladu węglowego produktu, wydarzenia, usługi czy całej organizacji. Poprzez tę platformę, można stale monitorować ślad, ustalić cele redukcyjne oraz otrzymywać inteligentne rekomendacje dotyczące obniżania jego poziomu. Dzięki niej przedsiębiorcy mogą spełnić wymagania regulacyjne, zabezpieczyć się przed wypadnięciem z łańcucha dostaw oraz postawić pierwszy krok w kierunku ekorozwoju, który na Zachodzie staje się już normą – bez potrzeby zatrudniania konsultantów. 

Platforma służy do śledzenia czynników wpływających na generowanie śladu węglowego, skutecznie pomagając polskim firmom mierzyć go i obniżać zgodnie z międzynarodowymi standardami. Na podstawie dostarczonych informacji, Envirly prowadzi przez cały proces, analizując indywidualnie potrzeby każdego klienta. Oferuje wsparcie w dekarbonizacji organizacji, wysoce intuicyjny interfejs oraz inteligentne rekomendacje redukcji emisji z wykorzystaniem algorytmów AI (ang. Artificial Intelligence). Kolejną funkcjonalnością, niezwykle istotną z punktu widzenia przedsiębiorców jest obsługa 1,2 oraz 3 zakresu Protokołu GHG (Protokół Gazów Cieplarnianych), którego głównym założeniem jest redukcja emisji gazów cieplarnianych przez państwa uprzemysłowione. Większość przedsiębiorstw skupia się na dwóch pierwszych zakresach, ponieważ trzeci wymaga odpowiednich narzędzi do wykonania skomplikowanych obliczeń. Z pomocą przychodzi Envirly, oferując obsługę wszystkich trzech zakresów protokołu w jednym miejscu. 

W ubiegłym roku Mateusz Masiak, Marcin Waryszak i Weronika Czaplewska połączyli siły i doświadczenie i rozpoczęli pracę nad najnowszym projektem-dzieckiem ich spółki Quantifier, jakim jest Envirly. 

Mateusz Masiak objął stanowisko prezesa spółki. Jest absolwentem London School of Economics and Political Science (LSE) i Uniwersytetu Warszawskiego. Posiada doświadczenie w zarządzaniu produktem i komercjalizacją oprogramowania na dużą skalę, które zdobywał w McKinsey&Co i OPOKA TFI. To zdobywca wielu branżowych grantów naukowych i laureat prestiżowej listy Forbes “25 under 25”, na której znalazł się razem z Marcinem Waryszakiem, COO Envirly. Wspólnie odpowiadają za sukcesy startupu Calmsie. Szef operacji ukończył UW i specjalizuje się w praktycznych strategiach, wywodzących się z silnego zaplecza naukowego. Marcin Waryszak był wieloletnim członkiem zarządu organizacji trzeciego sektora, panelistą i doradcą międzynarodowych kongresów ekonomicznych. Chief Strategy Officerką (CSO) została Weronika Czaplewska, absolwentka LSE i UW oraz doświadczona menadżerka start-upów technologicznych, oraz ekspertka sektora publicznego. Pracowała w Ministerstwie Finansów i NGOs (Instytut im. A. Smith oraz FOR). Ekspertka programu Climate Leadership Organizacji Narodów Zjednoczonych. Obejmuje również pozycję prezeski Fundacji QuantFin, zajmującej się quantitative finance, ESG, różnorodnością i etyką w branży finansowej.

„Zależy nam na tym, by ułatwić procesy analizy śladu węglowego w polskich firmach. Nasza platforma umożliwia świadome podejmowanie działań w kierunku zrównoważonego rozwoju praktycznie bez wysiłku i specjalistycznego know-how. Envirly pozwala przedsiębiorcom na budowanie wartości swoich firm dzięki zielonej strategii, co prowadzi do wzmocnienia konkurencyjności – jak trendy pokazują oprócz ceny, w niedalekiej przyszłości będzie liczyć się także ślad węglowy” - mówi Weronika Czaplewska, CSO w Envirly. 

Pomimo niespełna roku istnienia na rynku, start-up może pochwalić się licznymi osiągnięciami m.in. udziałem w finale Programu Grantowego ING Polska oraz Startup Impact Program, organizowanego przez Kozminski Business Hub i Żabka Polska, jak również uzyskaniem finansowania z PARP (Centrum Rozwoju Małych i Średnich Przedsiębiorstw) w wysokości 1 mln zł. Platforma Envirly została również uwzględniona w mapie Technologii dla Miast, tworzonej przez Polski Fundusz Rozwoju. Do grona partnerów Envirly dołączyli już, m.in. UBS, QuantFin, ICM czy Kielgo. 


Więcej informacji o start-upie można znaleźć na stronie envirly.pl.

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Ochrona środowiska Polska branża paletowa wyprzedza PPWR Biuro prasowe
2024-11-28 | 16:00

Polska branża paletowa wyprzedza PPWR

Warszawa, 27 listopada 2024r - Parlament Europejski przyjął rozporządzenie w sprawie opakowań i odpadów opakowaniowych (PPWR). Zanim nowe prawo wejdzie w życie w całej Unii
Ochrona środowiska Recykling i odzysk odpadów receptami na nadprodukcję śmieci. Sprawdź, jak możesz
2024-11-28 | 14:45

Recykling i odzysk odpadów receptami na nadprodukcję śmieci. Sprawdź, jak możesz

Odzysk odpadów obejmuje wszelkie procesy, które umożliwiają ponowne ich wykorzystanie, a także pozyskanie z nich substancji, materiałów i energii. Jego kluczowym założeniem jest
Ochrona środowiska Instytut Zrównoważonego Rozwoju i Środowiska Uczelni Łazarskiego inicjuje Partne
2024-11-28 | 13:20

Instytut Zrównoważonego Rozwoju i Środowiska Uczelni Łazarskiego inicjuje Partne

Instytut Zrównoważonego Rozwoju i Środowiska Uczelni Łazarskiego w Warszawie zainicjował przełomowy projekt – Partnerstwo na rzecz Zrównoważonej Odzieży Służbowej.

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Polityka

Konkurencyjność UE priorytetem nowej Komisji Europejskiej. Wśród barier do eliminacji nadmierna biurokracja

Komisja Europejska w nowym składzie, pod wodzą Ursuli von der Leyen, właśnie rozpoczyna swoją kadencję. Zgodnie z zapowiedziami ma się skupić na ożywieniu stojącej w miejscu gospodarki UE, zwiększeniu konkurencyjności, odblokowaniu inwestycji i zniwelowaniu luki innowacyjnej dzielącej ją od Stanów Zjednoczonych i Chin. Dużym wyzwaniem będzie także zmniejszenie uciążliwej biurokracji, również w dostępie do europejskich funduszy.

Infrastruktura

Stan budynków w Polsce poprawia się zbyt wolno. Ma to negatywny wpływ na klimat i zdrowie mieszkańców

W ciągu ostatnich ośmiu lat kluczowe statystyki dotyczące stanu budownictwa i zdrowia publicznego na poziomie UE się nie poprawiły. Budynki nadal zużywają zbyt dużo energii, emitują coraz więcej gazów cieplarnianych, a liczba inwestycji w poprawę efektywności energetycznej wręcz maleje, co skutkuje coraz niższym rocznym wskaźnikiem renowacji. Tym samym budynki w Europie nadal nie zapewniają ich użytkownikom zdrowych i komfortowych warunków, co przekłada się na gorsze samopoczucie i problemy zdrowotne – pokazuje najnowsza, ósma edycja raportu „Barometr zdrowych budynków”.

Problemy społeczne

40 proc. Polaków nie czuje się zabezpieczonych na wypadek poważnej choroby. Obawiają się problemów z dostępem do leczenia i jego finansowaniem

Większość Polaków obawia się chorób cywilizacyjnych, takich jak nowotwory i choroby sercowo-naczyniowe. Niemal 40 proc. nie czuje się w pełni zabezpieczonych na wypadek poważnej choroby – wynika z badania zleconego przez Nationale-Nederlanden. Badani obawiają się nie tylko braku zabezpieczenia finansowego, lecz także problemów z uzyskaniem pomocy lekarskiej i dostępem do badań. W odpowiedzi na te potrzeby Nationale-Nederlanden i Grupa LUX MED stworzyły we współpracy ofertę ubezpieczeniową łączącą pomoc finansową i usługi medyczne.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.