Ile drzew posadzi Oponeo.pl? Podsumowanie drugiej edycji akcji Kręci nas Recykli
Będzie więcej zieleni – 3000 nowych nasadzeń
W Kręci nas Recykling w 2023 roku zaangażowało się aż 1871 wolontariuszy, którzy podczas regionalnych akcji sprzątali tereny zielone w swojej okolicy, zbierając śmieci i porzucone opony. Dodatkowo w akcji udział wzięli także klienci Oponeo.pl, którzy w czasie trwania tej edycji zdecydowali się na zakup opon z montażem i pozostawili swoje zużyte komplety ogumienia w oznakowanym logiem akcji serwisie. Oponeo.pl za każde zebrane podczas trwania akcji cztery opony zadeklarowało się posadzić jedno nowe drzewo. Jesienią posadzonych zostanie ich aż 3000.
– Nadrzędnym celem kampanii jest szerzenie świadomości ekologicznej. Naszym celem była organizacja 50 akcji sprzątania śmieci. Duże zaangażowanie lokalnych działaczy i wolontariuszy sprawiło, że odbyło się ich ponad 60. Skala działań była podobna do ubiegłorocznej, jednak jednymi z ważniejszych wyróżników tegorocznej akcji jest wsparcie skierowane dla schronisk oraz recykling materiałowy części znalezionego ogumienia – podsumowuje Sebastien Nowicki z Oponeo.pl.
Granty na schroniska dla zwierząt
Kręci nas Recykling to akcja, która działa wielotorowo. Wolontariusze, angażujący się w lokalne zbiórki odpadów, nie tylko bezpośrednio przyczyniają się do poprawy jakości miejsca, w którym żyją, Oponeo.pl ufundowało również aż 10 grantów dla schronisk. Zostaną przekazane do placówek wytypowanych przez gminy, gdzie zebrano największą ilość odpadów i opon.
Maty sportowe z zebranych opon
Porzucone ogumienie ulega powolnemu procesowi defragmentacji. Toksyczne mikrocząsteczki przenikają do gleby i wody, stanowiąc zagrożenie dla ludzi oraz zwierząt. Jednym z celów drugiej edycji było szerzenie świadomości na temat przetwarzania zużytych opon poprzez działania praktyczne. Partner strategiczny Grupa Recykl S.A. przetworzy część z zebranego podczas akcji ogumienia na wysokiej jakości granulat gumowy. Ten z kolei firma Rekoplast Kompozyt wykorzysta do wyprodukowania 6000 m2 mat sportowych.
Kręci nas Recykling – organizatorzy
Tegoroczna edycja Kręci nas Recykling stanowi kontynuację projektu rozpoczętego wiosną 2022 roku. Oponeo we współpracy ze znanym ekologiem Dominikiem Dobrowolskim zainicjowało akcję, do której przyłączyło się kilkadziesiąt inicjatyw lokalnych i wiele serwisów oponiarskich. Szerzenie wiedzy ekologicznej to jeden z najważniejszych celów kampanii. Polacy nadal nie mają świadomości, w jaki sposób utylizować zużyte ogumienie. Wg. badań SW Research przeprowadzonych na zlecenie Oponeo aż 13% ankietowanych nigdy nie oddało zużytego ogumienia do utylizacji.
Polska branża paletowa wyprzedza PPWR
Recykling i odzysk odpadów receptami na nadprodukcję śmieci. Sprawdź, jak możesz
Instytut Zrównoważonego Rozwoju i Środowiska Uczelni Łazarskiego inicjuje Partne
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Infrastruktura
Budowa sieci szybkiej łączności dla polskiej energetyki wchodzi w kolejny etap. Czas usuwania awarii będzie krótszy
Spółka PGE Dystrybucja podpisała z firmą Ericsson umowę na dostawę blisko 600 systemów zasilania dla radiowych stacji bazowych i transmisyjnych węzłów agregacyjnych w ramach Programu LTE450. Jest to już ostatni kontrakt na dostawę kluczowych składników sprzętu telekomunikacyjnego sieci LTE450. Jego realizacja ma umożliwić budowę sieci o kluczowym znaczeniu dla sektora energetycznego, co przyspieszy jego cyfryzację.
Ochrona środowiska
Wzmocniona ochrona ponad 1,2 mln ha lasów. Część zostanie wyłączona z pozyskiwania drewna
Lasy Państwowe przedstawiły plan zwiększenia ochrony dla 17 proc. terenów leśnych, którymi zarządzają. To w sumie ponad 1,2 mln hektarów, z których 0,5 mln ha ma być całkowicie wyłączone z pozyskania drewna. Dodatkowa ochrona obejmie najcenniejsze przyrodniczo lasy w Polsce, w tym m.in. nadleśnictwa Puszczy Białowieskiej i najstarsze lasy w Polsce. Przedstawiciele LP podkreślają, że propozycja jest bezpieczna gospodarczo, ponieważ uwzględnia potrzeby przemysłu drzewnego i lokalnych mieszkańców.
Telekomunikacja
M. Wąsik: Potrzeba twardej reakcji UE na uszkodzenie kabli na Bałtyku. To element wojny hybrydowej
– Nie pohukiwanie w Parlamencie Europejskim, ale twarde sankcje, które Komisja powinna jak najszybciej zaproponować – mówi Maciej Wąsik, europoseł z PiS, zapytany o potrzebną reakcję państw Unii Europejskiej na uszkodzenie kabli biegnących na dnie Morza Bałtyckiego. Jak podkreśla, nikt nie ma wątpliwości, że to element wojny hybrydowej prowadzonej przez Rosję. Dlatego potrzebna jest jednolita i silna odpowiedź UE oraz większe wsparcie dla Ukrainy.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.