Komunikaty PR

Jak architektura może pomóc w walce z kryzysem klimatycznym?

2021-05-04  |  13:00
Biuro prasowe
Kontakt
Martyna Hliwa
Publicon Sp. z o.o.m.hliwa|publicon.pl| |m.hliwa|publicon.pl
691274042
Do pobrania jpg ( 5.82 MB )

Świat architektury i designu odgrywa ogromną rolę w określaniu stanu nie tylko środowiska naturalnego, ale i zrównoważonego rozwoju. W branży budowlanej rośnie presja dotycząca poszukiwań bardziej ekologicznych praktyk, zmiany sposobu myślenia na temat dbania o środowisko naturalne.

Wraz ze zmianą klimatu pojawia się wyzwanie dla architektów i inżynierów. Zmiana podstaw idei projektowania i budowania musi wydarzyć się w taki sposób, aby stać się częścią rozwiązania kryzysu klimatycznego. Zrównoważone projektowanie budynków ma kluczowe znaczenie dla zmniejszenia naszego wpływu na klimat i wskaźnika zużycia naszych zasobów naturalnych. 

Przeszłe i obecne trendy architektury zrównoważonej 

Tysiące lat temu, aby zasilać swoje budynki i domy, starożytne cywilizacje pracowały z materiałami naturalnymi. Persowie wiedzieli, jak wykorzystać naturalne elementy; byli znani z konstruowania łapaczy wiatru do naturalnej wentylacji. Konstrukcje te regulowały temperaturę w pomieszczeniach i pozwalały zachować niskie temperatury na niższych poziomach w upalne dni, pełniąc również funkcję lodówek, utrzymując odpowiednią temperaturę dla żywności. 

Dzisiejsze wyzwania środowiskowe sprawiły, że zrównoważony rozwój stał się głównym elementem naszych praktyk projektowych. Wiele biur architektonicznych jest obecnie bardzo zaangażowanych w tworzenie najbardziej przyjaznych dla środowiska konstrukcji. Uczenie się na podstawie naszych przeszłych i obecnych trendów może pomóc przyszłym architektom i projektantom określić, jakie metody najlepiej sprawdzają się przy tworzeniu zrównoważonych budynków, które mogą zarówno przetrwać, jak i faktycznie pomóc złagodzić skutki zmiany klimatu. Wielu ekspertów sugeruje, że sposobem rozwiązania tej sytuacji kryzysowej jest architektura ekologiczna.

– Zmiana klimatu to zagrożenie, które wymaga szybkich działań, dlatego jako architekci mamy obowiązek zrobić wszystko, co w naszej mocy, aby wyeliminować emisję dwutlenku węgla i zmniejszyć zapotrzebowanie na energii – wprowadzając zmiany w sposobie projektowania, budowy i myślenia o architekturze. Ostatecznie za stworzenie struktury przyjaznej dla środowiska odpowiada każdy: od architektów i ekip konstrukcyjnych po właścicieli i zarządców budynków, użytkowników i personel konserwacyjny. Każdy musi zostać przeszkolony w zakresie minimalizowania wpływu na klimat poprzez staranne i świadome projektowanie oraz konserwację naszych środowisk zbudowanych. Możemy coś zmienić tylko wtedy, kiedy wszyscy pracujemy razem – komentuje Agnieszka Szczepaniak z pracowni AP Szczepaniak. 

Polskie budownictwo w walce ze zmianami klimatu 

Budynki odpowiadają za około 38% emisji CO2 w Polsce. Uniknięcie katastrofy klimatycznej wymaga natychmiastowego działania. Zgodnie z raportem „Zeroemisyjna Polska 2050” opracowanym przez Krajową Agencję Poszanowania Energii oraz WWF Polska, wśród rekomendacji dla nowego budownictwa znalazły się takie punkty jak: zakaz stosowania węgla do ogrzewania budynków, przyjęcie polityki maksymalnego wykorzystania potencjału OZE w budownictwie czy zachowanie wysokich standardów efektywności energetycznej budynków (termomodernizacja).

Architektura ekologiczna staje się coraz bardziej popularna, ale o przyszłości branży zadecyduje reakcja świata na zmieniającą się planetę. Jednym z pomysłów zrównoważonej architektury jest wprowadzanie elementów naturalnych do obszarów miejskich, które okazało się jednym z najskuteczniejszych sposobów ograniczania zanieczyszczeń i niwelowania skutków zmian klimatycznych. Obecnie najpopularniejsze sposoby to zielone dachy i ściany, pojawiające się coraz częściej w centrach dużych miast oraz budynkach biurowych. 

Innym sposobem, który może być niezwykle korzystny w zmniejszaniu szkód spowodowanych zmianami klimatycznymi, jest zastosowanie nowoczesnej technologii – przykładem są panele słoneczne, będące jednym ze wspomnianych punktów w raporcie „Zeroemisyjna Polska 2050”. To także zrównoważone materiały i wysokie standardy techniczne. Te normy mogą zapewnić, że w przyszłości budynki będą przygotowane na zmieniający się klimat i mogą zmniejszyć szkody dla naszej planety.

Certyfikaty potwierdzeniem jakości

Aktualnie w kategoriach budownictwa zrównoważonego prym wiodą biurowce. To one stanowią aż 66,3% rynku certyfikowanego według systemu BREEAM, LEED, DGNB czy HQE. O takie potwierdzenie nie jest łatwo – ocenie podlega cały proces, począwszy od analizy działki, przez projektowanie i budowę, aż po samą eksploatację budynku. Choć to właśnie inwestycje komercyjne wiodą w tej dziedzinie, z roku na rok powstaje coraz więcej certyfikowanych osiedli mieszkaniowych. 

Architektura jutra

Klimat wokół nas zmienia się w niespotykanym tempie, doświadczamy rosnących temperatur i częstszych ekstremalnych zjawisk pogodowych. Architektura może zmniejszyć ślad klimatyczny, chronić budynki, a także obszary miejskie przed zmianami klimatycznymi. Środowisko naturalne wymaga silniejszych inicjatyw w sektorze budowlanym – zarówno w celu promowania szerszego stosowania zrównoważonych rozwiązań, jak i zwiększenia odporności naszych budynków i miast na zmiany pogodowe oraz efekt cieplarniany.

Architekci i inżynierowie będą musieli ponownie ocenić swoje standardowe praktyki w zakresie projektowania, konstruowania i eksploatacji budynków. Wszystkie te działania mogą zmniejszyć negatywne skutki zagrożeń klimatycznych, takich jak huragany, powodzie i fale upałów.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Ochrona środowiska Rozwój branży pelletu w Polsce Biuro prasowe
2021-05-13 | 15:00

Rozwój branży pelletu w Polsce

  Mimo spalania węgla w ramach ustawy dekarbonizacyjnej w Uni Europejskiej oraz wprowadzania w Polsce tzw. uchwał antysmogowych przez poszczególne województwa, nadal
Ochrona środowiska Handel internetowy musi być bardziej ekologiczny
2021-05-11 | 01:00

Handel internetowy musi być bardziej ekologiczny

W 2020 roku handel internetowy zanotował ogromny wzrost sprzedaży. Tymczasem od 2021 roku weszła w życie tzw. dyrektywa plastikowa, a to dopiero początek zaostrzania przepisów
Ochrona środowiska HP dla planety – strategia walki ze zmianami klimatycznymi
2021-05-06 | 14:00

HP dla planety – strategia walki ze zmianami klimatycznymi

Główne cele: Osiągnięcie zerowej emisji gazów cieplarnianych netto (GHG) w całym łańcuchu wartości HP do 2040 r., po-czynając od osiągnięcia neutralności węglowej

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Telekomunikacja

Polacy chętniej sięgają po tańsze smartfony. Coraz częściej oferują one najnowsze technologie dostępne dotąd w najdroższych modelach czołowych producentów [DEPESZA]

W 2020 roku w Polsce sprzedano ponad 8,5 mln smartfonów. To spadek o ok. 8,5 proc. w stosunku do roku poprzedniego. Jeszcze bardziej spadła jednak łączna wartość wszystkich sprzedanych smartfonów, co oznacza, że Polacy sięgają po coraz tańsze urządzenia. To efekt między innymi tzw. demokratyzacji rynku, dzięki której modele wyposażone w najnowsze technologie można kupić w coraz przystępniejszej cenie. Średnia wartość zakupionego smartfona wyniosła w 2020 roku około 1056 zł, podczas gdy najdroższe, flagowe modele potrafią kosztować po kilka tysięcy złotych. Tymczasem tańsze smartfony także wyposażone są w najnowsze technologie, takie jak 5G, superszybkie ładowanie czy ekran Super AMOLED.

Sport

Druga połowa maja to czas odmrażania sportu. Branża apeluje o zwiększenie limitu uczestników masowych imprez na świeżym powietrzu

Pandemia przewróciła świat sportu do góry nogami. O ile sport na poziomie zawodowym funkcjonuje w reżimie sanitarnym, o tyle amatorski w dużym stopniu zanikł. Przyczyniły się do tego m.in. zamknięte od miesięcy siłownie i kluby fitness oraz prawie 15-miesięczny zakaz organizacji imprez masowych na świeżym powietrzu. – W sensie zdrowotnym to może być bomba z opóźnionym zapłonem – mówi Grzegorz Kita, prezes Sport Management Polska. Od 15 maja, zgodnie z wytycznymi rządowymi, kibice mogą wrócić na trybuny, a w imprezach poza obiektami sportowymi będzie mogło uczestniczyć do 150 osób. Branża jednak apeluje o szybsze zwiększanie tego limitu.

Konsument

UE planuje kolejne regulacje w walce z marnowaniem żywności. Dziś do śmieci trafia 80 mln ton rocznie, z czego 10 proc. z powodu upływu terminów na opakowaniu

Unia Europejska chce skuteczniej walczyć z marnotrawstwem żywności. Zgodnie z unijnym prawem od końca marca 2021 roku w obrocie niekomercyjnym mogą się znaleźć produkty po upływie daty minimalnej trwałości podanej na opakowaniu. Kolejne planowane kroki w tej walce dotyczą również rozszerzenia listy produktów zwolnionych z obowiązku podawania daty minimalnej trwałości lub nawet zupełnej rezygnacji z jej podawania i pozostania tylko przy terminie przydatności do spożycia, czyli przy sformułowaniu „należy spożyć do”. W całej UE marnuje się co roku ok. 80 mln ton jedzenia. Aż 10 proc. tej puli marnowanej żywności wiąże się właśnie z oznaczeniem terminów, nie zawsze jednak słusznie odczytywanych przez konsumentów.

Farmacja

WHO zmienia klasyfikację indyjskiej mutacji koronawirusa. Na razie nie ma jednak ryzyka, że wywoła ona kolejną falę pandemii

Indyjska odmiana koronawirusa została przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) zakwalifikowana jako „niepokojący wariant”. Do tej pory była uznawana za budzącą „szczególne zainteresowanie”. W badaniach stwierdzono, że wariant, znany jako B.1.617, rozprzestrzenia się łatwiej niż pierwotny wirus, ale potrzebne są dalsze obserwacje. – Nie ma jednak sygnałów, że stanowi on większe zagrożenie niż mutacje, z którymi mieliśmy dotychczas do czynienia – mówi prof. Marcin Czech z Instytutu Matki i Dziecka. Groźbę wybuchu kolejnej fali pandemii odsuwa jednak przede wszystkim postępujący proces szczepień, bo zdaniem ekspertów wszystko wskazuje na to, że stosowane do tej pory szczepionki działają również na wariant indyjski.