Komunikaty PR

Jak przygotować się do sprzątania okolicy? [CHECKLISTA]

2024-04-22  |  15:00
Biuro prasowe

Śmieci to zmora naszych czasów. Wróg, o tyle niebezpieczny, że za rozprzestrzenia się w zastraszającym tempie po niemal całej planecie, a czas jego rozkładu jest zazwyczaj bardzo długi. Nie ma lepszej okazji do uprzątnięcia chociaż tej najbliższej okolicy niż końcówka kwietnia, kiedy to świętujemy Dzień Ziemi. Jeśli nie wiesz, jak się za to zabrać, co przygotować lub po prostu chcesz się upewnić, czy o niczym nie zapomniałeś, sprawdź naszą listę!

 

22 kwietnia to w kalendarzu dzień wyjątkowy – święto naszej planety. Dzieci w wieku szkolnym wychodzą na masowe sprzątanie ulic i parków, a w przestrzeni publicznej możemy trafić na programy edukacyjne i ekologiczne prelekcje. Edukacja jest ważna, ale najlepiej zadziała zakasanie rękawów i wzięcie się do pracy. Bo skoro dzieci mogą „sprzątać świat”, to czemu nie my?

 

Sprzątamy okolicę

Tak, właśnie tak! Możemy sami zorganizować akcję sprzątania w swojej okolicy. Wystarczy zmobilizować rodzinę, sąsiadów albo lokalną społeczność do wspólnego działania. Na celowniku: najbliższe ulice, park, las albo teren nad rzekami. Takie działanie przyniesie nie tylko natychmiastowe korzyści w postaci czystszej przestrzeni, ale również wzmocni więzi społeczne i zbuduje poczucie wspólnoty.

 

– Czasami nie trzeba całego zastępu ludzi, żeby pójść posprzątać okolicę. Wystarczy skrzyknąć grupę sąsiadów, umówić się w sobotę na konkretny termin i zaopatrzyć w oręż: worki na śmieci o większej pojemności i rękawice, które sprawią, że sprzątanie będzie bardziej higieniczne. A jeśli do tego dodamy dobre nastawienie i pogodę wygraną na loterii to może się okazać, że spędziliśmy popołudnie bardzo przyjemnie, a w dodatku zrobiliśmy coś dla siebie i naszej okolicy – podpowiada Marta Krokowicz, związana z marką Paclan i dodaje: nie musimy też ograniczać się tylko do takich akcji specjalnych, wystarczy podczas codziennych spacerów z psem lub wycieczek na świeżym powietrzu zabrać ze sobą worki na śmieci i przy okazji zbierać napotkane odpady. Nawet niewielkie działania mogą mieć znaczący wpływ, zwłaszcza gdy są podejmowane regularnie.

 

W co warto się zaopatrzyć? Praktyczne porady

Planując sprzątanie okolicy w większym gronie powinniśmy zaopatrzyć się zarówno w worki na śmieci, jak i rękawiczki. I tutaj warto pamiętać o kilku praktycznych kwestiach.

 

  1. Wybierzmy odpowiedni litraż worków – ogólna zasada mówi, że im większe, tym lepiej, bo zmieścimy w nich więcej odpadów. Warto jednak pamiętać, że worki o pojemności 120 litrów będą odpowiednie dla osób dorosłych, natomiast dla dzieci – niekoniecznie. Dlatego jeśli najmłodsi również będą z nami, przeznaczmy kilka rolek o mniejszej pojemności na ich użytek.
  2. Zamknięcie worka także może mieć znaczenie – wygodniej jest przemierzać park czy ulice z workiem zamykanym na taśmę czy z „uszami”, który można łatwo chwycić w dłoń, ale też zawiązać, aby nic podczas transportu z niego nie wypadło, niż z workiem bez takiego rozwiązania.
  3. Zaopatrzmy się w rękawiczki ochronne – może to być klasyczny, nitrylowy model, który łatwo dopasowuje się do kształtu dłoni. Jednak pamiętajmy, że przy sprzątaniu okolic podmokłych czy koryt rzek, lepiej wybrać grubsze, dłuższe rękawice, które ochronią większą część ręki. Drugą kwestią jest rozmiar rękawiczek – jeśli sprzątamy w większym gronie, wybierzmy akcesorium w kilku rozmiarach – dopasowane do wielkości zarówno damskich, jak i męskich dłoni. Przy większej grupie dobrze sprawdzą się rękawiczki w kartoniku, których jest więcej i można je wygodnie wyjmować.

 

Sprzątanie świata, nawet tego najbliższego, to nie tylko czystsza okolica, ale także okazja do integracji lokalnej społeczności. To także dobry sposób na kształtowanie ekologicznej postawy od najmłodszych lat. Wtedy takie spontanicznie sąsiedzkie akcje nie będą niczym dziwnym, a naturalną czynnością, choć z okazji Dnia Ziemi chcielibyśmy sobie życzyć, aby śmieci wokół nas było coraz mniej.

 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Ochrona środowiska W całej Polsce zmieniali otoczenie na lepsze – podsumowanie trzeciej edycji Kręc Biuro prasowe
2024-04-25 | 08:00

W całej Polsce zmieniali otoczenie na lepsze – podsumowanie trzeciej edycji Kręc

Razem po czystsze środowisko W czasie kampanii Kręci Nas Recykling – między 21 marca a 22 kwietnia, na terenie całego kraju zorganizowanych zostało ponad 70 akcji sprzątania
Ochrona środowiska Dzień Ziemi już 22.04, w tym roku pod hasłem Planeta kontra tworzywa sztuczne
2024-04-17 | 01:00

Dzień Ziemi już 22.04, w tym roku pod hasłem "Planeta kontra tworzywa sztuczne"

22 kwietnia obchodzimy Dzień Ziemi - święto ustanowione w 1970 roku, które ma na celu promowanie postaw proekologicznych i uświadamianie problemów ochrony środowiska. W tym roku
Ochrona środowiska Nowy raport Fundacji Climate Strategies Poland
2024-04-12 | 01:00

Nowy raport Fundacji Climate Strategies Poland

Nowy raport Fundacji Climate Strategies Poland nie pozostawia złudzeń: samo raportowanie nie zbuduje konkurencyjności klimatycznej. Polskie firmy powinny pilnie się dekarbonizować, nie

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Newseria na XVI Europejskim Kongresie Gospodarczym

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Konsument

T-Mobile startuje w Polsce z nowym konceptem. Pozwoli klientom przetestować i doświadczyć najnowocześniejszych technologii

T-Mobile już od kilku lat realizuje strategię, która mocno skupia się na innowacjach i doświadczeniach klienta związanych z nowymi technologiami. Połączeniem obu tych elementów jest Magenta Experience Center – nowoczesny koncept, który ma zapewnić klientom możliwość samodzielnego przetestowania najnowszych technologii. Format, z sukcesem działający już na innych rynkach zachodnioeuropejskich, właśnie zadebiutował w Warszawie. Będą z niego mogli korzystać zarówno klienci indywidualni, jak i biznesowi.

Problemy społeczne

W Polsce brakuje dostępnych cenowo mieszkań. Eksperci mówią o kryzysie mieszkaniowym

 Większość osób – nawet ze średnimi, wcale nie najgorszymi dochodami – ma problem, żeby zaspokoić swoje potrzeby mieszkaniowe, ale też z tym, żeby po zaspokojeniu tych potrzeb, po opłaceniu wszystkich rachunków i opłat związanych z mieszkaniem, mieć jeszcze środki na godne życie – mówi Aleksandra Krugły z Fundacji Habitat for Humanity Poland. Jak wskazuje, problem stanowi nie tylko wysoki współczynnik przeciążenia kosztami mieszkaniowymi, ale i tzw. luka czynszowa, w której mieści się ponad 1/3 społeczeństwa. Tych problemów nie rozwiąże jednak samo zwiększanie liczby nowych lokali. Potrzebne są również rozwiązania, które umożliwią zaangażowanie sektora prywatnego w zwiększenie podaży dostępnych cenowo mieszkań na wynajem.

Konsument

Od 28 kwietnia Polacy żyją na ekologiczny kredyt. Zmiana zachowań konsumentów może odwrócić negatywny trend

Dzień Długu Ekologicznego, czyli data, do której zużyliśmy wszystkie zasoby, jakie w ciągu roku może zapewnić Ziemia, w tym roku w Polsce przypada 28 kwietnia, kilka dni wcześniej niż rok temu. Coroczne przyspieszenie tego terminu to sygnał, że czerpiemy bez umiaru z naturalnych systemów, nie dając im czasu na odbudowę. – Polskie społeczeństwo staje się coraz bardziej konsumpcyjne, kupujemy i wyrzucamy coraz więcej. Ale też nie mamy tak naprawdę efektywnego narzędzia, żeby temu zapobiec – ocenia Filip Piotrowski, ekspert ds. gospodarki obiegu zamkniętego z UNEP/GRID-Warszawa.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.