Komunikaty PR

Jak przygotować się do sprzątania okolicy? [CHECKLISTA]

2024-04-22  |  15:00
Biuro prasowe

Śmieci to zmora naszych czasów. Wróg, o tyle niebezpieczny, że za rozprzestrzenia się w zastraszającym tempie po niemal całej planecie, a czas jego rozkładu jest zazwyczaj bardzo długi. Nie ma lepszej okazji do uprzątnięcia chociaż tej najbliższej okolicy niż końcówka kwietnia, kiedy to świętujemy Dzień Ziemi. Jeśli nie wiesz, jak się za to zabrać, co przygotować lub po prostu chcesz się upewnić, czy o niczym nie zapomniałeś, sprawdź naszą listę!

 

22 kwietnia to w kalendarzu dzień wyjątkowy – święto naszej planety. Dzieci w wieku szkolnym wychodzą na masowe sprzątanie ulic i parków, a w przestrzeni publicznej możemy trafić na programy edukacyjne i ekologiczne prelekcje. Edukacja jest ważna, ale najlepiej zadziała zakasanie rękawów i wzięcie się do pracy. Bo skoro dzieci mogą „sprzątać świat”, to czemu nie my?

 

Sprzątamy okolicę

Tak, właśnie tak! Możemy sami zorganizować akcję sprzątania w swojej okolicy. Wystarczy zmobilizować rodzinę, sąsiadów albo lokalną społeczność do wspólnego działania. Na celowniku: najbliższe ulice, park, las albo teren nad rzekami. Takie działanie przyniesie nie tylko natychmiastowe korzyści w postaci czystszej przestrzeni, ale również wzmocni więzi społeczne i zbuduje poczucie wspólnoty.

 

– Czasami nie trzeba całego zastępu ludzi, żeby pójść posprzątać okolicę. Wystarczy skrzyknąć grupę sąsiadów, umówić się w sobotę na konkretny termin i zaopatrzyć w oręż: worki na śmieci o większej pojemności i rękawice, które sprawią, że sprzątanie będzie bardziej higieniczne. A jeśli do tego dodamy dobre nastawienie i pogodę wygraną na loterii to może się okazać, że spędziliśmy popołudnie bardzo przyjemnie, a w dodatku zrobiliśmy coś dla siebie i naszej okolicy – podpowiada Marta Krokowicz, związana z marką Paclan i dodaje: nie musimy też ograniczać się tylko do takich akcji specjalnych, wystarczy podczas codziennych spacerów z psem lub wycieczek na świeżym powietrzu zabrać ze sobą worki na śmieci i przy okazji zbierać napotkane odpady. Nawet niewielkie działania mogą mieć znaczący wpływ, zwłaszcza gdy są podejmowane regularnie.

 

W co warto się zaopatrzyć? Praktyczne porady

Planując sprzątanie okolicy w większym gronie powinniśmy zaopatrzyć się zarówno w worki na śmieci, jak i rękawiczki. I tutaj warto pamiętać o kilku praktycznych kwestiach.

 

  1. Wybierzmy odpowiedni litraż worków – ogólna zasada mówi, że im większe, tym lepiej, bo zmieścimy w nich więcej odpadów. Warto jednak pamiętać, że worki o pojemności 120 litrów będą odpowiednie dla osób dorosłych, natomiast dla dzieci – niekoniecznie. Dlatego jeśli najmłodsi również będą z nami, przeznaczmy kilka rolek o mniejszej pojemności na ich użytek.
  2. Zamknięcie worka także może mieć znaczenie – wygodniej jest przemierzać park czy ulice z workiem zamykanym na taśmę czy z „uszami”, który można łatwo chwycić w dłoń, ale też zawiązać, aby nic podczas transportu z niego nie wypadło, niż z workiem bez takiego rozwiązania.
  3. Zaopatrzmy się w rękawiczki ochronne – może to być klasyczny, nitrylowy model, który łatwo dopasowuje się do kształtu dłoni. Jednak pamiętajmy, że przy sprzątaniu okolic podmokłych czy koryt rzek, lepiej wybrać grubsze, dłuższe rękawice, które ochronią większą część ręki. Drugą kwestią jest rozmiar rękawiczek – jeśli sprzątamy w większym gronie, wybierzmy akcesorium w kilku rozmiarach – dopasowane do wielkości zarówno damskich, jak i męskich dłoni. Przy większej grupie dobrze sprawdzą się rękawiczki w kartoniku, których jest więcej i można je wygodnie wyjmować.

 

Sprzątanie świata, nawet tego najbliższego, to nie tylko czystsza okolica, ale także okazja do integracji lokalnej społeczności. To także dobry sposób na kształtowanie ekologicznej postawy od najmłodszych lat. Wtedy takie spontanicznie sąsiedzkie akcje nie będą niczym dziwnym, a naturalną czynnością, choć z okazji Dnia Ziemi chcielibyśmy sobie życzyć, aby śmieci wokół nas było coraz mniej.

 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Ochrona środowiska Poznaliśmy zwycięzców globalnego konkursu Go Green with Taiwan Biuro prasowe
2024-12-19 | 15:00

Poznaliśmy zwycięzców globalnego konkursu "Go Green with Taiwan"

Trzy zespoły z Wielkiej Brytanii, Węgier i Filipin zdobyły główne nagrody o wartości 20 000 dolarów za swoje innowacyjne i zrównoważone projekty. W konkursie wzięło
Ochrona środowiska Klątwa jednorazowego plastiku
2024-12-19 | 10:00

Klątwa jednorazowego plastiku

Mimo, że przepisy dyrektywy SUP funkcjonują w Polsce już ponad półtora roku, większość Polaków nie dostrzegła żadnej istotnej zmiany w kwestii opakowań, redukcji plastiku
Ochrona środowiska Polacy coraz mniej zainteresowani zmianą klimatu
2024-12-18 | 01:00

Polacy coraz mniej zainteresowani zmianą klimatu

Zaledwie 29% Polaków deklaruje wysoką świadomość ekologiczną, co oznacza spadek o 15 p.p. w porównaniu do 2021 r. Jednocześnie 49% respondentów wskazuje, że produkcja

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

W ciągu 10 lat w Polsce może brakować 2,1 mln pracowników. Ratunkiem dla rynku pracy wzrost zatrudnienia cudzoziemców

Do 2035 roku liczba osób pracujących w Polsce zmniejszy się o 2,1 mln – wynika z analizy Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Lukę tę częściowo mogliby zapełnić pracownicy zagraniczni. Pracodawcy czekają na przepisy, które zwiększą atrakcyjność naszego rynku pracy dla imigrantów zarobkowych i ułatwią procedury. Nowe przepisy opracowane przez resort pracy, które mają wejść w życie w 2025 roku, mają zwiększyć szybkość i efektywność postępowań administracyjnych w sprawach zatrudniania cudzoziemców.

Konsument

Kupujący nieruchomości mogą jeszcze liczyć na rabaty. Zwłaszcza w przypadku nowych inwestycji deweloperskich

W grudniu sprzedaż nowych mieszkań na większości dużych rynków w Polsce pozostała stabilna względem poprzedniego miesiąca. Spadła w Krakowie i Warszawie, a wzrosła w Gdańsku, Łodzi, Poznaniu i we Wrocławiu – wynika z Barometru Cen Mieszkań Tabelaofert.pl. Nowe mieszkania trafiające do oferty są zdecydowanie tańsze, niż wynosi średnia rynkowa dla danego miasta. Ze względu na dużą podaż lokali klienci mogą liczyć na rabaty cenowe, które w ciągu kolejnych sześciudziewięciu miesięcy będą jednak stopniowo maleć.

Zdrowie

Polska potrzebuje centralnego systemu dokumentacji medycznej. Jest niezbędny w wypadku sytuacji kryzysowych

W sytuacji konfliktu zbrojnego lub innej sytuacji kryzysowej o efektywności działań z zakresu medycyny pola walki może decydować dostęp do dokumentacji medycznej pacjenta – zarówno żołnierza, jak i cywila. Tymczasem okazuje się, że choć na placówkach ciąży obowiązek prowadzenia tej dokumentacji elektronicznie, to systemy w poszczególnych podmiotach nie komunikują się ze sobą. Zupełnie inne są też ramy prawne dla działania w tym zakresie jednostek cywilnych i wojskowych. Eksperci są zdania, że musi powstać centrum usług wspólnych, które będzie operatorem danych.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.