Jak zmniejszyć ilość produkowanych odpadów w Polsce
Według danych GUS w Polsce cyklicznie zwiększa się liczba generowanych odpadów. W 2021 r. odnotowano 13,7 mln ton zebranych odpadów komunalnych, co daje 4,2% wzrost względem roku poprzedniego. Przeciętny Polak wytworzył średnio 358 kg odpadów. Wskaźniki recyklingu pozostają jednak bez zmian. Tylko 26,9% odpadów trafia do ponownego przetworzenia. Dla porównania w Norwegii recyklingowanych jest około 40% odpadów.
Odpady klasyfikuje się według kategorii: do ponownego użycia, odzysk do innych celów, recyklingowane oraz do utylizacji. Z odpadów do utylizacji nie ma większego pożytku. Jedynym rozwiązaniem jest ich neutralizacja w wyspecjalizowanych instalacjach. Najbardziej wartościowe są odpady do recyklingu, np. tworzywa sztuczne lub surowce wtórne. Można je przetwarzać do pierwotnej postaci nawet do kilkunastu razy. Mają również wysoką kaloryczność, dzięki czemu w procesie recyklingu otrzymujemy dobrej jakości paliwa alternatywne oraz oleje napędowe lub opałowe. Jednak, aby tak się stało, odpady powinny zostać najpierw posegregowane.
Polska w liczbach
Polska w 2018 r. zajęła 16. miejsce na świecie pod względem eksportu tworzyw sztucznych, co daje udział na poziomie 2% światowego rynku tworzyw sztucznych. Mimo takiego udziału na rynku recyklingowanych odpadów jest w Polsce bardzo niewiele. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego w 2021 r. zebranych zostało 13,7 mln ton odpadów komunalnych, z czego tylko 26,9% trafiło do recyklingu. Dla porównania -– średnia unijna wynosiła 38%. Pod tym względem jesteśmy na szarym końcu Europy. Przyczyn takiego stanu jest wiele – problem z odbiorem odpadów, związana z tym selekcja czy też niewielka wiedza społeczeństwa na tematy związane z przetwórstwem surowców wtórnych. Aby zaradzić problemom, instytucje publiczne i przedsiębiorstwa prywatne powinny położyć nacisk na wdrażanie nowych technologii, budowanie społecznej świadomości oraz wprowadzanie odpowiednich regulacji systemowych (np. w postaci kaucji za butelki PET).
Gospodarowanie odpadami w firmach – obowiązujące przepisy prawne
Firmy w ramach przeprowadzanych przez siebie działań generują odpady, których następnie muszą się pozbyć. Zgodnie z Dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady Europy 2008/98/WE z dnia 19 listopada 2008 r. obowiązkiem firmy jest zarządzanie odpadami „bez ryzyka dla wody, powietrza, gleby, roślin lub zwierząt; bez powodowania uciążliwości przez hałas lub zapachy; i bez negatywnego wpływu na tereny wiejskie lub miejsca szczególnego zainteresowania”. Obejmuje to wszystkie sektory gospodarcze – fabryki, restauracje, biura prywatne, instytucje publiczne, sklepy itd. Według dyrektywy odpadem jest „każda substancja lub przedmiot, których właściciel pozbywa się, zamierza się pozbyć lub jest zobowiązany do usunięcia”[1]. Firmy zobowiązane są do samodzielnego przetwarzania swoich odpadów lub zlecenia tego innemu podmiotowi. Odpady powinny zostać usunięte szybko, bezpiecznie, w możliwie jak najtańszy sposób, a co najważniejsze – zgodnie z prawem. Dyrektywa ta mówi również o obowiązku segregacji odpadów w firmie według ich rodzaju. Niezależnie czy firma przetwarza odpady sama, czy zleca to zewnętrznemu usługodawcy, materiały powinny zostać przetworzone w odpowiednim systemie, a śledzenie przesyłek powinno być monitorowane.
Jak zmniejszyć ilość odpadów w firmach?
Przepisy prawne to jednak nie wszystko. Aby mieć pewność, że każdy z pracowników rozumie, skąd bierze się potrzeba segregacji odpadów, zarząd powinien przeprowadzać cykliczne szkolenia z zakresu recyklingu, przetwórstwa i ekologii. W ten sposób zwiększą się szanse, że pracownicy będą w przyszłości przestrzegać obowiązujących zasad.
– W ZEME przeprowadzamy kompleksowe, specjalistyczne szkolenia z zakresu gospodarki odpadami. Dzielimy się swoją wiedzą i doświadczeniem z naszymi partnerami biznesowymi, aby jak najbardziej uskutecznić proces zarządzania odpadami – komentuje Kacper Adamowicz, Prezes Zarządu ZEME Sp. Z o.o.
Firma może ograniczyć ilość produkowanych odpadów na wiele sposobów. Jednym z nich jest inwestycja w belownice, zgniatarki lub specjalne kontenery do przechowywania odpadów. Warto zastanowić się również nad wdrożeniem do firmy nowych technologii i systemów. Rezygnacja z dokumentacji papierowej na rzecz elektronicznej sprawi, że nie tylko zaoszczędzisz miejsce w firmie i ograniczysz zużycie papieru, ale też ułatwisz pracownikom dostęp do niezbędnych dokumentów.
Najnowocześniejsze rozwiązania sugerują jednak firmom przejście na gospodarkę o obiegu zamkniętym. Według koncepcji GOZ firmy powinny planować swoje działania w ten sposób, aby generować możliwie jak najmniej odpadów, tzn. pożyczać, ponownie używać, naprawiać, odnawiać i recyklingować dostępne im już materiały tak długo, jak to tylko możliwe.
– Osiągnięcie zamkniętego obiegu surowców w gospodarce wymaga, żeby wiele jej elementów zostało odpowiednio połączonych i skoordynowanych. Dlatego właśnie im wcześniej firma przeanalizuje i przygotuje swoje strumienie odpadów, tym lepsze będzie gospodarowanie nimi zarówno finansowo, jak i środowiskowo. Najbardziej świadome firmy przygotowują się już na etapie projektowania swoich produktów lub projektowania i budowy zakładów produkcyjnych. Płynie z tego później szereg korzyści – niższe koszty procesowe, wyższy zwrot z tytułu sprzedaży surowców, wyższe bezpieczeństwo pracy oraz poziom odzysku i recyklingu – mówi Kacper Adamowicz.
Najważniejsza jest wewnętrzna zmiana
Należy pamiętać, że największe zmiany zaczynają się od środka. Warto jest wejrzeć w samego siebie i zastanowić się, co mogę robić inaczej, co poprawić, jak zmienić swoje własne, codzienne nawyki, aby zminimalizować produkcję odpadów. Jako szef lub pracownik powinieneś dać przykład innym, inspirować ich i zachęcać do pozytywnej zmiany. Możesz zacząć od prostych rzeczy, np. chodzić z własną torbą na zakupy, segregować odpady w domu, kupować produkty na wagę i z długą datą przydatności (typu ryż, makaron), wykorzystać ponownie plastikowe opakowania czy też dokonywać racjonalnych wyborów konsumenckich – wspierać firmy, których produkty pochodzą z recyklingowanych materiałów.
ZEME wspiera przedsiębiorstwa w gospodarce odpadami
ZEME jest polską firmą świadczącą usługi odbioru, transportu i gospodarowania odpadami – ich poprawnego recyklingu oraz utylizacji. Funkcjonuje w oparciu o nowoczesne technologie. Działalność firmy polega na cyfryzacji procesu odbioru odpadów, dzięki czemu proces ten odbywa się znacznie szybciej i nie angażuje dodatkowo klientów. ZEME oferuje wsparcie dedykowanych systemów informatycznych, ułatwiających kontrolę i zarządzanie obiegiem odpadów. Doradza również firmom w zakresie rozwiązań, które mogą usprawnić gospodarkę odpadami i zoptymalizować koszty poprzez zaplanowanie gospodarki zamkniętego obiegu. Ofertę firmy uzupełniają liczne usługi doradcze i audytorskie m.in. projektowanie eko opakowań. Dzięki działaniom ZEME zmniejszysz koszty gospodarowania odpadami, czasochłonność tego procesu oraz ograniczysz emisję dwutlenku węgla.
O ZEME:
Firma ZEME stworzyła inteligentną platformę umożliwiającą lokalnym firmom recyklingowym świadczenie usług w zakresie gospodarki odpadami i generowanie wartości dla firm przy jednoczesnym dbaniu o ochronę środowiska naturalnego.
ZEME gromadzi, przetwarza i analizuje dane o zarządzaniu odpadami. Dzięki rozbudowanemu systemowi do zarządzania odpadami, klienci ZEME podejmują decyzje w oparciu o twarde dane generowane w czasie rzeczywistym. W efekcie działają optymalnie czasowo i kosztowo, mają wgląd do historii transakcji i co ważne, mają pewność, że spełnią warunki środowiskowe wymagane prawem. Czytelny i intuicyjny interfejs pozwala klientom szybko i sprawnie kontrolować procesy oraz pozyskiwać dane o efektywności obrotu odpadami w firmach.
ZEME pomaga klientom zoptymalizować system gospodarowania odpadami w firmie poprzez dopasowanie każdego strumienia odpadów do odpowiedniego dla niego zakładu recyklingu. Rozbudowana sieć logistyczna umożliwia ZEME transport odpadów w najbardziej efektywny sposób do zakładu przetwarzania końcowego. Łączy wytwórców odpadów z ich przetwórcami, zapewniając skuteczna i najkrótszą drogę ich komunikacji i najbardziej opłacalny sposób zagospodarowania odpadów pod kątem finansowym i środowiskowym. Firma oferuje również liczne usługi doradcze, szkoleniowe i audytorskie.
[1] Art. 13 Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2008/98/WE z dnia 19 listopada 2008 r.
Poznaliśmy zwycięzców globalnego konkursu "Go Green with Taiwan"
Klątwa jednorazowego plastiku
Polacy coraz mniej zainteresowani zmianą klimatu
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Przemysł spożywczy
Rośnie konkurencja ze strony ukraińskich producentów żywności na unijnym rynku. To wyzwanie dla polskiego rolnictwa
Zawieszenie ceł przez UE na towary z Ukrainy od czerwca 2022 roku oznacza de facto proces integracji tego kraju z jednolitym rynkiem europejskim, z wyjątkami dotyczącymi kilku produktów rolnych. Oznacza to poważne wyzwania dla polskiego rolnictwa, zwłaszcza że 73 proc. eksportu naszej żywności trafia na rynek unijny. Zdaniem ekspertów w odpowiedzi na tę konkurencję polskie rolnictwo musi postawić bardziej na jakość i innowacje, a nie na niską cenę produktów.
Ochrona środowiska
Zdjęcia satelitarne dobrym źródłem wiedzy o zmianach klimatycznych. Ich zaletami są ujęcie dużego obszaru i regularność dokumentowania
Szczegółowe raportowanie zachodzących przez ostatnie pół wieku zmian klimatycznych i przewidywanie tego, jak warunki życia na Ziemi będą się zmieniały w najbliższych dekadach, stało się możliwe dzięki zdjęciom dostarczanym przez satelity. Z punktu obserwacyjnego, jakim jest orbita okołoziemska, od 1972 roku uzyskuje się dane dotyczące dużych powierzchni. Dzięki nim naukowcy wiedzą m.in. to, że za około pięć lat średnia temperatura regularnie zacznie przekraczać punkt ocieplenia 1,5 stopnia i potrafią wywnioskować, jak wpłynie to na poziom wód w morzach.
Regionalne – Mazowieckie
Większe bezpieczeństwo przechowywanych w magazynach dzieł sztuki. Muzeum Narodowe w Warszawie przeniesie je do nowego budynku
Kupiony ze wsparciem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego budynek przy ulicy Puławskiej będzie służył Muzeum Narodowemu w Warszawie jako magazyn wielkogabarytowych dzieł sztuki. To tu jeszcze w tym roku mają trafić zbiory z magazynu w Tarczynie, który według opinii NIK nie spełnia niezbędnych norm technicznych. W ciągu dwóch–trzech lat w nowym budynku powstanie także przestrzeń wystawiennicza dla kolekcji mebli i wzornictwa należących do MNW.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.