Komunikaty PR

Odpowiedzialna gospodarka elektrośmieciami - wyzwanie przyszłości czy rzeczywist

2021-10-13  |  11:00
Biuro prasowe

Szacuje się, że każdy z nas produkuje aż 7,6 kg elektroodpadów w ciągu roku[1]! Ten wynik może się znacznie zwiększyć przez pandemię koronawirusa, która wpłynęła na wzrost sprzedaży sprzętu elektronicznego. Z myślą o dobru naszej planety 13 października obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Bez Elektrośmieci, którego celem jest zwiększenie świadomości społeczeństwa dotyczącej racjonalnego gospodarowania odpadami elektronicznymi. 

Elektrośmieci, czyli zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny (ZSEE), to nic innego jak nieużywane, zepsute urządzenia AGD i RTV czy tzw. mała elektronika – tablety, smartfony, laptopy, słuchawki itp. Ze względu na nieustanny rozwój technologii i pojawiające się nowe urządzenia, konsumenci stale chcą ulepszać swój sprzęt, a stary odkładają w zapomnienie. Wyprodukowano nowy model twoich ulubionych słuchawek? Potrzebujesz smartfona z lepszym aparatem, którego premiera akurat została zapowiedziana? Korzystanie z dobrodziejstw technologicznych to nic złego, ale warto robić to rozważnie, mając na uwadze środowisko.

Wzrost ilości elektrośmieci w czasie pandemii

Pandemia odbiła się nie tylko na naszym zdrowiu i psychice, ale też znacząco wpłynęła na środowisko. Laptopy kupione do domowego użytku często nie były w stanie sprostać nadmiernej eksploatacji, którą wymusiła nauka lub praca zdalna. Wymagały więc zastąpienia nowym sprzętem. Spotkania przeniosły się do strefy on-line, co od niektórych wymagało dokupienia kamerki internetowej, mikrofonu czy słuchawek. Dorzućmy jeszcze drukarkę, bo nie mogliśmy skorzystać z biurowej. A po pracy, zamiast pójść do kina, mogliśmy się jedynie wygodnie rozsiąść przed telewizorem. Najlepiej jak największym, z wysoką jakością obrazu. I koniecznie nowym. Ilość sprzętu, którą w czasie pandemii zakupił przeciętny pracownik w trybie home office jest porażająca. Tym bardziej, jeśli zastanowimy się, ile było podobnych przypadków na całym świecie. Prawdopodobnie nawet nie zdajemy sobie sprawy, jak wiele sprzętu wymieniamy. Zamiast od razu pędzić do sklepu po nowe urządzenie, wartomożna rozważyć kupno odnowionej elektroniki. Takie rozwiązanie oferuje między innymi marketplace refurbed.

Jak prawidłowo pozbyć się elektrośmieci?

O ile tych dużych sprzętów jak lodówki czy pralki zazwyczaj się pozbywamy kupując nowe urządzenia, to telefony czy laptopy chowamy do szuflady „na czarną godzinę”. Ile razy udało Ci się użyć pięciu starych smartfonów z dna szafki, gdy twój aktualny odmówił posłuszeństwa? Prawdopodobnie zero! Jeśli jednak jesteś pewien, że urządzenie do niczego już się nie nadaje, oddaj je do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów (PSZOK). Punkty te muszą znajdować się w każdej gminie. Alternatywą dla tego typu punktów są fundacje ekologiczne. Jedną z nich jest np. Elektroeko, która odbierze od Ciebie niesprawne urządzenie.

Prawidłowa utylizacja sprzętu jest ważna ze względu na dobro planety. W sprzęcie elektronicznym znajdują się metale ciężkie, jak np. rtęć, ołów czy chrom. Wyrzucanie elektroodpadów na zwykły śmietnik sprzyja przenikaniu szkodliwych substancji do gleby, czy atmosfery. Dlatego ważne jest, by elektrośmieci oddawać do odpowiednich punktów, jak PSZOK, gdzie zostaną one zutylizowane w bezpieczny dla środowiska sposób. Co więcej, sprzęt w takich miejscach jest rozkładany na części – sprawne elementy zostają ponownie wykorzystane.

Jak zmniejszyć produkcję elektrośmieci?

Jeśli twoje urządzenie wciąż jest sprawne, to zamiast składować jest bez celu w szufladzie, warto jest mu dać drugie życie. Sprzedaż na portalach aukcyjnych wydaje Ci się zbyt kłopotliwa? Możesz popytać znajomych. Być może komuś właśnie zepsuł się smartfon i zainteresuje się twoim, wydawać by się mogło, niepotrzebnym sprzętem. Możliwości jest dużo, ale żadną z nich nie jest wrzucanie starego sprzętu na śmietnik!

Inną opcją jest naprawa urządzenia. Często konsumentom wydaje się, że koszt naprawy będzie nieopłacalny i nawet nie próbują się dowiedzieć, ile faktycznie kosztuje renowacja. A nie zawsze są to duże kwoty. Co więcej, Unia Europejska rozważa wprowadzenia prawa do naprawy smartfonów, laptopów i tabletów. Oznaczałoby to m.in., że producenci zapewnialiby dostępność części do wymiany w urządzeniu, a także jego prostą i niedrogą naprawę. Takie rozwiązanie zostało już wprowadzone w tym roku, ale póki co dotyczy jedynie dużych sprzętów gospodarstwa domowego. Prawo do naprawy ma być kolejnym krokiem do zmniejszenia ilości elektrośmieci i zachowania neutralności klimatycznej.

Odpowiedzialne zakupy

Zmniejszenie produkcji elektrośmieci leży w interesie każdego z nas. Warto zatem dobrze przemyśleć zakup nowego gadżetu czy większego urządzenia. Naturalną dla społeczeństwa jest chęć podążania za nowinkami technologicznymi. Jeśli jednak chcemy zmienić telefon czy laptop na nowszy, choć poprzedni jest w pełni sprawny, warto dać naszemu urządzeniu drugie życie. Z drugiej strony rośnie świadomość co do negatywnych skutków konsumpcjonizmu. Na szczęście coraz częściej decydujemy się na wymianę smartfona, gdy przestanie on być w pełni sprawny, a nie dlatego, że taką mamy zachciankę. InnymKorzystnym dla środowiska rozwiązaniem jest skorzystanie z odnowionej elektroniki z gwarancją. Coraz większą popularnością cieszą się platformy z odnowioną elektroniką (ang. refurbished). Jedna z nich – refurbed – oferuje w pełni sprawny sprzęt, który otrzymał drugie życie z minimum 12 miesięczną gwarancją.

- Ograniczenie marnotrawstwa zasobów nieodnawialnych i zachowanie ekosystemu dla przyszłych pokoleń jest najwyższym priorytetem. Można to osiągnąć jedynie poprzez przegląd i przemyślenie własnych zachowań konsumenckich. – mówi Peter Windischhofer, współzałożyciel i dyrektor generalny firmy refurbed.

[1: https://dzienbezelektrosmieci.pl/elektrosmieci-statystyki/]

***
Refurbed to najszybciej rozwijająca się platforma internetowa na rynku DACH, sprzedająca odnowione telefony, laptopy i tablety, które są do 40 proc. tańsze i w 100 proc. bardziej ekologiczne. Urządzenia oferowane przez refurbed są odnawiane w 40-stopniowym procesie i objęte co najmniej 12-miesięczną gwarancją. Założona w 2017 r. rundę finansowania seed zamknęła w 2018 roku, w marcu 2020 roku firma w ramach Rundy A pozyskała 17 milionów dolarów, a obecnie pozyskała finansowanie 54 milionów dolarów w rundzie B. Więcej informacji można znaleźć na stronie www.refurbed.com

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Ochrona środowiska Amazon zasila już całą swoją globalną działalność w 100 proc. energią odnawialną Biuro prasowe
2024-07-11 | 14:00

Amazon zasila już całą swoją globalną działalność w 100 proc. energią odnawialną

Amazon, globalny lider w dziedzinie technologii i handlu elektronicznego, już w 2023 r. zasilał całą swoją globalną działalność – w tym centra danych, budynki
Ochrona środowiska Co 3. Polak nie wie o tegorocznych zmianach w opłatach za plastikowe opakowania
2024-06-25 | 13:40

Co 3. Polak nie wie o tegorocznych zmianach w opłatach za plastikowe opakowania

Niemal 30 proc. respondentów uważa, że nowe opłaty za jednorazowe opakowania z tworzyw sztucznych są zbyt wysokie. Nawet 60 proc. ankietowanych planuje ograniczenie ich kupowania w
Ochrona środowiska Grupa Kingfisher ogłasza nowe cele dekarbonizacji w zakresie 3
2024-06-21 | 10:20

Grupa Kingfisher ogłasza nowe cele dekarbonizacji w zakresie 3

Grupa Kingfisher oraz Castorama Polska ogłosiły nowe, ambitne cele dekarbonizacyjne w zakresie 3, które mają na celu dalszą redukcję emisji CO2 w ramach ich działań na rzecz

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Konkurs Polskie Branży PR

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Przedsiębiorcy czekają na doprecyzowanie przepisów dotyczących Małego ZUS-u Plus. W sądach toczy się ponad 600 spraw z ZUS-em

Oddziały Biura Rzecznika MŚP prowadzą już ponad 600 spraw dotyczących Małego ZUS-u Plus. Przedmiotem sporu z ZUS-em jest interpretacja, jak długo – dwa czy trzy lata – powinna trwać przerwa, po upływie której przedsiębiorca może ponownie skorzystać z niższych składek. Pod koniec czerwca Sąd Okręgowy w Gorzowie Wielkopolskim wydał pierwszy wyrok, w którym podzielił korzystną dla przedsiębiorców argumentację Rzecznika MŚP. – Nie stanowi on jeszcze o linii interpretacyjnej. Czekamy na wejście w życie ustawy deregulacyjnej, która ułatwi od stycznia przedsiębiorcom przechodzenie na Mały ZUS Plus – mówi Agnieszka Majewska, Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców.

Problemy społeczne

Awaria CrowdStrike’a miała podobne skutki jak potencjalny cyberatak. Uzależnienie od technologii to ryzyko wyłączenia całych gałęzi gospodarki

Ogromna awaria systemu Windows, wywołanego błędem w aktualizacji oprogramowania CrowdStrike, doprowadziła do globalnego paraliżu. Przestały działać systemy istotne z perspektywy codziennego życia milionów ludzi. Tylko w piątek odwołano kilka tysięcy lotów na całym świecie,  a w części regionów w USA nie działał numer alarmowy. – To pokazuje, że im bardziej jesteśmy uzależnieni od technologii, tym łatwiej wykluczyć wręcz całe gałęzie gospodarki, a podobne skutki mógłby mieć cyberatak – ocenia Krzysztof Izdebski z Fundacji im. Stefana Batorego. Jego zdaniem tego typu incydenty są nie do uniknięcia i trzeba się na nie lepiej przygotować.

Ochrona środowiska

Nowelizacja przepisów ma przyspieszyć rozwój farm wiatrowych. Do 2040 roku Polska może mieć zainstalowane w nich ponad 40 GW mocy

Jeszcze w tym kwartale ma zostać przyjęty przez rząd projekt zmian w ustawie o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych. Nowelizacja zmniejsza minimalną odległość turbin wiatrowych od zabudowań do 500 m. Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej ocenia, że zmiana odległości zwiększy potencjał energetyki wiatrowej do 2040 roku nawet dwukrotnie, do poziomu 41,1 GW. – Branża czeka też na przyspieszenie procedur, przede wszystkim procedury środowiskowej i całego procesu zmiany przeznaczenia gruntów – mówi Anna Kosińska, członkini zarządu Res Global Investment.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.