Oświadczenie Amest Otwock Sp. z o.o. w sprawie działań prezydenta Miasta Otwock
Spółka Amest Otwock Sp. z o.o. pragnie poinformować, iż w dniu 17 lutego 2023 r. Sąd Apelacyjny w Warszawie ze względów formalnych oddalił powództwo Spółki przeciwko Miastu Otwock o wydanie przez Miasto zgody na wycinkę drzew na cele kontynuowania budowy składowiska w Otwocku.
Spółka przypomina jednocześnie, iż sąd pierwszej instancji całkowicie podzielił stanowisko Spółki, zobowiązując Miasto do wyrażenia zgody na wycinkę drzew pod budowę składowiska. Odnosząc się do przekazów medialnych pochodzących od prezydenta Miasta Otwock w tym względzie, Spółka czuje się w obowiązku uzupełnić ich treść o istotne motywy rozstrzygnięcia, które nie zostały podane przez Miasto do publicznej wiadomości. W ustnych motywach wyroku Sąd Apelacyjny wskazał, iż nie uwzględnił żadnych zarzutów merytorycznych Miasta skierowanych wobec Spółki i podnoszonych w apelacji. Oddalenie powództwa Spółki nastąpiło jedynie ze względów formalnych, w związku z kwestiami techniczno-prawnymi, nigdy niepodniesionymi przez samo Miasto i które zapewne będą przedmiotem dalszej oceny ze strony Sądu Najwyższego.
Co niezwykle istotne, w kwestii merytorycznej Sąd Apelacyjny skrytykował zachowanie Miasta Otwock i jego przedstawicieli, wskazując, iż niewyrażenie zgody na wycinkę drzew zgodnie z żądaniem Spółki można rozpatrywać w kontekście nielojalnego zachowania wspólnika, co może ostatecznie rodzić odpowiedzialność odszkodowawczą Miasta Otwock wobec Spółki Amest Otwock Sp. z o.o. Spółka czuje się też w obowiązku przekazać opinii publicznej, co nie zostało nigdy uczynione przez przedstawicieli Miasta, iż Amest Otwock Sp. z o.o. już od kilku lat zwraca Miastu uwagę na ryzyko wystąpienia istotnych żądań odszkodowawczych ze strony Spółki wobec Miasta w przypadku dalszego, bezprawnego blokowania przez Miasto działalności Spółki. Szkody te zostały przez Spółkę wstępnie skalkulowane na kwotę nie mniejszą niż 150 milionów złotych, co w kontekście finansów Miasta może stanowić niezwykle trudną do udźwignięcia kwotę. Kwestia ta została dotychczas całkowicie zlekceważona przez przedstawicieli Miasta i ukryta przed społecznością Otwocka.
Wobec treści uzasadnienia wyroku Sądu Apelacyjnego, w którym to sąd wprost zachęcił Miasto Otwock do przemyślenia swojego postępowania wobec ryzyka odszkodowawczego i ze względu na fakt, iż składowisko w Otwocku ma istotny charakter społeczny, między innymi tworząc miejsca pracy, Spółka Amest Otwock Sp. z o.o. oczekuje od przedstawicieli Miasta Otwock, w tym od jego Prezydenta, niezwłocznej zmiany postępowania i poszanowania zobowiązań przyjętych przez Miasto w umowie Spółki wraz z zaprzestaniem kampanii dezinformacji wymierzonej wobec Spółki. Spółka zastrzega jednocześnie, iż będzie bronić swoich praw i w razie braku reakcji ze strony włodarzy Miasta, dochodzić pełnego odszkodowania od Miasta i osób odpowiedzialnych za powstałą sytuację.
Poznaliśmy zwycięzców globalnego konkursu "Go Green with Taiwan"
Klątwa jednorazowego plastiku
Polacy coraz mniej zainteresowani zmianą klimatu
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Przemysł spożywczy
Rośnie konkurencja ze strony ukraińskich producentów żywności na unijnym rynku. To wyzwanie dla polskiego rolnictwa
Zawieszenie ceł przez UE na towary z Ukrainy od czerwca 2022 roku oznacza de facto proces integracji tego kraju z jednolitym rynkiem europejskim, z wyjątkami dotyczącymi kilku produktów rolnych. Oznacza to poważne wyzwania dla polskiego rolnictwa, zwłaszcza że 73 proc. eksportu naszej żywności trafia na rynek unijny. Zdaniem ekspertów w odpowiedzi na tę konkurencję polskie rolnictwo musi postawić bardziej na jakość i innowacje, a nie na niską cenę produktów.
Ochrona środowiska
Zdjęcia satelitarne dobrym źródłem wiedzy o zmianach klimatycznych. Ich zaletami są ujęcie dużego obszaru i regularność dokumentowania
Szczegółowe raportowanie zachodzących przez ostatnie pół wieku zmian klimatycznych i przewidywanie tego, jak warunki życia na Ziemi będą się zmieniały w najbliższych dekadach, stało się możliwe dzięki zdjęciom dostarczanym przez satelity. Z punktu obserwacyjnego, jakim jest orbita okołoziemska, od 1972 roku uzyskuje się dane dotyczące dużych powierzchni. Dzięki nim naukowcy wiedzą m.in. to, że za około pięć lat średnia temperatura regularnie zacznie przekraczać punkt ocieplenia 1,5 stopnia i potrafią wywnioskować, jak wpłynie to na poziom wód w morzach.
Regionalne – Mazowieckie
Większe bezpieczeństwo przechowywanych w magazynach dzieł sztuki. Muzeum Narodowe w Warszawie przeniesie je do nowego budynku
Kupiony ze wsparciem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego budynek przy ulicy Puławskiej będzie służył Muzeum Narodowemu w Warszawie jako magazyn wielkogabarytowych dzieł sztuki. To tu jeszcze w tym roku mają trafić zbiory z magazynu w Tarczynie, który według opinii NIK nie spełnia niezbędnych norm technicznych. W ciągu dwóch–trzech lat w nowym budynku powstanie także przestrzeń wystawiennicza dla kolekcji mebli i wzornictwa należących do MNW.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.