Oświadczenie Amest Otwock Sp. z o.o. w sprawie działań prezydenta Miasta Otwock
Spółka Amest Otwock Sp. z o.o. pragnie poinformować, iż w dniu 17 lutego 2023 r. Sąd Apelacyjny w Warszawie ze względów formalnych oddalił powództwo Spółki przeciwko Miastu Otwock o wydanie przez Miasto zgody na wycinkę drzew na cele kontynuowania budowy składowiska w Otwocku.
Spółka przypomina jednocześnie, iż sąd pierwszej instancji całkowicie podzielił stanowisko Spółki, zobowiązując Miasto do wyrażenia zgody na wycinkę drzew pod budowę składowiska. Odnosząc się do przekazów medialnych pochodzących od prezydenta Miasta Otwock w tym względzie, Spółka czuje się w obowiązku uzupełnić ich treść o istotne motywy rozstrzygnięcia, które nie zostały podane przez Miasto do publicznej wiadomości. W ustnych motywach wyroku Sąd Apelacyjny wskazał, iż nie uwzględnił żadnych zarzutów merytorycznych Miasta skierowanych wobec Spółki i podnoszonych w apelacji. Oddalenie powództwa Spółki nastąpiło jedynie ze względów formalnych, w związku z kwestiami techniczno-prawnymi, nigdy niepodniesionymi przez samo Miasto i które zapewne będą przedmiotem dalszej oceny ze strony Sądu Najwyższego.
Co niezwykle istotne, w kwestii merytorycznej Sąd Apelacyjny skrytykował zachowanie Miasta Otwock i jego przedstawicieli, wskazując, iż niewyrażenie zgody na wycinkę drzew zgodnie z żądaniem Spółki można rozpatrywać w kontekście nielojalnego zachowania wspólnika, co może ostatecznie rodzić odpowiedzialność odszkodowawczą Miasta Otwock wobec Spółki Amest Otwock Sp. z o.o. Spółka czuje się też w obowiązku przekazać opinii publicznej, co nie zostało nigdy uczynione przez przedstawicieli Miasta, iż Amest Otwock Sp. z o.o. już od kilku lat zwraca Miastu uwagę na ryzyko wystąpienia istotnych żądań odszkodowawczych ze strony Spółki wobec Miasta w przypadku dalszego, bezprawnego blokowania przez Miasto działalności Spółki. Szkody te zostały przez Spółkę wstępnie skalkulowane na kwotę nie mniejszą niż 150 milionów złotych, co w kontekście finansów Miasta może stanowić niezwykle trudną do udźwignięcia kwotę. Kwestia ta została dotychczas całkowicie zlekceważona przez przedstawicieli Miasta i ukryta przed społecznością Otwocka.
Wobec treści uzasadnienia wyroku Sądu Apelacyjnego, w którym to sąd wprost zachęcił Miasto Otwock do przemyślenia swojego postępowania wobec ryzyka odszkodowawczego i ze względu na fakt, iż składowisko w Otwocku ma istotny charakter społeczny, między innymi tworząc miejsca pracy, Spółka Amest Otwock Sp. z o.o. oczekuje od przedstawicieli Miasta Otwock, w tym od jego Prezydenta, niezwłocznej zmiany postępowania i poszanowania zobowiązań przyjętych przez Miasto w umowie Spółki wraz z zaprzestaniem kampanii dezinformacji wymierzonej wobec Spółki. Spółka zastrzega jednocześnie, iż będzie bronić swoich praw i w razie braku reakcji ze strony włodarzy Miasta, dochodzić pełnego odszkodowania od Miasta i osób odpowiedzialnych za powstałą sytuację.
Polska branża paletowa wyprzedza PPWR
Recykling i odzysk odpadów receptami na nadprodukcję śmieci. Sprawdź, jak możesz
Instytut Zrównoważonego Rozwoju i Środowiska Uczelni Łazarskiego inicjuje Partne
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Infrastruktura
Budowa sieci szybkiej łączności dla polskiej energetyki wchodzi w kolejny etap. Czas usuwania awarii będzie krótszy
Spółka PGE Dystrybucja podpisała z firmą Ericsson umowę na dostawę blisko 600 systemów zasilania dla radiowych stacji bazowych i transmisyjnych węzłów agregacyjnych w ramach Programu LTE450. Jest to już ostatni kontrakt na dostawę kluczowych składników sprzętu telekomunikacyjnego sieci LTE450. Jego realizacja ma umożliwić budowę sieci o kluczowym znaczeniu dla sektora energetycznego, co przyspieszy jego cyfryzację.
Ochrona środowiska
Wzmocniona ochrona ponad 1,2 mln ha lasów. Część zostanie wyłączona z pozyskiwania drewna
Lasy Państwowe przedstawiły plan zwiększenia ochrony dla 17 proc. terenów leśnych, którymi zarządzają. To w sumie ponad 1,2 mln hektarów, z których 0,5 mln ha ma być całkowicie wyłączone z pozyskania drewna. Dodatkowa ochrona obejmie najcenniejsze przyrodniczo lasy w Polsce, w tym m.in. nadleśnictwa Puszczy Białowieskiej i najstarsze lasy w Polsce. Przedstawiciele LP podkreślają, że propozycja jest bezpieczna gospodarczo, ponieważ uwzględnia potrzeby przemysłu drzewnego i lokalnych mieszkańców.
Telekomunikacja
M. Wąsik: Potrzeba twardej reakcji UE na uszkodzenie kabli na Bałtyku. To element wojny hybrydowej
– Nie pohukiwanie w Parlamencie Europejskim, ale twarde sankcje, które Komisja powinna jak najszybciej zaproponować – mówi Maciej Wąsik, europoseł z PiS, zapytany o potrzebną reakcję państw Unii Europejskiej na uszkodzenie kabli biegnących na dnie Morza Bałtyckiego. Jak podkreśla, nikt nie ma wątpliwości, że to element wojny hybrydowej prowadzonej przez Rosję. Dlatego potrzebna jest jednolita i silna odpowiedź UE oraz większe wsparcie dla Ukrainy.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.