Paweł Sosnowski pełnomocnikiem zarządu ds. regulacji środowiskowych w Interzero
Paweł Sosnowski, ekspert ds. gospodarki odpadami i dotychczasowy naczelnik Wydziału ds. Odpadów Poużytkowych w Departamencie Gospodarki Odpadami w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, od 1 grudnia 2022 obejmuje stanowisko doradcy zarządu spółki Interzero w obszarze interpretacji krajowego i unijnego prawa środowiskowego.
Do zadań Pawła Sosnowskiego w ramach nowo utworzonego stanowiska pełnomocnika zarządu ds. regulacji środowiskowych należeć będzie analiza otoczenia prawnego i doradztwo środowiskowe.
„Od przeszło dwudziestu lat zajmuję się gospodarką odpadami. W tym czasie uczestniczyłem w pracach między innymi nad opracowaniem przepisów, które w dużym stopniu ukształtowały ten rynek w Polsce. Na bieżąco śledzę krajowe i międzynarodowe zmiany prawne, trendy i ich wpływ na gospodarkę o obiegu zamkniętym. W Interzero będę miał możliwość wykorzystania wiedzy z zakresu prawa ochrony środowiska, w tym w szczególności prawa odpadowego oraz umiejętności w biznesie. Dla mnie to okazja poszerzenia perspektywy, a co najbardziej ekscytujące, przekonania się na własne oczy jak założenia przekładają się na praktykę.” – mówi Paweł Sosnowski, pełnomocnik zarządu ds. regulacji środowiskowych w Interzero.
Do pierwszych zadań nowego doradcy zarządu w Interzero będzie należała między innymi analiza nowego rozporządzenia w sprawie opakowań i odpadów opakowaniowych, zapowiedzianego przez Komisję Europejską. Rozporządzenie może poważnie wpłynąć na systemy rozszerzonej odpowiedzialności producenta (ROP) w krajach unijnych.
„Paweł Sosnowski jako doświadczony specjalista w swojej dziedzinie będzie wspierał zespół Interzero w doradztwie dla naszych klientów i pomoże jeszcze lepiej przygotować się na skutki nowych regulacji. Dzięki jego dogłębnej znajomości otoczenia prawnego i umiejętnościom analitycznym, zwiększamy nasze kompetencje, aby świadczyć jak najwyższej jakości usługi. Jest to szczególnie ważne dla firm takich, jak Interzero, działających na regulowanym rynku gospodarki odpadowej w kilku krajach Unii Europejskiej” – mówi Paweł Lesiak, wiceprezes Interzero.
Paweł Sosnowski był związany z resortem klimatu i środowiska od 2001 roku. Od początku swojej kariery zajmował się prawem odpadowym, ze szczególnym uwzględnieniem odpadów opakowaniowych, zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego, zużytych baterii i akumulatorów, pojazdów wycofanych z eksploatacji, a także odpadów powstałych z olejów smarowych i z opon. Współuczestniczył w pracach między innymi nad opracowaniem przepisów ustawy z dnia 13 czerwca 2013 r. oraz jej kolejnych nowelizacji. W Interzero będzie odpowiedzialny za analizę przepisów prawnych i doradztwo środowiskowe.
O Interzero
Interzero działa w duchu rozwiązań gospodarki cyrkularnej. Zamyka obieg surowców, przeciwdziała marnotrawstwu w zakresie gospodarki odpadami, świadczy usługi recyklingu, doradztwa środowiskowego i edukacji ekologicznej. Wprowadza u klientów innowacyjne rozwiązania, które zwiększają efektywność wykorzystywania surowców i minimalizują niekorzystny wpływ na środowisko: od optymalizacji procesów odzysku i recyklingu, poprzez audyty i szkolenia, po maszyny kompostujące i zdalnie zarządzane kosze na odpady, ułatwiając wdrożenie zmian w kierunku nowoczesnej gospodarki o obiegu zamkniętym.
Działania Interzero w zakresie odzysku recyklingu w 2021 r. pozwoliły zaoszczędzić ponad 12,5 mln ton surowców i 1 milion ton gazów cieplarnianych w porównaniu z produkcją pierwotną (wg Fraunhofer UMSICHT).
Więcej informacji: www.interzero.pl
Kontakty dla mediów
Edyta Mantorska Account Manager Interzero kom.784 097 073 email: edyta.mantorska@interzero.pl
| Marta Trzepla Communication Manager Monday Group kom. 609 051 919 email: marta.trzepla@mondaygroup.pl |

Amazon 5. rok z rzędu największym na świecie korporacyjnym nabywcą energii odnawialnej

Poznaliśmy zwycięzców globalnego konkursu "Go Green with Taiwan"

Klątwa jednorazowego plastiku
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

UE lepiej przygotowana na reagowanie na klęski żywiołowe. Od czasu powodzi w Polsce pojawiło się wiele usprawnień
Na tereny dotknięte ubiegłoroczną powodzią od rządu trafiło ponad 4 mld zł. Pierwsze formy wsparcia, w tym zasiłki, pomoc materialna czy wsparcie dla przedsiębiorców, pojawiły się już w pierwszych dniach od wystąpienia kataklizmu. Do Polski ma też trafić 5 mld euro z Funduszu Spójności UE na likwidację skutków powodzi. Doświadczenia ostatnich lat powodują, że UE jest coraz lepiej przygotowana, by elastycznie reagować na występujące klęski żywiołowe.
Prawo
Rzecznik MŚP: Obniżenie składki zdrowotnej to nie jest szczyt marzeń. Ideałem byłby powrót do tego, co było przed Polskim Ładem

Podczas najbliższego posiedzenia, które odbędzie się 23 i 24 kwietnia, Senat ma się zająć ustawą o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Zakłada ona korzystne zmiany w składkach zdrowotnych płaconych przez przedsiębiorców. Rzecznik MŚP apeluje do izby wyższej i prezydenta o przyjęcie i podpisanie nowych przepisów. Pojawiają się jednak głosy, że uprzywilejowują one właścicieli firm względem pracowników, a ponadto nie podlegały uzgodnieniom, konsultacjom i opiniowaniu.
Handel
Konsumpcja jaj w Polsce rośnie. Przy zakupie Polacy zwracają uwagę na to, z jakiego chowu pochodzą

Zarówno spożycie, jak i produkcja jaj w Polsce notują wzrosty. Znacząca większość konsumentów przy zakupie jajek zwraca uwagę na to, czy pochodzą one z chowu klatkowego. Polska jest jednym z liderów w produkcji i eksporcie jajek w UE, ale ma też wśród nich największy udział kur w chowie klatkowym. Oczekiwania konsumentów przyczyniają się powoli do zmiany tych statystyk.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.