Komunikaty PR

Paweł Sosnowski pełnomocnikiem zarządu ds. regulacji środowiskowych w Interzero

2022-12-01  |  10:00

Paweł Sosnowski, ekspert ds. gospodarki odpadami i dotychczasowy naczelnik Wydziału ds. Odpadów Poużytkowych w Departamencie Gospodarki Odpadami w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, od 1 grudnia 2022 obejmuje stanowisko doradcy zarządu spółki Interzero w obszarze interpretacji krajowego i unijnego prawa środowiskowego.

 

Do zadań Pawła Sosnowskiego w ramach nowo utworzonego stanowiska pełnomocnika zarządu ds. regulacji środowiskowych należeć będzie analiza otoczenia prawnego i doradztwo środowiskowe.

 

„Od przeszło dwudziestu lat zajmuję się gospodarką odpadami. W tym czasie uczestniczyłem w pracach między innymi nad opracowaniem przepisów, które w dużym stopniu ukształtowały ten rynek w Polsce. Na bieżąco śledzę krajowe i międzynarodowe zmiany prawne, trendy i ich wpływ na gospodarkę o obiegu zamkniętym. W Interzero będę miał możliwość wykorzystania wiedzy z zakresu prawa ochrony środowiska, w tym w szczególności prawa odpadowego oraz umiejętności w biznesie. Dla mnie to okazja poszerzenia perspektywy, a co najbardziej ekscytujące, przekonania się na własne oczy jak założenia przekładają się na praktykę.” – mówi Paweł Sosnowski, pełnomocnik zarządu ds. regulacji środowiskowych w Interzero.

 

Do pierwszych zadań nowego doradcy zarządu w Interzero będzie należała między innymi analiza nowego rozporządzenia w sprawie opakowań i odpadów opakowaniowych, zapowiedzianego przez Komisję Europejską. Rozporządzenie może poważnie wpłynąć na systemy rozszerzonej odpowiedzialności producenta (ROP) w krajach unijnych.

 

„Paweł Sosnowski jako doświadczony specjalista w swojej dziedzinie będzie wspierał zespół Interzero w doradztwie dla naszych klientów i pomoże jeszcze lepiej przygotować się na skutki nowych regulacji. Dzięki jego dogłębnej znajomości otoczenia prawnego i umiejętnościom analitycznym, zwiększamy nasze kompetencje, aby świadczyć jak najwyższej jakości usługi. Jest to szczególnie ważne dla firm takich, jak Interzero, działających na regulowanym rynku gospodarki odpadowej w kilku krajach Unii Europejskiej” – mówi Paweł Lesiak, wiceprezes Interzero.

 

Paweł Sosnowski był związany z resortem klimatu i środowiska od 2001 roku. Od początku swojej kariery zajmował się prawem odpadowym, ze szczególnym uwzględnieniem odpadów opakowaniowych, zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego, zużytych baterii i akumulatorów, pojazdów wycofanych z eksploatacji, a także odpadów powstałych z olejów smarowych i z opon. Współuczestniczył w pracach między innymi nad opracowaniem przepisów ustawy z dnia 13 czerwca 2013 r. oraz jej kolejnych nowelizacji. W Interzero będzie odpowiedzialny za analizę przepisów prawnych i doradztwo środowiskowe.

 

O Interzero

 

Interzero działa w duchu rozwiązań gospodarki cyrkularnej. Zamyka obieg surowców, przeciwdziała marnotrawstwu w zakresie gospodarki odpadami, świadczy usługi recyklingu, doradztwa środowiskowego i edukacji ekologicznej. Wprowadza u klientów innowacyjne rozwiązania, które zwiększają efektywność wykorzystywania surowców i minimalizują niekorzystny wpływ na środowisko: od optymalizacji procesów odzysku i recyklingu, poprzez audyty i szkolenia, po maszyny kompostujące i zdalnie zarządzane kosze na odpady, ułatwiając wdrożenie zmian w kierunku nowoczesnej gospodarki o obiegu zamkniętym.

Działania Interzero w zakresie odzysku recyklingu w 2021 r. pozwoliły zaoszczędzić ponad 12,5 mln ton surowców i 1 milion ton gazów cieplarnianych w porównaniu z produkcją pierwotną (wg Fraunhofer UMSICHT).

Więcej informacji: www.interzero.pl

 

Kontakty dla mediów

 

Edyta Mantorska

Account Manager

Interzero

kom.784 097 073

email: edyta.mantorska@interzero.pl

 

Marta Trzepla

Communication Manager

Monday Group

kom. 609 051 919

email: marta.trzepla@mondaygroup.pl

 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Ochrona środowiska Amazon zasila już całą swoją globalną działalność w 100 proc. energią odnawialną Biuro prasowe
2024-07-11 | 14:00

Amazon zasila już całą swoją globalną działalność w 100 proc. energią odnawialną

Amazon, globalny lider w dziedzinie technologii i handlu elektronicznego, już w 2023 r. zasilał całą swoją globalną działalność – w tym centra danych, budynki
Ochrona środowiska Co 3. Polak nie wie o tegorocznych zmianach w opłatach za plastikowe opakowania
2024-06-25 | 13:40

Co 3. Polak nie wie o tegorocznych zmianach w opłatach za plastikowe opakowania

Niemal 30 proc. respondentów uważa, że nowe opłaty za jednorazowe opakowania z tworzyw sztucznych są zbyt wysokie. Nawet 60 proc. ankietowanych planuje ograniczenie ich kupowania w
Ochrona środowiska Grupa Kingfisher ogłasza nowe cele dekarbonizacji w zakresie 3
2024-06-21 | 10:20

Grupa Kingfisher ogłasza nowe cele dekarbonizacji w zakresie 3

Grupa Kingfisher oraz Castorama Polska ogłosiły nowe, ambitne cele dekarbonizacyjne w zakresie 3, które mają na celu dalszą redukcję emisji CO2 w ramach ich działań na rzecz

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Konkurs Polskie Branży PR

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Przedsiębiorcy czekają na doprecyzowanie przepisów dotyczących Małego ZUS-u Plus. W sądach toczy się ponad 600 spraw z ZUS-em

Oddziały Biura Rzecznika MŚP prowadzą już ponad 600 spraw dotyczących Małego ZUS-u Plus. Przedmiotem sporu z ZUS-em jest interpretacja, jak długo – dwa czy trzy lata – powinna trwać przerwa, po upływie której przedsiębiorca może ponownie skorzystać z niższych składek. Pod koniec czerwca Sąd Okręgowy w Gorzowie Wielkopolskim wydał pierwszy wyrok, w którym podzielił korzystną dla przedsiębiorców argumentację Rzecznika MŚP. – Nie stanowi on jeszcze o linii interpretacyjnej. Czekamy na wejście w życie ustawy deregulacyjnej, która ułatwi od stycznia przedsiębiorcom przechodzenie na Mały ZUS Plus – mówi Agnieszka Majewska, Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców.

Problemy społeczne

Awaria CrowdStrike’a miała podobne skutki jak potencjalny cyberatak. Uzależnienie od technologii to ryzyko wyłączenia całych gałęzi gospodarki

Ogromna awaria systemu Windows, wywołanego błędem w aktualizacji oprogramowania CrowdStrike, doprowadziła do globalnego paraliżu. Przestały działać systemy istotne z perspektywy codziennego życia milionów ludzi. Tylko w piątek odwołano kilka tysięcy lotów na całym świecie,  a w części regionów w USA nie działał numer alarmowy. – To pokazuje, że im bardziej jesteśmy uzależnieni od technologii, tym łatwiej wykluczyć wręcz całe gałęzie gospodarki, a podobne skutki mógłby mieć cyberatak – ocenia Krzysztof Izdebski z Fundacji im. Stefana Batorego. Jego zdaniem tego typu incydenty są nie do uniknięcia i trzeba się na nie lepiej przygotować.

Ochrona środowiska

Nowelizacja przepisów ma przyspieszyć rozwój farm wiatrowych. Do 2040 roku Polska może mieć zainstalowane w nich ponad 40 GW mocy

Jeszcze w tym kwartale ma zostać przyjęty przez rząd projekt zmian w ustawie o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych. Nowelizacja zmniejsza minimalną odległość turbin wiatrowych od zabudowań do 500 m. Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej ocenia, że zmiana odległości zwiększy potencjał energetyki wiatrowej do 2040 roku nawet dwukrotnie, do poziomu 41,1 GW. – Branża czeka też na przyspieszenie procedur, przede wszystkim procedury środowiskowej i całego procesu zmiany przeznaczenia gruntów – mówi Anna Kosińska, członkini zarządu Res Global Investment.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.