Paweł Sosnowski pełnomocnikiem zarządu ds. regulacji środowiskowych w Interzero
Paweł Sosnowski, ekspert ds. gospodarki odpadami i dotychczasowy naczelnik Wydziału ds. Odpadów Poużytkowych w Departamencie Gospodarki Odpadami w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, od 1 grudnia 2022 obejmuje stanowisko doradcy zarządu spółki Interzero w obszarze interpretacji krajowego i unijnego prawa środowiskowego.
Do zadań Pawła Sosnowskiego w ramach nowo utworzonego stanowiska pełnomocnika zarządu ds. regulacji środowiskowych należeć będzie analiza otoczenia prawnego i doradztwo środowiskowe.
„Od przeszło dwudziestu lat zajmuję się gospodarką odpadami. W tym czasie uczestniczyłem w pracach między innymi nad opracowaniem przepisów, które w dużym stopniu ukształtowały ten rynek w Polsce. Na bieżąco śledzę krajowe i międzynarodowe zmiany prawne, trendy i ich wpływ na gospodarkę o obiegu zamkniętym. W Interzero będę miał możliwość wykorzystania wiedzy z zakresu prawa ochrony środowiska, w tym w szczególności prawa odpadowego oraz umiejętności w biznesie. Dla mnie to okazja poszerzenia perspektywy, a co najbardziej ekscytujące, przekonania się na własne oczy jak założenia przekładają się na praktykę.” – mówi Paweł Sosnowski, pełnomocnik zarządu ds. regulacji środowiskowych w Interzero.
Do pierwszych zadań nowego doradcy zarządu w Interzero będzie należała między innymi analiza nowego rozporządzenia w sprawie opakowań i odpadów opakowaniowych, zapowiedzianego przez Komisję Europejską. Rozporządzenie może poważnie wpłynąć na systemy rozszerzonej odpowiedzialności producenta (ROP) w krajach unijnych.
„Paweł Sosnowski jako doświadczony specjalista w swojej dziedzinie będzie wspierał zespół Interzero w doradztwie dla naszych klientów i pomoże jeszcze lepiej przygotować się na skutki nowych regulacji. Dzięki jego dogłębnej znajomości otoczenia prawnego i umiejętnościom analitycznym, zwiększamy nasze kompetencje, aby świadczyć jak najwyższej jakości usługi. Jest to szczególnie ważne dla firm takich, jak Interzero, działających na regulowanym rynku gospodarki odpadowej w kilku krajach Unii Europejskiej” – mówi Paweł Lesiak, wiceprezes Interzero.
Paweł Sosnowski był związany z resortem klimatu i środowiska od 2001 roku. Od początku swojej kariery zajmował się prawem odpadowym, ze szczególnym uwzględnieniem odpadów opakowaniowych, zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego, zużytych baterii i akumulatorów, pojazdów wycofanych z eksploatacji, a także odpadów powstałych z olejów smarowych i z opon. Współuczestniczył w pracach między innymi nad opracowaniem przepisów ustawy z dnia 13 czerwca 2013 r. oraz jej kolejnych nowelizacji. W Interzero będzie odpowiedzialny za analizę przepisów prawnych i doradztwo środowiskowe.
O Interzero
Interzero działa w duchu rozwiązań gospodarki cyrkularnej. Zamyka obieg surowców, przeciwdziała marnotrawstwu w zakresie gospodarki odpadami, świadczy usługi recyklingu, doradztwa środowiskowego i edukacji ekologicznej. Wprowadza u klientów innowacyjne rozwiązania, które zwiększają efektywność wykorzystywania surowców i minimalizują niekorzystny wpływ na środowisko: od optymalizacji procesów odzysku i recyklingu, poprzez audyty i szkolenia, po maszyny kompostujące i zdalnie zarządzane kosze na odpady, ułatwiając wdrożenie zmian w kierunku nowoczesnej gospodarki o obiegu zamkniętym.
Działania Interzero w zakresie odzysku recyklingu w 2021 r. pozwoliły zaoszczędzić ponad 12,5 mln ton surowców i 1 milion ton gazów cieplarnianych w porównaniu z produkcją pierwotną (wg Fraunhofer UMSICHT).
Więcej informacji: www.interzero.pl
Kontakty dla mediów
Edyta Mantorska Account Manager Interzero kom.784 097 073 email: edyta.mantorska@interzero.pl
| Marta Trzepla Communication Manager Monday Group kom. 609 051 919 email: marta.trzepla@mondaygroup.pl |
Polska branża paletowa wyprzedza PPWR
Recykling i odzysk odpadów receptami na nadprodukcję śmieci. Sprawdź, jak możesz
Instytut Zrównoważonego Rozwoju i Środowiska Uczelni Łazarskiego inicjuje Partne
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Infrastruktura
Budowa sieci szybkiej łączności dla polskiej energetyki wchodzi w kolejny etap. Czas usuwania awarii będzie krótszy
Spółka PGE Dystrybucja podpisała z firmą Ericsson umowę na dostawę blisko 600 systemów zasilania dla radiowych stacji bazowych i transmisyjnych węzłów agregacyjnych w ramach Programu LTE450. Jest to już ostatni kontrakt na dostawę kluczowych składników sprzętu telekomunikacyjnego sieci LTE450. Jego realizacja ma umożliwić budowę sieci o kluczowym znaczeniu dla sektora energetycznego, co przyspieszy jego cyfryzację.
Ochrona środowiska
Wzmocniona ochrona ponad 1,2 mln ha lasów. Część zostanie wyłączona z pozyskiwania drewna
Lasy Państwowe przedstawiły plan zwiększenia ochrony dla 17 proc. terenów leśnych, którymi zarządzają. To w sumie ponad 1,2 mln hektarów, z których 0,5 mln ha ma być całkowicie wyłączone z pozyskania drewna. Dodatkowa ochrona obejmie najcenniejsze przyrodniczo lasy w Polsce, w tym m.in. nadleśnictwa Puszczy Białowieskiej i najstarsze lasy w Polsce. Przedstawiciele LP podkreślają, że propozycja jest bezpieczna gospodarczo, ponieważ uwzględnia potrzeby przemysłu drzewnego i lokalnych mieszkańców.
Telekomunikacja
M. Wąsik: Potrzeba twardej reakcji UE na uszkodzenie kabli na Bałtyku. To element wojny hybrydowej
– Nie pohukiwanie w Parlamencie Europejskim, ale twarde sankcje, które Komisja powinna jak najszybciej zaproponować – mówi Maciej Wąsik, europoseł z PiS, zapytany o potrzebną reakcję państw Unii Europejskiej na uszkodzenie kabli biegnących na dnie Morza Bałtyckiego. Jak podkreśla, nikt nie ma wątpliwości, że to element wojny hybrydowej prowadzonej przez Rosję. Dlatego potrzebna jest jednolita i silna odpowiedź UE oraz większe wsparcie dla Ukrainy.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.