Pieczęć Terra Carta potwierdzeniem zrównoważonego podejścia AkzoNobel do biznesu
Podczas szczytu klimatycznego COP26, który odbywa się w Glasgow, AkzoNobel otrzymał pieczęć Terra Carta, która jest częścią planu naprawczego dla natury, ludzi i planety. AkzoNobel jest jedynym producentem farb i powłok specjalistycznych, który został wyróżnionym tą nagrodą.
Terra Carta została wprowadzona na początku tego roku w ramach Sustainable Markets Initiative – inicjatywy Jego Królewskiej Wysokości Księcia Walii wspierającej zrównoważony rozwój. Pieczęć jest nową, ważną nagrodą przyznawana globalnym firmom, które prowadzą działania na rzecz tworzenia innowacyjnych i zrównoważonych rynków.
AkzoNobel jako jedyny producent farb i specjalistycznych powłok, otrzymał tę prestiżową nagrodę. Tym samym znalazł się w elitarnej grupie przedsiębiorstw docenionych za zajmowanie wiodącej pozycji w swojej branży oraz posiadanie wiarygodnego planu transformacji na osiągnięcie zerowej emisji netto do 2050 r. lub wcześniej, opartego o uznane na świecie wskaźniki naukowe.
JKW Książę Walii tak skomentował przyznane wyróżnienia: „Pieczęć Terra Carta docenia te organizacje, które poważnie zobowiązały się do zapewnienia zrównoważonej przyszłości i stawiają w centrum uwagi przyrodę, ludzi i planetę. Wszyscy musimy dokonać zmian, jeśli mamy chronić planetę dla naszych dzieci i wnuków, i właśnie te firmy zobowiązały się, że będą wdrażać określone plany”.
Thierry Vanlancker CEO AkzoNobel w momencie otrzymania nagrody powiedział: „Otrzymane wyróżnienie, czyli pieczęć Terra Carta, to powód do wielkiej dumy dla wszystkich w naszej firmie. To docenienie naszej pracy, którą wykonujemy w AkzoNobel, a także tych działań, które już zrealizowaliśmy. Potwierdza również istotną rolę, jaką mogą odgrywać farby i powłoki, gdy połączymy cenną i niezastąpioną moc natury z transformacyjną mocą farby, która leży u podstaw tego, co robimy dla ludzi i środowiska”.
Kontynuuje Vanlancker: „Istnieje oczywisty związek między celami karty Terra Carta – który stawia naturę, ludzi i planetę w centrum tworzenia globalnej wartości – oraz naszej strategii People. Planet. Paint. w podejściu do zrównoważonego biznesu i innowacyjnej współpracy. Tym bardziej więc czujemy się docenieni i zaszczyceni z otrzymania tego wyróżnienia, które motywuje nas jako lidera w branży do dalszego działania w pionierskim tworzeniu bardziej zrównoważonej przyszłości”.
Cele AkzoNobel w zakresie zrównoważonego rozwoju to obniżenie emisji dwutlenku węgla o 50% do 2030 r., przejście w 100% na odnawialną energię elektryczną i zero odpadów nienadających się do ponownego wykorzystania, również do 2030 r. Ponadto AkzoNobel niedawno stała się pierwszą firmą z branży farb i specjalistycznych powłok, której cele zrównoważonego rozwoju oparte na naukowych wskaźnikach zostały oficjalnie zatwierdzone przez inicjatywę Science Based Targets (SBTi).
Polska branża paletowa wyprzedza PPWR
Recykling i odzysk odpadów receptami na nadprodukcję śmieci. Sprawdź, jak możesz
Instytut Zrównoważonego Rozwoju i Środowiska Uczelni Łazarskiego inicjuje Partne
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Prawo
Ulga na badania i rozwój może być lekiem na rosnące koszty zatrudnienia. Korzysta z niej tylko 1/4 uprawnionych firm
Wysokie koszty zatrudnienia to w tej chwili jedno z poważniejszych wyzwań utrudniających działalność i hamujących rozwój polskich przedsiębiorstw. – Skuteczną odpowiedzią może być ulga badawczo-rozwojowa – wskazuje Piotr Frankowski, dyrektor zarządzający Ayming Polska. Ten instrument umożliwia odliczenie nawet 200 proc. kosztów osobowych, czyli m.in. wynagrodzeń, od podstawy opodatkowania. Ulgę B-+R zna 90 proc. rodzimych przedsiębiorstw, ale korzysta z niej mniej niż 1/4 uprawnionych. Firma, wspólnie z Konfederacją Lewiatan, przedstawiła rządowi szereg rekomendacji działań, które mogłyby te statystyki poprawić.
Farmacja
Diagnostyka obrazowa w Polsce nie odbiega jakością od Europy Zachodniej. Rośnie dostępność badań i świadomość pacjentów
Na podstawie wyników diagnostyki obrazowej, czyli m.in. tomografii komputerowej, USG, RTG czy rezonansu magnetycznego, podejmowanych jest nawet 80 proc. decyzji klinicznych. – Diagnostyka obrazowa będzie miała coraz większe znaczenie w medycynie – mówi prof. nadzw. dr hab. n. med. Jakub Swadźba, założyciel i prezes zarządu Diagnostyka SA. Jak ocenia, ten segment w Polsce jest już na światowym poziomie, a ostatnie lata przyniosły znaczący postęp związany z upowszechnieniem nowych technologii i nowoczesnych rozwiązań.
Ochrona środowiska
Europa przegrywa globalny wyścig gospodarczy. Nowa KE będzie musiała podjąć szybkie i zdecydowane działania
Udział Europy w światowej gospodarce się kurczy. Podczas gdy jeszcze w 2010 roku gospodarki UE i USA były mniej więcej tej samej wielkości, tak dekadę później, w 2020 roku Wspólnota znalazła się już znacznie poniżej poziomu amerykańskiego. – Niedługo jedynym, co Europa będzie mogła zaoferować światu, będą konsumenci – mówi europosłanka Ewa Zajączkowska-Hernik. Jak wskazuje, przywrócenie gospodarczej atrakcyjności UE powinno być priorytetem nowej Komisji Europejskiej, ale nie da się tego pogodzić z zaostrzeniem polityki klimatycznej.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.