Pierwsze urodziny Współdzielnika
Współdzielnik, projekt zainicjowany przez Wolskie Centrum Kultury oraz Wola Park, działa już od ponad roku, edukując warszawiaków w zakresie zrównoważonej konsumpcji. Z tej okazji zorganizowano urodzinowe warsztaty, połączone z inauguracją w nowej przestrzeni, a także konsultacje z mieszkańcami dotyczące funkcjonowania Współdzielnika. Od ubiegłorocznego otwarcia miejsce cieszy się dużym zainteresowaniem zarówno okolicznych mieszkańców biorących udział w regularnych aktywnościach, jak i osób potrzebujących, korzystających z jadłodzielni czy wymiany ubrań.
Współdzielnik, unikalna przestrzeń aktywności lokalnej i wymiany przedmiotów, świętował swoje pierwsze urodziny. W sobotę 26 listopada br. z tej okazji odbyła się wyjątkowa impreza urodzinowa. Sobotnie wydarzenie było jednocześnie inauguracją nowej lokalizacji Współdzielnika, który w ostatnim czasie przeniósł się do większego lokalu obok kawiarni Grycan na 1. piętrze Wola Parku.
Współdzielnik został zainicjowany w ramach współpracy Wolskiego Centrum Kultury z centrum handlowym Wola Park. Promuje działania w myśl idei zero-waste i pozwala okolicznym mieszkańcom oraz wszystkim zainteresowanym warszawiakom poszerzać wiedzę i umiejętności związane z życiem w duchu świadomej konsumpcji.
W ciągu minionego roku, Współdzielnik był odwiedzany codziennie przez średnio 400 osób, które licznie uczestniczyły w akcjach wymiany sąsiedzkiej, warsztatach i innych wydarzeniach mających propagować ideę zrównoważonego rozwoju. Ponadto, do tej pory zorganizowano 27 warsztatów i 20 innych wydarzeń sąsiedzkich, a także 2 imprezy okolicznościowe, podczas których przestrzeń odwiedziło 620 okolicznych mieszkańców i innych osób zainteresowanych ekologią.
– Mieszkańcy doceniają to, że Współdzielnik jest miejscem, które faktycznie przyczynia się do pozytywnych zmian. Widzą realny wpływ, jaki mają nasze wspólne działania, od możliwości dzielenia się zasobami materialnymi, poprzez okazję do pozyskania nowych umiejętności, aż po dostęp do warsztatu, w którym sami mogą naprawić swoje sprzęty – mówi Anna Bozhenko, Dyrektorka Centrum Handlowego Wola Park. – Goście Współdzielnika mogą wymieniać się sprzętami i obiektami codziennego użytku czy nawet angażować się jako wolontariusze. Jeden z mieszkańców prowadzi na przykład dyżury w naszym warsztacie naprawczym, gdzie pomaga innym osobom naprawiać małe sprzęty RTV/AGD. Wiele osób wskazuje właśnie na warsztat jako najważniejszy element Współdzielnika, co pokazuje nam, jak bardzo ważny jest udział lokalnej społeczności – dodaje.
Edukacyjna impreza urodzinowa
Podczas urodzin Współdzielnika, goście wzięli udział w oficjalnym otwarciu nowej lokalizacji i we wspólnym poczęstunku. Następnie mogli uczestniczyć m.in. w warsztatach ozdób choinkowych dla dzieci czy warsztatach techniki hapa zome. Przez cały czas trwania wydarzenia odbywały się również konsultacje i rozmowy z mieszkańcami dotyczące funkcjonowania i idei Współdzielnika. Poprzez konsultacje, mieszkańcy mogli wypowiedzieć się na temat ich zdaniem potrzebnych zmian i przekazać swoje sugestie dotyczące dalszego rozwoju przestrzeni.
Grupa odwiedzających Współdzielnik jest bardzo zróżnicowana. Z oferty korzystają zarówno osoby o niskich dochodach lub znajdujące się w kryzysie bezdomności, jak i osoby o wysokiej świadomości ekologicznej, zainteresowane ideą zero-waste. Współdzielnik odwiedzają także klienci centrum handlowego, którzy podczas wizyty w Wola Parku chcą dowiedzieć się więcej o działaniach tego unikalnego miejsca.
– Różnorodność odwiedzających to duży atut Współdzielnika. Łączymy osoby z różnych grup, które mogą się tu poznać i wspólnie działać. Można się tu po prostu spotkać i odpocząć, co wiele mieszkańców wysoce sobie ceni – podsumowuje Anna Bozhenko.
Polska branża paletowa wyprzedza PPWR
Recykling i odzysk odpadów receptami na nadprodukcję śmieci. Sprawdź, jak możesz
Instytut Zrównoważonego Rozwoju i Środowiska Uczelni Łazarskiego inicjuje Partne
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Infrastruktura
Budowa sieci szybkiej łączności dla polskiej energetyki wchodzi w kolejny etap. Czas usuwania awarii będzie krótszy
Spółka PGE Dystrybucja podpisała z firmą Ericsson umowę na dostawę blisko 600 systemów zasilania dla radiowych stacji bazowych i transmisyjnych węzłów agregacyjnych w ramach Programu LTE450. Jest to już ostatni kontrakt na dostawę kluczowych składników sprzętu telekomunikacyjnego sieci LTE450. Jego realizacja ma umożliwić budowę sieci o kluczowym znaczeniu dla sektora energetycznego, co przyspieszy jego cyfryzację.
Ochrona środowiska
Wzmocniona ochrona ponad 1,2 mln ha lasów. Część zostanie wyłączona z pozyskiwania drewna
Lasy Państwowe przedstawiły plan zwiększenia ochrony dla 17 proc. terenów leśnych, którymi zarządzają. To w sumie ponad 1,2 mln hektarów, z których 0,5 mln ha ma być całkowicie wyłączone z pozyskania drewna. Dodatkowa ochrona obejmie najcenniejsze przyrodniczo lasy w Polsce, w tym m.in. nadleśnictwa Puszczy Białowieskiej i najstarsze lasy w Polsce. Przedstawiciele LP podkreślają, że propozycja jest bezpieczna gospodarczo, ponieważ uwzględnia potrzeby przemysłu drzewnego i lokalnych mieszkańców.
Telekomunikacja
M. Wąsik: Potrzeba twardej reakcji UE na uszkodzenie kabli na Bałtyku. To element wojny hybrydowej
– Nie pohukiwanie w Parlamencie Europejskim, ale twarde sankcje, które Komisja powinna jak najszybciej zaproponować – mówi Maciej Wąsik, europoseł z PiS, zapytany o potrzebną reakcję państw Unii Europejskiej na uszkodzenie kabli biegnących na dnie Morza Bałtyckiego. Jak podkreśla, nikt nie ma wątpliwości, że to element wojny hybrydowej prowadzonej przez Rosję. Dlatego potrzebna jest jednolita i silna odpowiedź UE oraz większe wsparcie dla Ukrainy.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.