Pierwsze urodziny Współdzielnika
Współdzielnik, projekt zainicjowany przez Wolskie Centrum Kultury oraz Wola Park, działa już od ponad roku, edukując warszawiaków w zakresie zrównoważonej konsumpcji. Z tej okazji zorganizowano urodzinowe warsztaty, połączone z inauguracją w nowej przestrzeni, a także konsultacje z mieszkańcami dotyczące funkcjonowania Współdzielnika. Od ubiegłorocznego otwarcia miejsce cieszy się dużym zainteresowaniem zarówno okolicznych mieszkańców biorących udział w regularnych aktywnościach, jak i osób potrzebujących, korzystających z jadłodzielni czy wymiany ubrań.
Współdzielnik, unikalna przestrzeń aktywności lokalnej i wymiany przedmiotów, świętował swoje pierwsze urodziny. W sobotę 26 listopada br. z tej okazji odbyła się wyjątkowa impreza urodzinowa. Sobotnie wydarzenie było jednocześnie inauguracją nowej lokalizacji Współdzielnika, który w ostatnim czasie przeniósł się do większego lokalu obok kawiarni Grycan na 1. piętrze Wola Parku.
Współdzielnik został zainicjowany w ramach współpracy Wolskiego Centrum Kultury z centrum handlowym Wola Park. Promuje działania w myśl idei zero-waste i pozwala okolicznym mieszkańcom oraz wszystkim zainteresowanym warszawiakom poszerzać wiedzę i umiejętności związane z życiem w duchu świadomej konsumpcji.
W ciągu minionego roku, Współdzielnik był odwiedzany codziennie przez średnio 400 osób, które licznie uczestniczyły w akcjach wymiany sąsiedzkiej, warsztatach i innych wydarzeniach mających propagować ideę zrównoważonego rozwoju. Ponadto, do tej pory zorganizowano 27 warsztatów i 20 innych wydarzeń sąsiedzkich, a także 2 imprezy okolicznościowe, podczas których przestrzeń odwiedziło 620 okolicznych mieszkańców i innych osób zainteresowanych ekologią.
– Mieszkańcy doceniają to, że Współdzielnik jest miejscem, które faktycznie przyczynia się do pozytywnych zmian. Widzą realny wpływ, jaki mają nasze wspólne działania, od możliwości dzielenia się zasobami materialnymi, poprzez okazję do pozyskania nowych umiejętności, aż po dostęp do warsztatu, w którym sami mogą naprawić swoje sprzęty – mówi Anna Bozhenko, Dyrektorka Centrum Handlowego Wola Park. – Goście Współdzielnika mogą wymieniać się sprzętami i obiektami codziennego użytku czy nawet angażować się jako wolontariusze. Jeden z mieszkańców prowadzi na przykład dyżury w naszym warsztacie naprawczym, gdzie pomaga innym osobom naprawiać małe sprzęty RTV/AGD. Wiele osób wskazuje właśnie na warsztat jako najważniejszy element Współdzielnika, co pokazuje nam, jak bardzo ważny jest udział lokalnej społeczności – dodaje.
Edukacyjna impreza urodzinowa
Podczas urodzin Współdzielnika, goście wzięli udział w oficjalnym otwarciu nowej lokalizacji i we wspólnym poczęstunku. Następnie mogli uczestniczyć m.in. w warsztatach ozdób choinkowych dla dzieci czy warsztatach techniki hapa zome. Przez cały czas trwania wydarzenia odbywały się również konsultacje i rozmowy z mieszkańcami dotyczące funkcjonowania i idei Współdzielnika. Poprzez konsultacje, mieszkańcy mogli wypowiedzieć się na temat ich zdaniem potrzebnych zmian i przekazać swoje sugestie dotyczące dalszego rozwoju przestrzeni.
Grupa odwiedzających Współdzielnik jest bardzo zróżnicowana. Z oferty korzystają zarówno osoby o niskich dochodach lub znajdujące się w kryzysie bezdomności, jak i osoby o wysokiej świadomości ekologicznej, zainteresowane ideą zero-waste. Współdzielnik odwiedzają także klienci centrum handlowego, którzy podczas wizyty w Wola Parku chcą dowiedzieć się więcej o działaniach tego unikalnego miejsca.
– Różnorodność odwiedzających to duży atut Współdzielnika. Łączymy osoby z różnych grup, które mogą się tu poznać i wspólnie działać. Można się tu po prostu spotkać i odpocząć, co wiele mieszkańców wysoce sobie ceni – podsumowuje Anna Bozhenko.
Poznaliśmy zwycięzców globalnego konkursu "Go Green with Taiwan"
Klątwa jednorazowego plastiku
Polacy coraz mniej zainteresowani zmianą klimatu
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Przemysł spożywczy
Rośnie konkurencja ze strony ukraińskich producentów żywności na unijnym rynku. To wyzwanie dla polskiego rolnictwa
Zawieszenie ceł przez UE na towary z Ukrainy od czerwca 2022 roku oznacza de facto proces integracji tego kraju z jednolitym rynkiem europejskim, z wyjątkami dotyczącymi kilku produktów rolnych. Oznacza to poważne wyzwania dla polskiego rolnictwa, zwłaszcza że 73 proc. eksportu naszej żywności trafia na rynek unijny. Zdaniem ekspertów w odpowiedzi na tę konkurencję polskie rolnictwo musi postawić bardziej na jakość i innowacje, a nie na niską cenę produktów.
Ochrona środowiska
Zdjęcia satelitarne dobrym źródłem wiedzy o zmianach klimatycznych. Ich zaletami są ujęcie dużego obszaru i regularność dokumentowania
Szczegółowe raportowanie zachodzących przez ostatnie pół wieku zmian klimatycznych i przewidywanie tego, jak warunki życia na Ziemi będą się zmieniały w najbliższych dekadach, stało się możliwe dzięki zdjęciom dostarczanym przez satelity. Z punktu obserwacyjnego, jakim jest orbita okołoziemska, od 1972 roku uzyskuje się dane dotyczące dużych powierzchni. Dzięki nim naukowcy wiedzą m.in. to, że za około pięć lat średnia temperatura regularnie zacznie przekraczać punkt ocieplenia 1,5 stopnia i potrafią wywnioskować, jak wpłynie to na poziom wód w morzach.
Regionalne – Mazowieckie
Większe bezpieczeństwo przechowywanych w magazynach dzieł sztuki. Muzeum Narodowe w Warszawie przeniesie je do nowego budynku
Kupiony ze wsparciem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego budynek przy ulicy Puławskiej będzie służył Muzeum Narodowemu w Warszawie jako magazyn wielkogabarytowych dzieł sztuki. To tu jeszcze w tym roku mają trafić zbiory z magazynu w Tarczynie, który według opinii NIK nie spełnia niezbędnych norm technicznych. W ciągu dwóch–trzech lat w nowym budynku powstanie także przestrzeń wystawiennicza dla kolekcji mebli i wzornictwa należących do MNW.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.