Komunikaty PR

Pierwsze urodziny Współdzielnika

2022-12-14  |  12:00
Biuro prasowe

Współdzielnik, projekt zainicjowany przez Wolskie Centrum Kultury oraz Wola Park, działa już od ponad roku, edukując warszawiaków w zakresie zrównoważonej konsumpcji. Z tej okazji zorganizowano urodzinowe warsztaty, połączone z inauguracją w nowej przestrzeni, a także konsultacje z mieszkańcami dotyczące funkcjonowania Współdzielnika. Od ubiegłorocznego otwarcia miejsce cieszy się dużym zainteresowaniem zarówno okolicznych mieszkańców biorących udział w regularnych aktywnościach, jak i osób potrzebujących, korzystających z jadłodzielni czy wymiany ubrań.

Współdzielnik, unikalna przestrzeń aktywności lokalnej i wymiany przedmiotów, świętował swoje pierwsze urodziny. W sobotę 26 listopada br. z tej okazji odbyła się wyjątkowa impreza urodzinowa. Sobotnie wydarzenie było jednocześnie inauguracją nowej lokalizacji Współdzielnika, który w ostatnim czasie przeniósł się do większego lokalu obok kawiarni Grycan na 1. piętrze Wola Parku.

Współdzielnik został zainicjowany w ramach współpracy Wolskiego Centrum Kultury z centrum handlowym Wola Park. Promuje działania w myśl idei zero-waste i pozwala okolicznym mieszkańcom oraz wszystkim zainteresowanym warszawiakom poszerzać wiedzę i umiejętności związane z życiem w duchu świadomej konsumpcji.

W ciągu minionego roku, Współdzielnik był odwiedzany codziennie przez średnio 400 osób, które licznie uczestniczyły w akcjach wymiany sąsiedzkiej, warsztatach i innych wydarzeniach mających propagować ideę zrównoważonego rozwoju. Ponadto, do tej pory zorganizowano 27 warsztatów i 20 innych wydarzeń sąsiedzkich, a także 2 imprezy okolicznościowe, podczas których przestrzeń odwiedziło 620 okolicznych mieszkańców i innych osób zainteresowanych ekologią.

– Mieszkańcy doceniają to, że Współdzielnik jest miejscem, które faktycznie przyczynia się do pozytywnych zmian. Widzą realny wpływ, jaki mają nasze wspólne działania, od możliwości dzielenia się zasobami materialnymi, poprzez okazję do pozyskania nowych umiejętności, aż po dostęp do warsztatu, w którym sami mogą naprawić swoje sprzęty mówi Anna Bozhenko, Dyrektorka Centrum Handlowego Wola Park.Goście Współdzielnika mogą wymieniać się sprzętami i obiektami codziennego użytku czy nawet angażować się jako wolontariusze. Jeden z mieszkańców prowadzi na przykład dyżury w naszym warsztacie naprawczym, gdzie pomaga innym osobom naprawiać małe sprzęty RTV/AGD. Wiele osób wskazuje właśnie na warsztat jako najważniejszy element Współdzielnika, co pokazuje nam, jak bardzo ważny jest udział lokalnej społeczności – dodaje.

Edukacyjna impreza urodzinowa

Podczas urodzin Współdzielnika, goście wzięli udział w oficjalnym otwarciu nowej lokalizacji i we wspólnym poczęstunku. Następnie mogli uczestniczyć m.in. w warsztatach ozdób choinkowych dla dzieci czy warsztatach techniki hapa zome. Przez cały czas trwania wydarzenia odbywały się również konsultacje i rozmowy z mieszkańcami dotyczące funkcjonowania i idei Współdzielnika. Poprzez konsultacje, mieszkańcy mogli wypowiedzieć się na temat ich zdaniem potrzebnych zmian i przekazać swoje sugestie dotyczące dalszego rozwoju przestrzeni.

Grupa odwiedzających Współdzielnik jest bardzo zróżnicowana. Z oferty korzystają zarówno osoby o niskich dochodach lub znajdujące się w kryzysie bezdomności, jak i osoby o wysokiej świadomości ekologicznej, zainteresowane ideą zero-waste. Współdzielnik odwiedzają także klienci centrum handlowego, którzy podczas wizyty w Wola Parku chcą dowiedzieć się więcej o działaniach tego unikalnego miejsca.

– Różnorodność odwiedzających to duży atut Współdzielnika. Łączymy osoby z różnych grup, które mogą się tu poznać i wspólnie działać. Można się tu po prostu spotkać i odpocząć, co wiele mieszkańców wysoce sobie ceni podsumowuje Anna Bozhenko.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Ochrona środowiska W całej Polsce zmieniali otoczenie na lepsze – podsumowanie trzeciej edycji Kręc Biuro prasowe
2024-04-25 | 08:00

W całej Polsce zmieniali otoczenie na lepsze – podsumowanie trzeciej edycji Kręc

Razem po czystsze środowisko W czasie kampanii Kręci Nas Recykling – między 21 marca a 22 kwietnia, na terenie całego kraju zorganizowanych zostało ponad 70 akcji sprzątania
Ochrona środowiska Jak przygotować się do sprzątania okolicy? [CHECKLISTA]
2024-04-22 | 15:00

Jak przygotować się do sprzątania okolicy? [CHECKLISTA]

Śmieci to zmora naszych czasów. Wróg, o tyle niebezpieczny, że za rozprzestrzenia się w zastraszającym tempie po niemal całej planecie, a czas jego rozkładu jest zazwyczaj
Ochrona środowiska Dzień Ziemi już 22.04, w tym roku pod hasłem Planeta kontra tworzywa sztuczne
2024-04-17 | 01:00

Dzień Ziemi już 22.04, w tym roku pod hasłem "Planeta kontra tworzywa sztuczne"

22 kwietnia obchodzimy Dzień Ziemi - święto ustanowione w 1970 roku, które ma na celu promowanie postaw proekologicznych i uświadamianie problemów ochrony środowiska. W tym roku

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Newseria na XVI Europejskim Kongresie Gospodarczym

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Przygotowania do wdrożenia systemu kaucyjnego idą pełną parą. Przyszli operatorzy przeciwni zmianie daty na 2026 rok

Wkrótce Sejm ma się zająć nowym projektem przepisów dotyczących systemu kaucyjnego, którego start zaplanowano na styczeń 2025 roku. Przedstawione przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska zmiany dotyczą m.in. rezygnacji z podatku VAT i wprowadzenia tzw. mechanizmu podążania kaucji za produktem. – Wszystkie te zmiany oceniamy bardzo pozytywnie, one są niezbędnym elementem dla właściwego funkcjonowania przyszłego systemu kaucyjnego – mówi Aleksander Traple, prezes Zwrotka SA. Jak podkreśla, dalsze odkładanie w czasie terminu uruchomienia systemu kaucyjnego jest bezzasadne, ponieważ branża odpadowa, handel detaliczny i szereg innych podmiotów już od dłuższego czasu przygotowują się do jego wdrożenia.

Problemy społeczne

Duża część ukraińskich uchodźców w Polsce wciąż potrzebuje wsparcia. Szczególnie osoby starsze i z niepełnosprawnościami

Do Polski cały czas napływają kolejni uchodźcy z Ukrainy, a ci, którzy są u nas już ponad dwa lata, nadal potrzebują wsparcia – oceniają eksperci IOM Poland i UNHCR. Szacuje się, że ok. 200 tys. osób nadal mieszka w miejscach zakwaterowania zbiorowego. To często osoby starsze i z niepełnosprawnościami, którym trudno się usamodzielnić. Uchodźcy nadal potrzebują wsparcia związanego ze znalezieniem zatrudnienia, dostępu dzieci do edukacji czy nauki języka polskiego. Eksperci podkreślają, że integracja ekonomiczna Ukraińców to duża korzyść dla polskiej gospodarki. Tylko w 2023 roku udział pracowników z Ukrainy przełożył się na ok. 1 proc. krajowego PKB.

Konsument

Coraz więcej Europejczyków ogranicza spożycie mięsa na rzecz produktów roślinnych. Większe wsparcie ze strony rządów i legislacji mogłoby zwiększyć ich popularność

Ponad połowa Europejczyków jedzących mięso aktywnie ogranicza jego roczne spożycie. Niemal 30 proc. co najmniej raz w tygodniu spożywa przynajmniej jedną roślinną alternatywę mięsa lub nabiału – wynika z badania ProVeg. Zmiana nawyków konsumenckich napędza branżę produktów roślinnych, ale wspomogłyby ją także zmiany systemowe, m.in. szersze dofinansowanie produkcji roślinnej kosztem mięsnej czy obniżenie podatku na żywność o niskim śladzie środowiskowym.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.