Komunikaty PR

Planet Friendly, czyli nowy polski ekocertyfikat dla budynków oraz przestrzeni

2023-02-23  |  15:50

Liczba budynków, które mogą pochwalić się zielonymi certyfikatami z roku na rok rośnie. Potwierdzają to twarde dane. Z raportu Polskiego Stowarzyszenia Budownictwa Ekologicznego „Zrównoważone certyfikowane budynki”, które zostało opublikowane w marcu 2022 r., wynika, że liczba certyfikowanych w naszym kraju obiektów nowopowstających i istniejących wyniosła 1359. Tym samym zanotowano roczny wzrost na poziomie 23,5 proc. Najwięcej certyfikowanych budynków to wciąż biurowce (ponad 47 proc.). Systematycznie rosną udziały obiektów logistycznych (ponad 29 proc.), na podobnym poziomie pozostają nieruchomości handlowe (niecałe 13 proc.). 

– Trend jest widoczny gołym okiem. Inwestorzy oraz najemcy przestrzeni coraz częściej dbają o aspekty ekologiczne, kwestie związane z energooszczędnością, zrównoważonym rozwojem oraz przyjaznym środowiskiem pracy – prof. nadzw. dr hab. inż. Tomasz Z. Błaszczyński, członek rady naukowej Ośrodka Badań i Rozwoju „Save The Planet”. – Dlatego zielone certyfikaty będą dalej zyskiwały na znaczeniu.  

Nowy polski standard certyfikacji

Obiekty w Polsce są certyfikowane według kilku standardów. Do najpopularniejszych należą brytyjski BREEAM oraz amerykański LEED.

Celem naszego ośrodka było jednak stworzenie nowego i kompleksowego standardu, który łączy w sobie elementy certyfikacji obiektów zrównoważonych, pod kątem well-being’u, zasad fair trade, obliczania śladu węglowego, zarządzania łańcuchem dostaw, efektywności energetycznej budynku, jego cyklu życia – ocenia dr inż. Mirosław Kruszyński, prezes Ośrodka Badań i Rozwoju „Save The Planet”. Tak powstał certyfikat Planet Friendly. Jest on zgodny z wymogami norm i przepisów polskiego oraz unijnego prawa, uwzględnia również cele z „Agendy na rzecz zrównoważonego rozwoju 2030” oraz wytyczne do raportowania ESG.

Mogą go uzyskać zarówno obiekty (np. biurowe, magazynowe, przemysłowe, użyteczności publicznej oraz przestrzenie (np. w centrach handlowych) nowopowstające, jak i te istniejące. Ośrodek Badań i Rozwoju „Save The Planet” przyznaje certyfikaty na czterech poziomach: Understanding, Respectful, Caring oraz Loving. Wynik zależy od liczby punktów, przyznawanych na podstawie różnorodnych kryteriów dotyczących m.in. zarządzania zrównoważonym rozwojem, troski o dobro środowiska naturalnego, w tym flory i fauny, dobrostanu pracowników, jakości rozwiązań zastosowanych w budynku lub przestrzeni. Nad procesem certyfikacji czuwają profesjonalni audytorzy oraz rada naukowa Ośrodka Badań i Rozwoju „Save The Planet”, złożona z doświadczonych naukowców, m.in. z zakresu budownictwa, architektury, zarządzania, ekonomii.

Pierwsze certyfikaty zostały już przyznane

–  Nasz autorski model certyfikacji został poddany wielu testom oraz modyfikacjom służącym optymalizacji – tłumaczy dr inż. Mirosław Kruszyński. –  Dzięki temu opracowaliśmy jego ostateczny kształt, gotowy do komercjalizacji, z czego skorzystały pierwsze podmioty.

Certyfikat Planet Friendly został już przyznany pierwszemu obiektowi – magazynowi Schiessl Polska w Środzie Wielkopolskiej (poziom Understanding), oraz przestrzeni – Save The Planet Experience Center w Poznaniu, która znajduje się w CH Posnania (poziom Loving).

Jesteśmy nowoczesnym i dynamicznie rozwijającym się przedsiębiorstwem, które działa zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwojumówi Zygmunt Niziński, dyrektor ds. logistyki w Schiessl Polska.Uzyskany przez nas Certyfikat Planet Friendly jest tego potwierdzeniem. Na terenie obiektu w Środzie Wielkopolskiej działa m.in. instalacja fotowoltaiczna o mocy 49,14 kWp. Pozwala to na roczne zmniejszenie emisji CO2 o 42 tony. Dzięki wymianie urządzeń HVAC-R, została zmniejszona konsumpcja energii. Zainstalowano także perlatory napowietrzające wodę, przyczyniając się do mniejszego jej zużycia.

– Posiadanie certyfikatu Planet Friendly na najwyższym poziomie Loving jest czymś naturalnym dla miejsca, w którym tak dużą wagę przywiązujemy do ekologii i zdrowego trybu życia – wyjaśnia Dariusz Stasik, właściciel Save The Planet Experience Center, starannie zaprojektowanej przestrzeni, gdzie można zjeść zdrowy i wartościowy posiłek, wybrać się na slow shopping, znaleźć ekologiczne i naturalne produkty spożywcze, kosmetyki, odzież, odwiedzić strefę home & decor a także wziąć udział w warsztatach, np. jogi. – Postawiliśmy w nim na biofiliczne rozwiązania. Wiadomo przecież, że w otoczeniu zieleni ludzie są zrelaksowani, mają lepsze samopoczucie. Save The Planet Experience Center jest także przyjazne dla zwierząt. Stworzyliśmy ponadto komfortowe warunki dla ludzi z nadwrażliwością sensoryczną i autyzmem, ponieważ w tle słychać tylko odgłosy indonezyjskiej dżungli i śpiew ptaków. Podłoga w lokalu została wykonana z bambusa, który jest najszybciej odnawialną trawą.

Z dużą dbałością podeszliśmy do kwestii związanych ze zdrowiem naszych klientów i pracowników. Dlatego wszystkie materiały użyte do wykończenia lokalu oraz meble są wolne od lotnych związków organicznych. Dzięki systemowi NCS zapewniony został właściwy komfort termiczny oraz jakość i poziom wilgotności powietrza. Jest ono wolne od wirusów. Dodatkowo system BMS kontroluje m.in. poziom stężenia CO2. Ograniczamy zużycie wody, użytkujemy pompę ciepła. Wszystkie te oraz inne elementy były brane pod uwagę w procesie certyfikacji.

Dwa budynki w trakcie certyfikacji

W trakcie certyfikacji Planet Friendly są już kolejne obiekty. Chodzi o Smart Building Center (poziom Loving), czyli siedzibę WPIP, generalnego wykonawcy oraz projektanta specjalizującego się w  budowaniu i wyposażaniu budynków zaawansowanych technologicznie oraz nowa siedziba firmy Marolex (poziom Understanding), producenta opryskiwaczy akumulatorowych, ciśnieniowych, plecakowych oraz spryskiwaczy ręcznych.

Zależało nam na tym, żeby nasza nowo wybudowana siedziba była przyjazna zarówno dla środowiska naturalnego, jak i pracowników – wyjaśnia Dariusz Olejnik, wiceprezes zarządu firmy Marolex. – Z tego powodu zastosowaliśmy w nim ekologiczne rozwiązania. Za ogrzewanie obiektu odpowiadają pompy ciepła. Na dachu budynku powstała instalacja fotowoltaiczna. Ubiegamy się o certyfikat Planet Friendly, bo inwestujemy w nowoczesne rozwiązania na wielu poziomach. Dużą wagę przywiązujemy do komfortu pracy i dbania o dobrostan pracowników, którzy stanowią o sile naszej firmy.

Ośrodek Badań i Rozwoju „Save The Planet” – skupia się na prowadzeniu prac badawczych w dziedzinie budownictwa, ochrony środowiska oraz ergonomii, ukierunkowanych na ich wdrożenie i zastosowanie w praktyce. Są to rozwiązania obejmujące m.in.: certyfikację budynków, projektowanie obiektów budowlanych w 3D z uwzględnieniem rzeczywistości rozszerzonej, rozwój technologii budowlanej i produkcji materiałów budowlanych, wdrożenia w zakresie zarządzania budynkiem inteligentnym z wykorzystaniem systemu BMS, wdrożenie i rozwój innowacyjnego systemu zarządzania projektem, budową, eksploatacją i rozwojem inteligentnego autonomicznego środowiska i wspomagającego go informatycznego systemu zarządzania IAS-em (MetaBMS). Ośrodek posiada kompetentną i wykwalifikowaną kadrę oraz szerokie grono partnerów współpracujących, którzy wspierają rozwój budownictwa. W skład jego rady naukowej wchodzą doświadczeni naukowcy.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Ochrona środowiska W całej Polsce zmieniali otoczenie na lepsze – podsumowanie trzeciej edycji Kręc Biuro prasowe
2024-04-25 | 08:00

W całej Polsce zmieniali otoczenie na lepsze – podsumowanie trzeciej edycji Kręc

Razem po czystsze środowisko W czasie kampanii Kręci Nas Recykling – między 21 marca a 22 kwietnia, na terenie całego kraju zorganizowanych zostało ponad 70 akcji sprzątania
Ochrona środowiska Jak przygotować się do sprzątania okolicy? [CHECKLISTA]
2024-04-22 | 15:00

Jak przygotować się do sprzątania okolicy? [CHECKLISTA]

Śmieci to zmora naszych czasów. Wróg, o tyle niebezpieczny, że za rozprzestrzenia się w zastraszającym tempie po niemal całej planecie, a czas jego rozkładu jest zazwyczaj
Ochrona środowiska Dzień Ziemi już 22.04, w tym roku pod hasłem Planeta kontra tworzywa sztuczne
2024-04-17 | 01:00

Dzień Ziemi już 22.04, w tym roku pod hasłem "Planeta kontra tworzywa sztuczne"

22 kwietnia obchodzimy Dzień Ziemi - święto ustanowione w 1970 roku, które ma na celu promowanie postaw proekologicznych i uświadamianie problemów ochrony środowiska. W tym roku

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Newseria na XVI Europejskim Kongresie Gospodarczym

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Konsument

T-Mobile startuje w Polsce z nowym konceptem. Pozwoli klientom przetestować i doświadczyć najnowocześniejszych technologii

T-Mobile już od kilku lat realizuje strategię, która mocno skupia się na innowacjach i doświadczeniach klienta związanych z nowymi technologiami. Połączeniem obu tych elementów jest Magenta Experience Center – nowoczesny koncept, który ma zapewnić klientom możliwość samodzielnego przetestowania najnowszych technologii. Format, z sukcesem działający już na innych rynkach zachodnioeuropejskich, właśnie zadebiutował w Warszawie. Będą z niego mogli korzystać zarówno klienci indywidualni, jak i biznesowi.

Problemy społeczne

W Polsce brakuje dostępnych cenowo mieszkań. Eksperci mówią o kryzysie mieszkaniowym

 Większość osób – nawet ze średnimi, wcale nie najgorszymi dochodami – ma problem, żeby zaspokoić swoje potrzeby mieszkaniowe, ale też z tym, żeby po zaspokojeniu tych potrzeb, po opłaceniu wszystkich rachunków i opłat związanych z mieszkaniem, mieć jeszcze środki na godne życie – mówi Aleksandra Krugły z Fundacji Habitat for Humanity Poland. Jak wskazuje, problem stanowi nie tylko wysoki współczynnik przeciążenia kosztami mieszkaniowymi, ale i tzw. luka czynszowa, w której mieści się ponad 1/3 społeczeństwa. Tych problemów nie rozwiąże jednak samo zwiększanie liczby nowych lokali. Potrzebne są również rozwiązania, które umożliwią zaangażowanie sektora prywatnego w zwiększenie podaży dostępnych cenowo mieszkań na wynajem.

Konsument

Od 28 kwietnia Polacy żyją na ekologiczny kredyt. Zmiana zachowań konsumentów może odwrócić negatywny trend

Dzień Długu Ekologicznego, czyli data, do której zużyliśmy wszystkie zasoby, jakie w ciągu roku może zapewnić Ziemia, w tym roku w Polsce przypada 28 kwietnia, kilka dni wcześniej niż rok temu. Coroczne przyspieszenie tego terminu to sygnał, że czerpiemy bez umiaru z naturalnych systemów, nie dając im czasu na odbudowę. – Polskie społeczeństwo staje się coraz bardziej konsumpcyjne, kupujemy i wyrzucamy coraz więcej. Ale też nie mamy tak naprawdę efektywnego narzędzia, żeby temu zapobiec – ocenia Filip Piotrowski, ekspert ds. gospodarki obiegu zamkniętego z UNEP/GRID-Warszawa.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.