PMDK w Otwocku uczcił Dzień Ziemi razem z Akademią Ekologiczną Amest
Powiatowy Młodzieżowy Dom Kultury w Otwocku wspólnie z Akademią Ekologiczną Amest Otwock zorganizował bezpłatną, ekologiczną grę terenową pod hasłem „Zainwestuj w Naszą Planetę”. W ten sposób dzieci i ich rodziny uczciły obchodzony co roku 22 kwietnia Dzień Ziemi. Uczestnicy podczas wydarzenia zdobyli między innymi wiedzę w zakresie odpowiedzialnego gospodarowania odpadami. Partnerem tych kreatywnych warsztatów był również Mazowiecki Zespół Parków Krajobrazowych i restauracja Nowy Gurewicz.
Każdego roku 22 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Ziemi. Jego celem jest zwiększenie świadomości na temat konieczności podejmowania działań na rzecz ochrony środowiska. W tym dniu na całym globie organizowane są różnorodne wydarzenia i akcje, takie jak sprzątanie terenów zielonych czy sadzenie drzew – nie inaczej było w Otwocku.
W ostatnią sobotę, właśnie 22 kwietnia, odbyły się ekowarsztaty „Zainwestuj w Naszą Planetę”. PMDK w Otwocku, Mazowiecki Zespół Parków Krajobrazowych oraz Akademia Ekologiczna Amest Otwock przygotowały dla dzieci i ich rodzin ekologiczną grę terenową, a w jej programie znalazły się takie aktywności jak:
- warsztaty ekologiczne i pszczelarskie przygotowane przez ekspertów Akademii Ekologicznej Amest Otwock;
- zajęcia dotyczące ekosystemu leśnego przeprowadzone przez specjalistów z Mazowieckiego Zespołu Parków Krajobrazowych;
- sadzenie cebulek kwiatów;
- upcykling – warsztaty plastyczne;
- interaktywny quiz wiedzy;
- zabawy sportowe.
– Cieszymy się, że już po raz kolejny, razem z naszymi partnerami, mogliśmy zorganizować wydarzenie, podczas którego mieszkańcy powiatu otwockiego – zarówno dzieci, jak i rodzice, poszerzyli wiedzę dotyczącą ochrony środowiska. Mamy nadzieję, że zaproponowana przez nas nauka poprzez zabawę, zaowocuje postawami proekologicznymi w lokalnej społeczności. Z Akademią Ekologiczną Amest Otwock współpracujemy od kilku lat, m. in. przy organizacji Rodzinnego Pikniku Naukowego. Odwiedzaliśmy ją także w lecie z uczestnikami półkolonii, którzy z wielkim zainteresowaniem uczestniczyli w zajęciach o ochronie środowiska – mówi Ewa Barbara Musiejko, dyrektor Powiatowego Młodzieżowego Domu Kultury w Otwocku.
Ekowarsztaty „Zainwestuj w Naszą Planetę” zainaugurowały także tegoroczną działalność Akademii Ekologicznej Amest Otwock, która już kolejny rok z rzędu edukuje w zakresie odpowiedzialnego gospodarowania odpadami i ochrony środowiska zarówno mieszkańców powiatu otwockiego, jak i całego kraju.
– Dzieci i młodzież to przyszłość naszej planety. Kształtowanie w nich odpowiednich postaw i przekazywanie najlepszych wzorców to najlepsza recepta na obecne problemy. Jednym z nich nadal są niestety dzikie wysypiska, powstające między innymi w lasach. Przekazując wiedzę na temat segregowania odpadów czy recyklingu, przeciwdziałamy powstawaniu nowych, niebezpiecznych „obiektów”. To wspaniałe, że razem z PMDK i innymi partnerami możemy docierać do kolejnych osób – podkreśla Felice Scoccimarro, prezes Amest Otwock Sp. z o.o i lider Akademii Ekologicznej Amest Otwock.
Na zakończenie gry terenowej „Zainwestuj w Naszą Planetę” jej uczestnicy zostali uhonorowani specjalnymi odznakami i dyplomami Ekoeksperta. W wydarzeniu wzięło udział niemal sto osób z powiatu otwockiego.
Poznaliśmy zwycięzców globalnego konkursu "Go Green with Taiwan"
Klątwa jednorazowego plastiku
Polacy coraz mniej zainteresowani zmianą klimatu
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Przemysł spożywczy
Rośnie konkurencja ze strony ukraińskich producentów żywności na unijnym rynku. To wyzwanie dla polskiego rolnictwa
Zawieszenie ceł przez UE na towary z Ukrainy od czerwca 2022 roku oznacza de facto proces integracji tego kraju z jednolitym rynkiem europejskim, z wyjątkami dotyczącymi kilku produktów rolnych. Oznacza to poważne wyzwania dla polskiego rolnictwa, zwłaszcza że 73 proc. eksportu naszej żywności trafia na rynek unijny. Zdaniem ekspertów w odpowiedzi na tę konkurencję polskie rolnictwo musi postawić bardziej na jakość i innowacje, a nie na niską cenę produktów.
Ochrona środowiska
Zdjęcia satelitarne dobrym źródłem wiedzy o zmianach klimatycznych. Ich zaletami są ujęcie dużego obszaru i regularność dokumentowania
Szczegółowe raportowanie zachodzących przez ostatnie pół wieku zmian klimatycznych i przewidywanie tego, jak warunki życia na Ziemi będą się zmieniały w najbliższych dekadach, stało się możliwe dzięki zdjęciom dostarczanym przez satelity. Z punktu obserwacyjnego, jakim jest orbita okołoziemska, od 1972 roku uzyskuje się dane dotyczące dużych powierzchni. Dzięki nim naukowcy wiedzą m.in. to, że za około pięć lat średnia temperatura regularnie zacznie przekraczać punkt ocieplenia 1,5 stopnia i potrafią wywnioskować, jak wpłynie to na poziom wód w morzach.
Regionalne – Mazowieckie
Większe bezpieczeństwo przechowywanych w magazynach dzieł sztuki. Muzeum Narodowe w Warszawie przeniesie je do nowego budynku
Kupiony ze wsparciem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego budynek przy ulicy Puławskiej będzie służył Muzeum Narodowemu w Warszawie jako magazyn wielkogabarytowych dzieł sztuki. To tu jeszcze w tym roku mają trafić zbiory z magazynu w Tarczynie, który według opinii NIK nie spełnia niezbędnych norm technicznych. W ciągu dwóch–trzech lat w nowym budynku powstanie także przestrzeń wystawiennicza dla kolekcji mebli i wzornictwa należących do MNW.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.