Komunikaty PR

Polska branża ICT łączy siły na rzecz klimatu i środowiska

2022-04-26  |  12:30
Biuro prasowe

Polska Izba Informatyki i Telekomunikacji (PIIT) jako pierwsza organizacja branżowa w Polsce przygotowała kompleksową deklarację na rzecz ochrony klimatu. Celem dokumentu jest zachęcenie członków Izby do podejmowania konkretnych działań w tym kierunku i współpraca wewnątrz poszczególnych sektorów. Całość ma koordynować Komitet Klimatu i Środowiska PIIT.

Dziesięciopunktowa deklaracja rekomenduje około 130 firmom-członkom PIIT m.in. podjęcie celu neutralności klimatycznej w całym łańcuchu wartości najpóźniej do 2050 roku, wskazanie kluczowych obszarów wpływu przedsiębiorstwa na klimat czy wspólne działania legislacyjne, edukacyjne i komunikacyjne. Dokument koresponduje ze strategią klimatyczną realizowaną przez Unię Europejską (tzw. Zielony Ład) oraz Porozumieniem Paryskim w sprawie zmian klimatu z 2015 roku. Co istotne, deklaracja PIIT została przyjęta jednogłośnie, ponad podziałami poszczególnych firm oraz sektorów ICT. Jest to też pierwszy tego typu dokument branżowy w Polsce – do tej pory krajowe sektory jedynie sygnowały międzynarodowe projekty środowiskowe.

Nowe otwarcie Komitetu

Deklaracja na rzecz ochrony środowiska to jedno z pierwszych działań nowej odsłony Komitetu Klimatu i Środowiska PIIT (wcześniej Komitetu Ochrony Środowiska). Ciało postanowiło sobie ambitne cele na rzecz realnej ochrony środowiska. Oprócz deklaracji, KoKiŚ rozpoczął wewnętrzne badanie firm członkowskich na temat zaangażowania na rzecz klimatu. W ankiecie znajdują się pytania dotyczące m.in. wewnętrznych strategii, terminu osiągnięcia neutralności klimatycznej czy komunikacji na temat konkretnych działań.

Kolejnym krokiem będzie stworzenie biblioteki dobrych praktyk oraz regularne sesje prezentacyjno-inspiracyjne z członkami PIIT, mające na celu motywację firm do wdrażania zielonych rozwiązań.

- Kryzys klimatyczny jest jednym z największych wyzwań stojącym przed ludzkością w XXI wieku. Chcemy, aby nasza deklaracja była realnym projektem, wspólnym głosem branży teleinformatycznej. Ambicją firm jest osiągnięcie neutralności klimatycznej przed 2050 rokiem, niezależnie od specyfiki działalności i poziomu zaawansowania prac nad tym procesem. W swojej misji Polska Izba Informatyki i Telekomunikacji edukuje oraz wspiera dobre praktyki w zakresie innowacji społecznych. Deklaracja klimatyczna jest idealnym przykładem takiego działania i początkiem mobilizacji branży w tym obszarze – mówi Magdalena Olborska, przewodnicząca Komitetu Klimatu i Środowiska PIIT.

Szczególna rola branży

Sygnatariusze dokumentu są zgodni, że branża ICT ma ważną rolę do odegrania w walce o czystszą i zdrowszą planetę. Nie tylko w ramach własnego środowiska, ale także jako inspirator dla innych gałęzi polskiej gospodarki. Niektóre z firm z tego sektora już wcześniej rozpoczęły indywidualne działania prośrodowiskowe. Teraz PIIT chce połączyć wysiłki wszystkich swoich członków.

- Wiele firm z branży ICT już rozpoczęło działania na rzecz ograniczenia negatywnego wpływu na klimat i może pochwalić się pierwszymi osiągnięciami. Świetnym przykładem mogą być wszystkie te firmy, które wyliczyły swój ślad klimatyczny (a więc całość generowanych przez nie emisji), ustaliły datę osiągnięcia neutralności klimatycznej oraz wytyczyły konkretną ścieżkę działań do tego celu. W zależności od sektora różne mogą być priorytety – efektywność energetyczna i przechodzenie na odnawialne źródła energii, działania z zakresu gospodarki obiegu zamkniętego, dotyczące sprzętu sieciowego czy abonenckiego, poprawa gospodarowania zasobami i mniej odpadów. Liderów łączy jedno – konkretne cele i mierzalne, weryfikowalne działania. Ambicją Komitetu i PIIT jest wspierać kolejne przedsiębiorstwa na tej drodze – dodaje Jacek Hutyra, wiceprzewodniczący Komitetu Klimatu i Środowiska PIIT.

Dobre praktyki

O tym jak technologie cyfrowe mogą konkretnie przyczynić się do ochrony klimatu pokazuje postępująca w Polsce cyfryzacja średnich i dużych przedsiębiorstw w zakresie przetwarzania i gromadzenia danych umożliwiających redukcję emisji gazów cieplarnianych. Coraz więcej firm decyduje się na zakup programów do monitorowania i raportowania klimatycznego oraz środowiskowego. Na bazie analiz z raportów są wdrażane odpowiednie działania.

Innym ciekawym pomysłem są inteligentne systemy parkowania miejskiego, systemu informacji pasażerskiej oraz lokalizacji pojazdów, które znacznie przyczyniają się do ograniczenia korków i rozładowują ruch na drogach. Takie rozwiązania w mniejszym lub większym stopniu obowiązują już w polskich miastach, np. Warszawie czy Rzeszowie. Kierowca lub pasażer potrzebują do tego jedynie smartfona z internetem.

PIIT wyznaczył sobie ambitne cele na rzecz ochrony środowiska. Przedstawiciele Izby podkreślają, że liczą, iż za dyrektywą pójdą konkretne działania poszczególnych firm członkowskich, a ich efektywność będzie monitorowana na bieżąco przez KoKiŚ. Niedługo mają się też pojawić się nowe pomysły i plany na drugą cześć roku.

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Ochrona środowiska CHEP otrzymuje Platynowe Wyróżnienie EcoVadis po raz czwarty z rzędu Biuro prasowe
2024-09-17 | 08:00

CHEP otrzymuje Platynowe Wyróżnienie EcoVadis po raz czwarty z rzędu

CHEP, firma oferująca rozwiązania w zakresie łańcucha dostaw, otrzymała Platynowe Wyróżnienie EcoVadis za osiągnięcia w zakresie zrównoważonego rozwoju w 2023 roku. To już
Ochrona środowiska Włącz się w zmianę z Castoramą i segreguj odpowiedzialnie
2024-09-16 | 10:00

Włącz się w zmianę z Castoramą i segreguj odpowiedzialnie

Dołącz do ekologicznej zmiany z Castoramą! W tegorocznej edycji „Kwiaty za elektrograty” zrób coś dobrego dla planety – w dniach 19–21 września oddaj zużyty
Ochrona środowiska MAXX Plus od Ecolab, czyli ta sama skuteczność czyszczenia a mniej plastiku i CO
2024-08-22 | 11:20

MAXX Plus od Ecolab, czyli ta sama skuteczność czyszczenia a mniej plastiku i CO

Ecolab wprowadził na polski rynek nową linię zrównoważonych środków do czyszczenia powierzchni, podłóg i pomieszczeń sanitarnych. Skoncentrowane formuły

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Krynica Forum 2024

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Wylesianie jedną z głównych przyczyn zmian klimatu. Coraz więcej podmiotów angażuje się w ich ochronę

Ze względu na różnorodną i szczególnie istotną rolę, jaką pełnią lasy, coraz więcej mówi się o potrzebie wzmocnienia ich ochrony. Wylesianie i degradacja lasów są bowiem jednymi z głównych czynników, które przyspieszają zachodzącą globalnie zmianę klimatu. W działania na rzecz ochrony lasów angażują się również firmy. Jedną z inicjatyw, która w tym pomaga, jest certyfikacja lasów poświadczająca, że pochodzące z nich drewno jest pozyskiwane z poszanowaniem przyrody i ludzi z nimi związanych. Rozpoczynający się właśnie Tydzień Lasów FSC to dla tych firm okazja, by pokazać swoje działania na rzecz ochrony lasów, a jednocześnie edukować swoich klientów w tym zakresie.

Konsument

Właściciele mieszkań obawiają się nierzetelnych najemców. Rynek najmu profesjonalizuje się bardzo powoli

Po dwucyfrowych wzrostach stawek najmu w dużych miastach z okresu dużego napływu uchodźców z Ukrainy rynek wpadł w stagnację. W I kwartale 2024 roku średnie ceny transakcyjne najmu spadły, a inwestycja w mieszkanie na wynajem nieco straciła na atrakcyjności. Na rozproszonym polskim rynku wciąż dominują indywidualni właściciele i problemem dla nich jest znalezienie rzetelnego lokatora. W razie konfliktu z najemcą wynajmujący zostaje bowiem na lata z zamrożonym majątkiem. Pomóc mogłyby arbitraże zamiast postępowań sądowych oraz dalsza profesjonalizacja rynku.

DlaWas.info

Farmacja

Część kosmetyków może być groźna dla kobiet w ciąży. Zwiększają ryzyko nadciśnienia

Fenole i parabeny, obecne powszechnie w mydłach, emulsjach, produktach do makijażu, filtrach ochronnych czy produktach higieny osobistej, podnoszą ryzyko nadciśnienia u kobiet w ciąży – alarmują naukowcy z Northeastern University w Bostonie w stanie Massachusetts. To o tyle istotne, że kobiety średnio korzystają codziennie z 12 produktów higieny osobistej. Naukowcy podkreślają, że powinny rozważyć rezygnację z niektórych rodzajów kosmetyków, ale nie rozwiązuje to problemu.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.