Polski startup Small Step Matters ogłasza konkurs dla NGOs
Polski startup Small Step Matters ogłasza konkurs dla NGOs, które organizują akcje społeczne, social impactowe i klimatyczne wpisujące się w agendę 17 celów zrównoważonego rozwoju ONZ.
Small Step Matters to pierwsza na świecie platforma zawierająca zestaw różnorodnych narzędzi wspierających biznes w praktycznej realizacji celów zrównoważonego rozwoju. Są tam między innymi zaawansowane sposoby na budowanie zaangażowania pracowników, wyzwalanie ich przedsiębiorczości i inicjatyw oddolnych. Biznes w oparciu o platformę może w łatwy sposób implementować strategie zrównoważonego rozwoju oraz generować raporty niefinansowe. Trzon ekosystemu stanowią zrównoważone akcje i projekty organizowane przez partnerów społecznych, które na platformie mogą pozyskać finansowanie.
Kryzys klimatyczny, w którym obecnie się znajdujemy, to ogromne ryzyko również dla bieżącego funkcjonowania biznesu. Szansą na ograniczenie ryzyk jest współpraca sektora publicznego i prywatnego i zapewnienie sprawiedliwej i szybkiej transformacji w kierunku zrównoważonego rozwoju oraz globalnej gospodarki o zerowej emisji netto.
Jak pokazuje najnowszy raport IPCC wpływ człowieka na ogrzanie atmosfery, oceanów i lądów, spowodowany emisjami gazów cieplarnianych jest bezdyskusyjny. Naukowcy wskazują dodatkowo, że dzięki postępom w nauce o atrybucji ludzkość wpłynęła na cały system klimatyczny, a emisje spowodowane przez człowieka są obecnie odpowiedzialne za zmienioną, mniej stabilną planetę.
„Musimy już dziś, tu i teraz rozpocząć wspólne działania. Połączenie sił i mądre wykorzystanie potencjału drzemiącego we współpracy pomiędzy sektorem publicznym i prywatnym może zapoczątkować falę oddolnych inicjatyw, które małymi krokami będą wspierać duże zmiany” - przekonuje prof. Bolesław Rok z Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie.
Konkurs dla NGOs rozpoczął się 5 listopada i potrwa do 18 listopada 2021. Organizacje pozarządowe mogą zgłaszać propozycje inicjatyw i akcji wspierających realizację działań w zakresie ESG/SDG/CSR. Najlepsze 34 propozycje zostaną zaprezentowane podczas III edycji Kongresu Dobrych Praktyk, który odbędzie się 8 grudnia tego roku. Dodatkowym bonusem dla NGOs będzie roczna współpraca w zakresie fundrisingu i prezentacji projektów na platformie Small Step Matters. Tematem bieżącej edycji Kongresu będzie zrównoważony rozwój.
„Dla NGOs i firm działających na rzecz zrównoważonego rozwoju dostarczamy fundrising oraz firmowych wolontariuszy. Działamy metodą małych kroków, bo to jedyny sposób aby wspólnie zmierzyć się z ogromnym rozmiarem wyzwań, które musimy wspólnie podjąć - jako jednostki, firmy i organizacje” - mówi Victoria Iwanowska, CEO Small Step Matters.
Obecnie wielu przedsiębiorców stara się odpowiedzieć na pytanie, jak dokonać skutecznych transformacji w kierunku zrównoważonego zarządzania oraz produktów i usług przyjaznych klimatowi. Impulsem i motorem do zmian mogą być gotowe, dostępne na platformie Small Step Matters projekty, w które biznes może się zaangażować.
Zainteresowane NGOs i organizacje mogą zgłaszać się do konkursu za pośrednictwem formularza dostępnego na stronie https://kongresdobrychpraktyk.pl/konkurs/
Szczegóły Kongresu Dobrych Praktyk są dostępne pod linkiem https://kongresdobrychpraktyk.pl
17 celów zrównoważonego rozwoju (Sustainable Development Goals - SDGs) w ramach Agendy 2030, przyjętej w 2015 r. to zestaw działań mających na celu osiągnięcie zrównoważonego rozwoju w jego trzech wymiarach – gospodarczym, społecznym i środowiskowym, a dodatkowo w zrównoważony i zintegrowany sposób. Są wspólnym, międzynarodowym planem na rzecz pokoju, dobrobytu ludzi i dobra planety. Priorytetem jest poprawa zdrowia i edukacji, zmniejszenie nierówności i pobudzenie wzrostu gospodarczego, a wszystko to przy jednoczesnym przeciwdziałaniu zmianom klimatycznym i pracy na rzecz ochrony naszych lasów i oceanów.
Cele obejmują swoim zasięgiem wszystkie regiony świata, niezależnie od stopnia rozwoju i dają narzędzia do zaangażowania się rządom, miastom, administracji, organizacjom pozarządowym, biznesowi oraz ludziom. Działania muszą dążyć do zmniejszenia emisji dwutlenku węgla, zapewnienia ochrony zasobów naturalnych, stworzenia lepszych miejsc pracy, zapewnienia równości płci i zwalczania rosnących nierówności.
Poznaliśmy zwycięzców globalnego konkursu "Go Green with Taiwan"
Klątwa jednorazowego plastiku
Polacy coraz mniej zainteresowani zmianą klimatu
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Handel
Konsumenci w sieci narażeni na długą listę manipulacyjnych praktyk sprzedażowych. Zagraniczne platformy wymykają się unijnym regulacjom
Wraz z pojawieniem się na polskim i europejskim rynku platform sprzedażowych spoza UE rośnie też liczba przypadków stosowania tzw. dark patterns, czyli manipulacyjnych technik sprzedażowych. Nowe regulacje UE – w tym rozporządzenie w sprawie jednolitego rynku usług cyfrowych oraz akt o usługach cyfrowych – mają lepiej chronić przed nimi konsumentów, a podmiotom stosującym takie praktyki będą grozić wysokie kary finansowe. Problemem wciąż pozostaje jednak egzekwowanie tych przepisów od zagranicznych platform, które wymykają się europejskim regulacjom. – To jest w tej chwili bardzo duże wyzwanie dla całego rynku cyfrowego, że w praktyce regulacje nie dotyczą w takim samym stopniu wszystkich graczy – mówi Teresa Wierzbowska, prezeska Związku Pracodawców Prywatnych Mediów.
Fundusze unijne
Europejscy młodzi twórcy w centrum polskiej prezydencji w Radzie UE. Potrzebne nowe podejście do wsparcia ich karier
Wsparcie startu kariery młodych artystów i debata nad regulacjami dla sektora audiowizualnego, które będą odpowiadać zmieniającej się rzeczywistości technologicznej – to dwa priorytety polskiej prezydencji w Radzie UE z zakresu kultury. Najbliższe półrocze będzie także okazją do promocji polskich twórców w państwach członkowskich i kandydujących, a współpraca z artystami z innych krajów ma pokazać, że kultura może łączyć i być platformą dialogu międzynarodowego.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.