Ponad 210 ton odpadów - wyniki tegorocznej Operacji Czysta Rzeka
Operacja Rzeka Sztab Główny
ul. Zamkowa 1
21-505 Janów Podlaski
iza|operacjarzeka.pl| |iza|operacjarzeka.pl
+40609900492
www.operacjarzeka.pl
Ponad 210 ton odpadów, prawie 14 tysięcy worków śmieci, dzięki zaangażowaniu ponad 4800 wolontariuszy w całej Polsce – takie są efekty tegorocznej edycji Operacji Czysta Rzeka.
Na zakończenie tej edycji i w ramach podziękowania dla wolontariuszy organizatorzy zorganizowali 2 koncerty. Wystąpiła grupa Haydamaky i projekt Sviatyj, który towarzyszył akcji podczas najmniejszych koncertów dla rzeki w trakcie wakacji. Ostatnie akcje odbyły się w weekend 27-29 sierpnia na Lubelszczyźnie na rzekach Wieprz, Bug i Krzna.
Jednocześnie weekend był zakończeniem pierwszej edycji letniej w historii Operacji Czysta Rzeka.
"Postanowiliśmy posprzątać 30 rzek i nam się to udało. I choć to nie były ogromne akcje w porównaniu z tymi wiosennymi, to jednak te odcinki rzek, na których spływaliśmy zostały uwolnione od 1,5 tony śmieci. Pomagało nam w tym czasie ponad 30 wolontariuszy. Po Polsce pływał nasz stały operacyjny ekopatrol w czerwonych canoe, ale w Wielkopolsce wsparła nas ekipa sołtysa Orzechowa - Aleksandra Warczygłowy, a na Dolnym Śląsku Dominik Dobrowolski z Cycling Recycling. W tej tonie śmieci odnotowaliśmy spektakularne znaleziska takie jak: rower, opiekacz, grille, opony samochodowe oraz ogromne ilości klapek!" - mówi Daniel Parol, jeden z pomysłodawców akcji.
Operacja Rzeka odwiedziła także 4 festiwale:
- Festiwal Folkowisko w Gorajcu
- Festiwal Języka Polskiego w Szczebrzeszynie
- Festiwal Patrząc na Wschód w Budzie Ruskiej
- Festiwal CieszFanów w Cieszanowie
oraz największy spływ „500 kajaków” i Triathlon Kraina Bugu.
"Dziękujemy wszystkim wolontariuszom za zaangażowanie. Przyroda jest lżejsza o ponad 210 ton śmieci. Nie zatrzymujemy się, działamy dalej. Wiosną znów wyjdziemy posprzątać. Pamiętajmy jednak, że od bycia odpowiedzialnym i nie śmiecenia nie ma przerwy, nie śmiecimy na łonie natury i segregujemy odpady! Wybierajmy rozwiązania i produkty przyjazne środowisku, rezygnujmy z opakowań!" - dodaje Izabela Sałamacha, rzeczniczka akcji.
Więcej relacji z przebiegu tegorocznej edycji na www.operacjarzeka.pl.
Poznaliśmy zwycięzców globalnego konkursu "Go Green with Taiwan"
Klątwa jednorazowego plastiku
Polacy coraz mniej zainteresowani zmianą klimatu
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Handel
Konsumenci w sieci narażeni na długą listę manipulacyjnych praktyk sprzedażowych. Zagraniczne platformy wymykają się unijnym regulacjom
Wraz z pojawieniem się na polskim i europejskim rynku platform sprzedażowych spoza UE rośnie też liczba przypadków stosowania tzw. dark patterns, czyli manipulacyjnych technik sprzedażowych. Nowe regulacje UE – w tym rozporządzenie w sprawie jednolitego rynku usług cyfrowych oraz akt o usługach cyfrowych – mają lepiej chronić przed nimi konsumentów, a podmiotom stosującym takie praktyki będą grozić wysokie kary finansowe. Problemem wciąż pozostaje jednak egzekwowanie tych przepisów od zagranicznych platform, które wymykają się europejskim regulacjom. – To jest w tej chwili bardzo duże wyzwanie dla całego rynku cyfrowego, że w praktyce regulacje nie dotyczą w takim samym stopniu wszystkich graczy – mówi Teresa Wierzbowska, prezeska Związku Pracodawców Prywatnych Mediów.
Fundusze unijne
Europejscy młodzi twórcy w centrum polskiej prezydencji w Radzie UE. Potrzebne nowe podejście do wsparcia ich karier
Wsparcie startu kariery młodych artystów i debata nad regulacjami dla sektora audiowizualnego, które będą odpowiadać zmieniającej się rzeczywistości technologicznej – to dwa priorytety polskiej prezydencji w Radzie UE z zakresu kultury. Najbliższe półrocze będzie także okazją do promocji polskich twórców w państwach członkowskich i kandydujących, a współpraca z artystami z innych krajów ma pokazać, że kultura może łączyć i być platformą dialogu międzynarodowego.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.