Sufity zgodne z circular economy
Firma Knauf Ceiling Solution uzyskała zaawansowany ekologiczny certyfikat Cradle to Cradle (C2C) dla kolejnych linii sufitów podwieszanych. Międzynarodowa certyfikacja potwierdza, iż materiały wykończeniowe wpisują się w gospodarkę obiegu zamkniętego i ideę budownictwa zgodnego z circular economy. To jedyne sufity w Polsce z certyfikatem C2C.
Cradle to Cradle (C2C) to obecnie najbardziej zaawansowany ogólnoświatowy proces oznakowania wskazujący na to, iż materiał lub produkt wykonany został w modelu obiegu zamkniętego.
W tłumaczeniu idea C2C to nic innego jak zamknięty cykl życia - „od kołyski do kołyski”. Oznacza, że produkty tworzone są użyciem elementów, które pozyskano w wyniku recyklingu, a nowy produkt także będzie nadawał się do ponownego wykorzystania. W dobie ekologicznego budownictwa
i przestawiania się branży nieruchomości na działanie w ramach gospodarki obiegu zamkniętego architekci i inwestorzy coraz chętniej sięgają po materiały wykończeniowe certyfikowane w C2C. To także wzmocnienie w procesie starania się przez budynki użyteczności publicznej czy poszczególne biura o ekologiczny certyfikat BREEAM, LEED oraz Well Building Standard.
Coraz więcej modeli sufitów z oznakowaniem C2C w Polsce
Knauf Ceiling Solutions jako jedyny producent w Polsce od dawna wprowadza na rynek kolejne linie sufitów podwieszanych z certyfikacją C2C. – Pierwsze akustyczne panele do wnętrz oferowaliśmy już kilka lat temu. Ale początkowo nie budziły dużego zainteresowania. Głównie dlatego, że jeszcze kilka lat temu niewiele mówiło się o gospodarce obiegu zamkniętego (GOZ) – wyjaśnia Maciej Sobolewski, kierownik Knauf Ceiling Solutions Polska.
Dziś architekci i inwestorzy stawiają nie tylko na ekologię, ale też długie funkcjonowanie budynków czy wnętrz, z możliwością nadania im drugiego życia, by minimalizować negatywny wpływ na środowisko. Knauf Ceiling Solution powiększa więc bazę akustycznych sufitów podwieszanych oznakowanych znaczkiem Cradle to Cradle. Producent właśnie uzyskał certyfikacje dla nowych modeli płyt sufitowych zarówno mineralnych jak i metalowych. Brązowy poziom certyfikacji posiadają panele z wełny mineralnej z linii: Thermatex Acousic Alpha, czy Antaris; a także Armstrong Perla oraz Ultima+. Z kolei C2C Silver otrzymały metalowe panele oraz z siatki cięto ciągnionej Mesh marki Armstrong.
Producent jako jedyna firma w Polsce może pochwalić się też omawianą certyfikacją dla rusztowań nośnych, na których instalowane są sufity podwieszane. Ruszty także posiadają w składzie materiał z recyklingu i mogą być oddane do ponownego przetworzenia.
Budynki w których w naszym kraju już zamontowano ekologiczne sufity Knauf Ceiling Solutions z międzynarodowym znakiem Cradle to Cradle to m.in. biura warszawskiej siedziby PwC zaaranżowane dzięki architektom z Massive Design, siedziba firmy Domel w Łomży, Mennica Legacy Tower, warszawski hotel Moxy, port lotniczy we Wrocławiu czy biurowiec Equator projektu APA Wojciechowski zrealizowany przez Karimpol.
Poznaliśmy zwycięzców globalnego konkursu "Go Green with Taiwan"
Klątwa jednorazowego plastiku
Polacy coraz mniej zainteresowani zmianą klimatu
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Handel
Konsumenci w sieci narażeni na długą listę manipulacyjnych praktyk sprzedażowych. Zagraniczne platformy wymykają się unijnym regulacjom
Wraz z pojawieniem się na polskim i europejskim rynku platform sprzedażowych spoza UE rośnie też liczba przypadków stosowania tzw. dark patterns, czyli manipulacyjnych technik sprzedażowych. Nowe regulacje UE – w tym rozporządzenie w sprawie jednolitego rynku usług cyfrowych oraz akt o usługach cyfrowych – mają lepiej chronić przed nimi konsumentów, a podmiotom stosującym takie praktyki będą grozić wysokie kary finansowe. Problemem wciąż pozostaje jednak egzekwowanie tych przepisów od zagranicznych platform, które wymykają się europejskim regulacjom. – To jest w tej chwili bardzo duże wyzwanie dla całego rynku cyfrowego, że w praktyce regulacje nie dotyczą w takim samym stopniu wszystkich graczy – mówi Teresa Wierzbowska, prezeska Związku Pracodawców Prywatnych Mediów.
Fundusze unijne
Europejscy młodzi twórcy w centrum polskiej prezydencji w Radzie UE. Potrzebne nowe podejście do wsparcia ich karier
Wsparcie startu kariery młodych artystów i debata nad regulacjami dla sektora audiowizualnego, które będą odpowiadać zmieniającej się rzeczywistości technologicznej – to dwa priorytety polskiej prezydencji w Radzie UE z zakresu kultury. Najbliższe półrocze będzie także okazją do promocji polskich twórców w państwach członkowskich i kandydujących, a współpraca z artystami z innych krajów ma pokazać, że kultura może łączyć i być platformą dialogu międzynarodowego.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.