Zabytkowy park dolnośląski w Pietrzykowicach otrzymał nowe drzewa
Mieszkańcy gminy Kąty Wrocławskie spacerujący po pietrzykowickim parku mogą już na bieżąco obserwować wzrost 35-ciu nowych drzew i krzewów. Akcję sadzenia platanów, klonów i pigwowców zrealizowała fundacja Aeris Futuro we współpracy z firmą Kyndryl, która zasponsorowała drzewka. W wydarzeniu wzięło udział 30-stu woluntariuszy z globalnego Centrum Usług Kyndryl GSDC we Wrocławiu.
Zabytkowy park gminny w Pietrzykowicach został oddany do użytku mieszkańcom w kwietniu 2020 roku po gruntownej rewitalizacji. W ramach projektu dofinansowanego ze środków unijnych w przestrzeni parkowej pojawiły się m.in. alejki z ławkami i oświetleniem, a także punkt widokowy. Jednak wichury i burze, które przetoczyły się przez region dolnośląski na początku 2022 roku doprowadziły do zniszczenia wielu drzew w parku.
Inicjatywy ponownego zadrzewienia gminnego ogrodu spacerowego podjęły się fundacja Aeris Futuro przy wsparciu finansowym i wolontariackim firmy technologicznej Kyndryl. Fundacja już od 14 lat zajmuje się sadzeniem drzew i edukacją proekologiczną społeczeństwa. W ramach różnych akcji na przestrzeni lat organizacja posadziła prawie 1,7 mln drzew przyczyniając się tym do znacznego zmniejszenia emisji CO2 do atmosfery.
Sporo o działaniach proekologicznych wie również Kyndryl. Firma działa w oparciu o zasady zrównoważonego rozwoju w codziennej pracy, m.in. dążąc do redukcji wytwarzanego śladu węglowego w swoich biurach w ponad 60 krajach.
Dokładnie rok temu zainicjowaliśmy program sadzenia drzew wspólnie z międzynarodową organizacją One Tree Planted. W ramach tej inicjatywy posadziliśmy już łącznie ponad 90 tys. drzew na całym świecie – po jednym drzewku za każdego z naszych pracowników. Cieszymy się, że możemy ten projekt realizować także w wymiarze mikro lokalnym i dzięki temu do naszej rodziny roślin drzewnych w Nowym Jorku, Londynie czy Toronto teraz dołączyły drzewa posadzone w parku w Pietrzykowicach – mówi Alicja Zalewska-Choma, CSR CEE & EM Leader w Kyndryl.
Udział roślinności drzewiastej w przeciwdziałaniu negatywnym skutkom klimatu jest nie do przecenienia. Z badań przeprowadzonych przez międzynarodową grupę badawczą w lesie sosnowym w środkowej Finlandii wynika, że jedno drzewo pochłania rocznie ok. siedmiu kilogramów dwutlenku węgla.
Więcej informacji o inicjatywach Kyndryl z zakresu sustainability można przeczytać tutaj: https://www.kyndryl.com/nz/en/about-us/corporate-responsibility.
Poznaliśmy zwycięzców globalnego konkursu "Go Green with Taiwan"
Klątwa jednorazowego plastiku
Polacy coraz mniej zainteresowani zmianą klimatu
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Przemysł spożywczy
Rośnie konkurencja ze strony ukraińskich producentów żywności na unijnym rynku. To wyzwanie dla polskiego rolnictwa
Zawieszenie ceł przez UE na towary z Ukrainy od czerwca 2022 roku oznacza de facto proces integracji tego kraju z jednolitym rynkiem europejskim, z wyjątkami dotyczącymi kilku produktów rolnych. Oznacza to poważne wyzwania dla polskiego rolnictwa, zwłaszcza że 73 proc. eksportu naszej żywności trafia na rynek unijny. Zdaniem ekspertów w odpowiedzi na tę konkurencję polskie rolnictwo musi postawić bardziej na jakość i innowacje, a nie na niską cenę produktów.
Ochrona środowiska
Zdjęcia satelitarne dobrym źródłem wiedzy o zmianach klimatycznych. Ich zaletami są ujęcie dużego obszaru i regularność dokumentowania
Szczegółowe raportowanie zachodzących przez ostatnie pół wieku zmian klimatycznych i przewidywanie tego, jak warunki życia na Ziemi będą się zmieniały w najbliższych dekadach, stało się możliwe dzięki zdjęciom dostarczanym przez satelity. Z punktu obserwacyjnego, jakim jest orbita okołoziemska, od 1972 roku uzyskuje się dane dotyczące dużych powierzchni. Dzięki nim naukowcy wiedzą m.in. to, że za około pięć lat średnia temperatura regularnie zacznie przekraczać punkt ocieplenia 1,5 stopnia i potrafią wywnioskować, jak wpłynie to na poziom wód w morzach.
Regionalne – Mazowieckie
Większe bezpieczeństwo przechowywanych w magazynach dzieł sztuki. Muzeum Narodowe w Warszawie przeniesie je do nowego budynku
Kupiony ze wsparciem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego budynek przy ulicy Puławskiej będzie służył Muzeum Narodowemu w Warszawie jako magazyn wielkogabarytowych dzieł sztuki. To tu jeszcze w tym roku mają trafić zbiory z magazynu w Tarczynie, który według opinii NIK nie spełnia niezbędnych norm technicznych. W ciągu dwóch–trzech lat w nowym budynku powstanie także przestrzeń wystawiennicza dla kolekcji mebli i wzornictwa należących do MNW.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.