Komunikaty PR

Zagospodarowywanie odpadów w Gdańsku wchodzi na wyższy poziom

2023-03-20  |  13:15
Biuro prasowe

Pełna automatyzacja procesu sortowania, odzyskiwanie dwa razy więcej surowców ze wszystkich odpadów trafiających na instalację oraz gwarancja spełnienia wyśrubowanych norm dotyczących poziomów recyklingu przez gminy – to tylko niektóre z efektów zakończonej właśnie modernizacji sortowni odpadów w gdańskim Zakładzie Utylizacyjnym. Generalny wykonawca zastosował separatory optyczne AUTOSORT firmy TOMRA Sorting, które odpowiadają za ilość i jakość frakcji materiałowych przeznaczanych do recyklingu.

Prace przy modernizacji sortowni trwały ponad rok. Dzisiaj jesteśmy po trzymiesięcznych testach nowej instalacji. Już teraz, po jej rozruchu, wiemy, że nasze miasto ma unikatową instalację do sortowania odpadów zbieranych selektywnie oraz zmieszanych. Nasza sortownia cechuje się najwyższą przepustowością w Polsce. Dzięki zamontowanym urządzeniom – separatorom optycznym – możemy wyprodukować 14 rodzajów surowców wtórnych – mówi Grzegorz Orzeszko, prezes Zakładu Utylizacyjnego. – Nasza instalacja jest bardzo elastyczna, możemy reagować na potrzeby naszych odbiorców oraz szybko dostosować się do zmian w składzie odpadów, które do nas trafiają. Dzięki temu surowce pozostają w obiegu zamkniętym, oszczędzamy w ten sposób zasoby naturalne i redukujemy emisję CO2 – dodaje Grzegorz Orzeszko.

Poza korzyściami środowiskowymi związanymi z przygotowaniem i skierowaniem większej ilości surowców do powtórnego przetworzenia w procesach recyklingu, zamiast przekazywania ich do spalenia, są również te związane z finansami. A konkretnie – bardzo istotne ograniczanie potencjalnych kosztów i kar, które poniosłaby gmina, gdyby nie spełniła wyśrubowanych norm poziomu recyklingu. W 2022 roku samorządy miały obowiązek odzyskiwać 25% odpadów do ponownego przetworzenia, a za dwa lata, czyli w 2025 roku, będzie to 55%.

Obecnie nie jesteśmy w stanie osiągnąć celów recyklingowych, które będą w przyszłości jeszcze rosnąć. Dlatego potrzebne jest holistyczne podejście do gospodarowania odpadami, które zakłada usprawnienie dotychczasowych systemów zbiórki odpadów w ramach różnych frakcji oraz ich sortowania, a także dodanie nowych elementów jak system kaucyjny czy sortowanie całego strumienia odpadów zmieszanych. Konieczne są zmiany nie tylko w infrastrukturze odpadowej, ale przede wszystkim w podejściu do surowców, które możemy coraz lepiej odzyskiwać i ponownie wykorzystywać – mówi Anna Sapota, wiceprezes ds. public affairs dla Europy Północno-Wschodniej w grupie TOMRA.

Modernizacja instalacji jest kolejnym elementem systemu gospodarki odpadami, dzięki któremu gdański Zakład Utylizacyjny będzie w stanie utrzymać wymagane prawem poziomy recyklingu, a co za tym idzie, Gdańsk spełni wymogi prawne i uniknie kar.

Czym charakteryzuje się zmodernizowana sortownia odpadów?

W ramach projektu zostały zastosowane najnowszej generacji separatory optyczne AUTOSORT wykorzystujące przełomową technologię TOMRA Sorting - FLYING BEAM®, którą cechuje zwiększona precyzja sortowania, przy jednoczesnym niższym zużyciu energii. Dzięki temu, jak również zastosowanym rozwiązaniom technologicznym procesu, umożliwione jest uzyskanie najwyższej dostępnej jakości wydzielanych frakcji materiałowych, nieróżniącej się od tej uzyskiwanej na najbardziej zaawansowanych instalacjach do sortowania funkcjonujących na innych rynkach np. w Norwegii czy Szwecji. Warto dodać, że w ramach modernizacji, oprócz kilkunastu nowych urządzeń, wykorzystano również separatory optyczne AUTOSORT działające w zakładzie już od 2010 roku, które jeszcze przez kilka lat będą skutecznie wspierały proces sortowania odpadów. Realizacja tak ambitnych i zorientowanych na przyszłość projektów nie jest łatwa. Szczególnie w sytuacji, kiedy w Polsce nie ma jasnej perspektywy wdrożenia efektywnego systemu ROP. Tym bardziej na uznanie zasługuje realizacja projektu o tak dużym potencjale i stwarzającego tak wiele możliwości – mówi Mariusz Rajca, prezes TOMRA Sorting.

Dzięki wdrożonym rozwiązaniom w sortowni można odzyskiwać 85% surowców ze wszystkich trafiających do sekcji sortowania. To aż dwa razy więcej, niż przed modernizacją. Separatory optyczne, które potrafią rozpoznać materiał oraz barwę poszczególnych surowców, mają możliwość szybkiej zmiany ustawień, a tym samym zmiany rodzaju materiału wyodrębnianego na danym urządzeniu.

Automatyzacja procesu przełożyła się również na bezpieczeństwo i poprawę warunków pracy osób pracujących na liniach sortowniczych. Po modernizacji zaczęli pełnić funkcję kontrolerów czystości surowców przed trafieniem do magazynów. Czystość surowców wychodzących ze strefy separatorów wynosi co najmniej 85%, a dzięki doczyszczaniu przez pracowników, jeszcze rośnie.

Sortownia producentem surowców

Wśród 14 rodzajów odzyskiwanych w instalacji surowców są: butelka PET transparentny, butelka PET niebieski, butelka PET zielony, butelka PET kolorowy, tacka PET, kartony do płynnej żywności, folia transparentna (LDPE), folia kolorowa (LDPE), makulatura, metale nieżelazne, metale żelazne, opakowania z: PEHD, PP, PS.

Po trzech miesiącach testów wyliczono szacunkowe uśrednione dane. Gdańska sortownia może odzyskać 950 ton surowca z butelek PET transparentnych. Z kolei z niebieskich butelek PET – aż 900 ton, zielonych – 150 ton, kolorowych – 900 ton. Przewidywany odzysk surowca z tacek PET wynosi 900 ton, kartonów do płynnej żywności – 500 ton, folii PE transparentnej – 1500 ton,  folii PE kolorowej – 3500 ton, makulatury – 4000 ton, metali nieżelaznych – 492 tony, metali żelaznych – aż 1150 ton. Z PEHD Zakład Utylizacyjny w Gdańsku odzyska szacunkowo 660 ton, z PP 1050 ton, a z PS – 350 ton surowca.

Możliwości instalacji są znacznie większe. Są one zależne zarówno od ilości, jak i składu odpadów.

Modernizacja sortowni w Zakładzie Utylizacyjnym w Gdańsku była możliwa dzięki dofinansowaniu z Funduszy Europejskich w ramach działania 2.2. Gospodarka odpadami komunalnymi, oś priorytetowa II Ochrona Środowiska, w tym adaptacja do zmian klimatu Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. Całkowity koszt inwestycji wynosił 68.880.000,00 PLN brutto, z kolei projekt otrzymał dofinansowanie unijne w wysokości 38.080.000,00 PLN netto – stanowi to 85% kwoty wydatków kwalifikowanych.

 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Ochrona środowiska Waterdrop zapobiegło trafieniu 29 milionów butelek do oceanów Biuro prasowe
2024-04-25 | 11:50

Waterdrop zapobiegło trafieniu 29 milionów butelek do oceanów

Wyniki najnowszego badania wskazują, że do 2040 roku dwukrotnie wzrośnie ilość tworzyw sztucznych na świecie. Dlatego tak ważna jest walka z ich nadmiarem. Marka Waterdrop we
Ochrona środowiska W całej Polsce zmieniali otoczenie na lepsze – podsumowanie trzeciej edycji Kręc
2024-04-25 | 08:00

W całej Polsce zmieniali otoczenie na lepsze – podsumowanie trzeciej edycji Kręc

Razem po czystsze środowisko W czasie kampanii Kręci Nas Recykling – między 21 marca a 22 kwietnia, na terenie całego kraju zorganizowanych zostało ponad 70 akcji sprzątania
Ochrona środowiska Jak przygotować się do sprzątania okolicy? [CHECKLISTA]
2024-04-22 | 15:00

Jak przygotować się do sprzątania okolicy? [CHECKLISTA]

Śmieci to zmora naszych czasów. Wróg, o tyle niebezpieczny, że za rozprzestrzenia się w zastraszającym tempie po niemal całej planecie, a czas jego rozkładu jest zazwyczaj

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Newseria na XVI Europejskim Kongresie Gospodarczym

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Konsument

T-Mobile startuje w Polsce z nowym konceptem. Pozwoli klientom przetestować i doświadczyć najnowocześniejszych technologii

T-Mobile już od kilku lat realizuje strategię, która mocno skupia się na innowacjach i doświadczeniach klienta związanych z nowymi technologiami. Połączeniem obu tych elementów jest Magenta Experience Center – nowoczesny koncept, który ma zapewnić klientom możliwość samodzielnego przetestowania najnowszych technologii. Format, z sukcesem działający już na innych rynkach zachodnioeuropejskich, właśnie zadebiutował w Warszawie. Będą z niego mogli korzystać zarówno klienci indywidualni, jak i biznesowi.

Problemy społeczne

W Polsce brakuje dostępnych cenowo mieszkań. Eksperci mówią o kryzysie mieszkaniowym

 Większość osób – nawet ze średnimi, wcale nie najgorszymi dochodami – ma problem, żeby zaspokoić swoje potrzeby mieszkaniowe, ale też z tym, żeby po zaspokojeniu tych potrzeb, po opłaceniu wszystkich rachunków i opłat związanych z mieszkaniem, mieć jeszcze środki na godne życie – mówi Aleksandra Krugły z Fundacji Habitat for Humanity Poland. Jak wskazuje, problem stanowi nie tylko wysoki współczynnik przeciążenia kosztami mieszkaniowymi, ale i tzw. luka czynszowa, w której mieści się ponad 1/3 społeczeństwa. Tych problemów nie rozwiąże jednak samo zwiększanie liczby nowych lokali. Potrzebne są również rozwiązania, które umożliwią zaangażowanie sektora prywatnego w zwiększenie podaży dostępnych cenowo mieszkań na wynajem.

Konsument

Od 28 kwietnia Polacy żyją na ekologiczny kredyt. Zmiana zachowań konsumentów może odwrócić negatywny trend

Dzień Długu Ekologicznego, czyli data, do której zużyliśmy wszystkie zasoby, jakie w ciągu roku może zapewnić Ziemia, w tym roku w Polsce przypada 28 kwietnia, kilka dni wcześniej niż rok temu. Coroczne przyspieszenie tego terminu to sygnał, że czerpiemy bez umiaru z naturalnych systemów, nie dając im czasu na odbudowę. – Polskie społeczeństwo staje się coraz bardziej konsumpcyjne, kupujemy i wyrzucamy coraz więcej. Ale też nie mamy tak naprawdę efektywnego narzędzia, żeby temu zapobiec – ocenia Filip Piotrowski, ekspert ds. gospodarki obiegu zamkniętego z UNEP/GRID-Warszawa.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.