Zielona aleja w Malinie rośnie do góry i wzdłuż!
We wsi Malin w gminie Wisznia Mała szumi coraz więcej drzew – firma deweloperska Develia ukończyła właśnie drugi etap nasadzeń w ramach inicjatywy „Zielony Malin”.
Po konsultacjach z gminą Wisznia Mała firma Develia zadeklarowała stworzenie ekologicznego pasa roślinności, który wzbogaci przyrodniczo teren oraz zapewni dodatkową zieloną strefę, poprawiającą jakość i komfort życia mieszkańcom wsi Malin. Wiosną zrealizowano pierwsze nasadzenia, a teraz zakończył się drugi etap, w ramach którego obsadzono drzewami i krzewami kolejne 6945 m kw.
Wśród zasadzonych drzew znalazły się graby, lipy, buki, jesiony, a także przepiękne klony czerwone. Niższe piętra parkowej roślinności utworzą m.in. cisy, berberysy, jałowce, irgi, tawuły oraz sosny górskie. Gwarantuje to dużą bioróżnorodność flory oraz stworzy doskonałe warunki dla bytowania dla ptaków, ssaków, płazów i gadów.
Tym razem do akcji dołączyli również mieszkańcy wsi, którzy na wyznaczonym terenie mogli uzupełniać nasadzenia o gatunki miododajne. Dzięki temu teren ten będzie przyjazny dla zapylaczy, co zwiększy zróżnicowanie roślin, ich urodzaj oraz plony.
– Oprócz małych roślin, które do osiągnięcia dojrzałych rozmiarów będą potrzebowały kilku lat, posadziliśmy również duże, kilkumetrowe drzewa. Dzięki przemyślanemu projektowi, odpowiedniemu wsparciu firmy Develia oraz starannemu doborowi rodzajów roślinności, wszystkie jej piętra będą rozwijały się harmonijnie i zapewniały ładne widoki. Mieszkańcy Malina będą mogli podziwiać przez cztery pory roku wszystkie odcienie zieleni – mówi Dominik Dobrowolski, koordynator akcji i znany działacz na rzecz ochrony przyrody.
- Pas leśno-parkowy wzdłuż wsi Malin to nasz prezent dla lokalnej społeczności. Bardzo dziękujemy za zaangażowanie mieszkańców, ich inicjatywę i chęć wsparcia działań prośrodowiskowych. O kolejnych etapach tego projektu będziemy na pewno informować! – zapowiada Krzysztof Ksit, dyrektor projektu Malin w Develia S.A.
Develia S.A. jest jednym z największych deweloperów w Polsce. Firma rozumie wagę i znaczenie budownictwa zrównoważonego, w realizowanych inwestycjach kładzie duży nacisk na proekologiczne rozwiązania. Spółka wdraża ideę ochrony i poszanowania środowiska, m.in. poprzez tworzenie ogrodów deszczowych, tężni solankowych oraz przystępuje do inicjatyw przyczyniających się do wzrostu różnorodności biologicznej.
Dominik Dobrowolski jest twórcą wielu ogólnopolskich inicjatyw edukacyjnych, jak np.: "Recykling Rejs", "Recykling Daje Owoce", "EkoWalentynki", "Cycling Recycling" czy akcji „Czysta Odra” i "Czysta Wisła". W 2022 roku został nagrodzony prestiżowym tytułem „Społecznika Roku” przez tygodnik „Newsweek”.

Amazon 5. rok z rzędu największym na świecie korporacyjnym nabywcą energii odnawialnej

Poznaliśmy zwycięzców globalnego konkursu "Go Green with Taiwan"

Klątwa jednorazowego plastiku
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

UE lepiej przygotowana na reagowanie na klęski żywiołowe. Od czasu powodzi w Polsce pojawiło się wiele usprawnień
Na tereny dotknięte ubiegłoroczną powodzią od rządu trafiło ponad 4 mld zł. Pierwsze formy wsparcia, w tym zasiłki, pomoc materialna czy wsparcie dla przedsiębiorców, pojawiły się już w pierwszych dniach od wystąpienia kataklizmu. Do Polski ma też trafić 5 mld euro z Funduszu Spójności UE na likwidację skutków powodzi. Doświadczenia ostatnich lat powodują, że UE jest coraz lepiej przygotowana, by elastycznie reagować na występujące klęski żywiołowe.
Prawo
Rzecznik MŚP: Obniżenie składki zdrowotnej to nie jest szczyt marzeń. Ideałem byłby powrót do tego, co było przed Polskim Ładem

Podczas najbliższego posiedzenia, które odbędzie się 23 i 24 kwietnia, Senat ma się zająć ustawą o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Zakłada ona korzystne zmiany w składkach zdrowotnych płaconych przez przedsiębiorców. Rzecznik MŚP apeluje do izby wyższej i prezydenta o przyjęcie i podpisanie nowych przepisów. Pojawiają się jednak głosy, że uprzywilejowują one właścicieli firm względem pracowników, a ponadto nie podlegały uzgodnieniom, konsultacjom i opiniowaniu.
Handel
Konsumpcja jaj w Polsce rośnie. Przy zakupie Polacy zwracają uwagę na to, z jakiego chowu pochodzą

Zarówno spożycie, jak i produkcja jaj w Polsce notują wzrosty. Znacząca większość konsumentów przy zakupie jajek zwraca uwagę na to, czy pochodzą one z chowu klatkowego. Polska jest jednym z liderów w produkcji i eksporcie jajek w UE, ale ma też wśród nich największy udział kur w chowie klatkowym. Oczekiwania konsumentów przyczyniają się powoli do zmiany tych statystyk.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.