Komunikaty PR

Zużyte drewno też można oddać do recyklingu i dać mu drugie życie

2022-05-20  |  11:00
Biuro prasowe
Kontakt

Małgorzata Wnorowska
Forestor

ul. Postępu 14
02-676 Warszawa
m.wnorowska|forestor.pl| |m.wnorowska|forestor.pl
609192635
www.forestor.pl
Do pobrania Recykling ( 0.06 MB )

Zużyte opakowania z drewna czy elementy budowlane po demontażu trafiają na wysypiska, chociaż mogłyby służyć - tak jak w całej Europie Zachodniej - jako surowiec wtórny np. do produkcji paneli podłogowych czy płyt meblowych. Recykling drewna to mniejsza ilość odpadów gromadzonych na wysypiskach i niższe koszty dla mieszkańców gminy.


 

Nauczyliśmy się już segregować metale, plastik czy papier. Niestety nie robimy tego z drewnem, a szkoda. Masz połamaną paletę, zdemontowałeś deski z tarasu? Już wkrótce także w Polsce powinna ruszyć na dużą skalę akcja segregacji takich odpadów. Apelują o to ekolodzy, a także przedsiębiorcy, którzy zrobią z niego użytek.

Drewno poużytkowe to cenny surowiec, który może być efektywnie wykorzystany w ponownym procesie produkcyjnym. Niestety w Polsce popularność odzysku takiego materiału nadal jest zbyt mała.

- Drewno z recyklingu, poddane oczyszczeniu, można z powodzeniem wykorzystać ponownie z korzyścią dla środowiska – mówi dr Andrzej Noskowiak z Centrum Technologii Drewna w Poznaniu. - To w efekcie mniej śmieci zalegających na wysypiskach. Trzeba jednak podjąć szybkie i skuteczne działania ze strony samorządów czy w zakresie edukacji mieszkańców, którzy mają realny wpływ na to, jakie odpady trafiają na wysypiska, a jakie dostaną „drugie życie”.


 

Odpad może być pełnowartościowym surowcem

Temat recyklingu coraz lepiej zakorzenia się w świadomości Polaków. Lata edukacji proekologicznej i liczne kampanie informacyjne uświadomiły nam, jak korzystne dla środowiska jest przetwarzanie plastiku, szkła i papieru. Surowce te zaczęliśmy nie tylko selektywnie segregować, ale polubiliśmy odzież produkowaną z butelek PET i na masową skalę stosujemy opakowania wytwarzane z makulatury. Nadal jednak nie wykorzystujemy potencjału drewna poużytkowego, które – często nieoczyszczone - trafia do pieca, albo gromadzone jest na wysypiskach jako odpad zmieszany.

- Przetwarzanie odpadów niesie korzyści dla środowiska, ale ma znaczenie również z gospodarczego i ekonomicznego punktu widzenia – przekonuje Tomasz Rola, pełnomocnik Zarządu ds. Systemu Zarządzania Środowiskiem i BHP w firmie Swiss Krono, producenta płyt wiórowych. - W sytuacji niedoborów surowca i jego rosnących cen, powinniśmy wykorzystać łatwo dostępne zasoby drewna poużytkowego. Mamy już narzędzia, aby w efektywny i ekonomiczny sposób poddawać je odpowiedniej obróbce, dzięki której wraca do obiegu jako pełnowartościowy produkt.

Recykling drewna to powszechny proces stosowany na świecie. Są już opracowane procedury i technologie prawidłowego składowania i przygotowania go do ponownego użycia. Wolne od substancji niebezpiecznych i metali ciężkich drewno jest przetwarzane z zachowaniem wysokich norm jakości i systemów bezpieczeństwa. Po usunięciu zanieczyszczeń z jego powierzchni w postaci ziemi czy powłok ochronnych, jest poddawane np. zrębkowaniu. Ze starych desek czy drewna odzyskanego z drewnianych palet lub mebli można obecnie wyprodukować ściółkę dla koni, podkład ogrodniczy, wsporniki do palet drewnianych a nawet nowe panele podłogowe i meble. Produkty z drewna poużytkowego nie odbiegają jakościowo ani wizualnie od produktów z surowca pierwotnego, a często nawet są preferowane ze względu na to, że w przeciwieństwie do świeżego drewna z lasu są już wysuszone.


 

Śmieci to problem nie tylko władz

Proces odzysku drewna nie jest skomplikowany. Nie wymaga ono specjalnych warunków składowania, ponieważ nie jest niebezpieczne dla środowiska ani uciążliwe dla społeczności. Nie wydziela nieprzyjemnych zapachów czy substancji szkodliwych dla zdrowia.

Zagospodarowanie odpadów to obecnie problem wielu miast i gmin. Niewłaściwie sortowane są gromadzone na wysypiskach, generując koszty ekonomiczne i środowiskowe. Tymczasem, poddając jak największą ilość śmieci recyklingowi, możemy w rzeczywisty sposób wpływać na ich zmniejszenie.


 

Recykling zaczyna się w domach

Na skalę przemysłową odzyskiem drewna zajmują się wyspecjalizowane firmy, jednak każdy z nas może aktywnie przyczynić się do ochrony zasobów leśnych, ponieważ recykling drewna zaczyna się w naszych domach. Sortując śmieci w celu ponownego wykorzystania jako pełnowartościowe produkty, przyczyniamy się do ochrony planety i wspieramy globalne starania o zatrzymanie zmian klimatycznych, których skutki wszyscy zaczynamy odczuwać.

- Wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za środowisko, w którym żyjemy. Świat wokół nas się zmienia, co niesie ze sobą ogromne wyzwania, które z jednej strony związane są z dostosowaniem naszego życia do nowych okoliczności, z drugiej wymagają od nas poszukiwania nowych rozwiązań, które ułatwią nam działania, nie szkodząc jednocześnie przyrodzie i klimatowi - przekonywała wiceminister klimatu i środowiska Małgorzata Golińska podczas kwietniowego szczytu klimatycznego ToGetAir 2022.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Ochrona środowiska Waterdrop zapobiegło trafieniu 29 milionów butelek do oceanów Biuro prasowe
2024-04-25 | 11:50

Waterdrop zapobiegło trafieniu 29 milionów butelek do oceanów

Wyniki najnowszego badania wskazują, że do 2040 roku dwukrotnie wzrośnie ilość tworzyw sztucznych na świecie. Dlatego tak ważna jest walka z ich nadmiarem. Marka Waterdrop we
Ochrona środowiska W całej Polsce zmieniali otoczenie na lepsze – podsumowanie trzeciej edycji Kręc
2024-04-25 | 08:00

W całej Polsce zmieniali otoczenie na lepsze – podsumowanie trzeciej edycji Kręc

Razem po czystsze środowisko W czasie kampanii Kręci Nas Recykling – między 21 marca a 22 kwietnia, na terenie całego kraju zorganizowanych zostało ponad 70 akcji sprzątania
Ochrona środowiska Jak przygotować się do sprzątania okolicy? [CHECKLISTA]
2024-04-22 | 15:00

Jak przygotować się do sprzątania okolicy? [CHECKLISTA]

Śmieci to zmora naszych czasów. Wróg, o tyle niebezpieczny, że za rozprzestrzenia się w zastraszającym tempie po niemal całej planecie, a czas jego rozkładu jest zazwyczaj

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Newseria na XVI Europejskim Kongresie Gospodarczym

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Konsument

Zmiany klimatu uderzają w portfele konsumentów. Podniosą ceny żywności nawet o 3 pkt proc. rocznie

Coraz wyższe średnie temperatury obserwowane na świecie przekładają się na wzrost cen żywności. Problem dotyczy zarówno krajów rozwiniętych, jak i rozwijających się. Naukowcy z Poczdamskiego Instytutu Badań nad Wpływem Klimatu obliczyli, że do 2035 roku zdarzenia klimatyczne podniosą ceny żywności o 0,9–3,2 pkt proc. rocznie, a ogólny poziom inflacji o 0,3–1,1 pkt proc. Naukowcy przeanalizowali dane dotyczące zmian cen artykułów żywnościowych ze 120 krajów świata w ciągu ostatnich 30 lat.

Transport

Chiny przyspieszają inwestycje w odnawialne źródła. Nie przestają jednak rozbudowywać mocy węglowych

Coraz dotkliwsze skutki zmian klimatycznych, ale przede wszystkim chęć zbudowania bezpieczeństwa energetycznego i uniezależnienia się od zewnętrznych dostaw surowców skłoniły rząd w Pekinie do ekspresowych inwestycji w nowe moce odnawialnej energii. W efekcie Chiny wyrastają na globalnego lidera transformacji energetycznej – odpowiadają dziś za największy na świecie przyrost mocy zainstalowanych w fotowoltaice i wiatrakach. Co ciekawe, nie rezygnują jednak przy tym również z inwestycji w energetykę węglową.

Konsument

Niska wiedza ekonomiczna Polaków może wpłynąć na większe zainteresowanie usługami doradców finansowych. Wciąż rzadko korzystamy z ich pomocy

Ponad 70 proc. Polaków ma niską lub przeciętną wiedzę finansową – wynika z badania „Poziom wiedzy finansowej Polaków 2024”. To przekłada się na niewielkie uczestnictwo w rynku kapitałowym i niską skłonność do inwestowania i oszczędzania. Dlatego eksperci upatrują istotnej roli doradców finansowych w zmianie tej tendencji. Większość gospodarstw domowych nie korzysta jednak z tego typu usług. Branża od lat samoreguluje kwestię kompetencji i certyfikatów dla doradców, ale liczy na utworzenie publicznego rejestru, w którym klienci mieliby dostęp do takich informacji, w ten sposób zyskując większe zaufanie do przedstawicieli tego zawodu.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.