Komunikaty PR

Od historycznej fabryki do nowoczesnych apartamentów – Zobacz Time Lapse Video

2020-09-25  |  09:53
Biuro prasowe

FILM: https://www.youtube.com/watch?v=NGofTXE6UKU&feature=youtu.be

Wizualizacje: https://we.tl/t-RLxV3NbMqj

Chlebova to nowoczesny apartamentowiec, który powstaje przy ulicy Wiosny Ludów 4 w Gdańsku. W miejscu tym znajdowała się niegdyś Germania Brotfabrik – historyczna fabryka chleba, wspominana w powieściach Güntera Grassa, która funkcjonowała tu do końca II wojny światowej.

Budowa inwestycji rozpoczęła się w sierpniu 2019 r. Założeniem projektu autorstwa Roark Studio było stworzenie w tym miejscu nowoczesnego apartamentowca, który jednocześnie stanowiłby ukłon w stronę znakomitej historii tego miejsca i byłby kolejnym etapem powstawania nowej dzielnicy Gdańska – Młodego Miasta.

Przy ul. Wiosny Ludów 4 znajdowała się niegdyś Germania Brotfabrik – pierwsza przemysłowa fabryka chleba w północnej Polsce, działająca tu nieprzerwanie od 1905 r. do końca II wojny światowej. Ekonomiczne znaczenie fabryki było dla gdańszczan tak duże, że została ona wspomniana na kartach „Gdańskiej trylogii” samego Güntera Grassa. Nic więc dziwnego, że inwestor – NDI Development, mając na uwadze historię tego miejsca, zdecydował, aby przygotowywany apartamentowiec otrzymał nazwę Chlebova, a jego wnętrza zawierać będą szereg inspiracji, wynikających w wyjątkowej przeszłości miejsca. Inwestycja położona będzie w wyjątkowo atrakcyjnej lokalizacji, oferującej przyszłym mieszkańcom wytchnienie od zgiełku Głównego Miasta, a jednocześnie bliskość jego największych atrakcji.

Mamy świadomość historii tego miejsca i potencjału jego oddziaływania na miasto. Architektura budynku obfituje we współczesne formy, z zastosowaniem szlachetnych materiałów spotykanych w tej części Gdańska. Przygotowywana inwestycja będzie zawierała również artefakty pochodzące z rozbiórki starego budynku – mówi Jakub Bladowski, prezes zarządu Roark Studio.

Wspomniane artefakty zostały odzyskane podczas wyburzeń i poddane należytym pracom konserwatorskim. Zadaniem architektów było ich wkomponowane i odpowiednie wyeksponowane w najważniejszych częściach wspólnych Chlebovej. Wszystko po to, aby podkreślić silną wieź tego miejsca z historią Gdańska. Projekt był więc dla architektów nie lada wyzwaniem, wymagającym estetycznego wyczucia, łączącego historię, nowoczesność i prestiż.

W ten oto sposób zaraz przy wejściu do holu głównego znajdować się będzie unikalny żyrandol, do którego konstrukcji wykorzystano odzyskane z rozbiórki obręcze komina fabryki. Tuż przy recepcji znajdziemy silnik windy wykorzystywanej do przewozu gotowych wypieków, działający w fabryce przez blisko 50 lat. Bezpośrednio nad recepcją znajdziemy natomiast cytat z „Gdańskiej Trylogii”, przypominający o historycznym dziedzictwie. W eksponowanych miejscach lobby, sali biznesowej i fitness wykorzystane zostaną odrestaurowane cegły pochodzące z rozbiórki historycznego budynku.

Inwestycja przygotowywana przez NDI Development będzie wyjątkowa nie tylko ze względu na swój historyczny charakter. Jest to część zakrojonego na szeroką skalę planu rewitalizacyjnego, którego celem jest przywrócenie do życia dawnych gdańskich terenów stoczniowych. Dawne przemysłowe hale zyskają nowe funkcje, a dzięki kompleksowej rozbudowie tej części miasta w sercu metropolii stworzona zostanie nowa dzielnica: Młode Miasto.

Okolica, w której powstaje Chlebova, przechodzi szereg przeobrażeń. Odnowiono nabrzeża Motławy, wyremontowano brukowane trakty, wymieniane jest oświetlenie. Promenada, przy której położony będzie apartamentowiec, w przyszłości będzie stanowić szlak spacerowy wiodący nie tylko po gdańskim nabrzeżu, ale również wzdłuż jednego z najważniejszych szlaków pieszych po historii Gdańska, wiodącego od jego najstarszych, średniowiecznych dziejów, aż po najnowszą stoczniową historię– dodaje Bartłomiej Oset, wiceprezes NDI Development.

Apartamentowiec składać się będzie z 7 kondygnacji nadziemnych i dwóch podziemnych. Parter budynku zostanie zagospodarowany pod lokale usługowe. Ostatnia kondygnację apartamentowca stanowić będzie taras wypoczynkowy z widokiem na panoramę miasta.

Termin realizacji inwestycji to drugi kwartał 2021.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Nieruchomości Więcej przestrzeni, mniej hałasu – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają przedmieścia? Biuro prasowe
2025-04-29 | 18:00

Więcej przestrzeni, mniej hałasu – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają przedmieścia?

Rynek nieruchomości przeszedł w ostatnich latach dużą metamorfozę. Coraz więcej osób, zamiast mieszkania w centrum dużego miasta, wybiera życie na przedmieściach.
Nieruchomości Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór
2025-04-25 | 06:00

Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór

Zakup mieszkania to decyzja, której skutki odczuwamy przez lata. Metraż i liczba pokoi są ważne, ale to układ pomieszczeń decyduje o tym, czy nowe mieszkanie będzie
Nieruchomości Dlaczego doświadczeni inwestorzy wolą lokować kapitał w apartamenty premium, niż w nieruchomości z segmentu popularnego?
2025-02-21 | 11:50

Dlaczego doświadczeni inwestorzy wolą lokować kapitał w apartamenty premium, niż w nieruchomości z segmentu popularnego?

Inwestowanie w nieruchomości to budowanie majątku na pokolenia, dlatego od zawsze jest ono postrzegane jako pewna i dochodowa forma lokowania kapitału. Nie od dziś wiadomo, że

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Infrastruktura

Przed Europą wiele lat zwiększonych wydatków na zbrojenia. To obciąży krajowe budżety

– Bezpieczeństwo militarne trzeba finansować bezpiecznie, uwzględniając bezpieczeństwo finansów publicznych, bezpieczeństwo ekonomiczne – mówi dr Sławomir Dudek, prezes Instytutu Finansów Publicznych. Proponowane przez KE poluzowanie reguły fiskalnej pozwalającej na mocniejsze zadłużanie się rządów to zdaniem ekonomistów krok we właściwym kierunku, ale skuteczny na krótką metę. W dłuższej perspektywie konieczne jest wspólne unijne finansowanie, np. w ramach nowego budżetu UE, i wspólne programy zbrojeniowe, a także szukanie kapitału na rynkach finansowych.

Prawo

Duże projekty fotowoltaiczne w Polsce mocno spowolnione. Największymi problemami nadmierna biurokracja i chaos interpretacyjny

Długotrwałe procedury, nadmierna biurokracja i często niejednoznaczne interpretacje przepisów hamują rozwój fotowoltaiki w Polsce – wynika z raportu Polskiego Stowarzyszenia Fotowoltaiki. Inwestorzy wskazują uzyskanie warunków przyłączenia jako najbardziej problematyczny etap procesu inwestycyjnego. Barierą jest też skala wydanych odmów przyłączenia do sieci, co odstrasza inwestorów. Zmiany są konieczne, zwłaszcza w kontekście dyrektywy RED III, która wskazuje na konieczność przyspieszenia, uproszczenia i ujednolicenia procedur administracyjnych dla inwestycji w OZE.

Konsument

Czterech na 10 Polaków miało do czynienia z deepfake’ami. Cyberprzęstępcy coraz skuteczniej wykorzystują manipulowane treści

Deepfaki, czyli wygenerowane bądź też zmanipulowane przez sztuczną inteligencję zdjęcia, dźwięki lub treści wideo, to jedna z najbardziej kontrowersyjnych technologii naszych czasów. Do jej tworzenia wykorzystywane są zaawansowane algorytmy AI, dlatego użytkownikom coraz trudniej jest odróżnić treści rzeczywiste od fałszywych. Z raportu „Dezinformacja oczami Polaków 2024” wynika, że cztery na 10 badanych osób miało do czynienia z takimi treściami. To o tyle istotne, że deepfaki bywają wykorzystywane do manipulacji, szantażu, niszczenia reputacji, oszustw i wyłudzeń finansowych.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.