Komunikaty PR

Od historycznej fabryki do nowoczesnych apartamentów – Zobacz Time Lapse Video

2020-09-25  |  09:53
Biuro prasowe

FILM: https://www.youtube.com/watch?v=NGofTXE6UKU&feature=youtu.be

Wizualizacje: https://we.tl/t-RLxV3NbMqj

Chlebova to nowoczesny apartamentowiec, który powstaje przy ulicy Wiosny Ludów 4 w Gdańsku. W miejscu tym znajdowała się niegdyś Germania Brotfabrik – historyczna fabryka chleba, wspominana w powieściach Güntera Grassa, która funkcjonowała tu do końca II wojny światowej.

Budowa inwestycji rozpoczęła się w sierpniu 2019 r. Założeniem projektu autorstwa Roark Studio było stworzenie w tym miejscu nowoczesnego apartamentowca, który jednocześnie stanowiłby ukłon w stronę znakomitej historii tego miejsca i byłby kolejnym etapem powstawania nowej dzielnicy Gdańska – Młodego Miasta.

Przy ul. Wiosny Ludów 4 znajdowała się niegdyś Germania Brotfabrik – pierwsza przemysłowa fabryka chleba w północnej Polsce, działająca tu nieprzerwanie od 1905 r. do końca II wojny światowej. Ekonomiczne znaczenie fabryki było dla gdańszczan tak duże, że została ona wspomniana na kartach „Gdańskiej trylogii” samego Güntera Grassa. Nic więc dziwnego, że inwestor – NDI Development, mając na uwadze historię tego miejsca, zdecydował, aby przygotowywany apartamentowiec otrzymał nazwę Chlebova, a jego wnętrza zawierać będą szereg inspiracji, wynikających w wyjątkowej przeszłości miejsca. Inwestycja położona będzie w wyjątkowo atrakcyjnej lokalizacji, oferującej przyszłym mieszkańcom wytchnienie od zgiełku Głównego Miasta, a jednocześnie bliskość jego największych atrakcji.

Mamy świadomość historii tego miejsca i potencjału jego oddziaływania na miasto. Architektura budynku obfituje we współczesne formy, z zastosowaniem szlachetnych materiałów spotykanych w tej części Gdańska. Przygotowywana inwestycja będzie zawierała również artefakty pochodzące z rozbiórki starego budynku – mówi Jakub Bladowski, prezes zarządu Roark Studio.

Wspomniane artefakty zostały odzyskane podczas wyburzeń i poddane należytym pracom konserwatorskim. Zadaniem architektów było ich wkomponowane i odpowiednie wyeksponowane w najważniejszych częściach wspólnych Chlebovej. Wszystko po to, aby podkreślić silną wieź tego miejsca z historią Gdańska. Projekt był więc dla architektów nie lada wyzwaniem, wymagającym estetycznego wyczucia, łączącego historię, nowoczesność i prestiż.

W ten oto sposób zaraz przy wejściu do holu głównego znajdować się będzie unikalny żyrandol, do którego konstrukcji wykorzystano odzyskane z rozbiórki obręcze komina fabryki. Tuż przy recepcji znajdziemy silnik windy wykorzystywanej do przewozu gotowych wypieków, działający w fabryce przez blisko 50 lat. Bezpośrednio nad recepcją znajdziemy natomiast cytat z „Gdańskiej Trylogii”, przypominający o historycznym dziedzictwie. W eksponowanych miejscach lobby, sali biznesowej i fitness wykorzystane zostaną odrestaurowane cegły pochodzące z rozbiórki historycznego budynku.

Inwestycja przygotowywana przez NDI Development będzie wyjątkowa nie tylko ze względu na swój historyczny charakter. Jest to część zakrojonego na szeroką skalę planu rewitalizacyjnego, którego celem jest przywrócenie do życia dawnych gdańskich terenów stoczniowych. Dawne przemysłowe hale zyskają nowe funkcje, a dzięki kompleksowej rozbudowie tej części miasta w sercu metropolii stworzona zostanie nowa dzielnica: Młode Miasto.

Okolica, w której powstaje Chlebova, przechodzi szereg przeobrażeń. Odnowiono nabrzeża Motławy, wyremontowano brukowane trakty, wymieniane jest oświetlenie. Promenada, przy której położony będzie apartamentowiec, w przyszłości będzie stanowić szlak spacerowy wiodący nie tylko po gdańskim nabrzeżu, ale również wzdłuż jednego z najważniejszych szlaków pieszych po historii Gdańska, wiodącego od jego najstarszych, średniowiecznych dziejów, aż po najnowszą stoczniową historię– dodaje Bartłomiej Oset, wiceprezes NDI Development.

Apartamentowiec składać się będzie z 7 kondygnacji nadziemnych i dwóch podziemnych. Parter budynku zostanie zagospodarowany pod lokale usługowe. Ostatnia kondygnację apartamentowca stanowić będzie taras wypoczynkowy z widokiem na panoramę miasta.

Termin realizacji inwestycji to drugi kwartał 2021.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Nieruchomości Cena i funkcjonalność - to decyduje o zakupie mikroapartamentów Biuro prasowe
2024-12-30 | 15:00

Cena i funkcjonalność - to decyduje o zakupie mikroapartamentów

Rosnące ceny mieszkań skłaniają wiele osób do wyboru mikroapartamentów jako przystępnej cenowo i funkcjonalnej alternatywy. Koszty ich zakupu i utrzymania są niższe, co czyni
Nieruchomości Jak wygląda rynek najmu w Krakowie?
2024-12-30 | 15:00

Jak wygląda rynek najmu w Krakowie?

Kraków nieustannie buduje swoją pozycję na rynku mieszkaniowym. Rosnące inwestycje, turystyczny urok i zwiększająca się liczba mieszkańców sprawiają, że zapotrzebowanie na
Nieruchomości Deweloperzy nie nadążają za popytem
2024-12-30 | 15:00

Deweloperzy nie nadążają za popytem

Mieszkania drożeją, a nowych powstaje rekordowo mało. W 2023 roku deweloperzy rozpoczęli budowę 114,5 tys. lokali – to najmniej od sześciu lat. Ceny za mkw. w Warszawie zdążyły

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

UE uszczelnia ochronę konsumentów. Producenci i sprzedawcy będą ponosić większą odpowiedzialność za wadliwe i niebezpieczne produkty

W grudniu weszła w życie unijna dyrektywa, która wprowadza nowe przepisy dotyczące odpowiedzialności za wadliwe produkty. Zastąpi ona regulacje sprzed niemal czterech dekad i ma na celu dostosowanie norm prawnych do współczesnych realiów w handlu, czyli m.in. zakupów transgranicznych i online. Wśród najważniejszych zmian znalazły się nowe zasady dotyczące odpowiedzialności producentów i dystrybutorów, a także obowiązki dla sprzedawców internetowych. Państwa mają czas do 9 grudnia 2026 roku na wdrożenie dyrektywy do swoich porządków prawnych.

Problemy społeczne

Rośnie liczba cyberataków na infrastrukturę krytyczną. Skuteczna ochrona zależy nie tylko od nowych technologii, ale też odporności społecznej

W ciągu ostatnich dwóch lat doszło na świecie do ponad 800 cyberataków o wymiarze politycznym na infrastrukturę krytyczną – wylicza Europejskie Repozytorium Cyberincydentów. Ochrona tego typu infrastruktury staje się więc priorytetem. Rozwiązania, które będą to wspierać, muszą uwzględniać nowe technologie i wiedzę ekspercką, lecz również budowanie społeczeństwa odpornego na cyberzagrożenia.

Zagranica

Kolejne cztery lata kluczowe dla transatlantyckich relacji. Polityka administracji Donalda Trumpa może przynieść napięcia

USA i UE są dla siebie nawzajem kluczowymi partnerami handlowymi i inwestycyjnymi, ale obserwatorzy wskazują, że prezydentura Donalda Trumpa może być dla nich okresem próby. Zapowiadane przez prezydenta elekta wprowadzenie ceł na towary importowane z Europy oraz polityka nastawiona na ochronę amerykańskiego przemysłu mogą ograniczyć zakres tej współpracy i zwiększyć napięcia w relacjach transatlantyckich. Jednak wobec eskalacji napięć i globalnych wyzwań USA i UE są skazane są na dalszą, ścisłą współpracę i koordynację swoich polityk.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.