Od historycznej fabryki do nowoczesnych apartamentów – Zobacz Time Lapse Video
FILM: https://www.youtube.com/watch?v=NGofTXE6UKU&feature=youtu.be
Wizualizacje: https://we.tl/t-RLxV3NbMqj
Chlebova to nowoczesny apartamentowiec, który powstaje przy ulicy Wiosny Ludów 4 w Gdańsku. W miejscu tym znajdowała się niegdyś Germania Brotfabrik – historyczna fabryka chleba, wspominana w powieściach Güntera Grassa, która funkcjonowała tu do końca II wojny światowej.
Budowa inwestycji rozpoczęła się w sierpniu 2019 r. Założeniem projektu autorstwa Roark Studio było stworzenie w tym miejscu nowoczesnego apartamentowca, który jednocześnie stanowiłby ukłon w stronę znakomitej historii tego miejsca i byłby kolejnym etapem powstawania nowej dzielnicy Gdańska – Młodego Miasta.
Przy ul. Wiosny Ludów 4 znajdowała się niegdyś Germania Brotfabrik – pierwsza przemysłowa fabryka chleba w północnej Polsce, działająca tu nieprzerwanie od 1905 r. do końca II wojny światowej. Ekonomiczne znaczenie fabryki było dla gdańszczan tak duże, że została ona wspomniana na kartach „Gdańskiej trylogii” samego Güntera Grassa. Nic więc dziwnego, że inwestor – NDI Development, mając na uwadze historię tego miejsca, zdecydował, aby przygotowywany apartamentowiec otrzymał nazwę Chlebova, a jego wnętrza zawierać będą szereg inspiracji, wynikających w wyjątkowej przeszłości miejsca. Inwestycja położona będzie w wyjątkowo atrakcyjnej lokalizacji, oferującej przyszłym mieszkańcom wytchnienie od zgiełku Głównego Miasta, a jednocześnie bliskość jego największych atrakcji.
Mamy świadomość historii tego miejsca i potencjału jego oddziaływania na miasto. Architektura budynku obfituje we współczesne formy, z zastosowaniem szlachetnych materiałów spotykanych w tej części Gdańska. Przygotowywana inwestycja będzie zawierała również artefakty pochodzące z rozbiórki starego budynku – mówi Jakub Bladowski, prezes zarządu Roark Studio.
Wspomniane artefakty zostały odzyskane podczas wyburzeń i poddane należytym pracom konserwatorskim. Zadaniem architektów było ich wkomponowane i odpowiednie wyeksponowane w najważniejszych częściach wspólnych Chlebovej. Wszystko po to, aby podkreślić silną wieź tego miejsca z historią Gdańska. Projekt był więc dla architektów nie lada wyzwaniem, wymagającym estetycznego wyczucia, łączącego historię, nowoczesność i prestiż.
W ten oto sposób zaraz przy wejściu do holu głównego znajdować się będzie unikalny żyrandol, do którego konstrukcji wykorzystano odzyskane z rozbiórki obręcze komina fabryki. Tuż przy recepcji znajdziemy silnik windy wykorzystywanej do przewozu gotowych wypieków, działający w fabryce przez blisko 50 lat. Bezpośrednio nad recepcją znajdziemy natomiast cytat z „Gdańskiej Trylogii”, przypominający o historycznym dziedzictwie. W eksponowanych miejscach lobby, sali biznesowej i fitness wykorzystane zostaną odrestaurowane cegły pochodzące z rozbiórki historycznego budynku.
Inwestycja przygotowywana przez NDI Development będzie wyjątkowa nie tylko ze względu na swój historyczny charakter. Jest to część zakrojonego na szeroką skalę planu rewitalizacyjnego, którego celem jest przywrócenie do życia dawnych gdańskich terenów stoczniowych. Dawne przemysłowe hale zyskają nowe funkcje, a dzięki kompleksowej rozbudowie tej części miasta w sercu metropolii stworzona zostanie nowa dzielnica: Młode Miasto.
Okolica, w której powstaje Chlebova, przechodzi szereg przeobrażeń. Odnowiono nabrzeża Motławy, wyremontowano brukowane trakty, wymieniane jest oświetlenie. Promenada, przy której położony będzie apartamentowiec, w przyszłości będzie stanowić szlak spacerowy wiodący nie tylko po gdańskim nabrzeżu, ale również wzdłuż jednego z najważniejszych szlaków pieszych po historii Gdańska, wiodącego od jego najstarszych, średniowiecznych dziejów, aż po najnowszą stoczniową historię– dodaje Bartłomiej Oset, wiceprezes NDI Development.
Apartamentowiec składać się będzie z 7 kondygnacji nadziemnych i dwóch podziemnych. Parter budynku zostanie zagospodarowany pod lokale usługowe. Ostatnia kondygnację apartamentowca stanowić będzie taras wypoczynkowy z widokiem na panoramę miasta.
Termin realizacji inwestycji to drugi kwartał 2021.

Deweloperzy ukrywają ceny mieszkań. Z troski o klientów czy swoje portfele?

Więcej przestrzeni, mniej hałasu – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają przedmieścia?

Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Bankowość

Rośnie liczba i wartość udzielonych konsumentom kredytów gotówkowych. Gorzej mają się kredyty ratalne oraz te udzielane firmom
Rynek kredytowy w Polsce co do zasady rośnie, choć nierównomiernie. Z danych Biura Informacji Kredytowej wynika, że najlepiej rozwija się segment kredytów gotówkowych dla konsumentów. Wartościowo wzrosła też kwota udzielonych limitów w kartach kredytowych. Według prognoz BIK w całym roku wzrośnie wartość zarówno udzielonych kredytów mieszkaniowych, jak i gotówkowych, choć tych pierwszych poniżej inflacji. Wcześniejsze cięcia stóp procentowych przez RPP nie zmieniły tej prognozy.
Transport
37,5 proc. środków z Planu Społeczno-Klimatycznego trafi na walkę z ubóstwem transportowym. Organizacje branżowe apelują o zmianę priorytetowych projektów [DEPESZA]

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej z końcem czerwca zakończyło konsultacje Planu Społeczno-Klimatycznego, który otwiera drogę do pozyskania 65 mld zł (11,4 mld euro) z unijnego Społecznego Funduszu Klimatycznego. Polska będzie jego największym beneficjentem, a 37,5 proc. budżetu zostanie przeznaczone na bezpośrednie wsparcie osób narażonych na ubóstwo transportowe. Organizacje branżowe oceniają jednak, że walka z tym zjawiskiem może się okazać nieskuteczna. W toku konsultacji zgłosiły swoje zastrzeżenia co do priorytetów w wydatkach i sposobu wsparcia inwestycji w transport rowerowy.
Prawo
Firmy będą mogły przetestować krótszy tydzień pracy z rządowym wsparciem. Nabór wniosków ruszy w sierpniu

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej uruchamia pilotaż krótszego tygodnia pracy. Zainteresowane wzięciem w nim udziału firmy będą się mogły ubiegać o wsparcie finansowe ze strony rządu. Politycy Nowej Lewicy, którzy są pomysłodawcami testu tego rozwiązania, przekonują, że finalnie zyskają na nim wszyscy, zarówno pracownicy, jak i pracodawcy, a ostrzeżenia o spodziewanych problemach gospodarki są mocno przesadzone.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.