Odkryj Diunę - park zamiast parkingu i nowa nazwa

Aleksandra Kaczorowska
Beyond Public Relations
ul. Franciszka Klimczaka 1
02-797 Warszawa
a.kaczorowska|bepr.pl| |a.kaczorowska|bepr.pl
504 907 388
www.bepr.pl
Metamorfoza kompleksu biurowego Marynarska Business Park prowadzona na warszawskim Służewcu przez PineBridge Benson Elliot oraz Syrena Real Estate jest na ostatniej prostej. Końca dobiegły prace na terenie zewnętrznym, gdzie zamiast wybetonowanego parkingu o powierzchni 6.000 mkw. powstał otwarty na miasto park pokryty zielonymi wzniesieniami. Projekt zmienia też swoją nazwę na Diuna.
Metamorfoza biurowego kompleksu przy ulicy Taśmowej to inicjatywa PineBridge Benson Elliot oraz Syrena Real Estate. Autorski program modernizacji obejmuje trzy obszary: teren zewnętrzny i otoczenie budynków, hole wejściowe czterech biurowców oraz udoskonalenia w systemach wentylacji, ciepła i klimatyzacji, które doprowadzą do znaczącej poprawy efektywności energetycznej całego projektu.
Audyt energetyczny przeprowadzony przed rozpoczęciem procesu modernizacji poskutkował wprowadzeniem szeregu rozwiązań usprawniających działanie systemów budynkowych, np. sterowanie wentylacją uzależnione od stężenia CO2, zainstalowanie systemów wentylacji VAV, kontrola przepływu powietrza oraz wymiana agregatów chłodniczych pozwalająca na uzyskanie nawet do 22% oszczędności energii według modeli przygotowanych przez firmę JW+A. Dodatkowo wdrażany jest system inteligentnego sterowania budynkiem w oparciu o sztuczną inteligencję, który ma przynieść do 11,6% oszczędności energii zużywanej przez systemy HVAC według modelu przygotowanego przez właściciela programu firmę Foobot. Ograniczone zostało zużycie wody poprzez regulację przepływów w armaturze w częściach wspólnych, wprowadzony został system wykrywania i zapobiegania wyciekom, a także zamontowano zbiornik na wodę deszczową. W projekcie duży nacisk został położy na stosowanie założeń gospodarki cyrkularnej. Cała zieleń z pierwotnego placu została rozdana najemcom, część materiałów konstrukcyjnych znalazła już nowe zastosowanie w projekcie, a pozostałe zmagazynowane elementy oczekują na drugie życie.
- Diuna zmienia biznesowe oblicze Służewca i wyznacza nowy kierunek, w którym muszą podążać biurowce by stanowić atrakcyjną przestrzeń dla inwestorów, najemców i lokalnej społeczności. Nowa nazwa naszego projektu to symboliczne rozpoczęcie kolejnego, zrównoważonego etapu w jego życiu. Dobiegły końca najważniejsze prace związane m.in. ze stworzeniem nowego, ogólnodostępnego parku, będącego wizytówką całego kompleksu – mówi Witold Zatoński, założyciel Syrena Real Estate.
Za projekt nowej odsłony inwestycji odpowiada pracownia architektoniczna MJZ. Betonowe patio zmieniło się w park, pełen drzew i rodzimej roślinności. By uzyskać spójne i przyjazne otoczenie całość została połączona podnoszącym się i opadającym terenem pokrytym roślinnością. Pagórki zostały zbudowane z lekkich materiałów, by nie naruszyć konstrukcji podziemnej. Płyta fundamentowa garażu podziemnego podtrzymywana jest przez 50 słupów, które posłużyły jako konstrukcje do posadowienia 50 drzew umieszczonych w specjalnych donicach. W efekcie tych prac powstały zielone diuny, które porasta 12 gatunków drzew (50 sztuk) oraz 96 rodzajów krzewów. Jest to zieleń rodzima, istotna dla projektów realizowanych w duchu zrównoważonego rozwoju.
- Patio Diuny zostało zaprojektowane zgodnie z koncepcją biophilic design, która zakłada, że człowiek posiada wrodzoną skłonność do poszukiwania związków z naturą i przynależności do świata przyrody. Pagórki oraz usytuowane pomiędzy nimi alejki tworzą kameralne przestrzenie wypełnione roślinnością, gdzie można się wyciszyć i oderwać od codzienności. Między naszymi zielonymi wydmami można spacerować, odpoczywać, czy napić się kawy. Wierzymy, że dla najemców i ich pracowników zdrowie psychiczne jest równie ważne co fizyczne, dlatego chcieliśmy, by zieleń i przyroda wpływające na dobrostan człowieka grały w tym miejscu pierwsze skrzypce – mówi Maciej Jakub Zawadzki z MJZ Studio.
Dziedziniec Diuny zagospodarowany został łąką kwietną, znajdują się tu też strumyk oraz edukacyjny otwarty pawilon z dachem pokrytym ekstensywną roślinnością, który pełni funkcję retencji wody. Od ruchu ulicznego kompleks odradzają ekrany antysmogowe o łącznej powierzchni 416 mkw. Patio jest przyjazne dla pieszych i rowerzystów. Dawna strefa wjazdowa od strony ulicy Taśmowej zamieniła się w woonerf, a cały teren został wyłączony z ruchu samochodowego, możliwe są tu tylko krótkoterminowe postoje. Diuna oferuje także nową infrastrukturę dedykowaną rowerzystom, którzy do swojej dyspozycji mają parking dla jednośladów na 114 miejsc na poziomie podziemnym, szatnię z prysznicami, cztery ładowarki dla rowerów elektrycznych, stacje do samodzielnej naprawy, a także stojaki naziemne. Parking dla samochodów znajduje się natomiast w trzypoziomowym garażu podziemnym, gdzie dla zmotoryzowanych najemców i gości kompleksu udostępnionych jest 1.300 miejsc.
Przemianę przeszły także 4 lobby budynkowe, których wspólnym elementem są ogromne artystyczne rzeźby. Znajdują się tu nowoczesne miejsca do pracy i organizacji spotkań. Najemcy mogą korzystać z nowego centrum konferencyjnego o powierzchni 250 mkw., gdzie do dyspozycji użytkowników kompleksu oddane zostały 4 sale, pokój dla rodzica z dzieckiem oraz kuchnia. We wnętrzach pojawiają się także sukcesywnie dzieła sztuki autorstwa polskich i zagranicznych artystów. Za metamorfozę wnętrz kompleksu oraz jego nową identyfikację wizualną odpowiada Łoskiewicz Studio.
Zakończenie całości prac w Diunie zaplanowane jest na IV kwartał bieżącego roku. Na terenie inwestycji trwają jeszcze roboty prowadzone na terenach zewnętrznych zlokalizowanych za budynkami kompleksu. Za przebudowę odpowiada Grupa Reesco, a za project management cmT Group.
Diuna (dawniej Marynarska Business Park) to 4 budynki biurowe o łącznej powierzchni użytkowej 46.000 mkw. Swoje siedziby mają tu m.in. firmy: Accord, NewCold, Colgate, Daikin Europe, Eurocash, Ford, JDE, Oceanic, S.C Johnson, Sitel, Business Lease, Leasing Team oraz WDX. Na terenie kompleksu działa także przychodnia Luxmed oraz kawiarnia Gorąco Polecam. Kompleks posiada certyfikat WELL Health & Safety Rating oraz WIREDSCORE na poziomie Silver. Po zakończonej modernizacji Diuna będzie ubiegała się o certyfikat Breeam In-Use w nowym systemie v6. Za doradztwo w procesie certyfikacji projektu odpowiada zespół ekspertów z JW+A. Inwestor współpracuje także z Fundacją Integracja w celu jak najlepszego dostosowania inwestycji do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

Łotewski producent wysokiej jakości domów prefabrykowanych wchodzi na polski rynek

Deweloperzy ukrywają ceny mieszkań. Z troski o klientów czy swoje portfele?

Więcej przestrzeni, mniej hałasu – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają przedmieścia?
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Mercosur to tylko wierzchołek góry lodowej. UE ma ponad 40 umów handlowych, które mogą destabilizować rynek rolny
Umowa handlowa między UE a krajami Mercosur może znacząco zaburzyć konkurencję na rynku rolnym i osłabić pozycję unijnych, w tym polskich, producentów – ostrzegają rolnicy i producenci żywności. Umowie sprzeciwia się część krajów unijnych, które domagają się klauzuli ochronnych oraz limitów importowych. – Problemem jest jednak nie tylko ta konkretna umowa. Chodzi o cały system wolnego handlu, który się kumuluje z dziesiątek innych porozumień – podkreśla Andrzej Gantner, wiceprezes Polskiej Federacji Producentów Żywności.
Firma
Dzięki zdalnej weryfikacji tożsamości z wykorzystaniem AI firmy zminimalizowały liczbę oszustw. Rozwiązania wykorzystuje głównie sektor finansowy

Z najnowszych danych Eurostatu wynika, że w 2024 roku 5,9 proc. polskich firm korzystało z rozwiązań z zakresu sztucznej inteligencji. W 2023 roku był to odsetek na poziomie 3,67 proc. Wciąż jednak jest to wynik poniżej średniej unijnej, która wyniosła 13,48 proc. Jednym z obszarów, który cieszy się coraz większym zainteresowaniem wśród przedsiębiorców, jest weryfikacja tożsamości przez AI, zwłaszcza w takich branżach jak bankowość, ubezpieczenia czy turystyka. Jej zastosowanie ma na celu głównie przeciwdziałać oszustwom i spełniać wymogi regulacyjne.
Prawo
Daniel Obajtek: Własne wydobycie i operacyjne magazyny to filary bezpieczeństwa. Zgoda na magazyny gazu poza krajem to rezygnacja z suwerenności energetycznej

Były prezes Orlenu ostrzega przed zmianami w ustawie o zapasach ropy naftowej, produktów naftowych i gazu ziemnego. Jego zdaniem przygotowana przez rząd nowelizacja tzw. ustawy magazynowej i ujednolicanie unijnej polityki energetycznej to zagrożenie dla bezpieczeństwa energetycznego Polski. W jego opinii tylko silna spółka narodowa, własne wydobycie, krajowe magazyny i zbilansowany miks energetyczny zapewnią Polsce bezpieczeństwo i konkurencyjność.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.