Łódź przyciąga nowoczesne budownictwo
Łódź się zmienia, a w tej metamorfozie od ponad dwóch dekad uczestniczy Echo Investment. Deweloper ukończył 18 łódzkich projektów o powierzchni 123 tys. mkw. Wśród nich znajdują się m.in. osiedle Nowa Dzielnica i Osiedle Jarzębinowe, biurowy kompleks Symetris, czy hotele Novotel i Ibis. A już niedługo łodzianie będą mieć do dyspozycji 5 kolejnych inwestycji, w tym wielofunkcyjny projekt „destination” Fuzja oraz pierwsze zrównoważone osiedle - Zenit na Widzewie.
W ciągu 25 lat istnienia Echo Investment zrealizowało i oddało do użytkowania prawie 200 inwestycji w 37 polskich miastach. Ich łączna powierzchnia zajmuje 2 miliony metrów kwadratowych.
– Jesteśmy jedynym deweloperem, który ma doświadczenie we wszystkich głównych segmentach nieruchomości. Teraz te kompetencje wykorzystujemy przy projektowaniu wielofunkcyjnych, miastotwórczych przestrzeni, jak łódzka Fuzja. Na prawie 8 ha przy ul. Tymienieckiego przywracamy do życia miejsca i obiekty po dawnej fabryce Scheiblera. Tworzymy tu przestrzenie biurowe, handlowo-usługowe i mieszkalne, a także otwarte, zielone tereny rekreacyjne. Pierwsze budynki, plac miejski i duża przestrzeń społeczna są już gotowe i codziennie przyciągają łodzian. Również mieszkania na Fuzji cieszą się dużą popularnością. W etapie I powstały dwa budynki z 274 mieszkaniami - 99% z nich już się sprzedało. W etapie II budujemy kolejnych 237 lokali, z których już 73% znalazło nabywców. Niedawno uruchomiliśmy też kolejny, III etap sprzedaży – mówi Dawid Wrona, dyrektor sprzedaży mieszkań w Echo Investment.
Łódź pionierem zrównoważonego budownictwa
Obecnie Echo Investment realizuje w Łodzi 5 inwestycji, o łącznej powierzchni prawie 70 tys. mkw. Wśród nich znajdują się m.in. biurowiec React, projekt mixed-use Fuzja oraz osiedla Boho i Zenit. Spółka czuje się współodpowiedzialna za to, jak będzie wyglądać i funkcjonować Łódź w przyszłości, dlatego wspólnie z fundacją Dotlenieni posadzi w całym mieście ponad tysiąc drzew.
– W tym roku wprowadziliśmy do sprzedaży dwa nowe projekty mieszkaniowe. Zenit będzie pierwszym osiedlem zaprojektowanym zgodnie ze strategią zrównoważonego rozwoju Miasta Łodzi. Inwestycję wyposażymy w panele fotowoltaiczne. Tak pozyskaną zieloną energię wykorzystamy do zasilania części wspólnych budynków np. wind lub oświetlenia, urządzeń wentylacji i klimatyzacji czy stacji ładowania samochodów elektrycznych. Tereny zielone będą nawadniane wodą deszczową, magazynowaną w zbiornikach retencyjnych. Na osiedlu znajdzie się również szklarnia oraz strefa relaksu, wyłączona z ruchu samochodowego. Natomiast Boho będzie oazą spokoju w śródmieściu Łodzi. Na działce przy ul. Wodnej 17 zaprojektowaliśmy osiedle z 2 niskimi budynkami, gdzie powstanie ponad 200 mieszkań. Wizytówką Boho będą dwa zielone i kameralne dziedzińce, na których będzie kwitło sąsiedzkie życie – mówi Dawid Wrona.
18 punktów na mapie Łodzi
Łódź z każdym rokiem się zmienia, modernizuje, zyskuje nowe funkcje, równocześnie zachowując swój niepowtarzalny charakter i dbając o postindustrialne dziedzictwo. Echo Investment czynnie w tej zmianie uczestniczy i współtworzy nowe fragmenty miasta. W trakcie ponad 20 lat aktywności na łódzkim rynku, firma zrealizowała w tym mieście 18 projektów, z czego 12 stanowiły osiedla z mieszkaniami na sprzedaż i wynajem. Po ośmiu latach budowy deweloper kończy właśnie wieloetapową inwestycję Osiedle Jarzębinowe, o łącznej powierzchni 40 tys. mkw., gdzie mieszka ponad 2 tysiące osób. Dobrze znane łodzianom są także takie inwestycje, jak mieszczące się przy ul. Wodnej osiedle Nowa Dzielnica, Centrum Rozrywki Łódź czy hotele Novotel i Ibis. Dotychczas w Łodzi deweloper oddał do użytku 123 tys. mkw. powierzchni.

Deweloperzy ukrywają ceny mieszkań. Z troski o klientów czy swoje portfele?

Więcej przestrzeni, mniej hałasu – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają przedmieścia?

Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Ważą się losy nowej umowy między Unią Europejską a Ukrainą na temat zasad handlu. Obecne przepisy wygasają 5 czerwca
5 czerwca wygasa ATM, czyli wprowadzona przed trzema laty i potem z modyfikacjami przedłużana umowa między UE a Ukrainą, liberalizująca zasady wwozu ukraińskich towarów na teren Wspólnoty. Strona ukraińska chciałaby jej przedłużenia, na razie jednak Unia zgodziła się jedynie na przedłużenie bezcłowego przywozu żelaza i stali. Największe obawy, zwłaszcza w Polsce, budzi kwestia produktów rolnych. Zdaniem europosłanki Konfederacji Anny Bryłki należałoby wrócić do obowiązującej przed 2022 rokiem umowy stowarzyszeniowej DCFTA, ponieważ Ukraina może dziś eksportować swoje towary drogą morską poprzez porty na Morzu Czarnym, a dzięki darmowemu dostępowi do unijnego rynku bogacą się jedynie potentaci rolni.
Ochrona środowiska
Nowe technologie pomagają szybciej i dokładniej sortować odpady. Wciąż nie wszystkie da się jednak przetworzyć

Do 2030 roku 55 proc. odpadów opakowaniowych z tworzyw sztucznych powinno trafiać do przetworzenia. W ubiegłym roku było to ok. 27 proc. Nowe technologie w coraz większym stopniu ułatwiają sortowanie odpadów, ale nie pozwalają jeszcze na przetworzenie wszystkich ich rodzajów. To pierwsze wyzwanie związane z zamykaniem obiegu. Kolejnym jest zwiększanie zawartości materiałów pochodzących z recyklingu w produkowanych opakowaniach, czego wymagają unijne przepisy. Choć w tym obszarze widać w ostatnich latach znaczące postępy, nie brakuje wyzwań.
Handel
Rosyjskie surowce przestaną płynąć do UE. Spóźniony, ale ambitny i istotny plan ma być wdrożony do 2027 roku

– Kupowanie surowców energetycznych z Rosji jest jak kupowanie broni przeciwko Ukrainie – uważa europosłanka PO Mirosława Nykiel. Dlatego KE planuje do 2027 roku ograniczyć do zera import rosyjskich paliw. Joanna Scheuring-Wielgus ocenia, że taka decyzja powinna zapaść już dawno, ale lepiej późno niż wcale. Co więcej, państwa członkowskie powinny być w tych deklaracjach zjednoczone najbardziej, jak się da.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.