Oglądaj transmisję online z finału Baumit Life Challenge 2021!
Który kraj skrywa Europejską Fasadę Roku? Austria, Bułgaria, Czechy, Chorwacja, Francja, Grecja, Litwa, Niemcy, Hiszpania, Rumunia, Serbia, Słowacja, Słowenia, Węgry, Włochy, a może Polska? Odpowiedź na to pytanie poznamy podczas finału Baumit Life Challenge 2021 w Walencji. Transmisja „na żywo” z tego wydarzenia w czwartek, 22 kwietnia br. na stronie internetowej www.lifechallenge.baumit.com. Początek o godz. 16.00.
Baumit Life Challenge to międzynarodowy konkurs, w którym co 2 lata nagradzane są najlepsze europejskie fasady wykończone systemami Baumit. Oprócz udziału w głosowaniu internautów, projekty są oceniane przez profesjonalne jury. Realizacje klasyfikowane są w 6 kategoriach: „budynek jednorodzinny”, „budynek wielorodzinny”, „budynek niemieszkalny”, „budynek po termomodernizacji”, „renowacja historyczna” oraz w kategorii specjalnej „Stunned by Texture”.
– Zainicjowaliśmy konkurs Baumit Life Challenge w 2014 roku, aby zaprezentować niezliczone możliwości wykorzystania kolorów i struktur podczas projektowania elewacji. Ogromne, ogólnoświatowe zainteresowanie architektów naszym konkursem oraz wysoka frekwencja skłoniły nas do ogłoszenia kolejnych edycji – tak Robert Schmid, dyrektor zarządzający Baumit Beteiligungen GmbH, tłumaczył decyzję o organizowaniu konkursu Life Challenge Award co dwa lata. Warto dodać, że ceremonia rozdania nagród odbywa się w kraju zwycięskiego projektu z poprzedniej edycji.
Co się odwlecze... Transmisja online
Pierwotnie gala finałowa miała odbyć się w maju 2020 r., jednak ze względu na sytuację epidemiczną i związane z nią kwestie bezpieczeństwa, wydarzenie zostało przełożone na 2021 r. Ponieważ wirus nadal stanowi zagrożenie, wybór zwycięzców oraz ceremonia wręczenia nagród po raz pierwszy odbędzie się w formule online. Kiedy? 22 kwietnia br. o godz. 16.00. Gdzie będzie można obejrzeć finał? Na stronie internetowej www.lifechallenge.baumit.com
6 x 6 finalistów
Do aktualnej edycji konkursu zgłoszono aż 385 realizacji z 25 europejskich państw (w Polsce wybranych uczestników konkursu Fasada Roku 2018 i 2019), w których działa marka Baumit. W pierwszym etapie międzynarodowe jury wyłoniło 36 najlepszych projektów (po 6 z każdej kategorii), które zakwalifikowały się do finału. Najwięcej z nich, bo aż 5, pochodzi z Austrii, dalej plasują się Niemcy, Polska i Słowacja z 4 nominacjami, a następnie Włochy i Słowenia z 3 nominacjami. Węgry, Litwa i Rumunia zgłosiły po 2 projekty, które przeszły do finału. Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Francja, Grecja, Serbia i Hiszpania zdobyły po jednej nominacji.
Polskie projekty w finale
Polską myśl architektoniczną podczas finału Baumit Life Challenge 2021 reprezentują:
- Inscribed w Konopiskach (kategoria „budynek jednorodzinny”), projekt FW Anta Studio Architektoniczne Daniel Cieslik
- Przedszkole nr 43 w Zabrzu („budynek po termomodernizacji”), projekt PROJEKTPLUSARCHITEKCI
- Muzeum Regionalne w Kozienicach („renowacja historyczna”), remont na poziomie elewacji wykonała Korporacja Budowlana DARCO Dariusz Żak
- Osiedle Dobrego 3 w Krakowie („Stunned by Texture”), projekt spółki UCEES.

Deweloperzy ukrywają ceny mieszkań. Z troski o klientów czy swoje portfele?

Więcej przestrzeni, mniej hałasu – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają przedmieścia?

Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Trwają prace nad szczegółowymi wytycznymi dla schronów. Prowadzona jest też inwentaryzacja i ocena stanu istniejących obiektów
W MSWiA trwają prace nad rozporządzeniem, które określi m.in., jakie warunki powinny spełniać miejsca schronienia, oraz wprowadzi spójne standardy dotyczące ich organizacji i wyposażenia. Ich opracowanie wymagane jest przez ustawę o ochronie ludności i obronie cywilnej, która weszła w życie 1 stycznia br. Trwa także inwentaryzacja istniejących obiektów zbiorowej ochrony, w tym schronów. Jak podkreślają eksperci, mamy w tym obszarze wiele zaległości do nadrobienia. Problemem jest niedobór specjalistów od budowli schronowych, którzy mogliby ten proces wesprzeć i przyspieszyć.
Handel
Nowy rozdział we współpracy Wielka Brytania – Unia Europejska. Bezpieczeństwo jedną z kluczowych kwestii

19 maja odbędzie się w Londynie pierwszy od brexitu na tak wysokim szczeblu szczyt brytyjskich i unijnych przywódców. Zdaniem polskich europosłów obydwie strony dojrzały do ponownego zacieśnienia stosunków i są dla siebie kluczowymi partnerami. Rozmowy dotyczyć mają przede wszystkim zagadnień związanych z obronnością, ale także możliwości swobodnego przemieszczania się młodych ludzi. Wyzwaniem we wzajemnych relacjach wciąż są kwestie handlowe.
Transport
W Amazon pracuje ponad 750 tys. robotów. Najnowszy jest wyposażony w „zmysł” dotyku

Pierwsze roboty wyposażone w „zmysł” dotyku wykorzystywane są przez Amazon do obsługi produktów w centrach realizacji zamówień w USA i Niemczech. Roboty potrafią precyzyjnie przeszukiwać nawet ciasne przestrzenie półek w poszukiwaniu konkretnych produktów i z wyczuciem przenosić je na taśmę. Dzięki nim pracownicy nie muszą się schylać ani wspinać po drabinie w poszukiwaniu towaru. Automatyzacja wspiera też pracę kurierów. Paczki, które mają być dostarczone pod wskazany adres, podświetlane są w furgonetce na zielono, co ułatwia znalezienie właściwej przesyłki i skraca czas dostawy.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.