OKAM zaprasza na Spacer po FSO z okazji 376. “Urodzin Pragi”
17 lutego w godz. 12:00-14:30, OKAM zaprasza na wydarzenie, w ramach którego będzie można zwiedzić działkę po dawnej Fabryce Samochodów Osobowych przy ul. Jagiellońskiej 88 w Warszawie, a także dowiedzieć się więcej o planach firmy związanych z projektem F.S.O. PARK. Chętni będą mieli również okazję zapoznać się z działalnością EkoCentrum “Punkt Zwrotny” oraz zobaczyć miejsce, w którym już wkrótce ruszy ekspozycja zabytkowych aut “Wystawa w fabryce’. Bezpłatne wydarzenie odbędzie się w ramach 376. Urodzin Pragi.
Z wielką przyjemnością dołączamy do tegorocznych “Urodzin Pragi” i otwieramy nasze drzwi dla wszystkich chętnych - mieszkańców Pragi Północ, warszawiaków, gości z innych miast - każdego, kto zechce do nas dołączyć. Będzie to niepowtarzalna okazja, aby powrócić do przeszłości i zwiedzić najważniejsze zakątki dawnej FSO, ale także wyjść w przyszłość - przedstawimy plany OKAM związane z tym terenem, zaprezentujemy działające już EkoCentrum “Punkt Zwrotny”, a także uchylimy rąbka tajemnicy wokół ekspozycji zabytkowych samochodów “Wystawy w fabryce” - mówi Anna Watkowska, Członkini Zarządu OKAM City oraz Liderka Projektu F.S.O. PARK.
Program wydarzenia
17 lutego br. (sobota)
godz. 12:00-14:30
ul. Jagiellońska 88, Praga Północ, Warszawa
-
Spotkanie o godz. 12:00 pod bramą główną dawnego zakładu FSO
-
Spacer po terenie dawnej Fabryki: Spawalnia, Montownia, Tłocznia
-
Zwiedzanie Lakierni - „Wystawa w fabryce”
-
Wizyta w EkoCentrum „Punkt Zwrotny”
-
Prezentacja projektu F.S.O. PARK
-
Zakończenie planowane ok. 14.30
Produkcja aut w Fabryce Samochodów Osobowych zakończyła się w 2011 r. OKAM zakupił teren po dawnej FSO w 2021 r. We wrześniu 2023 r. firma ogłosiła koncepcję Master Planu dla tego terenu. Koncepcja architektoniczna dla F.S.O. PARK zakłada stworzenie wielofunkcyjnego i ekologicznego Miasta Przyszłości, uwzględniającego nowoczesne rozwiązania technologiczne oraz zrównoważony rozwój. Ma być to miejsce charakteryzujące się wysoką jakością życia, łączące funkcję mieszkaniową, handlową, edukacyjną, biurową czy rekreacyjną. Aż 20 ha stanowić będą tereny zielone, z czego 10 ha - centralny park, zastosowany zostanie również szereg rozwiązań prośrodowiskowych. Inwestycja F.S.O. PARK, na działce o powierzchni 62 ha, ma powstać na przestrzeni około 25 lat.
Od września 2023 ubr. na terenie inwestycji działa EkoCentrum „Punkt Zwrotny”, w którym przede wszystkim uczniowie ze szkół mogą bezpłatnie, poprzez interaktywne warsztaty, rozwijać swoją wiedzę na temat ekologii, klimatu i zrównoważonej mody. Trwają też przygotowania do uruchomienia w tym roku ekspozycji zabytkowych aut “Wystawa w fabryce”, która obejmie ok. 200-300 różnych modeli samochodów, w tym wyprodukowane w dawnej FSO: Warszawy, Syrenki, Fiaty 125p i Polonezy.

Deweloperzy ukrywają ceny mieszkań. Z troski o klientów czy swoje portfele?

Więcej przestrzeni, mniej hałasu – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają przedmieścia?

Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Przedsiębiorcy chcą uproszczenia kontroli celno-skarbowych i podatkowych. Wskazują na potrzebę dialogu z kontrolerami
Poprawa relacji z fiskusem i urzędnikami przeprowadzającymi kontrole to jeden z najczęściej podnoszonych postulatów przez przedsiębiorców. W ramach deregulacji prowadzonej przez rząd domagają się oni większej współpracy i otwartości na wyjaśnienia ze strony organów podatkowych, jasnej interpretacji przepisów, partnerskiego traktowania oraz skrócenia procesu przedawnienia. Te zmiany mogłyby poprawić atmosferę i klimat dyskusji między przedsiębiorcami a rządem.
Bankowość
Banki zainteresowane projektami gospodarki obiegu zamkniętego. Chętniej finansują takie inwestycje

Rynek zrównoważonego finansowania rośnie. Banki stawiają na rozwój oferty zielonych instrumentów, które przedsiębiorcy i inne instytucje mogą przeznaczyć na sfinansowanie inwestycji z różnych obszarów ESG. Są wśród nich zarówno zielone obligacje, jak i kredyty połączone z realizacją konkretnych celów klimatycznych. Jednym z obszarów, które chcą finansować firmy w ramach ESG, jest gospodarka obiegu zamkniętego, czyli zamykanie obiegu produktów w myśl zasady reduce, reuse i recycle (ogranicz, użyj ponownie, przetwórz).
Handel
E-papierosy i aromatyzowane saszetki nikotynowe mogą zniknąć z rynku. Ministerstwo Zdrowia chce całkowitego zakazu ich sprzedaży

W wykazie prac legislacyjnych pojawiła się nowa propozycja Ministerstwa Zdrowia, która przewiduje zakaz wprowadzania do obrotu papierosów elektronicznych jednorazowego użytku – zarówno tych z nikotyną, jak i bez niej, oraz zakaz stosowania aromatów w woreczkach nikotynowych. Projekt trafił do konsultacji społecznych. To już kolejna regulacja sektora tytoniowego w ostatnich miesiącach. Przedstawiciele biznesu podkreślają, że to chaos regulacyjny, który wpływa na brak poczucia pewności prawnej i decyzje inwestycyjne.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.