PANASONIC ROZWIJA SWOJĄ PODSTAWOWĄ KAMERĘ STUDYJNĄ AK-HC3900
Panasonic Connect Europe ogłosił, że w trzecim kwartale bieżącego roku kalendarzowego wprowadzi aktualizację ST2110 dla swojej podstawowej kamery studyjnej AK-HC3900 za pomocą płatnego kodu aktywacyjnego AK-SFC391. Wzmacnia ona ofertę firmy i sprawia, że Panasonic staje się jednym z niewielu producentów oferujących pełną linię produktów IP, obejmującą kamery studyjne od podstawowej do wysokiej klasy, a także najnowszą, zaawansowaną kamerę PTZ AW-UE160 oraz system do produkcji IT/IP KAIROS.
Aktualizacja oprogramowania dla kamery studyjnej AK-HC3900 przyczyni się do poprawy funkcjonalności i wydajności w obszarze produkcji telewizyjnej. Eliminuje konieczność używania stacji bazowej współpracującej z kamerą (CCU) i umożliwia transmisję nieskompresowanego sygnału w standardzie ST2110, co przekłada się na uproszczenie infrastruktury i obniżenie kosztów.
Dzięki tej aktualizacji, kamera studyjna HD Panasonic AK-HC3900 będzie mogła być bezpośrednio podłączana do sprzętu produkcyjnego i nadawczego zgodnego ze standardem SMPTE ST2110 czy też do przełącznika sieciowego. Umożliwia to przesyłanie nieskompresowanego obrazu HD z głowicy kamery przez sieć IP z minimalnym opóźnieniem, bez konieczności stosowania jednostki CCU. Dodatkowo, obsługuje ona zwrotne video IP (HD), sygnał referencyjny (PTP), wyjście sygnału magistrali (HD), wejście promptera oraz wejście-wyjście audio interkomu IP z ST2110.
Warto dodatkowo wspomnieć, że AK-PLV100, który już obsługuje nieskompresowany ST2110, otrzyma również nadchodzącą aktualizację oprogramowania układowego. Dzięki temu, kamera będzie mogła wykorzystać wyjście SMPTE ST2110, w tym kompresję JPEG-XS, bezpośrednio z głowicy kamery, co ułatwi produkcję na żywo i zminimalizuje liczbę zewnętrznych urządzeń.
Aktualizacja umożliwia również bezpośrednie[1] połączenie kamery z systemem Panasonic KAIROS przez IP, co zapewnia wydajną i elastyczną produkcję na żywo IP oraz dystrybucję z wykorzystaniem dużej liczby kamer przy bardzo małej objętości i wadze systemu. Po podłączeniu do ST2110, pojedynczy mainframe KAIROS Core 100 może obsługiwać jednocześnie do 48 wejść i 32 wyjść[2], przy minimalnym rozmiarze 1U rack. Wyeliminowanie jednostki CCU przy podłączeniu kamery studyjnej HD AK-HC3900 pozwala na większą oszczędność miejsca i redukcję okablowania, co przekłada się także na znaczne[3] zmniejszenie zużycia energii w porównaniu z tradycyjnymi systemami.
Ta najnowsza możliwość aktualizacji pokazuje zaangażowanie firmy Panasonic w przyspieszaniu przejścia branży na standardy IP. Nasza pełna gama urządzeń przyczynia się do zwiększenia wydajności, elastyczności i jakości w dziedzinie nadawania, produkcji na żywo oraz streamingu, mówi Andre Meterian, Director of Professional Video Systems for Panasonic Connect Europe.
[1] Obsługa połączenia ST2110 przez głowicę kamery studyjnej odbywa się bezpośrednio, bez konieczności korzystania z jednostki CCU. Wymagane jest użycie oddzielnego interfejsu SFP (Small Form Factor Pluggable) lub przedłużacza z konwersją na Gigabit Ethernet albo połączenie się poprzez przełącznik sieciowy. Kompatybilność z formatem JPEG XS w przypadku systemu KAIROS będzie dostępna w późniejszym terminie.
[2] Do rozbudowy należy użyć opcji rozszerzenia wejść-wyjść AT-SF002G. Więcej informacji o produkcie można znaleźć na stronie (https://connect.panasonic.com/jp-ja/products-services/proav_it-ip-platform/lineup/at-kc100t)
[3] W porównaniu z konwencjonalnymi kamerami, osiągnięto redukcję o około 60%. Porównanie tradycyjnej konfiguracji systemu, która obejmuje kamerę studyjną AK-HC3900 i jednostkę CCU AK-UCU250.

Polki najbardziej przedsiębiorczymi kobietami w Unii Europejskiej. Jak w biznesie może pomóc im AI?

Nowa motorola edge 60 fusion już w Polsce

Emitel i Miasto Poznań zacieśniają współpracę na rzecz innowacji w Wielkopolsce
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Polityka

PE przedstawił swoje priorytety budżetowe po 2027 roku. Wydatki na obronność kluczowe, ale nie kosztem polityki spójności
Parlament Europejski przegłosował w tym tygodniu rezolucję w sprawie priorytetów budżetu UE na lata 2028–2034. Europosłowie są zgodni co do tego, że obecny pułap wydatków w wysokości 1 proc. dochodu narodowego brutto UE-27 nie wystarczy do sprostania rosnącej liczbie wyzwań, przed którymi stoi Europa. Mowa między innymi o wojnie w Ukrainie, trudnych warunkach gospodarczych i społecznych oraz pogłębiającym się kryzysie klimatycznym. Eurodeputowani zwracają też uwagę na ogólnoświatową niestabilność, w tym wycofywanie się Stanów Zjednoczonych ze swojej globalnej roli.
Infrastruktura
Odbudowa Ukrainy pochłonie setki miliardów euro. Polskie firmy już teraz powinny szukać partnerów, nie tylko w kraju, ale i w samej Ukrainie

Według stanu na koniec 2024 roku odbudowa Ukrainy wymagać będzie zaangażowania ponad pół biliona euro, a Rosja wciąż powoduje kolejne straty. Najwięcej środków pochłoną sektory mieszkaniowy i transportowy, ale duże są także potrzeby energetyki, handlu czy przemysłu. Polski biznes wykazuje wysokie zaangażowanie w Ukrainie, jednak może ono być jeszcze wyższe w procesie odbudowy. Zdaniem wiceprezesa działającego w tym kraju Kredobanku należącego do Grupy PKO BP firmy powinny szukać partnerów do udziału w odbudowie i w Polsce, i w Ukrainie.
Polityka
Europoseł PiS zapowiada walkę o reparacje wojenne dla Polski na forum UE. Niemiecki rząd uznaje temat za zamknięty

Nowy kanclerz Niemiec Friedrich Merz podczas konferencji prasowej w Polsce ocenił, że temat reparacji wojennych w relacjach polsko-niemieckich jest prawnie zakończony. Nie zgadza się z tym europoseł PiS Arkadiusz Mularczyk, który chce do tego tematu wrócić na forum UE. Przygotowana za rządów PiS publikacja „Raport o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej” szacuje straty na ponad 6,2 bln zł.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.