Panattoni prowadzi w rankingu BREEAM w Polsce
Konkret PR
ul. Konduktorska 4 lok. 9
00-775 Warszawa
e.ciuchta|konkretpr.pl| |e.ciuchta|konkretpr.pl
508 338 267
www.konkretpr.pl
Panattoni, lider rynku nieruchomości przemysłowych w Europie, stawia na koncepcję zrównoważonego rozwoju. Wszystkie parki dewelopera realizowane od 2020 roku są certyfikowane metodą BREEAM New Construction International na poziomie VERY GOOD. Już dziś Panattoni ma 1 mln mkw. w procesie certyfikacji i 24 inwestycje zrealizowane zgodnie z BREEAM i LEED.
Panattoni certyfikuje najwięcej obiektów w branży magazynowej. Tylko w Polsce portfolio zrealizowanych przez dewelopera obiektów zgodnie z koncepcją zrównoważonego rozwoju to 24 inwestycje – 14 z nich przeszło certyfikację metodą BREEAM na poziomie GOOD, 8 pozytywnie ubiegało się o ocenę VERY GOOD i dwie zdobyły LEED na poziomie GOLD oraz SILVER. - „To najwięcej certyfikacji w Polsce przypadających na jednego dewelopera” – komentuje Robert Dobrzycki, CEO Panattoni i dodaje „dotychczas potwierdzonych certyfikatem BREEAM lub LEED mamy 770 000 m kw., na które składają się nasze własne parki jak w Sosnowcu, Kielcach czy w Pruszkowie, ale i obiekty realizowane dla naszych klientów, których wspieraliśmy w procesie certyfikacji np. H&M, Amazon, czy Decathlon”
Panattoni z BREEAM VERY GOOD dla wszystkich nowopowstałych parków. Deweloper od lat wprowadza do swoich obiektów rozwiązania ekologiczne, ale od 2020 roku wszystkie nowo realizowane parki Panattoni poddawane są wielokryterialnej ocenie metodą BREEAM New Construction International na poziomie VERY GOOD. Obecnie deweloper realizuje ponad 1 mln m kw. powierzchni będącej w procesie certyfikacji. Jak komentuje Robert Dobrzycki: „Wyposażanie obiektów w oświetlenie LED już dawno stało się dla nas standardem, podobnie jak podwyższona izolacyjność ścian i dachów, a także szczelność budynków, dzięki czemu zmniejszamy emisję spalin i dwutlenku węgla oraz jesteśmy w stanie zaoszczędzić nawet do 20 proc. energii cieplnej potrzebnej do ogrzania budynku. Teraz kolej na kolejne kroki”.
Zgodnie z podjętymi założeniami inwestycje będą wyposażone w inteligentne systemy zarządzania budynkiem. Tworzone są parkingi dla rowerów, a także stacje do ładowania samochodów. Woda deszczowa zostanie wykorzystana w toaletach oraz do podlewania terenów zewnętrznych.
Panattoni zadba również obioróżnorodność na terenie parków, tworząc domki dla bezkręgowców. Zwiększone zostaną nasadzenia drzew i krzewów, a także roślin niewymagających koszenia tzw. łąk kwietnych.
Realizowana polityka zrównoważonego rozwoju przez Panattoni obowiązuje w całej Europie. Tylko w ciągu ostatniego roku deweloper uzyskał dla swoich inwestycji 18 certyfikatów BREEAM na poziomie VERY GOOD w Wielkiej Brytanii i 5 w Czechach, w tym jeden przeszedł weryfikację na poziomie EXCELLENT.

Deweloperzy ukrywają ceny mieszkań. Z troski o klientów czy swoje portfele?

Więcej przestrzeni, mniej hałasu – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają przedmieścia?

Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Polityka

Norwegia i Islandia mocniej rozważają dołączenie do UE. To byłyby ważne decyzje dla Polski
W Norwegii i na Islandii coraz częściej wspomina się o potencjalnej akcesji do Unii Europejskiej. Możliwe, że w obu tych krajach odbędą się referenda, które zbadają poparcie dla tej idei w społeczeństwach. Zdaniem europosła KO akcesja obu północnych państw byłaby znaczącym wzmocnieniem dla UE, ale także ważną decyzją dla Polski.
Infrastruktura
Senat zajmie się ustawą o jawności cen lokali na sprzedaż. W praktyce ustawa obejmie tylko 12 proc. rynku

Ustawa o jawności cen miała na celu ułatwić klientowi szybkie sprawdzenie aktualnych cen mieszkań i lepsze zrozumienie oferty dewelopera. Przedstawiciele branży mówią wprost: idea ustawy jest słuszna, jednak kształt, jaki przybrała w praktyce, podobnie jak tryb jej uchwalenia, budzi już niepokój. Błyskawiczny tryb procedowania sprawił, że powstała ustawa, która obejmie 12,4 proc. rynku. Zdaniem Polskiego Związku Firm Deweloperskich ostatnią deską ratunku, by poprawić ten akt, jest Senat, który zajmie się nim już podczas wtorkowego posiedzenia komisji infrastruktury.
Handel
Dzięki sztucznej inteligencji przesyłki mogą trafiać do klientów tego samego dnia. Liczba takich dostaw w Amazon znacząco rośnie

Prognozy rynkowe wskazują, że wart ok. 10 mld dol. globalny rynek dostaw realizowanych jednego dnia będzie w kolejnych latach dynamicznie rosnąć. Wpływają na to przede wszystkim oczekiwania konsumentów co do szybkich i terminowych doręczeń. Zarówno firmy kurierskie, jak i sklepy internetowe coraz mocniej inwestują w ten trend. W Amazon opcja Same-Day Delivery jest już możliwa w 135 lokalizacjach w Europie, a w tym roku przybędzie 20 kolejnych. W I kwartale br. Amazon dostarczył w tym trybie o 80 proc. paczek więcej niż przed rokiem. Głównie były to produkty z kategorii niezbędnych przedmiotów codziennego użytku.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.