Parki handlowe Greenman Poland uznane za „doskonałe” ekologicznie

Tomasz Pietrzak
Guarana Public Relations
ul. Żelazna 2
40-851 Katowice
tomasz.pietrzak|guaranapr.pl| |tomasz.pietrzak|guaranapr.pl
509106256
www.guaranapr.pl
Dwa niedawno otwarte w Toruniu parki handlowe, będące częścią kompleksu convenience Nowych Bielaw z portfolio Greenman Poland, zdały jeden z najważniejszych eko-egzaminów na rynku nieruchomości komercyjnych. Oba obiekty uzyskały wynik „Excellent” w zakończonym niedawno procesie certyfikacji BREEAM In-use.
W retail parkach, które zadebiutowały jesienią 2022 r. i wiosną 2023 r., doceniono liczne rozwiązania proekologiczne, wprowadzone w nich już na etapie budowy. Inwestycje te miały na celu zredukowanie wpływu budynku na środowisko naturalne i klimat, ograniczenie zużycia wody i energii, monitoring konsumpcji mediów, a także dbałość o użytkownika.
W obu parkach doceniono m.in. energooszczędne oświetlenie LED wewnątrz i na zewnątrz, obecność paneli fotowoltaicznych na dachu czy odpowiednią kontrolę systemów HVAC. Zwrócono też uwagę na wodooszczędną armaturę, system wykrywania wycieków czy zrównoważoną gospodarkę odpadami.
Asesorzy wysoko ocenili także dostęp do komunikacji miejskiej, obecność stojaków rowerowych, ogrzewanie z sieci czy system wykrywania wycieków. W obszarze ekologii dostrzeżono natomiast obecność poidełek dla ptaków oraz nasadzenie drzew i krzewów zgodnie z rekomendacjami ekologów. Centra zadbały również o komfort pracowników i klientów poprzez m.in. odpowiednie natężenie światła i jego kontrolę.
– Dwie inwestycje, które zrealizowaliśmy w Nowych Bielawach od początku w swoich założeniach miały minimalizację wpływu na środowisko naturalne, zgodnie z realizowaną przez nas strategią ESG i przyjętą polityką zrównoważonego rozwoju. Już na etapie budowy wprowadziliśmy w nich cały szereg praktycznych rozwiązań, które wypełniają ważne dla nas cele środowiskowe – mówi Marta Drzewiecka, Director w Greenman Poland.
– Uzyskane w certyfikacji wyniki są więc dla nas potwierdzeniem, że obiekty są proekologiczne, rozwijają się we właściwym kierunku z poszanowaniem zasobów i otoczenia oraz wpisują się w standardy, których oczekuje rynek i klient. Co więcej, dokumenty wskazują nam także obszary, w których wciąż możemy wiele zrobić z myślą o ekologii i klimacie. Traktujemy więc je także jako ważny drogowskaz dla przyszłych inwestycji – dodaje.
Dwa retail parki dołączają tym samym do coraz szerszego grona obiektów handlowych z portfolio Greenman Poland, które uzyskały wynik „Excellent”. Podobne noty w certyfikacji BREEAM In-use w 2022 roku zdobyły także zmodernizowane centra handlowe Nowe Bielawy w Toruniu, Nowe Czyżyny w Krakowie i Nowa Górna w Łodzi.
– Zrównoważony rozwój naszych obiektów handlowych i adaptacja do wyzwań klimatycznych jest dla nas priorytetem. Od lat dokładamy wszelkich starań, aby nasze centra spełniały coraz więcej eko-celów, norm i międzynarodowych wytycznych. Pomagają w tym prowadzone od kilku lat zakrojone na szeroką skalę modernizacje budynków i pasaży, czy realizowane inwestycje w rozwiązania proekologiczne i zwiększające inkluzywność obiektów – mówi Marta Drzewiecka.
– Nie bez znaczenia jest też prowadzona przez wszystkie nasze centra edukacja ekologiczna. Już od trzech lat wdrażamy parasolowy program „Eco Smart”, który popularyzuje wśród klientów, najemców i lokalnych społeczności kluczowe zagadnienia związane z ochroną przyrody i klimatu, zasadami recyclingu, GOZ czy zero waste. Pod tym względem jesteśmy jednym z najprężniej działających podmiotów na polskim rynku retail – dodaje.

Deweloperzy ukrywają ceny mieszkań. Z troski o klientów czy swoje portfele?

Więcej przestrzeni, mniej hałasu – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają przedmieścia?

Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Trwają prace nad szczegółowymi wytycznymi dla schronów. Prowadzona jest też inwentaryzacja i ocena stanu istniejących obiektów
W MSWiA trwają prace nad rozporządzeniem, które określi m.in., jakie warunki powinny spełniać miejsca schronienia, oraz wprowadzi spójne standardy dotyczące ich organizacji i wyposażenia. Ich opracowanie wymagane jest przez ustawę o ochronie ludności i obronie cywilnej, która weszła w życie 1 stycznia br. Trwa także inwentaryzacja istniejących obiektów zbiorowej ochrony, w tym schronów. Jak podkreślają eksperci, mamy w tym obszarze wiele zaległości do nadrobienia. Problemem jest niedobór specjalistów od budowli schronowych, którzy mogliby ten proces wesprzeć i przyspieszyć.
Handel
Nowy rozdział we współpracy Wielka Brytania – Unia Europejska. Bezpieczeństwo jedną z kluczowych kwestii

19 maja odbędzie się w Londynie pierwszy od brexitu na tak wysokim szczeblu szczyt brytyjskich i unijnych przywódców. Zdaniem polskich europosłów obydwie strony dojrzały do ponownego zacieśnienia stosunków i są dla siebie kluczowymi partnerami. Rozmowy dotyczyć mają przede wszystkim zagadnień związanych z obronnością, ale także możliwości swobodnego przemieszczania się młodych ludzi. Wyzwaniem we wzajemnych relacjach wciąż są kwestie handlowe.
Transport
W Amazon pracuje ponad 750 tys. robotów. Najnowszy jest wyposażony w „zmysł” dotyku

Pierwsze roboty wyposażone w „zmysł” dotyku wykorzystywane są przez Amazon do obsługi produktów w centrach realizacji zamówień w USA i Niemczech. Roboty potrafią precyzyjnie przeszukiwać nawet ciasne przestrzenie półek w poszukiwaniu konkretnych produktów i z wyczuciem przenosić je na taśmę. Dzięki nim pracownicy nie muszą się schylać ani wspinać po drabinie w poszukiwaniu towaru. Automatyzacja wspiera też pracę kurierów. Paczki, które mają być dostarczone pod wskazany adres, podświetlane są w furgonetce na zielono, co ułatwia znalezienie właściwej przesyłki i skraca czas dostawy.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.