Partnerstwo PLGBC i Stowarzyszenia Architektów Polskich SARP
Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego PLGBC
Zabrska 39D
44-100 Gliwice
mjasiewicz|plgbc.org.pl| |mjasiewicz|plgbc.org.pl
+48 512 615 665
https://plgbc.org.pl/
Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego PLGBC oraz Stowarzyszenie Architektów Polskich SARP podpisały z końcem kwietnia br. list intencyjny dotyczący współpracy. Organizacje mają zamiar podejmować wspólne inicjatywy na rzecz zrównoważonego budownictwa i architektury.
Współpraca Polskiego Stowarzyszenia Budownictwa Ekologicznego PLGBC oraz Stowarzyszenia Architektów Polskich SARP ma charakter partnerski. Instytucje będą wzajemnie wspierać się w działaniach w obszarze wydarzeń, projektów i inicjatyw dla promowania zrównoważonego budownictwa i architektury.
– Świat w którym żyjemy, to świat zbudowany: od tego jak go budujemy zależy nie tylko nasze doświadczenie, ale też doświadczenia przyszłych pokoleń. Musimy budować w sposób odpowiedzialny i zrównoważony – z poszanowaniem ludzi i zasobów, dbając o jakość przestrzeni, które nas otaczają, dbając o zachowanie zasobów naturalnych, dbając o zamknięty obieg już istniejących materiałów. Zacieśnianie współpracy z SARP jest wyrazem naszej wspólnej dbałości i odpowiedzialności za ten świat – wspólnie będziemy promować zrównoważone środowiskowo rozwiązania w architekturze i urbanistyce, tak ważne w obliczu wyzwań klimatycznych oraz jakości życia w Polsce – mówi Agnieszka Strzemińska, Prezydentka PLGBC.
Główną przesłanką partnerstwa była wspólna troska o poszanowanie środowiska naturalnego i ochronę klimatu wynikająca z celów statutowych obu organizacji.
Partnerstwo PLGBC i SARP obejmować będzie patronaty nad inicjatywami, współorganizację konferencji, seminariów oraz szkoleń. Stowarzyszenia chcą upowszechniać wiedzę związaną ze zrównoważonym rozwojem, aby promować ekologiczne rozwiązania architektonicznie, budowlane, urbanistyczne i te związane z planowaniem przestrzennym.
– Sektor budowlany w Europie odpowiada za 40% zużycia energii i 36% emisji gazów cieplarnianych do atmosfery oraz za degradację środowiska naturalnego. Od ponad 20 lat Unia Europejska podejmuje działania dotyczące obniżenia emisji CO2 do atmosfery, tak aby do 2050 roku Europa stała się neutralna klimatycznie. Jako Stowarzyszenie Architektów Polskich – SARP dbamy o wysoką jakość architektury i przestrzeni z jednoczesnym poszanowaniem środowiska i ochroną klimatu, jesteśmy świadomi potrzeby istotnych zmian w sposobie projektowania, wznoszenia i użytkowaniu budynków oraz całych przestrzeni urbanistycznych. Podejmujemy ścisłą współpracę z PLGBC, aby połączyć nasze działania związane z edukacją i promocją architektury oraz urbanistyki sprzyjającej środowisku naturalnemu i stabilności klimatu – podkreśla Agnieszka Kalinowska-Sołtys, Wiceprezes SARP ds. środowiska i ochrony klimatu.
Porozumienie podpisano w kwietniu br.
O Stowarzyszeniu Architektów Polskich SARP
Stowarzyszenie Architektów Polskich SARP to stowarzyszenie zawodowe zrzeszające architektów oraz osoby związane z architekturą. Łączy ludzi w różnym wieku, o różnych poglądach i doświadczeniu, którzy chcą dbać o ład przestrzenny oraz brać odpowiedzialność za jakość środowiska wokół nas. Tworzy kontekst dla różnorodnych wydarzeń, wymiany informacji i wszelkich pozytywnych działań. Organizacja promuje to co najlepsze w architekturze.
http://www.sarp.org.pl/
O Polskim Stowarzyszeniu Budownictwa Ekologicznego PLGBC
Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego PLGBC (Polish Green Building Council) jest organizacją pozarządową, która od 2008 roku realizuje misję radykalnej poprawy projektowania, budowania i użytkowania budynków w Polsce tak, aby zrównoważone budownictwo stało się normą.
Jako organizacja członkowska, jest zjednoczonym głosem obecnych i przyszłych liderów branży green building. Dąży do przeprowadzenia znaczącej transformacji środowiska budowlanego, aby uczynić je zdrowym i zrównoważonym. To odpowiedź na zmiany klimatyczne i dbałość o planetę.
PLGBC stanowi część globalnej społeczności ponad 70 organizacji green building councils skupionych w ramach World Green Building Council.
https://plgbc.org.pl

Deweloperzy ukrywają ceny mieszkań. Z troski o klientów czy swoje portfele?

Więcej przestrzeni, mniej hałasu – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają przedmieścia?

Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Polityka

W tym tygodniu Komisja Europejska przedstawi projekt budżetu na lata 2028–2034. To będzie pierwsza długoletnia perspektywa czasu wojny
16 lipca Komisja Europejska przedstawi swój pomysł na budżet w kolejnej siedmioletniej perspektywie. Projekt ma przewidywać mniej programów, większy udział kwot niezaplanowanych, a także mechanizmy i rezerwy, które umożliwią szybszą i bardziej elastyczną reakcję na zmieniające się potrzeby. Więcej w nim będzie również środków przewidzianych na wzmocnienie bezpieczeństwa. W maju Parlament Europejski odrzucił w głosowaniu propozycję KE, by budżety przewidziane na okres po roku 2027 konstruować tak jak KPO.
Polityka
P. Müller: Wnioski z ludobójstwa w Srebrenicy szczególnie aktualne w kontekście ukraińskim. Społeczność międzynarodowa nie może przymykać oczu

W ubiegłym tygodniu obchodzono 30. rocznicę ludobójstwa w Srebrenicy, gdzie z rąk Serbów w lipcu 1995 roku zginęło ponad 8 tys. bośniackich mężczyzn i chłopców. To jeden z najciemniejszych rozdziałów najnowszej historii Europy – podkreślali szefowie instytucji UE. – To także lekcja dla społeczności międzynarodowej, która nabiera szczególnego znaczenia w kontekście agresji Rosji na Ukrainę – mówi Piotr Müller, europoseł z PiS.
Media i PR
Parlament Europejski wzywa do większej ochrony wolności dziennikarzy. Wiceprzewodnicząca: media mają pełnić funkcję kontrolną, a niektórym rządom to się nie podoba

8 sierpnia br. w państwach członkowskich UE zacznie obowiązywać europejski akt o wolności mediów. Przepisy rozporządzenia mają chronić pluralizm i niezależność mediów. Jak wynika z nowego raportu KE dotyczącego praworządności, wciąż jest to obszar, w którym jest dużo zagrożeń. Również Parlament Europejski wzywa kraje członkowskie do intensywnych wysiłków na rzecz wolności mediów i ochrony dziennikarzy.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.