Komunikaty PR

Paszporty covidowe - jak przygotować się do wyjazdu, by nie stracić pieniędzy?

2021-07-01  |  14:00
Kontakt
Magdalena Marciniak
KLANG! Media

Prosta 68
00-838 Warszawa
m.marciniak|klangmedia.pl| |m.marciniak|klangmedia.pl
(+48) 510 029 844
https://klangmedia.pl

Przystąpienie Polski do programu paszportów covidowych popiera 48% rodaków. Wyjeżdżając na wakacje należy pamiętać, że obostrzenia na miejscu mogą różnić się od tych w Polsce. Warto także rozważyć różne sposoby finansowania podróży. 

 

Kilka tygodni temu polski rząd ogłosił, że nasz kraj dołączy do programu respektowania tzw. paszportów covidowych. Czym jest i jak działa dokument?

 

Paszport covidowy to internetowe potwierdzenie dla osób, które albo przyjęły dwie dawki szczepionki, minimum 14 dni wcześniej (w przypadku jednodawkowej szczepionki Johnson&Johnson jest to okres 28 dni) albo posiadają status ozdrowieńca. W tym wypadku musi minąć od 11 do 180 dni od momentu uzyskania pozytywnego wyniku testu PCR. Paszport covidowy umożliwi podróże do większości krajów UE bez konieczności robienia testu przed i po wylocie. Wjazd do Polski bez okazania testu jest już możliwy. Wprowadzenie takiego rozwiązania popiera aż 48% Polaków. 

 

Jak zdobyć paszport covidowy?

 

Unijne Certyfikaty COVID (UCC) można pobrać z Internetowego Konta Pacjenta (IKP). Wystarczy wejść w zakładkę “Certyfikaty”, aby pobrać odpowiedni kod QR. Paszporty będą również dostępne w aplikacji mojeIKP i mObywatel. Certyfikat potwierdza także negatywny wynik testu na COVID.

 

Jakie kraje można odwiedzić, będąc zaszczepionym?

 

Lista krajów, które honorują paszport covidowy, nieustannie się zmienia. Aktualnie, osoby zaszczepione mogą bez testów lecieć m.in. do Hiszpanii, Grecji, czy popularnej ostatnio Turcji. 

 

  • Niektóre kraje dopiero rozważają uznawanie paszportów covidowych, warto więc - jeśli jesteśmy zainteresowani wyjazdem - monitorować sytuację na bieżąco. Pozwoli to uniknąć nieprzyjemności oraz straty funduszy - nikt nie chce płacić za wakacje, które się nie odbędą - mówi Marcin Sikora, Chief Sales Officer w Grupie LOANDO (właściciel pozyczkaportal.pl i loando.pl).


 

Bezpieczne podróżowanie - na co zwrócić uwagę?

 

Przede wszystkim należy stosować się do wciąż obowiązujących podstawowych obostrzeń - noszenie maseczek, częste mycie i dezynfekcja rąk oraz zachowywanie odpowiednich odległości to bezsprzeczne minimum ostrożności. Przed wyjazdem warto także sprawdzić obostrzenia, obowiązujące w kraju, do którego odbędzie się podróż. 

 

  • Wybierając wakacyjną destynację, kierujmy się przede wszystkim bezpieczeństwem. Zarówno tym związanym z pandemią, ale też finansowym. Często na wyjazd potrzebna jest pożyczka. Należy pamiętać, by dokładnie sprawdzić instytucję, z której pobierane będzie dofinansowanie. Warto także oszacować budżet, by rozsądnie zaplanować urlop - radzi Marcin Sikora, Chief Sales Officer w Grupie LOANDO (właściciel pozyczkaportal.pl i loando.pl).

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: KLANG! Media
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Finanse Ceny ubezpieczeń spadły o 3% w pierwszym kwartale 2025 r. Biuro prasowe
2025-04-28 | 06:00

Ceny ubezpieczeń spadły o 3% w pierwszym kwartale 2025 r.

Ceny ubezpieczeń na świecie spadły średnio o 3% w pierwszym kwartale 2025 roku, po spadku o 2% w Q4 2024 r., co oznacza trzeci z rzędu kwartalny spadek po siedmiu
Finanse Pożyczki bez zaświadczeń i formalności – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają tę formę finansowania?
2025-04-21 | 06:00

Pożyczki bez zaświadczeń i formalności – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają tę formę finansowania?

Na polskim rynku finansowym pojawiają się coraz to nowsze możliwości pozyskiwania dodatkowych środków na różne cele. Wśród nich najpopularniejsze stają się pożyczki
Finanse BRAK ZDJĘCIA
2025-03-24 | 13:30

Walletto Fintech Poland i rozwój polskiego ekosystemu fintech

Polska scena fintechowa dynamicznie się rozwija, a lokalne firmy technologii finansowej coraz śmielej wkraczają na rynki międzynarodowe. Współpraca Walletto Fintech Poland z Fintech Poland otwiera nowe możliwości

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Infrastruktura

Problemy społeczne

37 proc. Ukraińców nie wie, jak zaszczepić dziecko w Polsce. Potrzebna większa edukacja w tym zakresie

Choć trzech na czterech uchodźców z Ukrainy darzy polski system ochrony zdrowia dużym zaufaniem, to 21 proc. z nich ma problem z zaufaniem do samych szczepień. To dlatego wiele ukraińskich mam podejmuje decyzję o nieszczepieniu dziecka. Dużym wyzwaniem jest więc zwiększanie ich świadomości na temat korzyści płynących ze szczepień dla zdrowia jednostek i całej populacji, a także wyjaśnianie wątpliwości związanych z ewentualnymi skutkami ubocznymi. Tę rolę edukacyjną musi wziąć na siebie polski personel systemu ochrony zdrowia.

Telekomunikacja

Dyrektywa unijna zmienia podejście do cyberbezpieczeństwa. W Polsce trwają prace nad jej wdrożeniem

Według zapewnień rządu w tym kwartale zakończą się rządowe prace nad nowelizacją ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa, która wdroży do polskiego prawa zapisy dyrektywy NIS2. Będzie to mieć istotne znaczenie dla kształtowania polityk cyberbezpieczeństwa przez duże i średnie podmioty zaliczane do kategorii kluczowych i ważnych. Choć pojawiają się głosy krytyczne, sugerujące, że regulacje są zbyt daleko idące, to eksperci od cyberbezpieczeństwa są przekonani, że akurat w tym obszarze mogą one przynieść szereg korzyści, zwłaszcza we współczesnych warunkach geopolitycznych.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.