Pierwsza praca nie taka straszna – wykłady „Z pasją i wiedzą na rynku pracy"
Jak znaleźć pracę zgodną ze swoją pasją? Jakie kompetencje pomogą osiągnąć zawodowy sukces w przyszłości oraz jak zostać liderem w sektorze publicznym? Odpowiedzi na te pytania udzielają wykładowcy Akademii Fundacji Republikańskiej w bezpłatnym cyklu szkoleń pt. „Z pasją i wiedzą na rynku pracy”.
Fundacja Republikańska na swoim facebookowym fanpage’u oraz kanale YouTube, udostępnia bezpłatnie, cykl wykładów i warsztatów zrealizowanych w ramach „Akademii Fundacji Republikańskiej”. Jest to nowy projekt edukacyjny, którego założeniem jest organizacja serii cyklicznych wykładów na tematy związane ze społeczeństwem, ekonomią czy polityką.
„Z pasją i wiedzą na rynku pracy” to pierwszy publikowany w ramach Akademii cykl, którego celem jest przekazanie wiedzy o rynku pracy i wielu aspektach z nim związanych, osobom wkraczającym właśnie na zawodową ścieżkę.
Pierwsze wejście na rynek pracy to stresujące doświadczenie dla wielu studentów i absolwentów, z których tylko część ma szansę podjąć pierwszą pracę zgodną ze swoim kierunkiem studiów. W dodatku, współczesny rynek pracy to dynamicznie zmieniający się obszar, na którym panuje duża konkurencja. Pracodawcy są coraz bardziej wymagający wobec kandydatów, oczekując od nich umiejętności i kompetencji, których ci nie mieli okazji zdobyć na uczelni.
Wychodząc naprzeciw trudnościom napotykanym przez absolwentów, na ciężkim terenie, jakim jest obecnie rynek pracy, zorganizowaliśmy serię wykładów, które mówią, m.in. o skutecznym wykorzystywaniu swoich atutów w czasie szukania jak i samej pracy, budowaniu i utrzymywaniu podczas niej relacji a także prognoz dotyczących samego rynku pracy. Do udziału w projekcie zaprosiliśmy doświadczonych menedżerów, prawników, trenerów oraz osoby pełniące funkcje publiczne. Są wśród nich m.in. Paweł Lewandowski, były podsekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego czy Bernard Fruga, trener zarządzania, autor publikacji biznesowych i wideobloger – mówi Przemysław Barański z Centrum Analiz Fundacji Republikańskiej, koordynator projektu Akademia Fundacji Republikańskiej.
Projekt współfinansowany przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego skierowany jest do studentów ostatnich lat studiów licencjackich, magisterskich, doktorantów oraz osób, które niedawno otrzymały dyplom.
W ramach cyklu „Z pasją i wiedzą na rynku pracy” dostępne są następujące wykłady:
1. Paweł Lewandowski: Przywództwo w administracji publicznej – o roli lidera w sektorze publicznym
2. Paweł Soproniuk: Info-sfera – komunikacja w wymiarze indywidualnym i społecznym
3. Kacper Nosarzewski: Kompetencje przyszłości - azymut na rynek czy na serce? – o popycie na kompetencje przyszłości i o tym, na ile prognozy i obserwacje rynku pracy pomagają w planowaniu własnego rozwoju
4. Franciszek Niemyski: Networking – jak budować i utrzymywać wartościowe relacje
5. Franciszek Niemyski: Jak skutecznie szukać pracy?
6. Dominik Mazur: Autoprezentacja – warsztat praktyczny nt. przedstawienia biznesowego - jak powiedzieć o tym co się robi, kiedy naprawdę nie mamy dużo czasu i uwagi słuchacza? Mowa korzyści – jak mówić o tym, co robimy tak, aby słuchacz widział w tym swój interes? Prezentacje improwizowane – jak improwizować i poukładać sobie myśli podczas wypowiedzi?
7. Bernard Fruga: Jak wykorzystać swoje pasje w pracy
8. Maria Wojas: Trzeci sektor. Pomysł na dobry start
9. Michał Marcinkowski: Rynek pracy okiem eksperta HR
Wszystkie wykłady dostępne są na stronach Facebook i YouTube Fundacji

Fundusz Amazon: Milion złotych na wsparcie edukacji Polaków

Nie zgadzasz się z wynikiem maturalnym z biologii lub chemii? Dawid Uczy pomoże Ci się odwołać!

Newline Lyra Pro w Szkole Podstawowej nr 5 w Białymstoku
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Polityka

PE przedstawił swoje priorytety budżetowe po 2027 roku. Wydatki na obronność kluczowe, ale nie kosztem polityki spójności
Parlament Europejski przegłosował w tym tygodniu rezolucję w sprawie priorytetów budżetu UE na lata 2028–2034. Europosłowie są zgodni co do tego, że obecny pułap wydatków w wysokości 1 proc. dochodu narodowego brutto UE-27 nie wystarczy do sprostania rosnącej liczbie wyzwań, przed którymi stoi Europa. Mowa między innymi o wojnie w Ukrainie, trudnych warunkach gospodarczych i społecznych oraz pogłębiającym się kryzysie klimatycznym. Eurodeputowani zwracają też uwagę na ogólnoświatową niestabilność, w tym wycofywanie się Stanów Zjednoczonych ze swojej globalnej roli.
Infrastruktura
Odbudowa Ukrainy pochłonie setki miliardów euro. Polskie firmy już teraz powinny szukać partnerów, nie tylko w kraju, ale i w samej Ukrainie

Według stanu na koniec 2024 roku odbudowa Ukrainy wymagać będzie zaangażowania ponad pół biliona euro, a Rosja wciąż powoduje kolejne straty. Najwięcej środków pochłoną sektory mieszkaniowy i transportowy, ale duże są także potrzeby energetyki, handlu czy przemysłu. Polski biznes wykazuje wysokie zaangażowanie w Ukrainie, jednak może ono być jeszcze wyższe w procesie odbudowy. Zdaniem wiceprezesa działającego w tym kraju Kredobanku należącego do Grupy PKO BP firmy powinny szukać partnerów do udziału w odbudowie i w Polsce, i w Ukrainie.
Polityka
Europoseł PiS zapowiada walkę o reparacje wojenne dla Polski na forum UE. Niemiecki rząd uznaje temat za zamknięty

Nowy kanclerz Niemiec Friedrich Merz podczas konferencji prasowej w Polsce ocenił, że temat reparacji wojennych w relacjach polsko-niemieckich jest prawnie zakończony. Nie zgadza się z tym europoseł PiS Arkadiusz Mularczyk, który chce do tego tematu wrócić na forum UE. Przygotowana za rządów PiS publikacja „Raport o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej” szacuje straty na ponad 6,2 bln zł.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.