Komunikaty PR

Platform Ops dla aplikacji rozproszonych i chmurowych

2021-12-01  |  01:00
Kontakt
Monday PR
Monday PR Sp. z o.o. Sp.k.

Górskiego 9
00-033 Warszawa
biuro|mondaypr.pl| |biuro|mondaypr.pl
+48 224878421
www.mondaypr.pl

Korzyści z ograniczania nadmiaru technologii

 

Koncepcja „Platform Ops” różni się od DevOps, NetOps, SecOps, DevSecOps, czy FinOps. Platform Ops jest spoiwem, które wiąże ze sobą poszczególne struktury organizacyjne i działania niezbędne do zaspokojenia potrzeb przedsiębiorstw technologicznych tworzących nowoczesne aplikacje rozproszone i aplikacje chmurowe.

 

Platforma jest kolekcją technologii wykorzystywanych przez poszczególne zespoły projektowe w celu realizowania różnych funkcji zależnych od mocy obliczeniowej. Zespół ds. aplikacji WWW posługuje się serwerami WWW, warstwą pośrednią (np. Node.js), interfejsem użytkownika i modułem wyrównywania obciążeń. Zespół ds. obsługi technologii marketingowych korzysta z produktów SaaS, takich jak Adobe Creative Cloud czy Salesforce. Z kolei zespół ds. operacji sieciowych działa w oparciu o platformę Kubernetes, kontrolery udostępniania aplikacji i in. wirtualne rozwiązania sieciowe.

W epoce chmur obliczeniowych i aplikacji chmurowych wszystkie zespoły mogą korzystać z platformy, która oprócz podstawowej funkcjonalności z zakresu mocy obliczeniowej, pamięci masowej i obsługi sieci oferuje również narzędzia do tworzenia i udostępniania aplikacji.

 

Odpowiedzialność Platform Ops Zespół Platform Ops odpowiada w takim modelu za staranny wybór, serwisowanie, podłączanie i zabezpieczanie platformy, która zapewnia zespołom DevOps zasoby potrzebne w ich pracy. Ponieważ coraz więcej obszarów technologii jest przenoszonych do chmury, zespół Platform Ops odpowiada również za udostępnianie funkcji podstawowych, takich jak rozwiązania sieciowe i zabezpieczenia dla całego przedsiębiorstwa.

 

Platform Ops na mnogość narzędzi i rozwiązań – niwelowanie niezgodności Dziś rozwiązania monolityczne są poddawane refaktoryzacji do postaci usług połączonych interfejsami API. Aplikacje rozproszone zawierają wiele usług i mogą obejmować swoim zasięgiem wiele chmur. Programiści stali się więc biegli w zarządzaniu zasobami technologicznymi, a ponadto dysponują pełną swobodą wyboru narzędzi według własnego uznania.

Bywa, że kilkadziesiąt działających w firmie zespołów DevOps korzysta z kilkuset lub kilku tysięcy różnych narzędzi i rozwiązań z obszaru mocy obliczeniowej, obsługi danych, kolejek komunikatów, zabezpieczeń i pracy w sieci. W szczególności dotyczy to warstwy aplikacji (warstwy 7).

Platform Ops jest obiecującym rozwiązaniem na bolączkę nadmiaru narzędzi technologicznych. Zespół ten współpracuje ze wszystkimi użytkownikami rozwiązań informatycznych i aplikacji w przedsiębiorstwie, sprawdza potrzeby i oczekiwania, a następnie odpowiednio zawęża pole wyboru z zachowaniem możliwości realizowania procedury wczesnego testowania (tzw. shift left), z silnymi zabezpieczeniami, nadzorem dla niezawodności.

Zespół Platform Ops stanowi też cenne źródło ocen i danych analitycznych dla zarządzających firmami, które operują w środowisku chmur, aplikacji chmurowych, infrastruktury rozproszonej oraz tworzenia i zabezpieczania aplikacji w oparciu o koncepcję wczesnego testowania (shift left). Wsparcie może obejmować obszar analizy potrzeb informatycznych i związanych z nimi kosztów.

 

Wyższa skuteczność strategii informatycznej z Platform Ops Konflikt pomiędzy oferowaniem wyboru a sprawowaniem kontroli jest z Platform Ops pozorny. Przedsiębiorstwo jako atrakcyjne miejsc kreatywnej pracy dla programistów nie kojarzy się z nakładaniem nadmiernych ograniczeń. Jednak dopuszczanie zbyt szerokiego wyboru prowadzi do powstania rozproszonego środowiska technologicznego tj. niezgodnych, niespójnie skonfigurowanych i nieustrukturyzowanych narzędzi. Warto mieć na uwadze, że podobne środowisko staje się z czasem trudne w zarządzaniu i niebezpieczne.

 

Wysoce rozproszone środowiska chmurowe zapewniają właściwą równowagę między koncepcją wczesnego testowania (Shift left), a uporządkowaną infrastrukturą. Platform Ops będą odpowiedzialne za ten balans w przedsiębiorstwach, które skutecznie się transformują.

 

Ireneusz Wiśniewski, dyrektor zarządzający w F5 Poland

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Monday PR Sp. z o.o. Sp.k.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
IT i technologie Polski biznes nie jest przygotowany na cyberzagrożenia Biuro prasowe
2025-06-25 | 03:00

Polski biznes nie jest przygotowany na cyberzagrożenia

Wyciek danych, ataki przeciążające stronę (DDoS), złośliwe oprogramowanie, phishing. Dziś wojna w cyberprzestrzeni dotyczy nie tylko infrastruktury krytycznej czy wielkich
IT i technologie Cyberbezpieczeństwo dla firm – skuteczne rozwiązania iIT Distribution Polska
2025-06-04 | 15:30

Cyberbezpieczeństwo dla firm – skuteczne rozwiązania iIT Distribution Polska

Współczesne przedsiębiorstwa nie mogą pozwolić sobie na brak ochrony w świecie cyfrowym. Codziennie pojawiają się nowe zagrożenia: wycieki danych, ataki phishingowe,
IT i technologie Emitel Partnerem Technologicznym Impact’25
2025-05-13 | 14:45

Emitel Partnerem Technologicznym Impact’25

Emitel ponownie został Partnerem Technologicznym konferencji Impact’25 – jednego z najważniejszych wydarzeń poświęconych nowoczesnym technologiom, gospodarce

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Kongres Profesjonalistów Public Relations

Polityka

Unijne mechanizmy ułatwiają zwiększenie wydatków na obronność przez europejskie kraje NATO. Ważnym aspektem infrastruktura podwójnego zastosowania

Wydatki na obronność w krajach NATO mają wzrosnąć do 2035 roku do 5 proc. PKB. W dużej mierze będzie to możliwe dzięki Unii Europejskiej, która stworzyła ramy umożliwiające krajom członkowskim realizację celów NATO w zakresie obronności, nie tylko poprzez finansowanie i inwestycje, ale także poprzez elastyczność budżetową. – To pełna synergia, można powiedzieć, że Unia Europejska współfinansuje razem z państwami członkowskimi cele zdolnościowe NATO – ocenia Paweł Zalewski, sekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej.

Ochrona środowiska

Rusza budowa lądowej infrastruktury dla projektów Bałtyk 2 i Bałtyk 3. Prąd z tych farm wiatrowych popłynie w 2027 roku

Ruszyła budowa lądowej infrastruktury dla morskich farm wiatrowych Bałtyk 2 i Bałtyk 3 rozwijanych przez Equinor i Grupę Polenergia. To przede wszystkim baza serwisowa w Łebie i dwie stacje elektroenergetyczne. Jednocześnie trwają przygotowania do rozpoczęcia prac na morzu. Pierwszy prąd z obu projektów popłynie w 2027 roku, a w kolejce czeka morska farma wiatrowa Bałtyk 1 – największy i najbardziej zaawansowany projekt II fazy rozwoju offshore.

Edukacja

Uczelnie zaczynają wspólnie walczyć ze zjawiskiem mobbingu i dyskryminacji. Ruszają badania nad skalą problemu

Szkoły wyższe chcą aktywniej walczyć ze zjawiskiem mobbingu i dyskryminacji zarówno wobec pracowników, jak i studentów. W ramach projektu Bezpieczna Uczelnia będą się wymieniać dobrymi praktykami w zakresie polityki antymobbingowej. Zostaną przeprowadzone także badania na temat obecnej sytuacji w środowisku akademickim. Dotychczasowe badania prowadzone przez Fundację Science Watch Polska wskazują, że mobbing to dość powszechne zjawisko na uczelniach, które przybiera charakterystyczne dla środowiska formy.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.