Platforma Microsoftu dostarczała złośliwe oprogramowanie
MSBuild jest platformą programistyczną firmy Microsoft o otwartym kodzie źródłowym, która służy do opracowywania aplikacji. To narzędzie może tworzyć programy w dowolnym systemie Windows, jeśli zostanie dostarczone z plikiem projektu schematu XML informującym go, jak zautomatyzować proces kompilacji (kompilacja, pakowanie, testowanie i wdrażanie).
Badacze z Anomali Threat Research odkryli, iż cyberprzestępcy przygotowali złośliwe ładunki za pomocą Microsoft Build Engine umieszczając je w środku pliku konfiguracyjnego XML. Analitycy Anomali Threat przyznali, że choć nie potrafili określić metody dystrybucji pliku proj., jego celem było uruchomienie trojanów Remcos lub RedLine Stealer. Cyberprzestępcy zapoczątkowali atak w ubiegłym miesiącu i byli aktywni jeszcze we wtorek, dwa dni przed ujawnieniem kampanii przez Anomali Threat Research. Po zainstalowaniu trojana RAT w systemie docelowym, może on być wykorzystany do zbierania poświadczeń, migawek ekranu, rejestrowania naciśnięć klawiszy czy wyłączania antywirusa chroniącego przed złośliwym oprogramowaniem.
Korzystanie z narzędzia programistycznego MSBuild firmy Microsoft przez cyberprzestępców jest wyjątkowo niebezpiecznym procederem, ponieważ złośliwe pliki są ładowane bezpośredniego do pamięci atakowanego komputera.
- Bezplikowe szkodliwe oprogramowanie nie zapisuje na urządzeniach ofiar rzeczywistych plików, a na dyskach twardych zainfekowanych urządzeń nie pozostawia fizycznych śladów po złośliwych ładunkach. Nie wszystkie programy antywirusowe radzą sobie z wykrywaniem tego typu zagrożeń. Dlatego podczas wyboru aplikacji bezpieczeństwa warto zapoznać się z wynikami niezależnych badań przeprowadzanych przez AV-Test czy AV-Comparatives właśnie pod kątem wykrywalności bezplikowego malware’u. - tłumaczy Mariusz Politowicz z firmy Marken, dystrybutora Bitdefender w Polsce.
Według VirusTotal próbki złośliwego oprogramowania użyte w kampanii ujawnionej przez Anomali Threat Research nie są wykrywane, albo są odnajdywane przez nieliczne silniki chroniące przed złośliwym oprogramowaniem.
Jak wynika z raportu WatchGuard Internet Security opublikowanego pod koniec marca, dostawa bezplikowego szkodliwego oprogramowania odnotowała w latach 2019-2020 wzrost o 888 proc.
Źródło: marken.com.pl; bitdefender.pl

Polski biznes nie jest przygotowany na cyberzagrożenia

Cyberbezpieczeństwo dla firm – skuteczne rozwiązania iIT Distribution Polska

Emitel Partnerem Technologicznym Impact’25
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Polskie MŚP otrzymają większe wsparcie w ekspansji międzynarodowej. To cel nowej inicjatywy sześciu instytucji
Firmy z sektora małych i średnich przedsiębiorstw otrzymają kompleksowe wsparcie na potrzeby zwiększania konkurencyjności na arenie międzynarodowej. Taki jest cel wspólnej inicjatywy instytucji zrzeszonych w Grupie PFR pod szyldem Team Poland. Obejmuje ona zarówno wsparcie kapitałowe, w postaci gwarancji, pożyczek czy ubezpieczenia, jak i doradztwo oraz wsparcie promocyjne i informacyjne, dzięki czemu mikro-, małym i średnim firmom łatwiej będzie podjąć decyzję o ekspansji zagranicznej. Pierwszy projekt dotyczy wsparcia dla firm zainteresowanych uczestnictwem w odbudowie Ukrainy.
Bankowość
RPP zgodna co do potrzeby obniżania stóp procentowych. Trwają dyskusje dotyczące tempa tych decyzji

W lipcu Rada Polityki Pieniężnej po raz drugi w tym roku obniżyła stopy procentowe, określając swój ruch mianem dostosowania. W kolejnych miesiącach można oczekiwać kolejnych obniżek, ale ich tempo i termin będą zależeć od efektów dotychczasowych decyzji i wzrostu płac. Docelowo główna stopa procentowa ma wynosić 3,5 proc. Te okoliczności sprzyjają kredytobiorcom.
Handel
Umowa z krajami Mercosur coraz bliżej. W. Buda: Polska nie wykorzystała swojej prezydencji do jej zablokowania

– Polska podczas prezydencji w Radzie UE nie wykorzystała szansy na obronę swoich interesów w sprawie umowy z krajami Mercosur – ocenia europoseł PiS Waldemar Buda. W jego ocenie polski rząd, mimo sprzeciwu wobec zapisów umowy, nie zbudował w UE sojuszy niezbędnych do jej odrzucenia. Porozumienie o wolnym handlu spotyka się przede wszystkim z protestami europejskich rolników, którzy obawiają się zalania wspólnego rynku tańszą żywnością z krajów Ameryki Południowej. Według europosła wszystko może się rozegrać w najbliższych tygodniach.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.