Platige Image we współpracy z IDEAS NCBR będzie rozwijać sztuczną inteligencję
Polskie studio kreatywne Platige Image i IDEAS NCBR – ośrodek badawczo-rozwojowy powołany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju – rozpoczynają współpracę. Strony podpisały list intencyjny, w którym zobowiązały się m.in. do identyfikacji wyzwań w obszarze grafiki komputerowej oraz prowadzenia wspólnych badań naukowych, które pozwolą wdrożyć odpowiednie rozwiązania w branży kreatywnej.
IDEAS NCBR to ośrodek badawczo-rozwojowy działający w obszarze sztucznej inteligencji, którego misją jest wsparcie jej rozwoju w Polsce, poprzez stworzenie platformy łączącej środowisko akademickie z biznesowym. Jednym z filarów działalności IDEAS NCBR jest budowa przestrzeni przyjaznej prowadzeniu innowacyjnych badań, a także kształcenie nowego pokolenia naukowców, ukierunkowanych na praktyczne zastosowanie opracowanych algorytmów oraz ich późniejszą komercjalizację w przemyśle, finansach, medycynie i innych gałęziach gospodarki. Ośrodek prowadzi już badania w takich obszarach jak inteligentne algorytmy i struktury danych, widzenie komputerowe czy bezpieczeństwo systemów i prywatność danych.
– Szybki rozwój sztucznej inteligencji oraz wzrost jej znaczenia dla sektora branży kreatywnej niesie za sobą zdefiniowane już zagrożenia, ale też szanse. To właśnie z uwagi na potencjał wykorzystania AI w pracy naszego studia zdecydowaliśmy się przystąpić do inicjatywy IDEAS NCBR – mówi Karol Żbikowski, Prezes Zarządu Platige Image.
W ramach współpracy z IDEAS NCBR, Platige Image zobowiązało się m.in. do zaangażowania się w bieżące prace badawcze, a docelowo stworzenie dedykowanej grupy badawczej, w skład której wejdą eksperci polskiego studia.
– Bardzo się cieszę, że tak szybko udało nam się nawiązać współpracę ze środowiskiem biznesowym, a konkretnie z jednym z liderów branży. Naukowe podejście do grafiki komputerowej w Polsce dynamicznie się rozwija, co stwarza wiele możliwości do prowadzenia projektów badawczych, zwłaszcza w połączeniu ze sztuczną inteligencją. Jestem przekonany, że badania z praktycznym zastosowaniem przyciągną uwagę młodych ambitnych specjalistów i zachęcą ich do dalszej nauki i rozwoju w tej fascynującej dziedzinie informatyki. To wspaniała okazja dla polskich specjalistów IT do rozszerzania swoich umiejętności, a także impuls dla sektorów gier i filmu do kreowania innowacyjnych rozwiązań, które umocnią pozycję Polski na rynku globalnym. Obecnie prowadzimy rekrutację do mojej grupy badawczej. Absolwentów kierunków ścisłych zainteresowanych grafiką komputerową zapraszam do odwiedzenia strony internetowej IDEAS NCBR – wyjaśnia profesor Przemysław Musialski, lider nowej grupy badawczej zajmującej się grafiką komputerową w IDEAS NCBR.
Platige Image to jedno z najbardziej rozpoznawalnych za granicą polskich studiów produkcyjnych. Spółka ma na swoim koncie współpracę z takimi globalnymi gigantami, jak Sony, Netflix, czy Ubisoft. Platige nie boi się stawiać na innowacje. Jednym z przykładów takich działań jest zaadaptowanie Unreal Engine – silnika stworzonego przez jednego ze światowych liderów na rynku produkcji gier komputerowych, firmę Epic Games. Na początku 2023 r. polska spółka jako jedna z kilku firm na świecie otrzymała tytuł Autoryzowanego Partnera Serwisowego Unreal Engine, a produkcje zrealizowane w całości z wykorzystaniem Unreal Engine stanowią już ponad 10% jej całkowitych przychodów. Rozwój narzędzi opartych na sztucznej inteligencji jest kolejnym wyzwaniem, jakie stawia przed sobą polskie studio.

Polski biznes nie jest przygotowany na cyberzagrożenia

Cyberbezpieczeństwo dla firm – skuteczne rozwiązania iIT Distribution Polska

Emitel Partnerem Technologicznym Impact’25
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Ochrona środowiska

Rozszerzenie UE wśród priorytetów duńskiej prezydencji. Akcesja nowych państw może mieć znaczenie dla bezpieczeństwa i gospodarki
Wraz z czerwcem kończy się druga polska prezydencja w Radzie Unii Europejskiej. W ciągu sześciu miesięcy instytucja ta pod przewodnictwem Polski podejmowała działania na rzecz bezpieczeństwa, w wielu wymiarach: zewnętrznym, wewnętrznym, informacyjnym, ekonomicznym, energetycznym, żywnościowym i zdrowotnym. Przede wszystkim doprowadziła do przełomowego wzrostu wydatków UE na obronność. Od 1 lipca pałeczkę przejmują Duńczycy, którzy zwrócą uwagę m.in. na obronę Bałtyku.
Transport
Ruszyła ważna inwestycja przemysłowa w województwie opolskim. Powstanie tu centrum logistyczne dla giganta motoryzacyjnego

Nowe regionalne Centrum Kompletacji i Dystrybucji, które powstanie w parku logistycznym i produkcyjnym Prologis Park Ujazd w województwie opolskim, będzie związane z rynkiem automotive aftermarket, konkretnie kompletacją i dystrybucją zestawów naprawczych dla branży motoryzacyjnej. Obiekt będzie służył firmie Schaeffler, a za jej budowę odpowiada Prologis. Jak podkreśla jego przedstawiciel, będzie to budynek niezależny od paliw kopalnych bezpośrednio dostarczanych do budynku i wyposażony w wiele rozwiązań prośrodowiskowych.
Konsument
Konsumenci rynku telekomunikacyjnego narzekają na nieprzejrzyste oferty. Jeden z operatorów chce je wyeliminować

Co piąty Polak dostrzega pozytywne zmiany na rynku usług telekomunikacyjnych, głównie jego rozwój, zarówno pod kątem liczby ofert, jak i rozwoju technologii. Gorzej jednak wypada przejrzystość ofert – wynika z badania Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Konsumenci są zmęczeni skomplikowanymi taryfami i ukrytymi kosztami, dlatego coraz większym zainteresowaniem cieszą się proste pakiety. Dlatego też T-Mobile startuje z nową ofertą „Po prostu", z jednym, prostym abonamentem bez żadnych limitów.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.