Komunikaty PR

Płatność odroczona czy standardowa pożyczka - co warto wybrać?

2021-05-28  |  11:00
Kontakt
Magdalena Marciniak
KLANG! Media

Prosta 68
00-838 Warszawa
m.marciniak|klangmedia.pl| |m.marciniak|klangmedia.pl
(+48) 510 029 844
https://klangmedia.pl

Płatności odroczone pozwalają na dokonanie zakupu online bez konieczności poniesienia natychmiastowej opłaty. W Polsce stanowią jedynie 6% wszystkich transakcji internetowych, ale ich popularność stale rośnie.


 

BNPL są popularną metodą płatności głównie poza Europą. Szacuje się, że w Stanach Zjednoczonych odsetek osób korzystających z płatności odroczonych, wzrósł aż o 50% w ciągu roku. Najczęściej kupowanym towarem, za który konsumenci chcą zapłacić później, są urządzenia elektroniczne. Badania pokazują wzrost odsetka klientów, którzy jeszcze nie zdecydowali się na korzystanie z płatności odroczonych, ale prawdopodobnie niebawem z nich skorzystają.

 

Mimo, że ten rodzaj transakcji stopniowo zdobywa popularność w Polsce, to wciąż wielu konsumentów o nim nie słyszało. Pod koniec ubiegłego roku tylko 6% płatności za zakupy internetowe była zrealizowana za pomocą płatności odroczonych. To niewiele, ale przewidywania specjalistów z branży finansowej zakładają, że w ciągu następnych 3 lat trend ten znacznie się rozwinie. 

 

Dlaczego warto rozważyć tę opcję płatności?

 

Płatności odroczone są szczególnie przydatnym rozwiązaniem w okresie wyprzedaży lub atrakcyjnej promocji na jakiś produkt. Dzięki płatności BNPL można zakupić upragnioną rzecz, nawet bez środków na koncie, a kwotę uiścić później, np. po wypłacie. Blisko 4 na 10  respondentów decyduje się na skorzystanie z płatności odroczonych właśnie dlatego, że nie stać ich na dany produkt w momencie zakupu.

 

  • Płatności odroczone są kuszącą opcją. Należy jednak pamiętać, by dobrze zaplanować wydatki i uniknąć sytuacji, w której brak środków uniemożliwi spłatę zobowiązania po ustalonym wcześniej okresie - radzi Marcin Sikora, Chief Sales Officer w Grupie LOANDO (właściciel pozyczkaportal.pl i loando.pl).

 

Zakupy internetowe wiążą się z pewnym ryzykiem. Produkt widoczny jest tylko na zdjęciach, które - obok zapewnień producenta i ewentualnych ocen innych kupujących - są jedynym źródłem informacji o jakości towaru. Istnieje potencjalne ryzyko, że klient nie będzie zadowolony z otrzymanej przesyłki, którą będzie chciał zwrócić. Płatności odroczone niwelują problem oczekiwania na zwrot pieniędzy.

 

Czy to opłacalne dla sprzedawców?

 

Odpowiedź jest prosta: tak. Płatność odroczona to z punktu widzenia sprzedającego dużo bezpieczniejsza forma rozliczenia, niż wysyłka za pobraniem. W przypadku BNPL sklep dostaje zapłatę za towar od razu po jego zakupie. Odroczenie płatności odbywa się przez firmy pośredniczące, jak np. Twisto czy DotPay, które ciężar kredytu biorą na siebie. Sprzedający nie wysyła więc towaru bez pokrycia finansowego, przez co i on nie ryzykuje.

 

  • Zdecydowanie wygodniej jest kupić produkt, za który w danym momencie nie jesteśmy w stanie fizycznie zapłacić. BNPL jest również korzystną opcją dla sprzedawców. Dając klientom możliwość kupna towaru bez dostępnych środków finansowych, niwelują ilość porzucanych koszyków. - komentuje Marcin Sikora, Chief Sales Officer w Grupie LOANDO (właściciel pozyczkaportal.pl i loando.pl).

 

Pożyczka czy płatność odroczona?

 

Te dwie formy finansowania, choć pozornie mogą wydawać się konkurencyjne, wcale się nie wykluczają. W przypadku płatności odroczonych dla osób fizycznych narzucone są dość radykalne limity. Minimalna kwota takiej transakcji to zazwyczaj 100 zł, a im częściej konsument korzysta z takiego rodzaju płatności, a jej spłaty dokonuje na czas, górny  limit rośnie. 

 

W przypadku niewielkich kwot na doraźne potrzeby płatności odroczone wydają się być dobrym rozwiązaniem. Jeśli jednak w grę wchodzą większe, bardziej zaplanowane wydatki, warto rozważyć pożyczkę.


Bezpieczna pożyczka jest przede wszystkim dobrze przemyślana. Należy wziąć pod uwagę finansowe możliwości jej spłaty, ale również dokładnie przyjrzeć się instytucji oferującej ten rodzaj finansowania. Korzystanie ze sprawdzonych pożyczkodawców i zaplanowanie wydatków, biorąc pod uwagę koszty spłaty rat, uchroni konsumentów przed kłopotami z zadłużeniem. - mówi Marcin Sikora, Chief Sales Officer w Grupie LOANDO (właściciel pozyczkaportal.pl i loando.pl).

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: KLANG! Media
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Finanse Czy można przyspieszyć odroczony termin płatności na fakturze? Biuro prasowe
2024-09-27 | 14:30

Czy można przyspieszyć odroczony termin płatności na fakturze?

Wystawianie faktur z odroczonym terminem płatności to powszechna praktyka w wielu branżach. Dla firm sprzedających towary i usługi, możliwość zaoferowania klientom
Finanse IdoSell i Adyen łączą siły w obszarze płatności
2024-09-27 | 01:00

IdoSell i Adyen łączą siły w obszarze płatności

IdoSell – lider rynku e-commerce w Polsce – nawiązał strategiczną współpracę z Adyen, globalną platformą technologii finansowych. Od teraz Adyen będzie dostarczać
Finanse Nieprzewidziany wydatek tuż przed wypłatą? Soonly znalazło na to patent(o).
2024-09-26 | 10:00

Nieprzewidziany wydatek tuż przed wypłatą? Soonly znalazło na to patent(o).

Patento to zupełna nowość na polskim rynku finansowym. Zespół Soonly Finance pod kierownictwem Dariusza Deniziaka opracował rewolucyjne rozwiązanie, które umożliwia

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Transport

Do 2050 roku lotnictwo ma być zeroemisyjne. Do osiągnięcia tego celu konieczna jest wymiana floty i przejście na ekologiczne paliwa

Lotnictwo odpowiada za ok. 4 proc. całkowitej emisji gazów cieplarnianych w UE. Międzynarodowa Organizacja Lotnictwa Cywilnego (ICAO) prognozowała, że wraz z dynamicznym wzrostem ruchu lotniczego do 2050 roku emisje z lotnictwa mogą się potroić w porównaniu z 2015 rokiem. Dlatego dwa lata temu wszystkie państwa członkowskie tej organizacji przyjęły zobowiązanie, by w ciągu kolejnych 25 lat dążyć do zeroemisyjności. Eksperci oceniają, że do tego konieczne są co najmniej dwa warunki – przejście na ekologiczne paliwa lotnicze i modernizacja floty.

Prawo

Rośnie liczba wynalazków wykorzystujących sztuczną inteligencję. Za rozwojem technologii nie nadążają przepisy

W ciągu ostatnich 10 lat liczba patentów związanych z generatywną sztuczną inteligencją wzrosła z 733 w 2014 roku do ponad 14 tys. w 2023 roku – wynika z raportu Światowej Organizacji Własności Intelektualnej (WIPO). Łącznie w ciągu dekady przyznano niemal 54,5 tys. patentów dla tego typu wynalazków. Nie wszystkie kwestie związane z prawem własności intelektualnej, prawem autorskim, wykorzystaniem gen AI są uregulowane. – Potrzeba jeszcze trochę czasu, żeby znalazły się odpowiednie rozwiązania prawne, które pozwolą na ochronę rozwiązań wykorzystujących sztuczną inteligencję – ocenia Dorota Rzążewska, prezeska Polskiej Izby Rzeczników Patentowych.

DlaWas.info

Edukacja

MNiSW wspiera programy badawcze dotyczące żywienia. W planach jest też popularyzacja zdrowej diety

Resort nauki współfinansuje programy, które mają odpowiedzieć na wyzwania związane ze zdrowiem uczniów. Ruszyła właśnie kolejna edycja programu JEŻ – Junior-Edu-Żywienie, w którym rodzice i dzieci będą uczestniczyć w badaniu dotyczącym marnowania żywności. – Innym ważnym i nowatorskim komponentem jest program telewizyjny, który będzie popularyzował zdrowe żywienie – zapowiada Maciej Gdula, wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego. Jak podkreśla, to przykład na to, jak wykorzystywać w praktyce wyniki badań naukowych.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.