Komunikaty PR

PLGBC dołączyło do międzynarodowego projektu RetrofitHUB

2022-01-13  |  14:00
Biuro prasowe
Kontakt

Monika Kmera
Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego PLGBC

ul. Zabrska 39d
44-100 Gliwice
mkmera|plgbc.org.pl| |mkmera|plgbc.org.pl
600025968
www.plgbc.org.pl

Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego PLGBC dołączyło do międzynarodowego projektu RetrofitHUB. Projekt adresowany jest do zarządców nieruchomości, a jego celem jest opracowanie narzędzi podnoszących wiedzę, tak aby modernizacja budynków była przeprowadzana w najbardziej efektywny sposób. Projekt jest częścią Europejskiej Inicjatywy Ochrony Klimatu (EUKI), finansowanej przez niemieckie federalne Ministerstwo Środowiska, Ochrony Przyrody i Bezpieczeństwa Nuklearnego (BMU), a operatorem programu jest Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH. W projekcie RetrofitHUB udział biorą również siostrzane organizacje z Chorwacji (CroatiaGBC) i Węgier (HungaryGBC).

W ramach EUKI finansowane są projekty z zakresu ochrony klimatu na terenie całej Unii Europejskiej. Główne cele tych projektów to intensyfikacja dialogu ponad granicami oraz wymiana wiedzy i doświadczeń w obrębie UE. Składająca się z realizatorów i partnerów projektu społeczność EUKI wprowadza w życie założenia porozumienia paryskiego i przyczynia się do redukcji emisji gazów cieplarnianych.

W ostatnich latach nastąpił duży wzrost liczby modernizacji w sektorze budowlanym, co wynika w dużej mierze z unijnej polityki, która ukierunkowana jest na zwiększenie efektywności energetycznej w sektorze budowalnym, ze szczególnym uwzględnieniem najbardziej energochłonnych zasobów.

Projekt RetrofitHUB idealnie wpisuje się w realizację tych założeń, poprzez dostarczenie niezbędnej, rzetelnej wiedzy dotyczącej efektywnej modernizacji energetycznej i angażowanie do współpracy kluczowych grup interesariuszy: zarządców, najemców, przedstawicieli władz lokalnych, czy ekspertów.

- Na polskie zasoby budowlane składa się 14,2 mln budynków, wśród których budynki mieszkalne stanowią prawie 44%. O ile budynki oddawane do użytku po roku 2000 cechuje relatywnie wysoka efektywność energetyczna, to starsze zasoby budowlane charakteryzują się wysokim zapotrzebowaniem na energię (aż 42% budynków mieszkalnych w naszym kraju powstało przed rokiem 1971). Szacuje się, że do roku 2012 zaledwie połowa z nich została poddana termomodernizacji, a część z nich nie spełnia aktualnych wymagań dotyczących efektywności energetycznej. W przypadku budynków mieszkalnych wielorodzinnych najnowsze badania ankietowe wskazują, że po 2020 roku 30% z nich będzie wymagało pilnej termomodernizacji. Projekty takie jak RetrofitHUB są idealną odpowiedzią na to wyzwanie, dostarczając wiedzę i narzędzia niezbędne do podniesienia świadomości właścicieli budynków i ich zarządców, dzięki czemu modernizacja będzie możliwa – mówi Alicja Kuczera, Dyrektor Zarządzająca PLGBC.

W ramach projektu opracowane i przeprowadzone zostaną szkolenia dla podmiotów zarządzających nieruchomościami, dotyczące właściwej realizacji inicjatyw modernizacyjnych. Powstaną także podręcznik oraz platforma internetowa, stanowiące kompendium wiedzy o efektywnej realizacji modernizacji, z korzyścią dla środowiska i społeczeństwa.

Projekt RetrofitHUB rozpoczął się we wrześniu 2021 r. i potrwa do stycznia 2024 r.


Informacja o Polskim Stowarzyszeniu Budownictwa Ekologicznego PLGBC:

Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego PLGBC (Polish Green Building Council) jest organizacją pozarządową, która od 2008 roku realizuje działania dla transformacji budynków, miast i ich otoczenia w takim kierunku, aby sposób ich planowania, projektowania, wznoszenia, użytkowania, modernizowania, rozbierania i przetwarzania był jak najbardziej zrównoważony.

Organizacja wspiera tworzenie zrównoważonych budynków dla wszystkich poprzez:

  • powstrzymanie zmian klimatu oraz adaptację do nowych warunków,
  • stosowanie zasad gospodarki o obiegu zamkniętym,
  • podnoszenie poziomu dobrostanu, jakości życia i zdrowia społeczeństwa,
  • zwiększanie bioróżnorodności.

PLGBC stanowi część globalnej społeczności ponad 70 organizacji green building councils skupionych w ramach World Green Building Council.

https://plgbc.org.pl

 

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego PLGBC
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Nieruchomości Deweloperzy ukrywają ceny mieszkań. Z troski o klientów czy swoje portfele? Biuro prasowe
2025-05-13 | 06:00

Deweloperzy ukrywają ceny mieszkań. Z troski o klientów czy swoje portfele?

Rynek nieruchomości w Polsce rządzi się swoimi prawami. Klient nierzadko poznaje ceny lokali dopiero wtedy, gdy zapyta o nie sprzedawcę. Najlepiej osobiście, podczas spotkania
Nieruchomości Więcej przestrzeni, mniej hałasu – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają przedmieścia?
2025-04-29 | 18:00

Więcej przestrzeni, mniej hałasu – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają przedmieścia?

Rynek nieruchomości przeszedł w ostatnich latach dużą metamorfozę. Coraz więcej osób, zamiast mieszkania w centrum dużego miasta, wybiera życie na przedmieściach.
Nieruchomości Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór
2025-04-25 | 06:00

Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór

Zakup mieszkania to decyzja, której skutki odczuwamy przez lata. Metraż i liczba pokoi są ważne, ale to układ pomieszczeń decyduje o tym, czy nowe mieszkanie będzie

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Kongres Profesjonalistów Public Relations

Problemy społeczne

Sukces gospodarczy Polski może zachęcić do powrotów Polaków mieszkających za granicą. Nowa rządowa strategia ma w tym pomóc

Polska coraz mocniej stawia na powroty swoich obywateli z zagranicy. Rządowa strategia współpracy z Polonią na najbliższe lata zakłada system zachęt dla osób powracających, ale też ułatwienia w uznawaniu wykształcenia i kwalifikacji, podejmowaniu studiów czy staży zawodowych. To w obliczu rosnących wyzwań demograficznych i zapotrzebowania na wysoko wykwalifikowaną kadrę szansa na wzmocnienie rynku pracy. Napływ wykwalifikowanych specjalistów z doświadczeniem zdobytym za granicą może pomóc w modernizacji krajowej gospodarki.

Prawo

ZPP: Działania administracji narażają na szwank wysiłek deregulacyjny. Niektóre niosą znamiona dyskryminacji i nękania przedsiębiorców

Choć rząd zgodnie z zapowiedziami realizuje szeroko zakrojone zmiany deregulacyjne, przedsiębiorcy alarmują, że brakuje w nich spójności, przewidywalności i realnej poprawy, zwłaszcza w kontaktach z administracją. Jako przykład ZPP podaje przypadek firmy British American Tobacco (BAT) i jej zatrzymanego przez izbę celno-skarbową zamówienia 200 tys. kartridży do e-papierosów. Dotknięte tą decyzją spółki liczą straty.

Konsument

Branża piwowarska dodaje do polskiej gospodarki ponad 20,5 mld zł rocznie. Spadki sprzedaży i produkcji piwa uderzają również w inne sektory

Branża piwowarska pozostaje ważnym ogniwem polskiej gospodarki. Nowy raport CASE wskazuje, że generuje ona 3 proc. dochodów budżetowych i 85 tys. miejsc pracy w samych browarach i innych powiązanych sektorach. Dlatego kurczący się rynek piwa może mieć poważne reperkusje – już dziś nadwyżka mocy produkcyjnych przekracza 10 mln hl. Spadki są spowodowane m.in. znaczącym wzrostem kosztów działalności, spadkiem konsumpcji, a także uderzającymi w browarników zmianami regulacyjnymi.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.