Podsumowanie spotkania ekspertów rynku nieruchomości w Gdańsku
Zdjęcia i wizualizacje: https://we.tl/t-7uz6wB0I6e
Pierwsze tygodnie rozprzestrzenia się COVID-19 wywołały burzę na wielu rynkach, w tym także na rynku nieruchomości. Spowodowały m.in. wstrzymanie transakcji sprzedaży apartamentów. Jednak wraz z rozwojem sytuacji nastąpiło bardzo dynamiczne odbicie rynku, które zaowocowało rekordowymi poziomami sprzedaży w czerwcu i lipcu.
Zamknięcie granic z powodu pandemii ograniczyło możliwość przemieszczania się i na długie tygodnie niemal całkowicie sparaliżowało branżę turystyczną i hotelarską. Rozwój wypadków potwierdza jednak, że zmiany na rynku pracy i turystyki przybiorą formę trwałego trendu. Powstała więc swoista rynkowa luka, na którą niemal natychmiast odpowiedział rynek nieruchomości, dostosowując swoją ofertę do aktualnej sytuacji i odpowiadając na potrzeby klientów. W ten właśnie sposób narodził się nowy trend, który w najbliższej przyszłości ma szansę stać się nowym standardem wypoczynku i zdalnej organizacji pracy.
Pierwsze tygodnie rozprzestrzeniania się COVID 19 spowodowały wtrzymanie sprzedaży na rynku nieruchomości – mówi Bartłomiej Oset, wiceprezes zarządu NDI Development. Rozwój sytuacji spowodował jednak bardzo dynamiczne odbicie rynku i rekordowe poziomy sprzedaży w czerwcu i lipcu. Z analiz wynika, że inwestorzy traktują nieruchomość jako jeden z najbezpieczniejszych sposobów na lokowanie kapitału w czasie kryzysu. Wielu klientów decyduje się na zakup apartamentu jako swojego drugiego miejsca zamieszkania. W obliczu pandami chcą zabezpieczyć się na czas ewentualnego lockdownu, inwestując w komfortową przestrzeń wypoczynkową, która daje im możliwość zmiany miejsca pobytu na ten czas. Druga znacząca grupa klientów podejmuje decyzje zakupowe w oparciu o wzrost popularności najmu krótkoterminowego apartamentów. Przyczyną są obawy przed spędzaniem urlopu w dużych obiektach hotelowych, wymuszającym kontakt z dużymi grupami gości hotelowych. Apartamenty zapewniają kameralność, bezpieczeństwo i pełną infrastrukturę, dzięki czemu nawet rodziny mogą spędzić okres izolacji w komfortowych warunkach – dodaje.
Wiele wskazuje więc, że to właśnie dobrze zaprojektowane części wspólne mogą w najbliższym czasie stać się jednym z kluczowych czynników decydujących o wyborze danej inwestycji. Dynamiczna popularyzacja tych przestrzeni sprawia, że deweloperzy i architekci w niedalekiej przyszłości będę coraz bardziej skupiać się na oferowaniu kolejnych typów nowatorskich części wspólnych, ułatwiając w ten sposób wiele aspektów codziennego życia przyszłych mieszkańców. Podobnego zdania jest Mateusz Sabak, współzałożyciel firmy RentPlanet, zajmującej się zarządzaniem apartamentami w największych miastach Polski:
Widzimy większą ilość zapytań o potencjalne inwestycje w nieruchomości w kontekście second home – mówi Mateusz Sabak. Klienci zwracają uwagę na loggie, tarasy widokowe czy tereny zielone. Wartość dobrze zaprojektowanych części wspólnych jest nieoceniona, zwłaszcza w dobie pandemii, kiedy wiele osób pracuje w trybie home office, a mimo to chce mieć dostęp do przestrzeni rekreacyjnych. Jeżeli chodzi o rynek najmu, odnotowujemy dynamiczny przyrost liczby rezerwacji przy kilkunastoprocentowym wzroście cen za dobę w porównaniu do analogicznego okresu w zeszłym roku. Rezerwacje są dokonywane w znaczącej większości przez turystów krajowych. Destynacje cieszące się obecnie największym zainteresowaniem to lokalizacje położone w górach, nad morzem i na Mazurach. Szacujemy, że obecne trendy utrzymają się przez kolejne miesiące - dodaje.
Nowe trendy odmienią jednak nie tylko branżę turystyczną. Rosnąca popularność apartamentów wywoła również istotne zmiany w zakresie ich projektowania. Oprócz lokalizacji, która wciąż pozostaje ważnym czynnikiem przy wyborze danej inwestycji, rynkowy nacisk położony będzie również na nowoczesne przestrzenie rekreacyjne. Dobrym przykładem inwestycji odzwierciedlającej ten trend jest Chlebova Apartamenty zaprojektowana przez sopocką pracownię Roark Studio.
Inwestycję tę cechuje wyjątkowa lokalizacja – mówi Jakub Bladowski, prezes zarządu Roark Studio. Usytuowana jest nad Motławą, więc bezpośrednio przylega do naturalnego szklaku pieszego prowadzącego z Głównego Miasta w kierunku Stoczni Cesarskiej, czyli przyszłej dzielnicy Młodego Miasta. Chlebova stanowi więc pewną zapowiedź architektury, czy sposobu myślenia o przestrzeni miejskiej, jaka powinna charakteryzować nowo powstającą dzielnicę. W parterach Chlebovej przewidziano lokale usługowe, a na dachu zaprojektowany został taras widokowy. Budynek wyposażono również w bogaty program funkcji uzupełniających – fitness, strefę biznesową czy salę zabaw dla najmłodszych – dodaje.
Wiele wskazuje więc na to, że w najbliższym czasie największym zainteresowaniem zarówno inwestorów, jak i najemców cieszyć się będą apartamenty znajdujące się w dogodnych lokalizacjach i wyposażone w nowoczesne rozwiązania. Po marcowym ogólnym spadku wyników sprzedaży, obecnie zainteresowanie tego typu inwestycjami wyraźnie wzrosło, o czym najlepiej świadczą wyższe wyniki sprzedaży w stosunku do analogicznego okresu w roku ubiegłym.
Cieszymy się, że przygotowywana przez nas inwestycja Chlebova Apartamenty spotkała się tak dużym zainteresowaniem. Lokalizacja obiektu zapewnia inwestorom wiele korzyści między innymi dostęp do wodnych atrakcji, zabytków Gdańska czy obiektów kultury i sztuki. To właśnie prestiż miejsca i wysoki komfort inwestycji bezpośrednio przekładają się na dobre wyniki sprzedaży – podsumowuje Bartłomiej Oset.

Więcej przestrzeni, mniej hałasu – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają przedmieścia?

Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór

Dlaczego doświadczeni inwestorzy wolą lokować kapitał w apartamenty premium, niż w nieruchomości z segmentu popularnego?
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Ochrona środowiska

Zielona transformacja wiąże się z dodatkowymi kosztami. Mimo to firmy traktują ją jako szansę dla siebie i Europy
Bez zaangażowania największych firm, które ograniczają własny ślad węglowy, będzie trudno o transformację energetyczną. Jak wynika z danych Europejskiego Banku Inwestycyjnego, w ubiegłym roku 61 proc. przedsiębiorstw z UE zainwestowało w walkę ze zmianą klimatu. Choć z tymi inwestycjami wiążą się zwykle ogromne koszty, część firm traktuje je jako szansę na podniesienie swojej konkurencyjności. Wśród znaczących korzyści podnoszą też kwestię zmniejszania zależności od dostaw surowców energetycznych z innych krajów.
Prawo
Rolnicy z Wielkopolski i Opolszczyzny protestują przeciwko likwidacji ich miejsc pracy. Minister rolnictwa deklaruje szukanie rozwiązań

W czwartek 24 kwietnia pracownicy towarowych gospodarstw rolnych z województw wielkopolskiego i opolskiego protestowali przed Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi w Warszawie. To już kolejny – po poznańskim – protest, który ma zwrócić uwagę na opieszałość urzędników w związku z zagospodarowaniem zwracanych do Zasobu Skarbu Państwa dzierżawionych gruntów, na których dziś prowadzona jest działalność rolnicza. Minister Czesław Siekierski przyjął delegację pracowników, która przekazała petycję z postulatami wymagającymi pilnych działań urzędniczych.
Prawo
W połowie maja pierwszym pakietem deregulacyjnym zajmie się Senat. Trwają prace nad drugim pakietem

Zgodnie z zaplanowanym porządkiem obrad na posiedzeniu 14–15 maja Senat zajmie się pierwszym pakietem deregulacyjnym, przygotowanym przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Przyjęty w ubiegłym tygodniu przez Sejm dokument zawiera około 40 rozwiązań, które mają ułatwić prowadzenie biznesu. W ciągu kilku miesięcy efekty mają być odczuwalne dla przedsiębiorców. Jednocześnie trwają już prace nad kolejnymi propozycjami deregulacyjnymi.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.