Podsumowanie zmian na Polskim i światowych rynkach pracy

Maria Fałatowicz
Adzuna
40 Vanston Pl, Fulham
SW6 1AX Londyn
mariaf|adzuna.com| |mariaf|adzuna.com
+44 2081917582
www.adzuna.pl
Podsumowanie zmian na światowych rynkach pracy w czasie pandemii koronawirusa. Co przyniesie druga fala?
Na podstawie analizy setek tysięcy ogłoszeń o pracę publikowanych na polskim i zagranicznych portalach Adzuna monitoruje wpływ pandemii oraz lockdownu na stan poszczególnych rynków pracy. Poniżej analiza zmian w ilości dostępnych wakatów na rynku pracy w Polsce, Wielkiej Brytanii oraz USA.
Polski rynek pracy w czasie pandemii koronawirusa
Polski rynek pracy bardzo szybko otrząsnął się ze skutków dużego lockdownu. Największe spadki w ilościach dostępnych dla kandydatów wakatów wszystkie niemal branże w Polsce zaliczyły w kwietniu i maju. Jednak już w lipcu ilość dpublikowanych w internecie ofert pracy zaczęła rosnąć. Pozytywne trendy utrzymują się na polskim rynku pracy niezmiennie od początku sierpnia. Obecnie na wyszukiwarce ofert Adzuna.pl czeka na osoby szukające pracy ponad 190 tysięcy ogłoszeń, czyli aż o 11% więcej niż przed ogłoszeniem pandemii.
Polski rynek pracy na tle innych krajów Europy
Polski rynek pracy zafalował najmocniej w kwietniu i maju br. Ilości dostępnych online wakatów spadły w krytycznym momencie aż o 12% Na tle reszty Europy Polska wyszła jednak z okresu zamknięcia obronną ręką. Sytuacja podobnie wyglądała na rynkach pracy Niemiec (spadek w krytycznym momencie o 12%) oraz Francji (ze spadkiem ilości ofert pracy o 15%).
W nieco trudniejszej sytuacji znalazły się Włochy, które najmocniej odczuły już sam początek pandemii. Tutaj rynek pracy skurczył się o ponad 21%, z apogeum w połowie czerwca br. A w Wielkiej Brytanii która nadal zmaga się ze skutkami lockdownu, aż o ponad 60%.
Szczegółowe dane odnośnie Wielkiej Brytanii oraz USA, znajdą Państwo w załączonym raporcie Adzuna.

Mercer Total Remuneration Survey (TRS) – kluczowe wnioski i obserwacje

Dyskusje o pokoleniu Z na rynku pracy, Women on boards i migracjach. Zakończyło się EFNI Wiosna w Warszawie

Zaskocz swoich pracowników: 500 zł na karcie Pluxee, które działa jak 560 zł!
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Polityka

PE przedstawił swoje priorytety budżetowe po 2027 roku. Wydatki na obronność kluczowe, ale nie kosztem polityki spójności
Parlament Europejski przegłosował w tym tygodniu rezolucję w sprawie priorytetów budżetu UE na lata 2028–2034. Europosłowie są zgodni co do tego, że obecny pułap wydatków w wysokości 1 proc. dochodu narodowego brutto UE-27 nie wystarczy do sprostania rosnącej liczbie wyzwań, przed którymi stoi Europa. Mowa między innymi o wojnie w Ukrainie, trudnych warunkach gospodarczych i społecznych oraz pogłębiającym się kryzysie klimatycznym. Eurodeputowani zwracają też uwagę na ogólnoświatową niestabilność, w tym wycofywanie się Stanów Zjednoczonych ze swojej globalnej roli.
Infrastruktura
Odbudowa Ukrainy pochłonie setki miliardów euro. Polskie firmy już teraz powinny szukać partnerów, nie tylko w kraju, ale i w samej Ukrainie

Według stanu na koniec 2024 roku odbudowa Ukrainy wymagać będzie zaangażowania ponad pół biliona euro, a Rosja wciąż powoduje kolejne straty. Najwięcej środków pochłoną sektory mieszkaniowy i transportowy, ale duże są także potrzeby energetyki, handlu czy przemysłu. Polski biznes wykazuje wysokie zaangażowanie w Ukrainie, jednak może ono być jeszcze wyższe w procesie odbudowy. Zdaniem wiceprezesa działającego w tym kraju Kredobanku należącego do Grupy PKO BP firmy powinny szukać partnerów do udziału w odbudowie i w Polsce, i w Ukrainie.
Polityka
Europoseł PiS zapowiada walkę o reparacje wojenne dla Polski na forum UE. Niemiecki rząd uznaje temat za zamknięty

Nowy kanclerz Niemiec Friedrich Merz podczas konferencji prasowej w Polsce ocenił, że temat reparacji wojennych w relacjach polsko-niemieckich jest prawnie zakończony. Nie zgadza się z tym europoseł PiS Arkadiusz Mularczyk, który chce do tego tematu wrócić na forum UE. Przygotowana za rządów PiS publikacja „Raport o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej” szacuje straty na ponad 6,2 bln zł.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.