Komunikaty PR

Podsumowanie zmian na Polskim i światowych rynkach pracy

2020-10-08  |  14:00
Biuro prasowe
Kontakt

Maria Fałatowicz
Adzuna

40 Vanston Pl, Fulham
SW6 1AX Londyn
mariaf|adzuna.com| |mariaf|adzuna.com
+44 2081917582
www.adzuna.pl
Do pobrania Raport ( 0.22 MB )

Podsumowanie zmian na światowych rynkach pracy w czasie pandemii koronawirusa. Co przyniesie druga fala?

Na podstawie analizy setek tysięcy ogłoszeń o pracę publikowanych na polskim i zagranicznych portalach Adzuna monitoruje wpływ pandemii oraz lockdownu na stan poszczególnych rynków pracy. Poniżej analiza zmian w ilości dostępnych wakatów na rynku pracy w Polsce, Wielkiej Brytanii oraz USA.

Polski rynek pracy w czasie pandemii koronawirusa

Polski rynek pracy bardzo szybko otrząsnął się ze skutków dużego lockdownu. Największe spadki w ilościach dostępnych dla kandydatów wakatów wszystkie niemal branże w Polsce zaliczyły w kwietniu i maju. Jednak już w lipcu ilość dpublikowanych w internecie ofert pracy zaczęła rosnąć. Pozytywne trendy utrzymują się na polskim rynku pracy  niezmiennie od początku sierpnia. Obecnie na wyszukiwarce ofert Adzuna.pl czeka na osoby szukające pracy ponad 190 tysięcy ogłoszeń, czyli aż o 11% więcej niż przed ogłoszeniem pandemii.

Polski rynek pracy na tle innych krajów Europy

Polski rynek pracy zafalował najmocniej w kwietniu i maju br. Ilości dostępnych online wakatów spadły w krytycznym momencie aż o 12% Na tle reszty Europy Polska wyszła jednak z okresu zamknięcia obronną ręką. Sytuacja podobnie wyglądała na rynkach pracy Niemiec (spadek w krytycznym momencie o 12%) oraz Francji (ze spadkiem ilości ofert pracy o 15%).

W nieco trudniejszej sytuacji znalazły się Włochy, które najmocniej odczuły już sam początek pandemii. Tutaj rynek pracy skurczył się o ponad 21%, z apogeum w połowie czerwca br. A w Wielkiej Brytanii która nadal zmaga się ze skutkami lockdownu, aż o ponad 60%.

Szczegółowe dane odnośnie Wielkiej Brytanii oraz USA, znajdą Państwo w załączonym raporcie Adzuna. 

 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Adzuna
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Praca Warsztaty medytacji i dodatkowy miesięczny urlop, czyli nowe podejście do benefi Biuro prasowe
2024-07-30 | 15:05

Warsztaty medytacji i dodatkowy miesięczny urlop, czyli nowe podejście do benefi

W pracy liczy się tylko wynagrodzenie? Nic bardziej mylnego. Firmy od lat oferują benefity, aby przyciągnąć i zatrzymać najlepsze talenty. Tradycyjne świadczenia, jak
Praca Mało znane, ale dobrze płatne zawody, czyli gdzie warto szukać pracy?
2024-07-30 | 14:20

Mało znane, ale dobrze płatne zawody, czyli gdzie warto szukać pracy?

Poławiają luksusowe owoce morza ryzykując życiem, pilotują drony, modyfikują zachowania zwierząt, projektują wirtualny świat czy włamują się na strony firmy,
Praca Pracodawcy obawiają się pokolenia ‘Z’, a Zetki boją się wejścia na rynek pracy
2024-07-30 | 12:10

Pracodawcy obawiają się pokolenia ‘Z’, a Zetki boją się wejścia na rynek pracy

Ambitni, świadomi, otwarci na różnorodność. Chcą zmieniać świat i tworzyć własne biznesy. Wiedzą, jak „inteligentnie” korzystać z nowoczesnych technologii,

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Konkurs Polskie Branży PR

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Ochrona środowiska

Trzynaście państw UE wytwarza już więcej energii z OZE niż z paliw kopalnych. Polska jeszcze nie, ale też bije rekordy w zielonej energii

30 do 27 proc. – tak wyglądał w UE w I połowie br. udział energii z odnawialnych źródeł versus z paliw kopalnych. To oznacza, że po raz pierwszy w historii mieliśmy na Starym Kontynencie więcej zielonej energii. Takim osiągnięciem może się już pochwalić prawie połowa państw członkowskich. W Polsce – po bardzo dynamicznym wzroście produkcji energii słonecznej – udział OZE sięga już ok. 30 proc., a węgla spada poniżej 60 proc. Mimo znaczących postępów w ostatnich dwóch latach wciąż wiele aspektów zielonej transformacji w kraju wymaga poprawy. Motywacją do przyspieszenia zmian są korzyści finansowe – na rachunkach za prąd – oraz środowiskowe.

Sport

Siatkówka z coraz większym wsparciem sponsorów. Największe firmy inwestują nie tylko w drużyny narodowe, ale i ligowe kluby

Polska liga siatkówki jest jednym z chętniej oglądanych w Polsce wydarzeń sportowych. W ubiegłym sezonie spotkania w fazie zasadniczej przyciągnęły do hal ponad pół miliona osób, a średnia oglądalność meczów ligowych wzrosła do ponad 84 tys. Sukcesy sportowe i zainteresowanie widzów przekładają się na coraz większe zaangażowanie sponsorów, także w siatkówkę ligową. Stołeczny zespół siatkarzy Projekt Warszawa pozyskał nowego sponsora tytularnego – została nim PGE Polska Grupa Energetyczna.

Infrastruktura

Na budowę sieci światłowodowych w Polsce trafi z UE niespełna 7 mld zł. Inwestycje może jednak zahamować biurokracja

W Polsce światłowód ma już blisko połowa z 9,5 mln użytkowników internetu stacjonarnego, a ta technologia szybko zyskuje na popularności – w ubiegłym roku zwiększyła swój udział w rynku o 10 proc. – Środki unijne przeznaczone na dobudowanie sieci światłowodowych w Polsce to w tej chwili w sumie 6–7 mld zł – zauważa Jacek Wiśniewski, prezes zarządu Nexery. Jak wskazuje, w praktyce zagospodarowanie tych pieniędzy może być jednak problematyczne ze względu na biurokrację, brak koordynacji między różnymi urzędami i resortami oraz krótki czas, jaki pozostał na ich wydatkowanie.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.